Anasayfa / Genel / Hemoroid Şişliğine Ne İyi Gelir, Basur Memesi Nasıl Geçer?

Hemoroid Şişliğine Ne İyi Gelir, Basur Memesi Nasıl Geçer?Basur, çoğunlukla kabızlığın sebep olduğu bir makat hastalığı olup şişlik, ağrı ve kanama şikayetleriyle anlaşılmaktadır. Kabızlık ve ıkınma ile beraber anüste meydana gelen basınç burada bulunan toplardamarların şişmesine sebep olur. Bu şişlik ise basur memesi olarak tabir edilir.

Basur yani hemoroid iç ve dış olmak üzere kendi içinde ikiye ayrılır. Toplumda çoğunlukla görülen tip iç basurdur. Ancak insanlar anüs içinden çıkan memenin dış basur olduğunu düşünür. Dış basur anüs içinde değil makat çevresinde çeşitli büyüklüğe sahip şişliklerdir.

basur çeşitleri

Görselde de göreceğiniz üzere dış basur anüs kenarında ortaya çıkmaktadır. İç basur ise anüsün içinde oluşmakta ve evre atladıkça anüs dışına çıkmaktadır.

İç basur kendi arasında 4’e ayrılır. Bunlar 1. 2. 3. ve 4. evre olarak isimlendirilir. Basur memesinin boyutu ve yapısına göre kaçıncı evre de olduğu tespit edilebilir.

Şimdi bu evreleri sırasıyla paylaşalım.

Basur (Hemoroid) Evreleri

1. Evre: El ya da gözle görülemez. Hemoroidin başlangıç aşamasıdır. Şişlik ya da ağrı olmayabilir ancak kanama söz konusu olabilir. Tecrübeli bir proktoloji uzmanı yapacağı anoskop muayenesi ile kolayca teşhis koyabilir.

2. Evre: Basur memesi küçük boyutludur ancak hissedilmeye başlar. Kişinin dışkıladığı esnada meme anüsten dışarı çıkar ve kişi taharet sırasında hisseder. Dışkılama bittiğinde ise meme kendiliğinden tekrar içeri girer.

3. Evre: Bu evrede ki meme boyutu önceki evrelere göre daha büyüktür. Dışkılama esnasında dışarı çıkar ancak dışkılama sonrasında kendi kendine değil parmak ile itildiğinde içeri girebilir.

4. Evre: Hemoroid en son evresidir. Bu evreye ulaşan basur memesi sürekli anüs dışında durur ve içeri girmez.

3. ve 4. Evrede Tromboze Hemoroid (Basur Boğulması) Olur ve Ağrı Hissedilir
Hemoroidi 1. ya da 2. evrelerde olan bir kişi ağrı ile karşılaşmaz. Ancak 3. ve 4. evrelerde dışarı çıkan meme makat kasları arasında sıkıştığında tromboze hemoroid yani basur boğulması ismi verilen durum gerçekleşir. Makat kasları arasında sıkışan meme kişinin ciddi ağrılar hissetmesine sebep olur.

Ortaya çıkan oturup kalkarken ya da yürürken bile kişinin rahatsız olmasına sebep olur.

basur memesi nasıl geçer

Basur Ağrısı Nasıl Geçer?

Ağrının tamamen ortadan kalkması için tedavi olmaktan başka çare ne yazık ki mümkün değildir. Ancak ağrıların hafiflemesi ve biraz rahatlamak için ev ortamında sıcak su oturma banyosu yapılabilir.

Tabi şikayetlerin azalması için öncelikle kabızlık ve ıkınma sorununa çözüm üretilmelidir. Kabızlığın çözülmemesi halinde şikayetler ne yapılırsa yapılsın devam eder. Üstelik tedavi dahi olsanız kabızlıkla beraber ıkınmaya devam ederseniz hastalık tekrar oluşabilir.

Sıcak Su Oturma Banyosu Nasıl Yapılır?

Öncelikle küvet yada içine oturulabilecek büyüklükte bir leğen sıcak su ile doldurulur. Sıcak suyun zarar vermeyecek ve yanıklara sebep olmayacak derecede olması önemlidir. Ayarladığınız suyun içinde 10 dakika civarı oturabilirsiniz. Bu işlem günde 2-3 sefer yapılabilir. İstenildiği taktirde sıcak suyun içine kurutulmuş papatya çayı eklenebilir. Sıcak su oturma banyosu tedavi edici bir yöntem değildir sadece şikayetlerin azalmasında ve kişinin rahatlamasında önem teşkil eder.

sıcak su oturma banyosu

Basur Memesi Tamamen Nasıl Geçer?

