online randevu tedavi ücretleri

Hemoroid (Basur) Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Hemoroid Nedir?
Anüs bölgesinde ki şişkin damarlara tıpta hemoroid, halk arasında ise basur ismi verilmektedir. Ülkemizde ve dünyada ki insanların büyük çoğunluğu mutlaka basur belirtileri ile minimal düzeyde bile olsa karşılaşmıştır.

İç ve dış şeklinde ikiye ayrılan hemoroid hastalığının toplumda yaygın şekilde görülen tipi iç hemoroid’tir. İç basur anüsün içinde gerçekleşip dışarı memesi çıkan bir vak’adır. Dış basur ise anüs dışında oluşur ve nadir görülür.

basur hemoroid neden olur

Hemoroid çoğunlukla kabızlık sorunu olan kişilerde meydana gelir, tabi burada ki tek suçlu kabızlık değildir. Kabız kalan kişinin dışkılama amacıyla tuvalete girdiğinde ıkınması doğrultusunda anüste meydana gelen basınç damarlarda doku hasarına yol açmaktadır. Doku hasarı olan damarlar ise şişerek basur hastalığının habercisi olmaktadır.

Basur Hastalarının Neredeyse Hepsi Utanırlar
Hemoroid hastalığı söylediğimiz gibi yaygın olarak görülmektedir ve ilerlemiş olanlar kişilerde oldukça fazla yakınmalara sebep olur. Oluştuğu bölge itibariyle insanlar böyle bir sıkıntıları olduğunu kimse paylaşmaz. Daha çok çözümü dijital ortamda verilen tavsiyelerde ararlar.

Hatta piyasada basura kesin çözüm gibi sloganlarla satılmakta olan çeşitli bitkisel ürünlerde de deva aramaktadırlar. Bu tarz ilaçlar kabızlığın giderilmesinde ve dışkının yumuşamasında rol oynadığından rahatlık söz konusu olabilir. Fakat tedavi etmeye yönelik herhangi bir üstünlüğü yoktur.

Kişiler doktora giderek muayene olmaya çekinirler bu yüzden geçen zaman içerisinde herhangi bir tedbir almazlar ve dolayısıyla hastalık gittikçe ilerleme göstermektedir. Ya da sağlık ocağı kurumlara giderek makat hastalıkları konusunda tecrübesi olmayan doktorlara şikayetlerini anlattıklarında direk olarak hemoroid ile ilgili ilaçlar reçete edilerek gönderilir.

Kişiler bu gibi sebeplerden dolayı hastalığın ilerlemesine sebep olmaktadır. Aslında utanılacak bir durum söz konusu değildir. Doktorlar insanların sağlıklı olmaları için vardır. Bu asla unutulmamalı ve hastalık ilk fark edildiği anda mutlaka proktoloji yani makat hastalıkları konusunda tecrübeli bir genel cerrahi uzmanına başvurulmalıdır.

IDEA Klinik dahil makat hastalıkları tedavisi yapan bir çok kurum da teknolojik alet ve cihazlar sayesinde ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Dolayısıyla başlangıç aşamasında utanma sorununa engel olup doktora başvurulursa en kolay dönemde tedavi olunacak, bunun yanı sıra hastalığın meydana gelmesinde rol oynayan sebepler öğrenilecek ve hayatın geri kalanında gereken tedbirler alınabilecektir.

Hemoroid Neden Olur?

– Basur, genetik durumların söz konusu olduğu bir rahatsızlıktır yani aileden çocuğa geçebilir.
– Meslek icabı uzun süre oturmak anüs bölgesinde basınca sebep olabilir
– Yine meslek icabı aşırı ağır yüklerin kaldırılması risk oluşturur.
– Vücudun zorlanmasına sebep olan fazla kilolar
– Kronik kabızlık ve dışkılama esnasında ıkınmak
– Düşük ihtimalle de olsa sıkça anal yoldan cinsel ilişkiye girilmesi
– Gebelik

Gibi durumlar basurun ortaya çıkmasında birer risk farktörü oluşturmaktadır.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

– Anüste kaşıntı ve buna bağlı tahriş
– Ağrı ve şişlik
– Dışkılama ile birlikte veya sonrasında kanama
– Çok yaygın olmasa da dışkı ve gaz kaçırma

Hemoroid özünde çok ağrıya sebep olan bir hastalık değildir. Bu hastalığın dereceleri vardır. Basur memesinin boyutuna ve sebep olduğu şikayetlere göre derecesi vardır. 4 dereceye ayrılır. 3. ve 4. dereceler hastalığın ulaştığı son evredir. 3. derecede ki meme el ile içeri sokulabilir fakat 4. derecede ki her zaman dışarıda durur.

Dışarıda kalan 3. ve 4. derece basur memeleri makat kasları arasında sıkıştığında tromboze hemoroid, yani basur boğulması ismi verilen durum gerçekleşir. Dolayısıyla dayanılmaz ağrılar söz konusu olur, öyle ki kişinin yürümesine bile olumsuz yönde etki eder.

Hemoroitler büyük derecede hayati risk taşımazlar, fakat kişiye verdiği sıkıntılardan dolayı yaşam kalitesinin oldukça düşmesine sebep olurlar. Nadiren de olsa kanamalardan dolayı kişide zayıflama, solgun cilt ya da anemi gibi sorunlar görülebilir.

Hemoroid İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Basur şikayetiniz söz konusuysa ve doktora gitmeye karar verdiyseniz genel cerrahi uzmanına başvurmalısınız. Mümkünse proktoloji (makat hastalıkları) konusunda tecrübeli bir uzmana başvurursanız sizin için avantaj sağlar.

Nasıl Teşhis Edilir?

Yapılacak bir kaç muayene çeşidi vardır. Uzman hekim olarak anüsü göz ile inceleyecek ve ardından parmakla muayene edecektir. Bu her ne kadar komik ya da çekinilecek bir durum gibi gözükse de parmak muayenesi önem taşımaktadır. Çünkü gözle görülemeyecek olan bulgular parmakla hissedilerek bir kesinliğe kavuşabilir.

