online randevu tedavi ücretleri

Hemanjiom (Damar Beni)

Hemanjiom, Türkçe ismiyle damar beni olarak ifade edilen hastalık daha çok doğuştan gelen bir hastalıktır. Bir çok anne baba bu rahatsızlığın varlığından habersiz olduğundan çocuklarında keşfeder ve ne yapacaklarını bilemezler. Bu sayfamızda hemanjiom yani damar beni hastalığı hakkında geniş ve kapsamlı bir bilgi sunacağız.

Hemanjiom Nedir?
Yazımızın girişinde de belirttiğimiz gibi tıpta hemanjiom olarak ifade edilen damar beni hastalığı bebeklerde görülen bir rahatsızlktır. İsminden de belli olacağı gibi damarsal bir sorun olan hemanjiom, damarların henüz sebebi bilinmeyen bir şekilde bir araya toplanarak büyümesinden kaynaklanır. Bu damar probleminin kanserleşmesi söz konusu değildir. Yalnız büyümeye başladığında kanama şikayetine maruz bırakabilmektedir.

Hemanjiom Neden Olur?
Hemanjiomun neden olduğu yönünde henüz net bir bilimsel bilgi yoktur. Az önce de söylediğimiz gibi damarların grup halinde birleşmesi sebebiyle oluştuğu bilinmektedir. Halk arasında gebe olan kadınların canının birşey çekmesi fakat yiyemediği için çocukta hemanjiom olduğuna dair bir düşünce vardır. Bu düşünce bilimsel olmayı, bir doğruluğu yoktur.

Hemanjiom Çeşitleri Nelerdir?
Hemanjiom her ne kadar cilt üzerinden farkedilebilen bir rahatsızlık olarak biliniyor olsa da cilt dışında akciğer, kolon, beyin, böbrek ve karaciğerde ortaya çıkabilen bir problemdir.

Gözle Görülebilen Hemanjiom Nerelerde Görülür?

Hemanjiom daha çok yeni dünyaya gelen bebeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Cilt üzerinde meydana gelen sorunlar aşağıda ki bölgelerde görülebilir.

Göz kapağı çevresi:
Göz kapağında ya da çevresinde gözlemlenen damar benleri büyüme eğiliminde olabilirler. Ailelerin son derece yakından takip etmeleri gerekmektedir. Kısa süre içerisinde beklenmedik bir değişme söz konusu olursa derhal doktora başvurularak tedavisine başlanılmalıdır.

Dudak ve çevresi: Bu bölgede meydana gelen hemanjiom vakası çok küçük boyutlarda olabileceği gibi, kabuk tutan yaralı şekilde de görülebilmektedir.

Çene Altı: Boyun ve çene altında oluşabilen bu sorun bebeklerin ses tellerinde de meydana gelebilmektedir. Bu tarz hemanjiomlar nefes darlığı, ses kısıklığı gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu gibi bir durumdan şüphe edildiği taktirde teşhis için kulak burun boğaz yani KBB bölümüne başvurulabilir.

Alın Bölgesi: Hemanjiom sorunu alın bölgelerinde olan bebeklerin alınlarının orta kısmında pembemsi kırmızılıkta lekeler söz konusu olmaktadır. Ruj lekesine benzeyen bu türe melek öpücükleri ismi verilmektedir. En tehlikesiz damar beni tipi olan bu vakanın 4-5 yaşlarına kadar kendiliğinden geçerek kaybolması söz konusu olabilir.

Karaciğer Hemanjiomu: Çoğunlukla farklı bir sağlık sorunundan dolayı yapılan herhangi bir görüntüleme ve tarama işlemi esnasında farkedilmektdir. Genellikle yetişkin insanlarda ortaya çıkmaktadır.

Damar Beni (Hemanjiom) Tedavi Edilmeli mi?
Hemanjiom, 10 yaşına kadar kendiliğinden küçülme ve kaybolma izlenebilen bir rahatsızlıktır. Rahatsız edici bir durum söz konusu olması halinde ise bilimsel yöntemlerle bu konuda tecrübeli doktorlar tarafından tedavisi söz konusudur.