Hemoroid probleminin tamamen ortadan kalkması için cerrahi yöntemlerle tedavi olmalısınız. Ayrıca yazımızın akışında sürekli değindiğimizi kabızlık ve beraberinde getirdiği ıkınma gereksinime son verilmelidir. İnternet ortamından ya da çevreden duyduğunuz evde yapılacak tedavi yöntemleri maalesef iyileşmenizi sağlamaz. Sadece bir süre şikayetlerin azalmasına yardımcı olabilirler. Ancak bu süre içinde hastalık sürekli ilerleme göstererek evre atlayabilir ve şikayetlerinizin de artış göstermesine sebebiyet verebilir.

Kişilerin bir diğer yaptığı hata ise doktordan utanma sorunudur. Hastalığın ortaya çıktığı bölgeden dolayı kişiler ne yazık ki doktora gitmeye çekinir bu yüzden kendisi çözüm bulmaya çalışır. Az önce de belirttiğimiz gibi bu denemelerle sadece zaman kaybederek hastalığın ilerlemesine neden olursunuz. Doktor ve hasta arasında utanılacak bir durum söz konusu değildir. Rahatlıkla başvurarak sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Basur tedavisinde kullanılan yöntemleri bu linkten inceleyebilirsiniz, https://www.ideaklinik.com.tr/hemoroid-basur/

Basur Memesi Patlatılır mı?

İnternet üzerinde bir çok hastamızdan bu tarz sorular alıyoruz. Kişilerin basur memesini patlatması demek anüs içerisinde ki toplardamarı patlatmak demektir. Dolayısıyla bu sizin sadece kan kaybı yaşamanıza neden olacak bir uygulamadır. Kesinlikle hiç bir şekilde memeye zarar verecek uygulamalardan uzak durmanız şiddetle önerilmektedir.

Dış Basur Kendiliğinden Geçer mi?

Sıklıkla dış basurla karıştırılan anal hematom (makatta pıhtı toplanması) kendiliğinden küçülerek kaybolur ancak hemoroid için bunu söylemek mümkün değildir. Anal hematom gibi fazla ıkınmakla ortaya çıkan tromboze hemoroid de 2-4 haftada büyük oranda kendiliğinden küçülür. Basuru iyileştirdiğini iddia ederek satılmaya çalışılan bitkisel ürünlerin etkili olduğu durum da bunlardır, zaten % 100 kendiliğinden düzelen soruna bitkisel ürünler uygulanır ve hastalık geçer, hasta da sorunun bitkisellerle düzeldiğini sanır oysa kullanmasa da aynı sürede kendiliğinden düzelecektir.

Dış basurdaki sorun farklı ve kalıcıdır. Bölge dokusunda değişim şekildendir yani çürük diş gibidir, kendiliğinden ya da ilaçlarla düzelme ihtimali yoktur. Zaman zaman içinde pıhtı toplanabilir, ıkınmayla kan göllenerek büyüyebilir ama hiçbir zaman tamamen yok olmaz. Dış basurların tek tedavisi cerrahi olarak kesilip alınmasıdır. Lazer, lastikle boğma (rubber band ligasyon), THD, infrared koagülator gibi ameliyatsız ya da teknolojik ameliyatların dışarıdaki memelerin tedavisinde kullanımı yoktur. Eğer birlikte iç hemoroidler de varsa ve ikisinden de aynı ameliyatta kurtulunmak isteniyorsa yine çözüm klasik ameliyattır. Klasik ameliyatların en başarılı olanı da Milligan Morgan ameliyatıdır. Milligan Morgan ameliyatı ağrılı ve zahmetli bir ameliyattır. Sadece dışarıdakiler alınırsa ağrı daha hafif düzeyde olur.
Dışardaki basurlar kanama, ağrı vs gibi şikayete neden olmazlar, tedavi etmenin en önemli gereksinimi estetik olarak hastayı rahatsız etmesidir.