Bunun dışında yine önemli bir yeri olan diğer muayene çeşidi anoskopi muayenesidir. Anoskop her tedavi merkezinde bulunması gerek bir alettir. Fakat bir çok kurum fazla önemsememektedir. Anüsün içini 10cm’e kadar gözükmesine olanak tanıdığından oldukça etkili bir muayene çeşididir.

Basur Şikayetleri Nasıl Geçer?

Günümüzde ülkemizde ya da dünyada bir çok hastalık için herhangi bir faydası olan ya da olmayan sayısızca bilgi ve yöntem bulunmaktadır. Özellikle internet ortamında ki web sitelerinde basura yönelik sunulan çoğu yöntem dudak uçuklatacak cinstendir. Söz konusu sağlık olduğunda araştırmalar çok doğru bir şekilde olmalı ve kesinlikle her yöntem bilinçsiz bir şekilde uygulanmamalıdır.

Kabızlık Varsa Mutlaka Çözülmeli
Yazımızın başından beri hastalığın en çok görülmesine sebep olan faktör kesinlikle kabızlıktır. Basurun yarattığı şikayetleri uzaklaştırmak için yapılması gereken en önemli hamle kabızlığın ortadan kaldırılmasıdır. Kabızlığın ortadan kalkması için bir çok yöntem mevcuttur. Dışkının yumuşatılması büyük oranda fayda sağlayacaktır. Bu soruna çözüm bulduktan sonra da aşağıda sıraladığımız yöntemler denenebilir.

Ağrı Kesici Özelliği Olan ilaçlar
Şikayetlerin azalması ve minimize edilmesi yönünde faydası olan ağız yoluyla alınan haplar veya anüse uygulanan merhemler elbette kullanılabilir. Fakat bu ilaçlar tedaviye yönelik herhangi bir katkı sağlamadığından gelip geçici bir yöntem olmaktadır.

Dolayısıyla her gün sayısızca ilacın içilmesi de farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Anestol merhem isminde ki ilaçta anüsün üzerine uygulandığında bölgenin uyuşmasını sağlar. Dolayısıyla orada ki şikayetler kişi tarafından hissedilmez. Aynı şekilde gelip geçici bir yöntemdir.

Sıcak Su Oturma Banyosu
Üst kısımda belirttiğimiz gibi sürekli olarak ilaç kullanımı zararlıdır ve daha farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olur. Ev ortamında yapılabilecek en kolay ve en faydalı yöntem sıcak su oturma banyosudur. Kişide ciddi anlamda rahatlama sağlar. içine oturulabilecek büyüklükte ki bir leğenin içine yine içe oturulabilecek ve yakmayacak sıcaklıkta ki derecede suyu doldurun ve içinde oturun. Bu uygulama gün içinde limitsiz sayıda yapılabilir.

Lif Bakımından Zengin Gıdalar Tüketilmeli
Kabızlık şikayetiniz var ve bu sizi aşırı sıkıntıya sokuyorsa, başlıktan da belli olduğu üzere lif bakımından zengin gıdaları tüketmeniz önerilmektedir.

Hijyen Önemlidir
Dışkılama işleminden sonra anüsün temizlenmesi oldukça önemlidir fakat bu sadece temiz suyla, zarar vermeden yapılmalıdır. Hijyene düşkünlüğü fazla olan kişiler anüslerini çeşitli metaryeller bastırarak tahriş edici şekilde ve kimyasal maddelerle temizlemektedir. Bu hem mukozaya hem de anüse zarar verebilen bir durumdur. Bu yüzden sadece duru su ile bastırılmadan hafif hafif temizlenmesinde fayda vardır.

Cerrahi Yollarla Tedavi Yöntemleri

Hiç bir yol çözüm olmuyor, şikayetleriniz azalmıyor ve sosyal hayatınızı dahi etkiliyorsa cerrahi yöntemleri tercih etmekten başka yol kalmamış anlamına gelmektedir.

İşin aslı hastalığın ilk fark edildiği zamanlarda herhangi bir utanma ya da benzeri bir durum gözetmeksizin muayene olunsa hem bu kadar şikayete katlanılmaz hem de tedavisi daha kolay olunabilirdi.

Neyse ki günümüzde hemoroid tedavisi adına ameliyatsız yöntemler söz konusudur. Bu yöntemler ile yapılan tedavilerin ardından kişi kendi imkanlarıyla tedavi merkezinden ayrılır ve günlük faaliyetlerine hiç bir ara vermeden devam edebilir.

Ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemler olarak ayrılan basur tedavisin aşağıda ki şekilde özetleyebiliriz.

Doktorunuz sizi hastalığınızın derecesi, durumu ve uygulanabilecek tedavi yöntemi hakkında doğru bilgilendirmelidir.

1- Ameliyatlı Basur Tedavisi Yöntemleri

Bilinen klasik ameliyat ile yapılan tedavi yöntemidir. Geçmişten günümüze alternatifi olmayan bu yöntem bugün yerini ameliyatsız tekniklere bırakmıştır. Dezavantajı fazla olan bu teknik artık çok sık kullanılmamaktadır. Dikiş, narkoz, pansuman, istirahat gibi dezavantajları ve komplikasyonları oldukça fazladır.

2- Ameliyatsız Basur Tedavisi Yöntemleri

Günümüzde geliştirilen ameliyatsız yöntemlerle basur tedavisi çok zahmetsiz ve kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra narkoz, kesi, dikiş, pansuman ya da benzeri hiç bir dezavantajı da bulundurmamaktadır.