Aileler Takipte Olmalı
Anne babalar çocuklarında bulunan damar beninin boyutunu bilmeli ve günden güne takip etmelidir. Bir çok vaka küçülerek kendiliğinden kaybolabilir fakat bazı vakalarda ise kabarma, kanama, büyüme, yayılma gibi durumlar söz konusudur. Küçülmeye başladığında endişe edilmesine gerek yoktur. Fakat büyüme, kanama, kabarma ya da herhangi bir beklenmedik durum söz konusu olursa mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

Hemanjiom İçin Hangi Doktora Gidilir?
Çoğu anne baba böyle bir sorun farkettiğinde ne yapacağını ya da hangi doktora gitmesi gerektiğini bilememektedir. Çocuklarınızda hemanjiom olduğunu farkettiğinizde kalp damar cerrahi uzmanına başvurmanız gerekmektedir.

Updated: 15 Nisan 2019 — 15:15

50 Soru Var

Doktora Sor
 1. Merve

  Dogustan yüzümde hemanjiyon var6 kez ameliyat oldum şuan göz duvarım yıkıldığı için ilerleme yapmis2ay önce gözümde kanama meydana geldiKBB ameliyat etti ama hala gözümde deri altında gözüküyor yuzumdeki elmacık kemiğine yapışmış şuan 34 yaşındaym benim sizden istediğim gözüme doğru ilerlemiş olan hemanjiyon ve elmacık kemiğine yapışmış hemanjiyonu tedavi

  1. Atilla KAYA

   0532 463 96 82 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

 2. egemen

  merhaba 3 yaşında oğlumun yanak bölgesinde doğum lekesi var ara ara kanama yapıyor çok endişeleniyoruz dideral ile tedavi önerildi ama bir faydası olmadı sizin yöntemleriniz oradaki lekeyi geçirir mi?

  1. Atilla KAYA

   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

 3. Zeynep Yenin

  Merhaba burnumun içind şişlik.cikti ve hemanjiom denildi acaba gerçekten damar toplanması mı ? Burun hemen on kisminda içinde olduğu için korkulacak bir durum var mi?

  1. Atilla KAYA

   muayene ile değerlendirip tedavi edebiliriz.0532 463 96 82 nolu telefonla iletişime geçebilirsiniz.

 4. EYLEM

  doğuştan sağ işaret parmağımda kırmızı küçük bir ben var bunun tedavisi nasıl olur?

  1. Atilla KAYA

   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

 5. Gulnur ozturk

  1yaşındaki oğlum un basının üst kisminda fındık büyük lunde hemanjiom var birde sol kolunda çilek görünümde hemanjiom var amaliyat la bu hemanjiom dan kurtulması mümkün mü?

  1. Atilla KAYA

   0532 463 96 82 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebiliriz.kliniğimizde hemanjiom tedavisi ameliyatsız yöntemlerle yapılmaktadır

 6. Hasan Korkmaz

  42 aylık bir oğlum var doğuştan yüzünde hemanjiyom var doğduğunda mor ve yüzünün yarısını kaplar vaziyette idi 20 aylıkken 1 -2 ay dideral tedavisi oldu tedaviye devam edilmedi şimdi leke pembemsi bir renk aldı ve yayıldığı bölge daha küçük bir bölge sinirlendiğinde ve ağladığında daha belirginleşiyor resimlerini göndersek tedavi edilebilir olup olamdığına cevap verir misiniz
  Hangi tel numarasına resimleri atalım İzmirde yeriniz nerede

  1. Atilla KAYA

   0542 295 52 54 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilirsiniz

 7. DUYGU

  Merhabalar

  oğlum 1,5yaşında boynunda leke var doktorumuz geçer dedi ama başka bir doktorda kalıcı olduğunu söyledi. hiç kanama yapmadı ama şuan sanki genişlemiş gibi fikriniz nedir?

