online randevu tedavi ücretleri

Kıl Dönmesi Neden Olur, Belirtileri, Sebepleri ve Tedavisi

Kıl dönmesi, tıpta pilonidal sinüs olarak ifade edilmekte olup kuyruk sokumu bölgesine düşen saç, elbise tozu ve cilt kalıntılarının cilt altına giriş yapması ile beraber oluşturdukları bir hastalıktır.

Yazımızın ilerleyen kısımlarında pilonidal sinüs neden olur, belirtileri, sebepleri, korunma yolları ve tedavisi ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hatırlatma:
1- Yüz, boyun, ense ya da benzeri kıl bulunan yerlerde kılın çıkamaması ve sivilce benzeri bir oluşuma neden olması kıl dönmesi değil, kıl batmasıdır.2- Kıl dönmesi bir kılın ters yöne uzayarak yumak haline gelmesi değildir. Hastalık üstte belirtildiği üzere saç, elbise ve cilt döküntülerinin bir araya gelerek kuyruk sokumu bölgesinde, cilt altında oluşturdukları kapsüle denilir.

Kıl Dönmesi Tedavisi

Bu hastalığın iyileşmesi için kolay uygulanabilir ve komplikasyon oranı düşük tedavi yöntemlerinin tercih edilmesi gerekmektedir. Çok sayıda tedavi yöntemi bulunduğundan kişilerin herhangi bir yöntemi tercih etmeden önce detaylıca araştırması gerekmektedir.

Kuyruk sokumunda meydana gelen şiddetli ağrı, kızarıklık ve bazı anlarda ateş yükselmesi gibi belirtiler gözlemlenir. Bu bulgular bölgede bir apse oluştuğunu düşündürmelidir. Bu durumda meydana gelen bu cerahatin boşaltılması gerekmektedir. Oluşan apse boşaltılmadan pilonidal sinüs tedavi edilmemektedir. Öncelikle cerahat boşaltılmalı ve üzerinden 30-45 gün geçtikten sonra bölgenin durumuna göre kişi tedavi edilir.Bu sürece dikkat edilmezse ameliyat sonrası enfeksiyon sık görülür,iyileşme gecikir.

Kıl dönmesinin tedavisi adına bir çok yöntem geliştirilmiştir. Tüm yöntemler daha kolay uygulanabilir olması için bir yöntem üzerinde yapılan geliştirmeler sonucunda ortaya çıkmıştır. Amaç en minimal düzeyde ki kesiğin yapılmasıyla yapılan tedavi yönteminin bulunmasıdır.

Günümüzde bu tarife en uygun tedavi yöntemi ise mikro sinüsektomi tekniğidir. Hatta bu teknik için ameliyatsız tedavi yöntemi bile denilmektedir.

Tedavi Sonrasında Ne Yapılmalı?

Ameliyat olan kişinin, hastalığın tekrar nüksetmemesi (tekrarlamaması) için hijyen kurallarına dikkat etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda bu bölgede bulunan kıllar da belli aralıklarla tıraş edilebilir,laser epilasyon yapılabilir.

Sonuç olarak, PNS kuyruk sokumuna düşen kıl ve yabancı maddelerin bir araya toplanarak derin bölgede oluşturduğu bir hastalıktır. Tedavisi için cerrahi bir yöntem mutlaktır. Ağrıya ve benzer şikayetlere en az derecede yol açacak ve çok fazla iş gücü kaybı yaşanmayacak en avantajlı tedavi yönteminin tercih edilmesinde fayda var.

Kıl Dönmesi Neden Olur?

Her sağlıklı insanın saçından fark edilmiyor olsa da günlük olarak ortalama yüz kadar tel dökülmektedir. Dökülen saçların ise bazıları enseden kuyruk sokumuna düşerek kalmaktadır. Saç telleri bizim bildiğimiz kadar yumuşak ve masum değillerdir. Kuyruk sokumuna dökülen kıllar sivri ve yivli yapılarından dolayı cilde saplanarak, delik açılmasına sebep olurlar ve bu delikten içeri girerler.

Özellikle masa başı ya da direksiyon başında uzun süre oturan kişiler yorgunluk hissettiklerinde üst görselde ki gibi kaykılarak oturmayı tercih ederler. Kişinin kaykıldığı esnada meydana gelen sürtünme burada bulunan yabancı maddelerin delik oluşturmasına veya mevcut delikten içeri girmelerine neden olmaktadır.

Kıl Dönmesi Sebepleri Nelerdir?

Sebepleri her ne kadar net bir şekilde bilinmiyor olsa da ortak görüşler şu şekildedir. Pilonidal sinüsün nedeni büyük oranda kişisel temizliğe dikkat edilmemesi olduğu gibi uzun ve yanlış oturma tarzı da büyük ölçüde olumsuz etkilemektedir.

Kıl Dönmesi Oluşumu Nasıl Olur?

Cilt altına giren kıl ve diğer yabancı maddeler içeride birikerek yumak haline gelir. Vücut bu yabancı maddeleri tespit ettiğinde etrafını kapsül ile sararak savunma sağlamaya çalışır. Ancak asıl sorun bundan sonra ortaya çıkar. Kapsül oluştuktan sonra kişi uzun ya da sert oturursa kapsül patlar ve vücut tekrar yabancı maddelerle karşı karşıya kalarak bir sıvı salgılar. Bu sıvı maddeleri yok edemediği gibi cilt dışına çıkacak yolu da bulamadığı için iltihaplanmaya sebep olur. Rahatsızlığın şikayetleri asıl bu noktadan sonra kişiyi rahatsız etmeye başlar.

Kıl Dönmesi Belirtileri ve Teşhisi

– Gün içinde otururken ya da yürürken ağrı
– Kalça üstünde ki bölgede şişlik
– Hastalık meydana gelen bölgede kızarıklık
– İltihaplanma ve kötü koku
– Kuyruk sokumunda meydana gelen deliklerde kıl gözlemlenmesi

Kıl Dönmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Pilonidal sinüs teşhisi ve tedavisi için bir genel cerrahi uzmanına başvurulması gerekmektedir. Günümüzde mikro sinüsektomi yöntemiyle oldukça kolay ve 10 dakika kadar kısa bir sürede mümkündür.

Kıl Dönmesi Nasıl Önlenir?

Böyle bir hastalığın var olduğu biliniyorsa maruz kalmamak için tabi ki kişiler tedbirler alabilirler. Fakat böyle bir hastalığın varlığından haberdar olmayan kişiler ne yazık ki gereken önlemleri almadığından karşı karşıya kalır.

Öncelikle gerek masa gerekse direksiyon başında mesleklerini icra etmeye çalışan insanların kesinlikle yorgunluk hissettiklerinde oturdukları koltukta kaykılmamaları gerekir. Bu sayede sürtünme oluşmayacağından rahatsızlığın oluşum riski de atlatılabilir.

Bunun dışında bölgenin temiz tutulması, günlük olarak hijyene dikkat edilmesi, günlük olarak duş alınması ,iç çamaşırının günlük değiştirilmesi,özellikle sırt vekuyruk sokumu bölgesi fazla kıllı ise mümkünse laser epilasyon yaptırılması,düşen kıl ya da benzer yabancı cisimlerin geç kalmadan uzaklaştırılması kişilerde pilonidal sinüs oluşma olasılığını sıfıra düşürmektedir.

Updated: 23 Eylül 2019 — 09:42

100 Soru Var

Doktora Sor
 1. Ferman

  Hocam Bir hafta önce kil donmesi ameliyatı oldum. Son iki gundur işim olduğu için gidip geliyorum. Yalnız bu son iki günde dikis yeri ağrıyor.
  Ayrıca hiç banyo yapmadım

  1. Doktorunuz

   Dikiş yerlerinin ağrıması normal, Hemen işinize dönmeniz gerekiyorsa keşke araştırıp mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olsaydınız.doktorunuza danışın yıkanabilirsiniz.

 2. Saygılar hocam,

  Benimde kuyruk sokumumda akıntı ve kızarlık var, bu benim olursa 2. kez operasyonum olacak ancak 2 yılda bir ben bıçak altına yatmak zorundamıyım.
  Herhangi bir operasyon şekli yokmudur ?

  İyi günler

  1. Doktorunuz

   Kıl dönmesinin onlarca değişik ameliyat yöntemi var sinüsün büyüklüğüne göre uygun olan yöntem uygulanır. Her halükarda tekrarlama ihtimali olabilir, bu % 5 ile 15 arasında değişir. Tabiki burada bunu uygulayan hekimin tecrübesi de önemlidir.

 3. Şahin

  Hocam kolay gelsin sormak istedim konu ben ameliyat den sonra kaç gün istirahat etmem gerekir ve ya ayakta kalmamam gerekir? İş gereği sürekli ayaktayim

  1. Doktorunuz

   Microsinüsektomi yapılırsa yatak istirahati gerekmez ancak yara üzerine 10 gün oturmamanız gerekir, sinüs ilerlemiş ve başka yöntemlerle tedavilerde daha fazla istirahat gerekebilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 4. Hocam merhaba yeriniz nerde

  1. Doktorunuz

   Şişlide tlf:0 212 246 10 04 ten ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 5. Durmus

  Merhaba hocam benim kuyruk sokumunda kızarıklık ve batma,aci var bu aci 1 ay önce falan tekrar olmuştu bu kil donmesi midir

  1. Doktorunuz

   Tarif ettiğiniz şikayetler kıl dönmesine uyuyor, gelirseniz muayene ile kesin teşhis konur, tedavi için ayrıntılı bilgileri konuşabiliriz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 6. Berk

  Hocam merhaba benşm dd kuyruk sokumında memd başı gibi sivilce var kıl dönmesi dediler akıntı vardı antibiyotik ile akıntı durdu sayılır yalnız kuyruk sokumumda ağrı var ilaçlar bitince bu ağrı da geçer mi?

  1. Doktorunuz

   Kıl dönmesi iltihap yada apse yapınca ağrılı olur, antibiyotik ile iltihap geçerse ağrı da kalmaz, apseleşme olursa ağrı devam eder ve o zaman apsenin cerrahi olarak açılıp temizlenmesi lazım. Her halükarda iltihap veya apse iyileştikten sonra kalıcı tedavi için cerrahi müdahale gerekecektir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 7. Enis

  Merhaba hocam benimde koyruk sokumunde kıl dönmesi var 2 ay önceden başlayan akıntı ve iltihap nedeniyle araştırdım kıl dönmesi olduğunu öğrendim annemin bi karışım yapmasıyla içinde 3.5 cm ve yaklaşık 40 50 tane kıl içerisinde cıktı randevu aldım sıra olmadığı için daha gitmedim ve şimdi meydana şişlik geldi ve sırt üstü yatamıyorum öneriniz nedir. Teşekürler

  1. Doktorunuz

   Muhtemelen iltihap veya abse olmuş olabilir, abse varsa önce absenin temizlenip tedavi edilmesi ve iltihap kuruduktan birkaç hafta sonra kalıcı tedavi için gerekli müdahalenin yapılması gerekir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 8. Aslı

  Iyi günler hocam bugün bir genel cehraha kuyruk sokumumu gösterdim toplu iğne başı kadar çok küçük bir delik vardi bi kaç gündür agriyodu krem sürmüştüm intihap akti doktor bey çok küçük olduğunu erkenden ameliyat olmam gerektiğini söyledi fakatben korkuyorum uyuşturmadan mi yapılıyor ameliyat lazer işlemi varmi

  1. Doktorunuz

   Kıl dönmesi zamanla büyüdüğü için geç kalındığında çok daha büyük yara izine sebep olacak ameliyatlar yapılmasına neden olabilir, erken evrede microsinüsektomi ile çok daha küçük bir girişimle ciddi bir yara izi kalmadan tedavi edilebilir. Korkmanıza gerek yok uyutularak tedavi olabilirsiniz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 9. Ziya

  Hocam merhabalar iyi günler benim 2 defa cerrahi müdahale yoluyla ameliyat olmuştum ancak bikaç aydır tekrar akıntı başladı bu yeni yöntem uygulanabilir mi çünkü cerrahi yöntemle yaşamınızı son derece kötü etkilemekte olduğu için bunu da iki defa yaşadığım için ameliyat olmak istemiyorum.

  1. Doktorunuz

   İki defa ameliyat olduğunuz için bölgenin anatomisinde ciddi değişiklikler olmuştur. Bu nedenle çok küçük bir müdahale ile çözüm zor olabilir. Muayene edip mümkün ise ameliyatsız girişimsel tedavi düşünülebilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 10. Muhammet

  Merhaba hocam bende de kıl dönmesi var iki delik arada Bi ağrı yapıyor iltihap uzun zamandır akmıyor ameliyattan korktuğum için pek yakın durmuyorum işim gereği arada veremiyorum ev ihtiyaçlarından ötürü yardımcı olurmusunuz en kısa sürede tedavisi nasıl olur

  1. Doktorunuz

   İstirahat etme imkanı yoksa ameliyatsız girişimsel tedavi yöntemi var istirahat gerekmiyor. Gelirseniz muayene edip uygunsa yapabiliriz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

IDEA Klinik © 2017

Site Sahibi: Doğa Niyazi AKÇA - info@doganiyaziakca.com
Yönetici Webmaster: Ahmet ENGİN - webmaster@doganiyaziakca.com
Künye| Gizlilik Politikası | Site Kullanım Koşulları | Anasayfa

Sizi Aramamızı İster misiniz?