Kullanılabilecek ameliyatsız yöntemlerde kendi içinde değişmektedir. Basur derecesine göre farklı yöntemler kullanılmaktadır. bunlar:

Lazerle Basur Tedavisi

Isı enerjisinden faydalanarak oluşan meme tahrip edilir. Aynı zamanda kanama söz konusu ise lazer cihazı temas ettirildiği anda kanama sona erer. Çoğunlukla 1. ve 2. derece hemoroid rahatsızlıklarında uygulanabilir.

Lastikle Boğma Yöntemiyle Basur Tedavisi

Vakum özelliği olan cihaz sayesinde meme vakum ile çekilir ve memenin son kısmına bir lastik halka takılır. Lastik halka çok sıkı özelliğe sahip olduğundan memeye giden kan akışını engeller ve böylece kan gitmediği için beslenemediği için çürüyerek kendiliğinden düşer.

THD Yöntemiyle Basur Tedavisi

THD açılımı Trans Hemoroidal Desarterizasyonu anlamına gelir. Basur memesine damarlara kan akışının durdurulması amaçlanır. Meme bu yöntemle bağlanarak kan akışı durdurulur. Kanın ulaşamadığı meme bir süre sonra büzüşerek kendiliğinden düşer.

Ameliyatsız Tedavi Yöntemlerinin Avantajları

– Tahlil ya da benzeri uygulamalar gerekmez.
– İstirahat gerektirmez.
– Tedavi sonrasında ağrı olmaz ya da minimaldir.
– Tedavi kısa sürede gerçekleştirilir.
– Dışkı ya da gaz kaçırma olmaz.
– Narkoz gerekmez.
– Aynı gün iş, özel ve sosyal hayata geri dönülebilir.
– Pansuman gerekmez.

Tedavilerin uygulaması, avantajları ve ücret bilgileri farklı bir sayfada ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

Basur Nasıl Önlenir?

– Basurun daha fazla ilerlememesi ve kabızlığında söz konusu olmaması için bolca su ve sıvı tüketilmelidir. Bu sayede dışkı yumuşatılacağı için herhangi bir olumsuzlukta söz konusu olmayacaktır.

– Okulda, avmde, kafede yada herhangi bir yerde dışkılama ihtiyacı hissettiğiniz gibi mutlaka yapmalısınız. Şimdi yapmayayım, eve gidince yaparım, akşama yaparım, sabah yaparım gibi dışkı ertelemek kabızlık oluşumuna yol açtığından dolayı bu tarz alışkanlıklara son verilmesi gerekmektedir.

– Günlük yapılacak düzenli ve en az 30 dakikalık yürüyüş basur yanı sıra bir çok rahatsızlığın şikayetlerine iyi gelmektedir ve bazı hastalıkların oluşumunu da önlemektedir.

– Fazla kilolar basur dahil bir çok sağlık problemine yol açar. Dolayısıyla fazla kiloların verilmesi insanlar için oldukça avantaj sağlarlar.

– Özellikle soğuk havalarda duvar, fayans, taş gibi yerlere oturulmaması önem taşır.

– Lif bakımından zengin gıdalar sıkça tüketilebilir

– Tam buğday
– Yulaf ezmesi
– Armut
– Havuç
– Kepek
– Esmer Buğday

idea klinik iletişim

Basur Belirtileri Nelerdir?

Updated: 8 Kasım 2018 — 15:27

101 Soru Var

Doktora Sor
 1. Ethem ayçiçek

  Merhaba ben 65 yaşında yım iki ay kadar önce dışkıdan sonra müthiş bir yanma ve acı oluyor kanama bir kere oldu ve bu acı ve yanma 8 -10 saat devam ediyor zeytin yağı içmeme rağmen kabızlık var doktora gitmedim fitil ve dışkıyı yumuşatan bazı ilaç lar alı yorum bana yardımcı olursanız sevinirim .Teşekkür ederim

  1. Op. Dr. Ergun AYGÖREN

   Yazdıklarınız hemoroidden çok makat çatlağına benziyor, ya muayene olmalı veya ona yönelik tedavi başlamalısınız.

 2. bediriye

  iyigünler kanser öncüsü polipler alindi benden fakat şişlik ve sert iki kiste benzeyen şeyler ağrılı acıtıyor çok bunlar elma sirkesi ile yıkamak zararlimi

  1. Doktorunuz

   Evet etraf dokuya zarar verebilirsiniz.

 3. ümit

  merhaba hocam bende de hemoroit rahatsızlığı var 2 adet meme şeklinde çıkıyor ve gecem gündüzüm karışıyor son iki aydırda kaşıntı ve kanama oluyor ameliyat olmak istiyorum ama 20 gün çekersin diyorlar ve tekrarlamasından korkuyorum kesin çzüm nedir

  1. Op. Dr. Seher ŞİRİN

   Ümit; Merhaba
   öncelikle muayene olmanız gerekir. Hemoroidinizin hangi evrede olduğunu gördükten sonra size tedavi önerebiliriz. Ameliyatsız yöntemlerimizle tedavi oluyorsunuz ve günlük yaşantınıza dönebiliyorsunuz. Geçmiş olsun

   1. Ömer

    Kolay gelsin hocam benimki sanırım son evre ara ara çatlak yapıyor ve çok ağrım oluyor çatlak oluşmasının sebebi hemoroid memelerinin çok büyük olmasına ve dışkalama sırasında zorlamasına bağlıyorum. İşe yeni başladığım için istirahat almadan ameliyat olmak istiyorum boğma yönteminde tekrar ediyormu? Maliyeti ne kadar olur. İzmir için önerebileveğiniz merkez varmıdır? Teşekkürler.

