online randevu tedavi ücretleri

Hemoroid (Basur)

Hemoroid Nedir?
Anüs bölgesinde ki şişkin damarlara tıpta hemoroid, halk arasında ise basur ismi verilmektedir. Ülkemizde ve dünyada ki insanların büyük çoğunluğu mutlaka basur belirtileri ile minimal düzeyde bile olsa karşılaşmıştır.

İç ve dış şeklinde ikiye ayrılan hemoroid hastalığının toplumda yaygın şekilde görülen tipi iç hemoroid’tir. İç hemoroid anüsün içinde gerçekleşip dışarı memesi çıkan bir vakadır. Dış basur ise anüs dışında oluşur ve nadir görülür.

Hemoroid çoğunukla kabızlık sorunu olan kişilerde meydana gelir, tabi burada ki tek suçlu kabızlık değildir. Kabız kalan kişinin dışkılama amacıyla tuvalete girdiğinde ıkınması doğrultusunda anüste meydana gelen basınç damarlarda doku hasarına yol açmaktadır. Doku hasarı olan damarlar ise şişerek basur hastalığının habercisi olmaktadır.

Basur Hastalarının Neredeyse Hepsi Utanırlar
Hemoroid hastalığı söylediğimiz gibi yaygın olarak görülmektedir ve ilerlemiş olanlar kişilerde oldukça fazla yakınmalara sebep olur. Oluştuğu bölge itibariyle insanlar böyle bir sıkıntıları olduğunu kimse paylaşmaz. Daha çok çözümü dijital ortamda verilen tavsiyelerde ararlar. Hatta piyasada basura kesin çözüm vs sloganıyla satılmakta olan çeşitli bitkisel ürünlerde de deva aramaktadırlar. Bu tarz ilaçlar kabızlığın giderilmesinde ve dışkının yumuşamasında rol oynadığından rahatlık söz konusu olabilir. Fakat tedavi etmeye yönelik herhangi bir üstünlüğü yoktur.

Kişiler doktora giderek muayene olmaya çekinirler bu yüzden geçen zaman içerisinde herhangi bir tedbir almazlar ve dolayısıyla hastalık gittikçe ilerleme göstermektedir. Ya da sağlık ocağı kurumlara giderek makat hastalıkları konusunda tecrübesi olmayan doktorlara şikayetlerini anlattıklarında direkman hemoroid ile ilgili ilaçlar reçete edilerek gönderilir. Kişiler bu gibi sebeplerden dolayı hastalığın ilerlemesine sebep olmaktadır. Aslında utanılacak bir durum söz konusu değildir. Doktorlar insanların sağlıklı olmaları için vardır. Bu asla unutulmamalı ve hastalık ilk farkedildiği anda mutlaka proktoloji yani makat hastalıkları konusunda tecrübeli bir genel cerrahi uzmanına başvurulmalıdır.

Idea Klinik dahil makat hastalıkları tedavisi yapan bir çok kurum da teknolojik alet ve cihazlar sayesinde ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Dolayısıyla başlangıç aşamasında utanmayarak doktora başvurulursa en kolay dönemde tedavi olunacak, bunun yanı sıra hastalığın meydana gelmesinde rol oynayan sebepler öğrenilecek ve hayatın geri kalanında gereken tedbirler alınabilecektir.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?
– Anüste kaşıntı ve buna bağlı tahriş
– Ağrı ve şişlik
– Dışkılama ile birlikte veya sonrasında kanama
– Çok yaygın olmasa da dışkı ve gaz kaçırma

Hemoroid özünde çok ağrıya sebep olan bir hastalık değildir. Bu hastalığın dereceleri vardır. Basur memesinin boyutuna ve sebep olduğu şikayetlere göre derecesi vardır. 4 dereceye ayrılır. 3. ve 4. dereceler hastalığın ulaştığı son evredir. 3. derecede ki meme el ile içeri sokulabilir fakat 4. derecede ki her zaman dışarıda durur. Dışarıda kalan 3. ve 4. derece basur memeleri makat kasları arasında sıkıştığında tromboze hemoroid, yani basur boğulması ismi verilen durum gerçekleşir. Dolayısıla dayanılmaz ağrılar söz konusu olur, öyle ki kişinin yürümesine bile olumsuz yönde etki eder.