Yazar: Op. Dr. İbrahim KAVAK
Dokuz Eylül üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. İbrahim KAVAK 1991 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.

86 Yorumlar

 1. Zehra

  Merhaba 2 haftadır dış bahsur sorunu yaşıyorum şişti 1 hafta ağrılı idi ve ayakta bile duramıyordum 1 haftadır da ağrı yok ama hala sinmedi cerrahi müdahele gerekir mi hamileyim son ayımdayım ondan olabilirmi?

  • Doktorunuz

   Merhaba,
   Gebelikte tedavi yapılmaz, kabız kalmayın, tuvalette uzun kalmayın, bol paralı diyetle beslenir. Doğumdan sonra şikayetleriniz devam ederse o zaman muayene olup tedavi olmalısınız.

 2. Caner

  Merhaba
  Bende 3 gün önce tuvaletimi yaparken az bişey kan geldi ve anüs bölgemde şişlik hissettim yaklaşık 1 yıldır kabızlık yaşıyorum bugün yine tuvaletimi yaparken tekrar kan geldi ve şişlik halen duruyordu tuvaletimi yaptıktan sonra şişlik tekrar içeri çekildi sizce şuan ki durumum nedir? hastaneden randevu aldım ve 15 gün sonraya randevu verdiler bu sürede herhangi sorun ile karşılaşabilirmiyim ve durumumun aciliyeti varmı

  • Doktorunuz

   Merhaba,
   Makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalıdır. Ertelemeyin.

 3. yunus

  Merhaba 3 gündür maktta şişlik var ama kanama yada ağrı yok tuvaletede çıkabiliyorum otururken falanda ağrı yok kendiliğinden geçermi?

  • Doktorunuz

   Anal hematom, tromboze hemoroid yada anal apse olabilir. Apse olasılığı nedeniyle mutlaka doktora görünmelisiniz.

 4. Ramazan

  Merhaba benim makatimda meme var doktora gittim tramboze hemoroid dedi ilaç verdi fitil şurup krem bunlarla iyilesirmi yoksa daha çok artarmi

  • Doktorunuz

   Merhaba,
   Yaklaşık üç haftada kendiliğinden düzelir.

 5. Canan

  Mrb 3 gündür bi şişlik hissediyorm cok canımı yakıyo oturamiyorm yatamiyorm sürekli ağrı ve yanma oluyo gülerken bile sorluk cekiyorm önceden sadece kanama ve acı hissi oluyodu ama son 3 gündür ceviz büyüklüğünde sişlik var tuvalete cikamiyorm hastaneye de gidemiyorm cok korkuyorum ameliyat tan önerebileceginiz ilac krem vb bisey var mi bide sizinle görüsmk isterm yeriniz nerede acaba

  • Canan

   Kanama yok şuan ama tuvalete cikamiyorm surekli yatiyorum canım yanıyo Alah rızası için yardim edin 8 aylik bebegim de hasta onunla ilgilenemiyorum

   • Doktorunuz

    Merhaba,
    Yatarak hastalığını iyileşmez, Bu Nede ne muayene olup tedavi olmalısınız. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

    • Mehmet saygun

     benimde var suanda 2.5 aydır var doktora gittim ventorex ve recbutin verdi ve recbutin fitil verdi kullandım 1 hafta. Agrı veya kanama yok asla, ilk zamanlarda psikolojik olarak ihtiyacımı gideremedim doktor dıs hemoroid dedi şişliği hala inmedi inmemesi normal mi? Doktorun verdiği kremden ve haptan 1 hafta kadar daha kullanabileceğim kadar var kullanmalımıyım

     • Doktorunuz

      Merhaba,
      Hemoroid çürük diş gibidir, nasıl çürk diş çekilmeden tedavi edebiliyoruz hemoroidde ilaçlar sadece şikayetleri azaltır, tedavi olmalısınız. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

  • Doktorunuz

   Merhaba,
   Sanırım öncesi anal fissürünüz vardı şimdide anal hematom oluşmuş olabilir. Muayene olmalısınız ve sorun tespit edilip ona göre tedavinin planlanmalı. 05426210888 nolu telefondan istediğiniz kliniğimize ve doktorumuza randevu alabilirsiniz.