    1. Atilla KAYA

     kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor ve ameliyatsız tedavi yöntemlerine yönelik her tür teknolojiye sahbiz.gelirseniz durumunuzu değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.ücretler için şu linke bakınız:https://www.hemoroidklinigi.com/tedavi-ucretleri.asp. iletişim bilgilerimiz:Idea İzmir (Konak)
     Atatürk Caddesi No:174/1 Kat 4 (Cumhuriyet Meydanı) Konak – İZMİR
     Tel: 0232 422 10 06 – 0232 464 10 06
     GSM & WhatsApp: 0542 295 52 54

 4. Ozlem

  Hocam büyük abdest inanılmaz ağrı bağıra ağlaya ağlaya artık yaşamak istemiyorum bu ağrı kaçın sürer yada nasıl geçer kremleri sürsem faydası olurum yalvarıyorum cvp öluyorum

  1. Op. Dr. Adil ALTUNSOY

   Ozlem; Merhaba
   Öncelikle muayene olmanı gerekir. Muayene sonrasında teshisiniz konulur ve size uygun ilaç veya tedavi yöntemlerimiz önerilir. Bunun dışında tuvalete cıkmadan ve çıktıktan sonra sıcak suya oturabilirsiniz. Kabız ve ishal olmayınız. Bol su içiniz, bol sebze meyve ve posalı gıdalar tüketiniz. Dışkınız ne kadar sert gelirse canınız daha çok yanar. Ikınmayınız. Geçmiş olsun

 5. Asu

  Hocam iyi gunler.ben 3 ay once anal apse amelıyatı oldum.Kabız degılım. Degıldım de.bende amelıyattan sonrakı dıskılamalarda makat cıkısının arka kısmında cam kesıgı gibi hafıf acıyıp gecıyordu. Ve yanıyordu az.Bı gun dıskılamadan snra az peceteye kan gelmıstı. Yone bu sekılde kesık gibi acıdı.ıkı gun bır gun arayla az kanamıstı. Arada nadiren kasınıyor ama dokununca acıyor.ve kanama ordan gelıyor.yırtık olabılırmı? .Makat çıkısının on kısma olan yerınde ıkı tane morumsu kucuk ve yumusak cıkıntı sıslık gibi seyler var. Kasıntı yok. Acımada yok. Sadece sıslıkler rahatsoz ediyor. O kesık gibi acımasının nedenı nedır?ve o morumsu şişlikler basurmudur? Ve nasıl gecer yardmcı olursanız sevınırım.

  1. Atilla KAYA

   anal apse sonrası anal fissür oluşabiliyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 6. Ahmet

  Hocam yaklasik 6 aydir tuvalet sonrasi yanma ve agri hissediyorum. Bu 6 ayin son 3 ayinda anuste meme olustu. Tuvaletimi yaparken cok aci cekiyorum bu yuzden her gun aci cekmemek icin tuvaletimi erteliyorum bu da kabizliga neden oluyor.kabizlik icin fitil kullansam zarari olur mu

  1. Atilla KAYA

   dışkılama isteğini ertelememelisiniz.erteledikçe barsakta bekleyen dışkının suyu emilir ve katılaşır.fitil yada lavman ile daha fazla gecikmeden dışkılayın.günlk dışkılama alışkanlığı geliştirin.şikayetiniz anal fissür düşündürüyor.muayene ve tedavi olmalısınız

 7. Ufuk

  Hocam merhaba bende aynı sorunları yaşıyorum tuvalete oturunca cam kesiği gibi acıyo, 2.3 gün yanıyo kaşıntı ve basur çıkıntısı hiçbir şey yok sadece yanma var çok nadir de olsa kanama yapıyo

  1. Atilla KAYA

   şikayetiniz anal fissüre benziyor ama kanma olduğu için anoskopi maueyensi yaptırmalısınız.gelirseniz muayene ile değerlendirip Botilismus yada ameliyatla tedavinizi yapabiliriz

 8. FIRAT HELVACI

  Bende agri ve yanma yok ama anusumde bir adet meme var arda bir kaka yaparken cikiyor ve patliyor kan fışkiriyor.memenin ici bosalinca rahatliyor…proktolog merhem ve fitil kullaniyorum ama 1 senedir gecmiyor.lastikle bogdurtmak istiyorum ne dersiniz?bogma islemifaydali midir? Bu arada annemde de ayni dert varmis o yurt dısinda kolonoskopi yaptirtmis temiz cikmis o memeyi de bogdurtmus…kurtulmus.

  1. Atilla KAYA

   kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalıdır.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 9. Engin salgın

  Hocam bende bir önce bu rahatsızlik başladı dübür kenarına hafif bir şişlik hissettim bende sızlama seklinde ağrıma yapyor ilk dönemde nasıl bir tedavi uygulaya bilirim teşekkürler

  1. Atilla KAYA

   muayene ile değerlendirilmmesinde fayda var.fakat beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemeniz halinde sıkıntı yaratmayabilir

 10. Mustafa

  Benim. 15 yil once emeroit ameliyati oldum. Fakat amelyat olduhum gunu daha. Bir oksurdum tam 52 adet dikisim. Atti lavoboda. Sikayetim su hocam. Bilem sasirdi amelyati bosuna yaptik dedi yapacak birsey yok. Adin den fazla aci biber yiyiyorum bu benim. Kabuzluha neden oabilirmi. Ben. Bu sertlik bakimindan cok rahatsizim. Sizden bir kac satir. Cevap rica ediyorum. Ben dava eymen saygilarimla

  1. Atilla KAYA

   acı biberi bırakmalısın,acı tüketimi sürekli dışkılama isteği uyandırır.buda makat hastalıklarının görülmesine ve hastalığın daha hızlı ilerlemesine neden olur.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr. Atilla KAYA

 11. Bahar

  İdea klinikte muayene oldum. Doktor basurum olduğunu onun da sadece ameliyatla alındığını ve ağrılı olduğunu söyledi. İnternette araştırırken ameliyatsız yöntemler olduğunu gördüm. Sizin klinikte uygulanıyor mu diye baktığımda uygulandığını gördüm. Peki bana neden ameliyat denmiş olabilir. Basurumun 4. Evre olduğunu da sanmıyorum cünkü sadece dışkılamada ağrım oluyor ve sonrasında kısa bi süre. onun dışında dayanılmaz ağrılarım yok.