Hemoroitler büyük derecede hayati risk taşımazlar, fakat kişiye verdiği sıkıntılardan dolayı yaşam kalitesinin oldukça düşmesine sebep olurlar. Nadiren de olsa kanamalardan dolayı kişide zayıflama, solgun cilt ya da anemi gibi sorunlar görülebilir.

Hemoroid Neden Olur?
– Basur, genetik durumların söz konusu olduğu bir rahatsızlıktır yani aileden çocuğa geçebilir.
– Meslek icabı uzun süre oturmak anüs bölgesinde basınca sebep olabilir
– Yine meslek icabı aşırı ağır yüklerin kaldırılması risk oluşturur.
– Vücudun zorlanmasına sebep olan fazla kilolar
– Kronik kabızlık ve dışkılama esnasında ıkınmak
– Düşük ihtimalle de olsa sıkça anal yoldan cinsel ilişkiye girilmesi
– Gebelik

Gibi durumlar basurun ortaya çıkmasında birer risk farktörü oluşturmaktadır.

Hemoroid İçin Hangi Doktora Gidilmeli?
Basur şikayetiniz söz konusuysa ve doktora gitmeye karar verdiyseniz genel cerrahi uzmanına başvurmalısınız. Mümkünse proktoloji (makat hastalıkları) konusunda tecrübeli bir uzmana başvurursanız sizin için avantaj sağlar.

Nasıl Teşhis Edilir?
Yapılacak bir kaç muayene çeşidi vardır. Uzman hekim olarak anüsü göz ile inceleyecek ve ardından parmakla muayene edecektir. Bu her ne kadar komik ya da çekinilecek bir durum gibi gözükse de parmak muayenesi önem taşımaktadır. Çünkü gözle görülemeyecek olan bulgular parmakla hissedilerek bir kesinliğe kavuşabilmektedir. Bunun dışında yine önemli bir yeri olan diğer muayene çeşidi anoskopi muayenesidir. Anoskop her tedavi merkezinde bulunması gerek bir alettir. Fakat bir çok kurum fazla önemsememektedir. Anüsün içini 10cm’e kadar gözükmesine olanak tanıdığından oldukça etkili bir muayene çeşididir.

Basur Şikayetleri Nasıl Geçer?
Günümüzde ülkemizde ya da dünyada bir çok hastalık için herhangi bir faydası olan ya da olmayan sayısızca bilgi ve yöntem bulunmaktadır. Özellikle internet ortamında ki web sitelerinde basura yönelik sunulan çoğu yöntem dudak uçuklatacak cinstendir. Söz konusu sağlık olduğunda araştırmalar çok doğru bir şekilde olmalı ve kesinlikle her yöntem biliçsiz bir şekilde uygulanmamalıdır.

Kabızlık Varsa Mutlaka Çözülmeli
Yazımızın başından beri hastalığın en çok görülmesine sebep olan faktör kesinlikle kabızlıktır. Basurun yarattığı şikayetleri uzaklaştırmak için yapılması gereken en önemli hamle kabızlığın ortadan kaldırılmasıdır. Kabızlığın ortadan kalkması için bir çok yöntem mevcuttur. Dışkının yumuşatılması büyük oranda fayda sağlayacaktır. Bu soruna çözüm bulduktan sonra da aşağıda sıraladığımız yöntemler denenebilir.

Ağrı Kesici Özelliği Olan ilaçlar
Şikayetlerin azalması ve minimize edilmesi yönünde faydası olan ağız yoluyla alınan haplar veya anüse uygulanan merhemler elbette kullanılabilir. Fakat bu ilaçlar tedaviye yönelik herhangi bir katkı sağlamadığından gelip geçici bir yöntem olmaktadır. Dolayısıyla her gün sayısızca ilacın içilmesi de farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Anestol merhem isminde ki ilaçta anüsün üzerine uygulandığında bölgenin uyuşmasını sağlar. Dolayısıyla orada ki şikayetler kişi tarafından hissedilmez. Aynı şekilde gelip geçici bir yöntemdir.