 6. Selda

  2 gundur makatın kenarında şişlik oluştu. Aradıra olur gecerdi. Ama budefa cok buyudu küçük bir ceviz boyutuna geldı. Oturamıyorum yuruyemıyorum. Cok agrı oluyor. Bu arada kabızlıgım hıc olmadı. Tuvalette cok kalmam. Ikınmam olmadı. Herseyım gayet duzenlı duzgundu.neden olmus olabılır. İlacka tedavisi mumkun mu. İş geregı operasyon olamam suan.

  • Selda

   Ucunu şırınga ucuyla delip boşaltsam. Sonrada rif ile pansuman etsem olmaz mı. Cunku o patlarsa Coook rahatlıycam. ☺

   • Doktorunuz

    Merhaba,
    Kendi başınıza böyle bir müdahelede bulunmanız doğru olmaz, kanama , enfeksiyon vb olabilir, başınıza olmadık işler açarsınız. Mutlaka bir proktologa görünün. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.

  • Doktorunuz

   Merhaba,
   Büyük olasılıkla Anal apse oluşmuş gecikmeden muayene olmalısınız. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

 7. Eren

  Merhabalar, hemoroid sorunumun olduğunu düşünüyorum makat bölgesinde dışa doğru sarkma oluyor bazen kendiliğinden geçiyor bazen geri geliyor kanamada oluyor arada ne yapmalıyım kendinden geçer mi !

  • Doktorunuz

   Merhaba,
   Kanama varsa gecikmeden Anoskopi muayenesi ile değerlendirmek gerekir.kliniklerimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor ve ameliyatsız tedavi yöntemlerini yönelik her tür teknolojiye sahibiz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

  • Baran Kartal

   Bende hiç ağrı sızı hiç bişey yok kanama vs hiçbiri yok sadece biraz şişkinlik var hocam ama hiç bir ağrı yok neden olur bu hocam

   • Doktorunuz

    Hemoroid de ilk başlarda pek ağrı olmaz, şişlik artarsa ağrıya neden ölür. Kabızlık ve tuvalette uzun kalıp ıkınmaya bağlı oluşur.

 8. Taci

  Merhaba. Şimdiye kadar hiç böyle sorunum olmadı. 4,5 gün önce teharetlenirken ufak bi ağrı his etdim ve küçük şişlikler vardı. Şimdi şişliklerden sadece 1 tanesi dururyor nerdeyse hiçbir ağrı yok. Sadece dışkımı yaparken çıkıyor sonra sanki yine geri çekiliyor.her gangi kabızlığımda yok. Neredeyse her gün büyük tuvaletimi yaparım. Bu şişlik geçicimidir? Yoksa kalıcımıdır?

  • Doktorunuz

   şikayetiniz hemoroid düşündürüyor, tuvalette uzun kalıp ıkınıyorsanız hemoroid getirebilir, sıkışınca tuvalete gidin, Uzun kalmayın, hemoroid çürük diş gibidir. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz. Makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz, ameliyatsız tedavi yöntemlerini yönelik her tür teknolojiye sahibiz.

  • Ramazan

   Merhaba evet kabızlık ve uzun süre vc de kalma alışkanlığım vardı ama şu 4 5 gündür çok ağrılı bir ZMan geçiriyorum kanama yok ama memeler çok z rahatsız ediyor beni birin tavsiyesiyle mementhol die bir sprey aldım oda sadece yaktı biraz ağrıyı geçirmedi başka Bi öneriniz varmı suya oturma hariç

   • Doktorunuz

    Merhaba,
    Hemoroidde ilaçlar tedavi edici değildir. Hastalığınız daha fazla incelemeden redavi olmalısınız. Anoskopi muayenesi ile değerlendirmek gerekir.kliniklerimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor ve ameliyatsız tedavi yöntemlerini yönelik her tür teknolojiye sahibiz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 9. Nur

  Merhabalar Hocam
  Benim makamın da hiçbir sorun yoktu 3 aydır biraz katı beslendim sıvı olarak sadece su ve Yeşilçay içtim normalde dışkımi yaparken önceleri hiçbir sorun yaşamadım ama bu 3 ayın içinde dışkımi yaparken hafif acı ve peçete ye azıcık kan geliyordu çatlak zannediyor dum daha sonra 2 gün içerisinde acı üstüne oturamama ve bir parça hissettim normal oturup kalkıp günlük hareketim kısıtlanmasken şuan aynı şey geçerli değil Lütfen yardımcı olun Teşekkürler

  • Doktorunuz

   Makat kanaması varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalıdır. Gecikmeyin.