  1. Atilla KAYA

   Basurunuz dış basursa ve içerde basur yoksa dünyada tek çözüm ameliyattır

   1. Bahar

    Hem iç hem dış basur olduğunu iç basur için de ameliyat drndi

 12. Hilal Karakuş

  Merhabalar benim 12 yaşında bir kızım var 1 hafta önce kakasını yaptıktan sonra taze kan gördük.Kızım ağrım yok ama kanıyor dedi.Sizce bu Basurmudur?

  1. Atilla KAYA

   çocuk cerrahisine götürmelisiniz.

 13. Mustafa

  merhaba hocam. benim sıkıntım sürekli olan birşey değil fakat başladımı 1-1.5 ay beni baya rahatsız ediyor. bazen çok rahatım dışkılama olsun makat bölgesi olsun çok rahat ağrı sızı kanama yok. ama bir zaman geliyor bildiğiniz kan dışkılıyorum dışkılama ile birlikte cam kesiği gibi ağrı oluyor. beslenmeme dikkat etmeye çalışıyorum fakat ne yapmam gerekiyor. rektal kanama oluyor dışkıdan sonra.

  1. Atilla KAYA

   makat kanaması varsa mutlaka ertelenmeden anoskopi muayenesi yapılmalıdır.daha fazla gecikmeyin

 14. UMUT

  merhaba hocam makat bölgemde ele gelen şişlikler mevcut.zaman zaman ağrı da yapıyor ilaçla tedavisi mümkün mü?

  1. Atilla KAYA

   gelirseniz muayene ile değerlendirip,sorunları tespit edip uygunsa ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 15. ahmet necip

  merhaba hocam sağ ayak bilegimde zaman içinde büyüyen bir yara var.sürekli akıntı yapıyor günlük hayatımı olumsuz etkilemekte. araştırdım varis ülseri diye geçiyor bu hastalık tedavisi var mı?

  1. Atilla KAYA

   evet ,05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin,değerlendielim

 16. nergis

  kronik anal fissür de botulinum enjeksiyonu tedavisi geçicimidir. Botulinum etkisi geçtiğinde hastalığım tekrarlarmı

  1. Atilla KAYA

   Botulinum enjeksiyonu tedavisi ile spazm ortadan kalkar,fissür iyileşir.eğer daha sonra beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemeniz gerekir.kabız kalmamalısınız.tuvalette uzun kalmamalısınız.

 17. Büşra

  Merhabalar,
  Benim herhangi bir ağrı,kanama gibi şikayetlerim yok,çok çok nadir tatlı bi kaşıntı oluyor bazen makat bölgemde. Onun dışında normalde yok ama tuvalete gittiğimde elime et parçası geliyor bittikten sonra gidiyor. Sebebi ne olabilir sizce?

  1. Atilla KAYA

   tuvalette uzun kalıp ıkınmaya bağlı,olabilir.muayene olmalısınız,makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 18. Nahide

  İyi günler hocam ben 20 gün önce doğum yaptım aşırı kazıblık var çok su tüketen biriyim süt için ama yinede oldu yaparken kanama oluyo ve çok ıkındım ağrım var ne yapmalıyım??

  1. Atilla KAYA

   kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalıdır.gelirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz.bu linkten beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızın nasıl olması gerektiği konusunda bilgi edinebilirsiniz.https://www.sehersirin.com/makat-hastaliklarinda-beslenme/

 19. münevver

  2 çocuk annesiyim 2. doğumumu 6 ay önce yaptım ve doğum sonrasında her tuvalete çıktığımda inanılmaz şiddetli ağrılar çekiyorum tuvalet sonrasında da devam ediyor.sanki makatım daralıyor gibi.gece kıramplarla uyandığım bile oluyor nasıl bir tedavi önerirsiniz?

  1. Atilla KAYA

   anal fissürde ameliyatla tedavide gaz ve dışkı kaçırma riski olduğu için öncelikle botilinum enjeksiyonu ile tedavi olmanızı öneririm

 20. burcu

  benim makatımda siğiller var çoğalmaya başladı tedavi olduğumda günlük hayatıma devam edebilirmiyim?

  1. Atilla KAYA

   Rf ile tedavi olursanız günlük yaşamınıza devam edebilirsiniz.

 21. mustafa

  dışarı çıkarken kanama oluyor ve ağrı yapıyor ağrı uznsürüyor

  1. Atilla KAYA

   anal fissür yada hemoroid olabilir,ama daha çok ağrı anal fissürde görülür

 22. mustafa

  rf ne demek

  1. Atilla KAYA

   Radyo frekans

 23. Coşkun

  Hocam makat içinden akıntı geliyor.cekilen mr da her iki levator ani arasında rektum posterorunda sifinktere komşu aspse.ancak fistül traktina rastlanmamistir. Yazıyor. Hocam bana üç aydir ilaç kullndirdilar bir türlü bu apse kurumadi. İkinma ile , idrarimi yaparken yaparken apse akıyor. Hocam cerrahi müdahale mi ilaçla kurumuyor ne yapmalıyım yardım edin ne olur

  1. Atilla KAYA

   bir an önce boşaltılmalı,gerekirse narkoz altında boşaltılır.mutlaka proctologla görüşün

   1. Coşkun

    Hocam teşekkürler.apse makatimin içinden akıyor.narkozla boşaltma yaptılar ancak 10 gün sonra yine eski haline döndü.ikinma ile akıyor birde otururken kuyruk sokumu tarafına doğru oturdummu akıyor. Boşalttılar yine oldu ilaçlar ise yaramıyor.nasil biter bu durum hocam iyileşme şansım nedir.

 24. Aslı

  Merhaba ben 15yasındayım ve basur oldum çok acı yendiğimden oldu sanırım karnım çok ağırıyor çok korkuyorum ve acıyo yanıyo gibi ne yapmalıyım?