Sıcak Su Oturma Banyosu
Üst kısımda belirttiğimiz gibi sürekli olarak ilaç kullanımı zararlıdır ve daha farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olur. Ev ortamında yapılabilecek en kolay ve en faydalı yöntem sıcak su oturma banyosudur. Kişide ciddi anlamda rahatlama sağlar. içine oturulabilecek büyüklükte ki bir leğenin içine yine içe oturulabilecek ve yakmayacak sıcaklıkta ki derecede suyu doldurun ve içinde oturun. Bu uygulama gün içinde limitsiz sayıda yapılabilir.

Lif Bakımından Zengin Gıdalar Tüketilmeli
Kabızlık şikayetiniz var ve bu sizi aşırı sıkıntıya sokuyorsa, başlıktan da belli olduğu üzere lif bakımından zengin gıdaları tüketmeniz önerilmektedir.

Hijyen Önemlidir
Dışkılama işleminden sonra anüsün temizlenmesi oldukça önemlidir fakat bu sadece temiz suyla, zarar vermeden yapılmalıdır. Hijyene düşkünlüğü fazla olan kişiler anüslerini çeşitli metaryellerle bastırarak tahiş edici şekilde ve kimyasal maddelerle temizlemektedir. Bu hem mukozaya hem de anüse zarar verebilen bir durumdur. Bu yüzden sadece duru su ile bastırılmadan hafif hafif temizlenmesinde fayda vardır.

Cerrahi Yollarla Tedavi Yöntemleri
Hiç bir yol çözüm olmuyor, şikayetleriniz azalmıyor ve sosyal hayatınızı dahi etkiliyorsa cerrahi yöntemleri tercih etmekten başka yol kalmamış anlamına gelmektedir.

İşin aslı hastalığın ilk farkedildiği zamanlarda herhangi bir utanma ya da benzeri bir durum gözetmeksizin muayene olunsa hem bu kadar şikayete katlanılmaz hem de tedavisi daha kolay olunabilirdi.

Neyse ki günümüzde hemoroid tedavisi adına ameliyatsız yöntemler söz konusudur. Bu yöntemler ile yapılan tedavilerin ardından kişi kendi imkanlarıyla tedavi merkezinden ayrılır ve günlük faaliyetlerine hiç bir ara vermeden devam edebilir.

Ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemler olarak ayırılan basur tedavisin aşağıda ki şekilde özetleyebiliriz.

Doktorunuz sizi hastalığınızın derecesi, durumu ve uygulanabilecek tedavi yöntemi hakkında doğru bilgilendirmelidir.

1- Ameliyatlı Basur Tedavisi Yöntemleri
Bilinen klasik ameliyat ile yapılan tedavi yöntemidir. Geçmişten günümüze alternatifi olmayan bu yöntem bugün yerini ameliyatsız tekniklere bırakmıştır. Dezavantajı fazla olan bu teknik artık çok sık kullanılmamaktadır. Dikiş, narkoz, pansuman, istirahat gibi dezavantajları ve komplikasyonları oldukça fazladır.

2- Ameliyatsız Basur Tedavisi Yöntemleri
Günümüzde geliştirilen ameliyatsız yöntemlerle basur tedavisi çok zahmetsiz ve kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra narkoz, kesi, dikiş, pansuman ya da benzeri hiç bir dezavantajı da bulundurmamaktadır.

Kullanılabilecek ameliyatsız yöntemlerde kendi içinde değişmektedir. Basur derecesine göre farklı yöntemler kullanılmaktadır. bunlar:

– Lazer Yöntemi
– Lastikle boğma Yöntemi
– THD Yöntemi

Tedavilerin uygulaması, avantajları ve ücret bilgileri farklı bir sayfada ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

Basur Nasıl Önlenir?
– Basurun daha fazla ilerlememesi ve kabızlığında söz konusu olmaması için bolca su ve sıvı tüketilmelidir. Bu sayede dışkı yumuşatılacağından herhangi bir olumsuzlukta söz konusu olmayacaktır.