 10. X

  Merhaba bazen dışarı doğru çıkan memeler çok şişiyo ve artıyo sebebi ne olabilir özellikle regl olunca bunun da etkisi olabilir mi

  • Doktorunuz

   Dışkılama sorunları ile ortaya çıkan sorunlar bunlar, tuvalette uzun kalma, posasız beslenme, dışkılamayı erteleme gibi durumlarda ortaya çıkar, ertelemeden muayene ve tedavi olmanızı öneririm, gecikme hastalığınızın ilerlemesine neden olur, ilerleyen durumlarda ameliyatsız tedavi yöntemlerinden faydalanamazsınız. Extra bilgi ve muayene için 05426210888 nolu telefondan randevu alabilirsiniz.

 11. Tunahan

  Merhabalar 3 gündür biraz büyük şişkinlik var yürüyemiyorum oturamıyorum çok acı veriyor kanama yok ne yapabilirim

  • Doktorunuz

   Makat hastalıklarına şikayetler benzerlik gösterir. Eğer kabızlık öykünüz yoksa ,dışkılama sorunlarınız yoksa anal apse olabilir. Gecikmeden bir proktoji uzmanına görünün apse ise gecikmeden tedavi edilmeli yoksa anal fistül oluşabilir.

 12. Ahmet

  Mrb tuvaletimi yapqrken iki misket büyüklüğünde bir et parçası çıktı dışarı bu parça geri girermi ameliyat mı olmam gerekiyor

  • Doktorunuz

   Tuvalette uzun kalıp fazla ıkındıysanız hemoroid oluşmuş olabilir, beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlerseniz geriler ama iyileşmez,durumunuz uygun olduğunda bir proktologa görünün ve tedavisini yaptırın.

   • Anil

    Merhaba ben önceden kabızlık geçip kanamam oluyordu sonradan iki tane meme çıkti biri büyük biri küçük tuvaletimi yapinca dışarı cikio ne yapmalıyım öneriniz nedir acaba ??

    • Doktorunuz

     Hemoroid düşündürüyor, tedavi olmanızı öneririm. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz. Ameliyatsız yöntemlerle tedavi olma şansınızı kaybetmeyin.

 13. Aysel

  Merhaba iki gündür makat arasında kücük bi şişkinlik oluştu. Hala devame diyor biraz aciyor. Ama lavobaya cıkmakta zorlanmiyorum kabızlık sorunumda yok birden oldu neden oldu acaba gecermi ne yapmalıyım

  • Doktorunuz

   Merhaba,
   Tuvalette uzun kalıp ıkındıysanız yine makat sorunları olabilir. Anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir. Yaklaşık 21 günde eğer fazla ıkınmaz, tuvalette uzun kalmazsanız, kendiliğinden iyileşebilir. Eğer çok fazla ağrının varsa 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alıp gelebilirsiniz.

 14. Emre

  Ameliyattan sonra 3 gün rahat çıktım fakat daha sonra tuvaletimi yaparken müthiş bir yanma dayanılmaz bir acı oluşuyor bu yüzden tuvaletimi yapamıyorum.Sıcak suya otursamda fayda etmiyor bunun için ne yapmayalım?
  İyi çalışmalar..

  • Doktorunuz

   Anuflex, anestol pomat kullanabilirsiniz.

 15. Tolga

  Basur memesi var dışarıya taşmış gibi kanama yok zonklama var bu durum kendiliğinden düzelir mi 3 gün oluyor acı hissi

  • Doktorunuz

   Kabız kalıp ıkınmaya bağlı anal hematom, tromboze hemoroid yada anal fissür gelişmiş olabilir. Muayene ile değerlendirmek gerekir. Kabız kalmayın, ıkınmayın, tuvalette uzun kalmayın, Çok sıkışınca tuvalete gidin, dışkılama isteği olunca ertelemeyin.