  1. Atilla KAYA

   acı yemeyi bırak,şimdilik yapacak birşey yok

   1. Aslı

    Düzgün yemek yemeğe başladım 4güne geçti herşey normal doktora gitmekimiyim her ihtimale karşı

 25. Cemal

  Hocam merhaba, öncelikle kliğinize gelip detaylı muane olmak istiyorum ama şehir dışındayım. Şimdi benim yaklaşık 3 senedir basur sandığım bir problemim var. İlk etaplarda sadece tuvalet sonrası yanma olurken, gitgide şiddeti arttı. Tuvaletten sonra ceviz büyüklüğünde bir çıkıntı şişkinlik oluyordu, 1 saat filan oturunca geçiyordu, şimdi bu ceviz büyüklüğündeki çıkıntıyı elimle sokuyorum ve kanıyor. Ayrıca yürürkende dışarıya çıkıyor kendi kendine, sokmasam da ağrı devam ediyor. Son bir haftadır fena şekilde yanma, kaşıntı, ağrı var. Makat sarkmasına da, basura da benziyor. Sıcak su ve kremler kısmen rahatlatıyor ama özellikle tuvalet öncesi ve sonrası çok ağrıyor. Tam olarak anlayamadım ne olduğunu. Bana bu konuda bilgi verirseniz en azından gelene kadar kafamdaki soru işaretleri gider. teşekkür ederim şimdiden.

  1. Atilla KAYA

   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz daha kolay değerlendirebiliriz

 26. Baran

  Merhabalar,
  Normalde çok uzun sürelerle hiçbir sıkıntım olmuyor. Ancak ender de olsa arada -sanırım ıkınmayla da bağlantılı olarak- acı ve kanama oluyor. Kanama çok miktarda oluyor ve bir süre sürüyor, öyle ki durana kadar tuvalet kağıdıyla tampon yapmam gerekiyor. Acı ise çok kısa sürüyor. Tuvalette çok kalan birisiyim. Babamda da benzeri olduğu ve çok önceden ameliyat geçirmesine rağmen ömür boyu bu rahatsızlığı çektiği için başkaca bir şey olabilir mi diye korkuyorum.Sadece bu kanamaların olduğu zaman elime mememsi çıkıntılar geliyor. Diğer zamanlar yok. Ne yapmalıyım?

  1. Atilla KAYA

   makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılması gerekiyor.kanamanın kötü huylu bir nedeni de olabilir.ailenin beslenme alışkanlıkları benzerlik gösterdiği için benzeri hastalıkların sizdede görülmesi normal.

 27. Ergün

  Merhabalar, hemoroid problemim var.Tedavimi olup günlük yaşamıma ve İşime en hızlı şekilde geri dönmek istiyorum. WhatsApp tan fotoğraf gönderebilirim. En etkili tedavi yöntemi için Lütfen bana yardım edin. Teşekkürler.

  1. Atilla KAYA

   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilirsiniz

 28. Başak

  Merhabalar. Geçen hafta makat girişimde ufak iki tane şişlik farkettim ve özel bir hastanede genel cerrahi bölümünde muayene oldum. İç hemoroid teşhisi kondu ve sabah iki tane içmem için daflon,Ağrı olursa diye de anestol verildi. Bugün tam bir hafta oldu kanamam zaten hiç olmamıştı ama şişlik iyice arttı. Hatta vajina girişime doğru yayıldı. Doktorla görüştüm daflonu günde 6 ya çıkarmamı söyledi. Bu şişliğin vajinaya doğru yayılması normal mi? İlaçlar ve oturma banyosu azalmasını sağlar mı yoksa acil müdahale mi gerekir? Bilgilendirirseniz sevinirim…

  1. Atilla KAYA

   Sişlik anal hematom olabilir. Bu kadar büyüyorsa daflon işe yaramaz. Cerrahi olarak küçük bir müdahale boşaltmak gerekebilir. Zonklama tarzında ağrı da eşlik ediyorsa apse de olabilir. Bu durumda da cerrahi apse drenajı ve antibiyotik gerekebilir. Vajinaya doğru hemoroid yayılmaz. Görüşmeniz telefonla olduysa yeniden muayeneye gitmenizde fayda var.

 29. Hasan

  Hocam mrb;makat girisinde bir sislik var kıl dönmesi midir yoksa basur mudur?

  1. Atilla KAYA

   kuyruk sokumunda ise kıl dönmesi,makat girişinde ise hemoroid olabilir,ama daha önce kabızlık şikayetiniz yoksa anal apse de olabilir

 30. Eray

  Merhabalar hocam bende makattan sıvı gibi birşey var külot ıslak oluyor.
  Doktora gittim bir şey yok dedi.
  Homereid plak diyor ne yapmalıyım teşekkürler

  1. Atilla KAYA

   durumunuzu bir proktolog değerlendirmeli.size en yakın kliniğimiz gelirseniz sorunu tespit edebiliriz

 31. ismail

  Mrb benim basurun var 1 sene oldu hala geçmedi basurum az kalmış niye geçmiyor bilmiyorum

  1. Atilla KAYA

   beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemeniz ve var olanları tedavi ettirmeniz gerekir

 32. Serdar

  Merhaba bende dış hemoroid var ve balon gibi şişti günlük hayatım sıfıra indi 2 buçuk 3 parmak genişliğinde büyük bir şişlik var patlatmayı denedi doktor fakat pithilastigi için içini de boşalamadı lütfen yardımcı olur musunuz