  1. Atilla KAYA

   0532 463 96 82 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

 8. Mehtap yay

  Mehmet ayaz yay adinda 2 yasinda oglum var ve vucudunun degisik bolgelrinde hemanjiyomlari var.2 yasina kadr adinda bir ilac kullandik fakat sonuc alamadik gozlerindeki lekeler agladikca sisiyor ne yapmaliyiz

  1. Atilla KAYA

   göz hastalıkları uzmanı ile görüşmelisiniz

   1. Mehtap yay

    Goz doktoruna goturduk gozllerinde bir sorun olmadigi yapilan muayne sonucu gozle ilgili bir sorun olmadigi soylendi resimlerini yollasam bir sonuc alabilirmiyim

    1. Atilla KAYA

     05426210888 nolu telefona whatsapptan gönderebilirsiniz

 9. Nazif

  Merhaba benim sol avuç içimde yağ bezesine benziyen bir hemanjiyom var ve işaret parmağımın üstündede bulunmaktadır tam teşhisi konulamasada hemanjiyom dendi tedavisi nedir bi zararı var mıdır?

  1. Atilla KAYA

   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğrf gönderin,değerlendirelim,tedavinizi yapabiliriz

 10. çağlar

  Atilla bey merhaba sag elimde sag ayagımda ve yuzumde hafif bölgesel hemanjiomlar var deri altında kılcal damarlar yüzeysel yayılma seklinde.El ve ayaktakiler yogun olarak kırmızılık deri altında dolasan kan gibi baskı uygulayınca o anlık beyazlasıyor.Nasıl bir tedavi uygulanabilir ve fiyat ne kadara mal olur.

  1. Atilla KAYA

   kliniğimizde hemanjiom muayenesi ücretsiz gelirseniz değerlendirip tedavinizi planlayabiliriz

 11. Sevil

  Merhaba. 5 aylık oğlumun doğuştan sol testisinin üstünde hemanjiom var. Sanki gün geçtikçe büyüdü gibi. Ne yapmalıyız bilgi lütfen. Teşekkürler

  1. Atilla KAYA

   0532 463 96 82 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

 12. Nurcin Bagirkan

  Kizimin kas ustu ve kas icinde bir sislik olustu.once yag bezesi dediler ama sonra buyudu ve rengi koyulasti hemanjiyum olabilir dediler nasil tedavi edilebilir acaba

  1. Atilla KAYA

   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderbilir yada muayene için getirebilirsiniz.durumunu değerlendirip tedavisini yapabiliriz

 13. Sadık

  Yaşım 20 sol üst dudakta 45x38x19mm boyutunda hemanjiom bulunmakta tedavi ile ilgili nasıl bir yol izlemeliyim.

  1. Atilla KAYA

   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

 14. Kubra

  Meraba yigenimin ust dusagı ve burunun ararında uzunlamasına dogru hemanjiyom var yıgenım 5 aylık be buyudukce dudagının ıcıne dogru olan hemanjıyom yukarı dogru cıkyoru kırmızı bır leke gıbı sızce kaybolurmu kaybolmassa tedavıyle geceröı

  1. Atilla KAYA

   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

 15. Sezen

  Kızım 6 yaşında dudağında hemanjiom hastalıği var sirilomis kullandık geçmedi nasıl bir yol izlemeliyiz

  1. Atilla KAYA

   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin,tedavi edebiliriz

 16. Zeynep aksu

  Hocam size rahatsızlığmla ilgili sonuclarımı göndermistim yardımcı olursanz sevinirim saygılarımla

  1. Doktorunuz

   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirsniz,gerekli bilgilendirmeyi yapabiliriz

 17. murat

  merhaba hocam benim sol dizimde var görüntüde birşey yok şişlik oluyor. artık yürüyemiyorum . 3 defa anjiyo oldum ama başarılı olunmadı varmı bi tedavisi

  1. Doktorunuz

   muayene ile değerlendirmek gerekir.

 18. Ayse ARABACI

  Hayirli günler.Benim 7 yaşında oğlumun sol şakak kisminda 2 aylık olduğunda sivilce şeklinde başlayıp,2 yaşına kadar hem genişleyip hem kizarmayla seyreden fakat 2 yaşından sonra kızarması azalarak gerilemeye başlayan Hemanjiyomu var.Sizce bu süreç normalmidir,yas ve surec itibari ile lazer tedavisi uygulanabilirmi bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden değerli görüşleriniz için cook tesekkur ediyorum

  1. Doktorunuz

   merhaba Ayşe hanım
   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirip tedavi hakkında bilgilendirebiliriz

 19. Elif

  Merhabalar 27 yaşındayım karaciğerde dev hemanjiom teşhisi kondu 3 ay sonra tekrar gel dedi gönderdiler 2 gün önce ne yapmalıyım belimde ve sırtımda ağrılar artmaya başladı günlük hayatımda zorlanmaya başladım

  1. Doktorunuz

   İstanbul eğitim araştırma hastanesinden Op.Dr.Erdem Kınacı ile görüşmenizi öneririm

 20. Rümeysa

  Burnumda hemanjiom var açık pembe renkli geçer mi

  1. Doktorunuz

   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebiliriz,tedavi edilmesi gerekir

 21. Yalcin

  Ankara hacettepe universitesi hastanesinde radyoloji bölümünde cektirdigim emarda bulgular sag dirsek eklemi duzeyinde lateralde cilt altı bag dokusunda yer alan ve kas fasyasına yaslanan ancak daha derine veya kemiklere uzanımı olmayan 22 * 16 9 mm lik lezyon düşük akimli vasküler malformasyon ile uyumlu emar sonucu sag kolumda cok agrım var tedavisi nedir bilginizden yaraarlanmak istiyorum nasil bir tedavi sekli var simdiden tesekkurler acil yardiminizi bekliyorum

  1. Doktorunuz

   size en yakın kliniğe tetkikleriniz ile birlikte giderseniz uzman arkadaşımız durumunuzu değerlendirebilir

 22. Busra

  Oglum henuz iki aylim ama alin ilr sac dibi birleşiminde hemanjiom cikti basta dogum lekesi sandik ama suan nerdeyse bir ceviz buyuklugu kadar oldu ve etrafindan kilcallar belirlenmeye basladi hizli buyumesi korkutuyor beni

  1. Doktorunuz

   büyüme varsa en kısa sürede tedavi başlamak gerekir.muayene ile değerlendirmemiz gerekir

 23. Ender

  Hemanjom tedavisi kaç seans sürmektedir.

  1. Doktorunuz

   05426210888 nolu telefona whatsaptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebilirim,kaç seans süreceği bilgisi aslında muayene ile değerlendirilebilir

 24. Numan

  İyi günler,
  3 aylık kızımın başının arka kısmında ve sol ense bölümünde kırmızı doğum lekeleri vardı. 1.ayı bittikten sonra ense bölümündeki kırmızılık şişmeye başladı. badem boyutundan ceviz boyutlarına geldi. 4 farklı doktor gördü, ilk 3’ü kendiliğinden geçer dedi. Son doktor ise 6 aylıkken dideral ile tedaviye başlamak lazım dedi. Sizin görüşlerinizi de almak isterim

  1. Doktorunuz

   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilir yada kliniğimize muayeneye getirebilirsiniz,muayenemiz ücretsizdir.durumunu değerlendirip uygunsa tedaviye başlayabiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

IDEA Klinik © 2017

Site Sahibi: Doğa Niyazi AKÇA - info@doganiyaziakca.com
Yönetici Webmaster: Ahmet ENGİN - webmaster@doganiyaziakca.com
Künye| Gizlilik Politikası | Site Kullanım Koşulları | Anasayfa

Sizi Aramamızı İster misiniz?