   • Tugba

    Merhaba
    Küçük sivilce kadar basurun ucu vardı bu zamana kadar. ama 3 gün önce 2 fındık büyüklüğü kadar içinden basur çıktı ve çok sert krem ve doxium kullanıyorum geçmezmii kendiliğinden patlarmı ne kadar süre böyle devam eder

    • Doktorunuz

     Anal hematom yada tromboze hemoroid gelişmiş olabilir. Düzelmesi kendi haline bırakılırsa yirmi gün kadar sürebilir. Fakat ne olursa olsun hemoroid tedavi edilmeli, zamanla ilerler. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz. Ameliyatsız yöntemlerle tedavi olma şansınızı kaybetmeyin.

     • Taner

      Slm hocam Balıkesir edremitteyim 1yildir makatta meme var kimden ne duyduysam yaptım meme dışındaydı sonra bir ilaç adı verdi arkadaş 500luk bir ilaç memeyi söndürdü sonra 2sefer genel cerrahi doktoruna gittim ameliyat dedim yapamayız dedi ilaç verdi gönderdi sıcak suya oturmaya devam et dedi

     • Doktorunuz

      Merhaba,
      Size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavisini yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

   • Hatice

    Merhaba benim eskiden hemoroidim vardı ams çok sorun yaşamadım fak bir haftadır makat kernarında küçük bir ceviz büyüklüğünde bir şilik var çok rıhatsız ediyor dokora gittim hemoroid dedi amelyatlık değil dedi ama ilaç verdi kullaniyırum hala bu sorunum devam ediyor hala şiş geçmedi ağrımda var ne kadar dürede geçer acaba

    • Doktorunuz

     Sizin hemoroid olarak düşündüğünüz anal fissüre bağlı, bekçi meme, Yada dışkılama esnasında fazla ıkınmaya, tuvalette uzun kalmaya bağlı anal hematom olabilir. Proctologa görünmelisiniz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 16. damla

  merhaba benim nerdeyse 17 yildir falan makatta dışarda meme var. Fakat cok nadir acı ve az kan olmuştur su ana kadar. Kabızlık surekli yaşamıyorum günde 1 kez büyük tuvalete cikiyorum genel de. Doktora görünmedim ama ne yapmam lazim dedigim gibi buyuk şikayetlerim olmadi nerdeyse 17 yaşından beri var ben de.

  • Doktorunuz

   Kanama olduğu için mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı, ve neden saptanmalı. Randevu ve bilgi için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.

  • Serdar

   Mrb hocam bende bir haftadir meme şismesi gibi bir sey olmus makatimda sadece hafif agrilar kasinti lar basladi bende ne olabilir hocam ne yapmaliyim

   • Doktorunuz

    Merhaba,
    Hemoroid olabilir ama muayene ile değerlendirmek gerekir, hastalığını ilerlemesini önlem almalısınız. 05426210888 nolu telefondan bilgi venrandevu alabilirsiniz.

 17. Yusuf

  Ayaklarımı üşüttüm kabızlık yaşamıyorum 2 gün sonra bir şişkinlik oluştu Bugün 3 gün halen duruyor kanama yok ama oturduğumda acıyor sizce bu geçermi ne yapmalıyım

  • Doktorunuz

   Ana hematom olabilir, tuvalette uzun kalmak da bu duruma neden olabilir. Eğer kabız kalmaz, Fazla ıkınmaz ve tuvalette uzun kalmazsanız 21 günde düzelir.

 18. gizli

  ılkokul ve lise döneminde 2 ayrı kez yaşadım süreçte dışkılarken ıkınma olmasa bile aşırı miktarda kanama ağrı vs. oluyordu. doktor ilk başta iç duvarda catlak da olduğunu söylemişti.en son yasamamin uzerinden 5 yıl geçti ve bu 5 yıl içinde ağrı kanama vs. şikayetlerin olmadı ama makatın dış çevresinde 2 3 tane meme var. herhangi bir ağrı acı vs yapmıyor ama oldukça rahatsizim.nasil bir çözüm bulabilirim

  • Doktorunuz

   Merhaba
   Makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz. Ve makat hastalıklarına ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz. 05426210888 nolu telefondan randevu alıp gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip eğer uygunsa tedavisini ameliyatsız yöntemlerle yapabiliriz.

 19. Isimsiz

  Memeyi patlarsam ne olacak zaralimi

  • Doktorunuz

   Hemoroid tedavisi genel cerrahi uzmanı tarafından yapılmalıdır. Çok ciddi enfeksiyonlar gelişebilir.