  1. Atilla KAYA

   proctoloji uzmanına görünmelisiniz

 33. M. O.

  Kabızlık/ İç Hemoroid
  Kabızlık/ Hemoroid İyi günler, 18 yaşındayım. 1 hafta önce karnımın özellikle üst orta kısmı ve etrafında dolgunluk/sertlik gibi bir sorun oluştu. Dik durarken zorlanıyorum, ağrı yok gibi fakat rahatsızlık hissi yüksek ve zeytinyağı içmeme rağmen kabızlık sorunu yaşadım. Tuvalete çıkıyorum fakat zorlanıyorum. Doktora gittim , iç hemoroid dedi. Krem verdi. Birde makatın az üstünde siyah yuvarlak ben gibi virşey var uzun zamandır, kıl dönmesi olabilir mi? Başka testler yaptırmalı mıyım? Çünkü immünolojik hastalıklardan kurdeşen (ürtiker) hastalığım tekrar belirti vermeye başladı.
  Önceden bir çok kez kabızlık yaşadım.(beslenme vb. sorunlardan) Not İdrar yolu enfeksiyonu geçirmiştim bir kaç kez ve 1 yıl önce ülser başlangıcı koyuldu, ilaç kullandım. Fakat o zamanlar çok ilaç kullandığım için olduğunu tahmin ediyorum). Sonrasında bu sorunu yaşamadım. Vücudum özellikle karın bölgesi iç organlarında ağrı hissediyorum. Teşekkürler.

  1. Atilla KAYA

   kliniklerimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz,gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermeden yapabiliriz.
   kabızlık makat hastalıklarına davetiye çıkarır bu nedenle beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat etmeli ve düzenlemelisiniz.bunun için şu linke bakabilirsiniz.https://www.sehersirin.com/makat-hastaliklarinda-beslenme/
   makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz ve ameliyatsız tedavi yöntemlerine yönelik her tür teknolojiye sahibiz,durumunuzu muayene ile değerlendirip sorun tespit edersek onun da tedavisini yapabiliriz

 34. İlyas Yıldız

  benim sormak istediğim soru;
  sıkı sık büüyük tuvalete gitme (günde 3 kere 4 kere) ve yapma sorunu hemoroitle alakalı mıdır? basurun bir etkisi var mıdır?

  1. Atilla KAYA

   evet dolgunluk hissine bağlı sürekli dışkılama isteği olur bu da tuvalete gitme sıklığını arttırabilir

 35. Özlem

  Merhaba hocam ben 18 sene önce dogumdan sonra sanirim basur oldum doktora gitmedim aktardan basur bitkilerini aldim ve gecti taki kanser hastaligina takalana kadar yani 18 yildir sikayetim yoktu şimdi kemoterapi tedavisi goruyorum ondan sonra cok azdı basurum 6 tane meme oluştu ve cok sistiler kanamamda var tuvaletimi yaparken agliyorum kesik agrisi gibi aciyor ve sonrasindada yanma ve zonklama asiri derecede var zaman zaman bu yuzden acile gitmek zorunda kaliyorum sizce bu ne derecede ve ne yapmaliyim yasantim sifira indi yasamak bile istemiyorum bu aci yuzunden böyle duygular icine girdim ne olur bana yardim edin ne yapmaliyim lazerle yakilirsa geçermi ameliyat olamiyorum kemoterapi aldigim için biktim artik foto atabilirim ne olur acil cvp bekliyorum

  1. Atilla KAYA

   şikayetinizin asıl nedeni anal fissür olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir

 36. Anonimk

  Siz — Lütfen bilgilerinizi güncelleyin
  Merhaba hocam bende neredeyse 5 6 ay önce makatta dışkılama sonrası ele gelen bir şişme oldu mercimek tanesi boyutunda kanama ağrı fln olmadı sonra o 1 günde geçti ancak o bölgede şişlik vardı az da olsa 5 6 aylık süreçte orda hafif yanma oldu ama dışkılamada her hangi birşey yoktu en son dün gece yine elime birşey geldi aynı yerden dışkılama sonrası ve çekildi makattaki şişlikde yattı herhangi bir ağrı fln yok bu ne anlamıyorum 5 ay fln önce doktora gittim ama hiçbirşey yok dedi napmalıyım çox korkuyorum psikolojim alt üst oldu daha 18 yaşında biz kızım

  1. Atilla KAYA

   makat hastalklarına spesifik çalışıyoruz ve makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz gelirseniz muayene ile değerlendirip sorunu tespit edip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz

 37. Ali

  Hocam merhaba. Yaklaşık 4-5 yıldır makattan sıvı akıyor iç çamaşırımı hafif nemlendirecek kadar. Geçen sene de spor yaptığım dönemde apse oluştu genel cerrahiye gittim ve müdahale etti, ilaç kulllandım geçti. Dışkılama esnasında hiçbir sorunum yok. Genelde kabızda olmuyorum. Ağrı, kanamam yok. Acaba neyim olabilir ve ne yapmam gerekli?

  1. Doktorunuz

   anüs yapısında bozukluk var ve tam kapanamıyorsa akıntı olabilir,muayene ile değerlendirmek gerekir

 38. Leyla

  Mrb hocam bnim 2 yıldır basurum var ilklerde çok agrıyordu kanıyordu hastane gitim bi krem verdi agrısı kanaması gecti ama şişkinlik halen var

  1. Doktorunuz

   merhaba Leyla Hanım,
   ilaç tedavisi şikayetleri azaltır ama tedavi edici değildir.hemoroidin tam olarak iyileşmesi için muayene olup uygun yöntemle tedavi olmanız gerekir,şikayetleriniz daha fazla ilerlemeden tedavi planlarsanız ameliyatsız yöntemlerle tedavi olma şansınız olabilir

 39. Oguz

  Hocam merhabalar lazer ile iç hemoroid ameliyatı oldum 2 hafta oldu1 tuvalet hissiyatı doğuyor tuvalete gittiğim de ise dışkı çıkmıyor ucunda kalıyor sanki tıkaç takılmış gibi baya zorluyor beni çıkmak için dışkı yumuşatıcı da kullanıyorum 3/4 zorlu denemeden sonra ancak çıkıyor sorunum nedir hocam makat darlığı olabilir mi simdiden tskler.

  1. Doktorunuz

   merrhaba Oğuz bey
   beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlediyseniz rahat çıkmanıza tek engel makat darlığı sorunu gelişmiş olabilir.

 40. fatih

  hocam merhaba,

  Ne zaman canıma tak edip ameliyat için araştırmaya kalkışsam doktorlar dahil tekrarlamama ihtimali yok diyorlar, bu ameliyat sadece bu sefer için geçerli diyorlar, katılıyor musunuz?

  1. Doktorunuz

   merhaba Fatih bey
   beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenler,önerilere uyarsanız tekrarlamaz

 41. Özlem

  Merhaba 2 3 yıldır fissür şikayetim var böyle kronik olunca tedavisi zor mu oluyor

  1. Doktorunuz

   kronik fissür ameliyat yada botulinum enjeksiyonu ile tedavi edilebilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemeniz gerekir.fissür 3 haftadan sonra kronik kabul edilir

 42. Faruk

  Hocam bende dışta meme olarak var beni kanama dışında rahatsızlık vermiyor
  Doktora gidip tedavi almama gerek varmı kendiliğinden gecermi

  1. Doktorunuz

   hemoroid her kabız kalıp tuvalette ıkındığınızda ilerleyen bir hastalıktır.bu nedenle doğrusu tedavi olup beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 43. Faik

  İyi günler hocan benim rahatsızlıgım büyük tuvalete cıktıgımda olan kabızlıgımdan dolayı tuvalolami yaparken kanama olması ve cok az bi agrı olması bide hafif kaşıntı ve 2 tane meme belirmesi hocam bunun ameliyatsız tedavi edilme imkanı nedir hocam

  1. Doktorunuz

   makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi ile değerlendirilmesi gerekir.temelde yatan kötü huylu bir nedeni olabilir

 44. Cem cemal aydogdu

  Hocm 1 ay önce hemoraid ameliyati oldm fakat büyük abdeste çıkamıyorm bole makatım dışarı cıkıyor ama yapamıyorm darlık olusa bilirmi doktoruma gittim kntrol etti bir aksi durum yok dedi ama bence bi sorun varr bana yardımcı olun lütfenn

  1. Doktorunuz

   muayene ile gerekir.yalnız kabız kalmayın,tuvalette uzun kalıp ıkınmayın,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin

 45. Yusuf

  Selam hocam bende surekli kabızlık oluyor tuvalete ciktiğim zaman ıkınma sirasinda oval olarak makatin yuzde 90 nı balon gibi ayni anda şişiyor ıkınmayi kestiğim zamn şişme sonlaniyor. Hic kanama olmamiş bu gune kadar.uşutuğum zamn cok yanma ve kasilma oluyor sert zemine oturunca rahatsiz oluyorm nadiren kaşinti oliyor sizce basurmu hastaliğim.

  1. Doktorunuz

   şikayetiniz hemoroid düşündürüyor fakat yanma olduğu için beraberinde hemoroidde olabilir.şikayetleriniz ilerlemeden tedavi olmanızı öneririm,extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz

 46. Betül

  Hocam merhaba ben 17 yaşındayım tuvalete girdiğimde elime şişlik geliyor sadece onun haricinde hiçbir ağrım sızım kanamam yok Günde 3 litre su içtiğim için kabızlığımda yok ama sorun şu ki ben çocukluğumdandır doktorlara karşı bir zaafım var gidemiyorum hastanenin kapısına gelince tansiyonum düşüyor kalp atışım yükseliyor titremeye başlıyorum o yüzden gidemiyorum doktora evde birşey yapamazmıyım lütfen yardımxı olun

  1. Doktorunuz

   uzun süredir varolan bir şişlikse ve dışkılama ve ıkınma ile değişmiyorsa muayene ile değerlendirmek gerekir,kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor ve ameliyatsız tedavi yöntemlerine yönelik her tür teknolojiye sahibiz,gelirseniz muayene ile değerlendirip uygunsa tedavinizi yapabiliriz

 47. FATMA SENAY ÇARDAK

  Merhaba
  Ben 60 yaşında bayanım.2 normal doğum yaptım.İki doğumdan sonra hemoroid sahibi oldum.Zaman zaman çıkıp kayboluyordu.Fakat 2 senedir kaybolmuyor.Bazen dışarı çıkıyor bazen içeride kalıyor.Bayağı dolgun bir pozisyonda. kaşıntı çok.Dışkı tamamen çıkmadığı için aralıklarla dışkılama ihtiyacı oluyor.Kabız olmamaya özen gösteriyorum ve her gün dışkılama alışkanlığı edindim.Bu arada akıntı da oluyor.Ameliyatsız çözüm önerinizi bekliyorum.

  1. Doktorunuz

   Durumunuzu muayene ile değerlendirip uygunsa ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.

 48. Yavu Meral

  İyi gunler hocam üç sene önce ameliyat oldum içdiş hemorit ve makat çatlğı iyyimdi taki onbeş tatile kadar subatta Bi kabızlık yasadım ve başa döndük. Krem fitil agrı kesici geçmiyor sosyal hayat sıfırlandı yuremıyorm bile modetilaçı verdi doktor iyi gelirmi

  1. Doktorunuz

   şikayetinizz daha çok anal fissür düşündürüyor. Fissüre bağlı hemoroid sık gelişir. Daha önce ameliyat olduğunuz için gaz ve dışkı kaçağı sorunu ile karşılaşabilirsiniiz,Bu nedenle ameliyatsız yöntemlerle tedavi olmalısınız. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

IDEA Klinik © 2017

Site Sahibi: Doğa Niyazi AKÇA - info@doganiyaziakca.com
Yönetici Webmaster: Ahmet ENGİN - webmaster@doganiyaziakca.com
Künye| Gizlilik Politikası | Site Kullanım Koşulları | Anasayfa

Sizi Aramamızı İster misiniz?