– Okulda, avm’de, kafede yada herhangi bir yerde dışkılama ihtiyacı hissettiğiniz gibi mutlaka yapmalısınız. Şimdi yapmayayım, eve gidince yaparım, akşama yaparım, sabah yaparım gibi dışkı ertelemek kabızlık oluşumuna yol açtığından dolayı bu tarz alışkanlıklara son verilmesi gerekmektedir.

– Günlük yapılacak düzenli ve en az 30 dakikalık yürüyüş basur yanı sıra bir çok rahatsızlığın şikayetlerine iyi gelmektedir ve bazı hastalıkların oluşumunu da önlemektedir.

– Fazla kilolar basur dahil bir çok sağlık problemine yol açar. Dolayısıyla fazla kiloların verilmesi insanlar için oldukça avantaj sağlarlar.

– Özellikle soğuk havalarda duvar, fayans, taş gibi yerlere oturulmaması önem taşır.

– Lif bakımından zengin gıdalar sıkça tüketilebilir

– Tam buğday
– Yulaf ezmesi
– Armut
– Havuç
– Kepek
– Esmer Buğday

Basur Belirtileri Nelerdir?

53 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba ben 65 yaşında yım iki ay kadar önce dışkıdan sonra müthiş bir yanma ve acı oluyor kanama bir kere oldu ve bu acı ve yanma 8 -10 saat devam ediyor zeytin yağı içmeme rağmen kabızlık var doktora gitmedim fitil ve dışkıyı yumuşatan bazı ilaç lar alı yorum bana yardımcı olursanız sevinirim .Teşekkür ederim

  1. Op Dr Demet Ağras

   Yazdıklarınız hemoroidden çok makat çatlağına benziyor, ya muayene olmalı veya ona yönelik tedavi başlamalısınız.

 2. iyigünler kanser öncüsü polipler alindi benden fakat şişlik ve sert iki kiste benzeyen şeyler ağrılı acıtıyor çok bunlar elma sirkesi ile yıkamak zararlimi
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Evet etraf dokuya zarar verebilirsiniz.

 3. merhaba hocam bende de hemoroit rahatsızlığı var 2 adet meme şeklinde çıkıyor ve gecem gündüzüm karışıyor son iki aydırda kaşıntı ve kanama oluyor ameliyat olmak istiyorum ama 20 gün çekersin diyorlar ve tekrarlamasından korkuyorum kesin çzüm nedir

  1. Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr NİHAT AYDIN

   Ümit; Merhaba
   öncelikle muayene olmanız gerekir. Hemoroıdınızın hangi evrede oldğunu gördükten sonra size tedavi önerebiliriz. Ameliyatsız yöntemlerimizle tedavi oluyorsunuz ve günlük yaşantınıza dönebiliyorsunuz. Geçmiş olsun

   1. Kolay gelsin hocam benimki sanırım son evre ara ara çatlak yapıyor ve çok ağrım oluyor çatlak oluşmasının sebebi hemoroid memelerinin çok büyük olmasına ve dışkalama sırasında zorlamasına bağlıyorum. İşe yeni başladığım için istirahat almadan ameliyat olmak istiyorum boğma yönteminde tekrar ediyormu? Maliyeti ne kadar olur. İzmir için önerebileveğiniz merkez varmıdır? Teşekkürler.

    1. kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor ve ameliyatsız tedavi yöntemlerine yönelik her tür teknolojiye sahbiz.gelirseniz durumunuzu değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.ücretler için şu linke bakınız:https://www.hemoroidklinigi.com/tedavi-ucretleri.asp. iletişim bilgilerimiz:Idea İzmir (Konak)
     Atatürk Caddesi No:174/1 Kat 4 (Cumhuriyet Meydanı) Konak – İZMİR
     Tel: 0232 422 10 06 – 0232 464 10 06
     GSM & WhatsApp: 0542 295 52 54
     Op.Dr.Demet Ağras

 4. Hocam büyük abdest inanılmaz ağrı bağıra ağlaya ağlaya artık yaşamak istemiyorum bu ağrı kaçın sürer yada nasıl geçer kremleri sürsem faydası olurum yalvarıyorum cvp öluyorum

  1. Genel Cerrahi Uzm Op. Dr. Adil ALTUNSOY

   Ozlem; Merhaba
   Öncelikle muayene olmanı gerekir. Muayene sonrasında teshisiniz konulur ve size uygun ilaç veya tedavi yöntemlerimiz önerilir. Bunun dışında tuvalete cıkmadan ve çıktıktan sonra sıcak suya oturabilirsiniz. Kabız ve ishal olmayınız. Bol su içiniz, bol sebze meyve ve posalı gıdalar tüketiniz. Dışkınız ne kadar sert gelirse canınız daha çok yanar. Ikınmayınız. Geçmiş olsun

 5. Hocam iyi gunler.ben 3 ay once anal apse amelıyatı oldum.Kabız degılım. Degıldım de.bende amelıyattan sonrakı dıskılamalarda makat cıkısının arka kısmında cam kesıgı gibi hafıf acıyıp gecıyordu. Ve yanıyordu az.Bı gun dıskılamadan snra az peceteye kan gelmıstı. Yone bu sekılde kesık gibi acıdı.ıkı gun bır gun arayla az kanamıstı. Arada nadiren kasınıyor ama dokununca acıyor.ve kanama ordan gelıyor.yırtık olabılırmı? .Makat çıkısının on kısma olan yerınde ıkı tane morumsu kucuk ve yumusak cıkıntı sıslık gibi seyler var. Kasıntı yok. Acımada yok. Sadece sıslıkler rahatsoz ediyor. O kesık gibi acımasının nedenı nedır?ve o morumsu şişlikler basurmudur? Ve nasıl gecer yardmcı olursanız sevınırım.

  1. anal apse sonrası anal fissür oluşabiliyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.dr.seher Şirin

 6. Hocam yaklasik 6 aydir tuvalet sonrasi yanma ve agri hissediyorum. Bu 6 ayin son 3 ayinda anuste meme olustu. Tuvaletimi yaparken cok aci cekiyorum bu yuzden her gun aci cekmemek icin tuvaletimi erteliyorum bu da kabizliga neden oluyor.kabizlik icin fitil kullansam zarari olur mu

  1. dışkılama isteğini ertelememelisiniz.erteledikçe barsakta bekleyen dışkının suyu emilir ve katılaşır.fitil yada lavman ile daha fazla gecikmeden dışkılayın.günlk dışkılama alışkanlığı geliştirin.şikayetiniz anal fissür düşündürüyor.muayene ve tedavi olmalısınız
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 7. Hocam merhaba bende aynı sorunları yaşıyorum tuvalete oturunca cam kesiği gibi acıyo, 2.3 gün yanıyo kaşıntı ve basur çıkıntısı hiçbir şey yok sadece yanma var çok nadir de olsa kanama yapıyo

  1. şikayetiniz anal fissüre benziyor ama kanma olduğu için anoskopi maueyensi yaptırmalısınız.gelirseniz muayene ile değerlendirip Botilismus yada ameliyatla tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla kaya

 8. Bende agri ve yanma yok ama anusumde bir adet meme var arda bir kaka yaparken cikiyor ve patliyor kan fışkiriyor.memenin ici bosalinca rahatliyor…proktolog merhem ve fitil kullaniyorum ama 1 senedir gecmiyor.lastikle bogdurtmak istiyorum ne dersiniz?bogma islemifaydali midir? Bu arada annemde de ayni dert varmis o yurt dısinda kolonoskopi yaptirtmis temiz cikmis o memeyi de bogdurtmus…kurtulmus.

  1. kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalıdır.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Ergun Aygören

 9. Hocam bende bir önce bu rahatsızlik başladı dübür kenarına hafif bir şişlik hissettim bende sızlama seklinde ağrıma yapyor ilk dönemde nasıl bir tedavi uygulaya bilirim teşekkürler

  1. muayene ile değerlendirilmmesinde fayda var.fakat beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemeniz halinde sıkıntı yaratmayabilir

 10. Benim. 15 yil once emeroit ameliyati oldum. Fakat amelyat olduhum gunu daha. Bir oksurdum tam 52 adet dikisim. Atti lavoboda. Sikayetim su hocam. Bilem sasirdi amelyati bosuna yaptik dedi yapacak birsey yok. Adin den fazla aci biber yiyiyorum bu benim. Kabuzluha neden oabilirmi. Ben. Bu sertlik bakimindan cok rahatsizim. Sizden bir kac satir. Cevap rica ediyorum. Ben dava eymen saygilarimla

  1. acı biberi bırakmalısın,acı tüketimi sürekli dışkılama isteği uyandırır.buda makat hastalıklarının görülmesine ve hastalığın daha hızlı ilerlemesine neden olur.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Demet Ağras

 11. İdea klinikte muayene oldum. Doktor basurum olduğunu onun da sadece ameliyatla alındığını ve ağrılı olduğunu söyledi. İnternette araştırırken ameliyatsız yöntemler olduğunu gördüm. Sizin klinikte uygulanıyor mu diye baktığımda uygulandığını gördüm. Peki bana neden ameliyat denmiş olabilir. Basurumun 4. Evre olduğunu da sanmıyorum cünkü sadece dışkılamada ağrım oluyor ve sonrasında kısa bi süre. onun dışında dayanılmaz ağrılarım yok.

  1. Basurunuz dış basursa ve içerde basur yoksa dünyada tek çözüm ameliyattır

   1. Hem iç hem dış basur olduğunu iç basur için de ameliyat drndi

 12. Merhabalar benim 12 yaşında bir kızım var 1 hafta önce kakasını yaptıktan sonra taze kan gördük.Kızım ağrım yok ama kanıyor dedi.Sizce bu Basurmudur?

  1. çocuk cerrahisine götürmelisiniz.

 13. merhaba hocam. benim sıkıntım sürekli olan birşey değil fakat başladımı 1-1.5 ay beni baya rahatsız ediyor. bazen çok rahatım dışkılama olsun makat bölgesi olsun çok rahat ağrı sızı kanama yok. ama bir zaman geliyor bildiğiniz kan dışkılıyorum dışkılama ile birlikte cam kesiği gibi ağrı oluyor. beslenmeme dikkat etmeye çalışıyorum fakat ne yapmam gerekiyor. rektal kanama oluyor dışkıdan sonra.

  1. makat kanaması varsa mutlaka ertelenmeden anoskopi muayenesi yapılmalıdır.daha fazla gecikmeyin

 14. merhaba hocam makat bölgemde ele gelen şişlikler mevcut.zaman zaman ağrı da yapıyor ilaçla tedavisi mümkün mü?

  1. gelirseniz muayene ile değerlendirip,sorunları tespit edip uygunsa ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 15. merhaba hocam sağ ayak bilegimde zaman içinde büyüyen bir yara var.sürekli akıntı yapıyor günlük hayatımı olumsuz etkilemekte. araştırdım varis ülseri diye geçiyor bu hastalık tedavisi var mı?

  1. evet ,05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin,değerlendielim

 16. kronik anal fissür de botox tedavisi geçicimidir.botox etkisi geçtiğinde hastalığım tekrarlarmı

  1. botox tedavisi ile spazm ortadan kalkar,fissür iyileşir.eğer daha sonra beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemeniz gerekir.kabız kalmamalısınız.tuvalette uzun kalmamalısınız.

 17. Merhabalar,
  Benim herhangi bir ağrı,kanama gibi şikayetlerim yok,çok çok nadir tatlı bi kaşıntı oluyor bazen makat bölgemde. Onun dışında normalde yok ama tuvalete gittiğimde elime et parçası geliyor bittikten sonra gidiyor. Sebebi ne olabilir sizce?

  1. tuvalette uzun kalıp ıkınmaya bağlı,olabilir.muayene olmalısınız,makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 18. İyi günler hocam ben 20 gün önce doğum yaptım aşırı kazıblık var çok su tüketen biriyim süt için ama yinede oldu yaparken kanama oluyo ve çok ıkındım ağrım var ne yapmalıyım??

  1. kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalıdır.gelirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz.bu linkten beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızın nasıl olması gerektiği konusunda bilgi edinebilirsiniz.https://www.sehersirin.com/makat-hastaliklarinda-beslenme/

 19. 2 çocuk annesiyim 2. doğumumu 6 ay önce yaptım ve doğum sonrasında her tuvalete çıktığımda inanılmaz şiddetli ağrılar çekiyorum tuvalet sonrasında da devam ediyor.sanki makatım daralıyor gibi.gece kıramplarla uyandığım bile oluyor nasıl bir tedavi önerirsiniz?

  1. anal fissürde ameliyatla tedavide gaz ve dışkı kaçırma riski olduğu için öncelikle botilinum enjeksiyonu ile tedavi olmanızı öneririm

 20. benim makatımda siğiller var çoğalmaya başladı tedavi olduğumda günlük hayatıma devam edebilirmiyim?

  1. Rf ile tedavi olursanız günlük yaşamınıza devam edebilirsiniz.

 21. dışarı çıkarken kanama oluyor ve ağrı yapıyor ağrı uznsürüyor

  1. anal fissür yada hemoroid olabilir,ama daha çok ağrı anal fissürde görülür

  1. Radyo frekans

 22. Hocam makat içinden akıntı geliyor.cekilen mr da her iki levator ani arasında rektum posterorunda sifinktere komşu aspse.ancak fistül traktina rastlanmamistir. Yazıyor. Hocam bana üç aydir biteral ve cefax kullndirdilar bir türlü bu apse kurumadi. İkinma ile , idrarimi yaparken yaparken apse akıyor. Hocam cerrahi müdahale mi ilaçla kurumuyor ne yapmalıyım yardım edin ne olur

  1. bir an önce boşaltılmalı,gerekirse narkoz altında boşaltılır.mutlaka proctologla görüşün

   1. Hocam teşekkürler.apse makatimin içinden akıyor.narkozla boşaltma yaptılar ancak 10 gün sonra yine eski haline döndü.ikinma ile akıyor birde otururken kuyruk sokumu tarafına doğru oturdummu akıyor. Boşalttılar yine oldu ilaçlar ise yaramıyor.nasil biter bu durum hocam iyileşme şansım nedir.

 23. Merhaba ben 15yasındayım ve basur oldum çok acı yendiğimden oldu sanırım karnım çok ağırıyor çok korkuyorum ve acıyo yanıyo gibi ne yapmalıyım?

  1. acı yemeyi bırak,şimdilik yapacak birşey yok

 24. Hocam merhaba, öncelikle kliğinize gelip detaylı muane olmak istiyorum ama şehir dışındayım. Şimdi benim yaklaşık 3 senedir basur sandığım bir problemim var. İlk etaplarda sadece tuvalet sonrası yanma olurken, gitgide şiddeti arttı. Tuvaletten sonra ceviz büyüklüğünde bir çıkıntı şişkinlik oluyordu, 1 saat filan oturunca geçiyordu, şimdi bu ceviz büyüklüğündeki çıkıntıyı elimle sokuyorum ve kanıyor. Ayrıca yürürkende dışarıya çıkıyor kendi kendine, sokmasam da ağrı devam ediyor. Son bir haftadır fena şekilde yanma, kaşıntı, ağrı var. Makat sarkmasına da, basura da benziyor. Sıcak su ve kremler kısmen rahatlatıyor ama özellikle tuvalet öncesi ve sonrası çok ağrıyor. Tam olarak anlayamadım ne olduğunu. Bana bu konuda bilgi verirseniz en azından gelene kadar kafamdaki soru işaretleri gider. teşekkür ederim şimdiden.

  1. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz daha kolay değerlendirebiliriz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

IDEA Klinik © 2017