   • Korkut

    Meme ve kanama bende yıllardır var ama son 2 aydir meme çok büyüdü çok rahatsiz ediyor.Doktora gittigimizde direk ameliyatmi der acaba yoksa merhemle ilaçla iyileşme durumu olurmu.ameliyattan korkuyorum açikçası.kesilecek dikilecek ürkütücü geliyo bana.bide sonrasi var.ilaçlarin etkisi geçince ora sızlamaz mı?
    Son olarak ameliyasız tedavi yöntemi yaptiginizi söylemişsiniz? Bu ne demek yani ameliyat etmeden nasil oluyor?uyuşturmadan kesip dikmedenmi yapiyosunuz yani.Bunun hakkinda bilgi rica ediyorum.Bide son olarak hemoroidin ameliyat ücreti pahalimidir.sizde ne kadar ameliyat ücreti?bilgi rica ediyorum

    • Doktorunuz

     Merhaba,
     Kliniklerimizde hemoroid tedavisini anoskopi muayenesi ile değerlendirip sonra uygunsa lazer ve RBL ile ameliyatsız yapıyoruz. Ameliyatsız yöntemlerle kesme -dikme işlemi olmuyor. Bilgi ve randevu için 05426210888ı arayabilirsiniz.

  • Esengül

   Merhaba 3 yaşında kızım var.6 ay kabız oldu tuvallet alışkanlığından dolayı, kabızlıkta dışkı yumuşatıcı şurup ve lavman kullandım.kabızlıgımız geçti .1hafta oldu tuvvaletini yaptıktan sonra mor bir şişkinlik var.altını temizledikten sonra şişkinlik içine giriyor ne yapmalıyım

   • Doktorunuz

    MERHABA,
    ÇOCUK CERRAHİSİNE GÖTÜRMELİSİNİZ.

 20. Gülay Sarı

  Doğum sonrasi makat catlagi olustu 7 yildır çekiyorum kabizlik kanama hergün huzursuzum bir caresi varmi acaba

  • Doktorunuz

   Merhaba,
   Makat çatlağının tabii ki de çaresi var. Kliniklerimizde ameliyatsız botilismus toksini enjeksiyonu ile tedavi edebiliyoruz. Işinize, yaşamınıza ara vermeniz gerekmiyor. Ayrıca gaz ve dışkı kaçırma gibi riskleri de yaşamamış oluyorsunuz. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.

   • Mine

    10 gündür fındık büyüklüğünde dışında ve aşırı sert çok sitdetli ağrı yanma zonklama denemediğim hiç bşy kalmadı eczaneden hematab ilacını aldım o bile fayda etmedi ve suanda bile acı çekiyorum ne yapmam gerekiyor

    • Doktorunuz

     Kabız aldıysanız yada şiddetli ishal, Tuvalette uzun kalıp ıkındıysanız, ana hematom yada tromboze hemoroid olabilir. Eğeçok ağrı yapıyorsa küçük bir inzizyonla açılırsa başı ortadan kalkacağı için ağrı hemen ortadan kalkar.

     • Tayfun

      Hocam bendede 8 10 yıldır basur sorunumla yaşıyorum kanamam yok ama diskini çok oluyor ve makat bölgesine baskı oluyor sanki yuvalarım var gibi kabızlık devam etmiş dorumda ne yapmalıyım ocam

     • Doktorunuz

      Merhaba,
      Durumunuzu muayene ile değerlendirip sorunu tam anlamıyla tespit edip tedavisini yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

   • Cem

    Merhabalar,bağırsak hareketi sonrası elime birşey geliyordu fakat pek önemsemiyordum ve şikayetim de yoktu hiç.Fakat 1 gece önce uzun süre oturmak zorunda kaldım ve bölgede çok ciddi bi ağrı hissettim bugün de elime makat bölgesinden sarkan harici bir tane şişlik hissettim ne yapmalıyım kendiliğinden geçer mi ?

    • Doktorunuz

     Kabızlık, ishal ve tuvalette uzun kalıp ıkındıysanız analhematom yada tromboze hemoroid olabilir, fakat kendiliğinden geliştirme bu durum anal apse olabilir, anal apsenin fistüle dönüşmemesi için erken tedavi edilmesi gerekir. Mutlaka bir genel cerrahi uzmanına görünün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz*