Anüs bölgesinde ki şişkin damarlara tıpta hemoroid, halk arasında ise basur denilmektedir. Çoğunlukla kabızlık ve ıkınma sebebiyle şişen bu damarlar ileri evrelerde el ile kolayca hissedilebilir. Parlak kırmızı kan, şişlik, ağrı ve kaşıntı başlıca basur belirtileridir. Ülkemizde ve dünyada ki insanların büyük çoğunluğu zaman zaman basur belirtileri ile minimal düzeyde bile olsa karşılaşmıştır.

Hemoroid Neden Olur?

 • Basur, genetik durumların söz konusu olduğu bir rahatsızlıktır yani aileden çocuğa geçebilir.
 • Meslek icabı uzun süre oturmak anüs bölgesinde basınca sebep olabilir.
 • Yine meslek icabı aşırı ağır yüklerin kaldırılması risk oluşturur.
 • Vücudun zorlanmasına sebep olan fazla kilolar.
 • Kronik kabızlık ve dışkılama esnasında ıkınmak.
 • Düşük ihtimalle de olsa sıkça anal yoldan cinsel ilişkiye girilmesi.
 • Gebelik Gibi durumlar basurun ortaya çıkmasında birer risk faktörü oluşturmaktadır.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

 • Anüste kaşıntı ve buna bağlı tahriş.
 • Ağrı ve şişlik.
 • Dışkılama ile birlikte veya sonrasında kanama.
 • Çok yaygın olmasa da dışkı ve gaz kaçırma.

Hemoroid özünde çok ağrıya sebep olan bir hastalık değildir. Bu hastalığın dereceleri vardır. Basur memesinin boyutuna ve sebep olduğu şikayetlere göre derecesi vardır. 4 dereceye ayrılır.

3. ve 4. dereceler hastalığın ulaştığı son evredir. 3. derecede ki meme el ile içeri sokulabilir fakat 4. derecede ki her zaman dışarıda durur. Dışarıda kalan 3. ve 4. derece basur memeleri makat kasları arasında sıkıştığında tromboze hemoroid, yani basur boğulması ismi verilen durum gerçekleşir.

Dolayısıyla dayanılmaz ağrılar söz konusu olur, öyle ki kişinin yürümesine bile olumsuz yönde etki eder. Hemoroitler büyük derecede hayati risk taşımazlar, fakat kişiye verdiği sıkıntılardan dolayı yaşam kalitesinin oldukça düşmesine sebep olurlar. Nadiren de olsa kanamalardan dolayı kişide zayıflama, solgun cilt ya da anemi gibi sorunlar görülebilir.

Basur Çeşitleri Nelerdir?

İç ve dış şeklinde ikiye ayrılan hemoroid hastalığının toplumda yaygın şekilde görülen tipi iç hemoroid’tir. İç basur anüsün içinde gerçekleşip dışarı memesi çıkan bir vak’adır. Dış basur ise anüs dışında oluşur ve nadir görülür.

basur hemoroid neden olur

Hemoroid çoğunlukla kabızlık sorunu olan kişilerde meydana gelir, tabi burada ki tek suçlu kabızlık değildir. Kabız kalan kişinin dışkılama amacıyla tuvalete girdiğinde ıkınması doğrultusunda anüste meydana gelen basınç damarlarda doku hasarına yol açmaktadır. Doku hasarı olan damarlar ise şişerek basur hastalığının habercisi olmaktadır.

Basur Hastalarının Neredeyse Hepsi Utanırlar

Hemoroid hastalığı söylediğimiz gibi yaygın olarak görülmektedir ve ilerlemiş olanlar kişilerde oldukça fazla yakınmalara sebep olur. Oluştuğu bölge itibariyle insanlar böyle bir sıkıntıları olduğunu kimse paylaşmaz. Daha çok çözümü dijital ortamda verilen tavsiyelerde ararlar.

Hatta piyasada basura kesin çözüm gibi sloganlarla satılmakta olan çeşitli bitkisel ürünlerde de deva aramaktadırlar. Bu tarz ilaçlar kabızlığın giderilmesinde ve dışkının yumuşamasında rol oynadığından rahatlık söz konusu olabilir. Fakat tedavi etmeye yönelik herhangi bir üstünlüğü yoktur.

Kişiler doktora giderek muayene olmaya çekinirler bu yüzden geçen zaman içerisinde herhangi bir tedbir almazlar ve dolayısıyla hastalık gittikçe ilerleme göstermektedir. Ya da sağlık ocağı kurumlara giderek makat hastalıkları konusunda tecrübesi olmayan doktorlara şikayetlerini anlattıklarında direk olarak hemoroid ile ilgili ilaçlar reçete edilerek gönderilir.

Kişiler bu gibi sebeplerden dolayı hastalığın ilerlemesine sebep olmaktadır. Aslında utanılacak bir durum söz konusu değildir. Doktorlar insanların sağlıklı olmaları için vardır. Bu asla unutulmamalı ve hastalık ilk fark edildiği anda mutlaka proktoloji yani makat hastalıkları konusunda tecrübeli bir genel cerrahi uzmanına başvurulmalıdır.

IDEA Klinik dahil makat hastalıkları tedavisi yapan bir çok kurum da teknolojik alet ve cihazlar sayesinde ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Dolayısıyla başlangıç aşamasında utanma sorununa engel olup doktora başvurulursa en kolay dönemde tedavi olunacak, bunun yanı sıra hastalığın meydana gelmesinde rol oynayan sebepler öğrenilecek ve hayatın geri kalanında gereken tedbirler alınabilecektir.

Hemoroid Nasıl Teşhis Edilir?

Yapılacak bir kaç muayene çeşidi vardır. Uzman hekim olarak anüsü göz ile inceleyecek ve ardından parmakla muayene edecektir. Bu her ne kadar komik ya da çekinilecek bir durum gibi gözükse de parmak muayenesi önem taşımaktadır.

Çünkü gözle görülemeyecek olan bulgular parmakla hissedilerek bir kesinliğe kavuşabilir. Bunun dışında yine önemli bir yeri olan diğer muayene çeşidi anoskopi muayenesidir. Anoskop her tedavi merkezinde bulunması gerek bir alettir. Fakat bir çok kurum fazla önemsememektedir. Anüsün içini 10cm’e kadar gözükmesine olanak tanıdığından oldukça etkili bir muayene çeşididir.

Basur Şikayetleri Nasıl Geçer?

Günümüzde ülkemizde ya da dünyada bir çok hastalık için herhangi bir faydası olan ya da olmayan sayısızca bilgi ve yöntem bulunmaktadır. Özellikle internet ortamında ki web sitelerinde basura yönelik sunulan çoğu yöntem dudak uçuklatacak cinstendir. Söz konusu sağlık olduğunda araştırmalar çok doğru bir şekilde olmalı ve kesinlikle her yöntem bilinçsiz bir şekilde uygulanmamalıdır.

Kabızlık Varsa Mutlaka Çözülmeli

Yazımızın başından beri hastalığın en çok görülmesine sebep olan faktör kesinlikle kabızlıktır. Basurun yarattığı şikayetleri uzaklaştırmak için yapılması gereken en önemli hamle kabızlığın ortadan kaldırılmasıdır. Kabızlığın ortadan kalkması için bir çok yöntem mevcuttur. Dışkının yumuşatılması büyük oranda fayda sağlayacaktır. Bu soruna çözüm bulduktan sonra da aşağıda sıraladığımız yöntemler denenebilir.

Ağrı Kesici Özelliği Olan ilaçlar

Şikayetlerin azalması ve minimize edilmesi yönünde faydası olan ağız yoluyla alınan haplar veya anüse uygulanan merhemler elbette kullanılabilir. Fakat bu ilaçlar tedaviye yönelik herhangi bir katkı sağlamadığından gelip geçici bir yöntem olmaktadır. Dolayısıyla her gün sayısızca ilacın içilmesi de farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Anestol merhem isminde ki ilaçta anüsün üzerine uygulandığında bölgenin uyuşmasını sağlar. Dolayısıyla orada ki şikayetler kişi tarafından hissedilmez. Aynı şekilde gelip geçici bir yöntemdir.

Sıcak Su Oturma Banyosu

Üst kısımda belirttiğimiz gibi sürekli olarak ilaç kullanımı zararlıdır ve daha farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olur. Ev ortamında yapılabilecek en kolay ve en faydalı yöntem sıcak su oturma banyosudur. Kişide ciddi anlamda rahatlama sağlar. içine oturulabilecek büyüklükte ki bir leğenin içine yine içe oturulabilecek ve yakmayacak sıcaklıkta ki derecede suyu doldurun ve içinde oturun. Bu uygulama gün içinde limitsiz sayıda yapılabilir.

Lif Bakımından Zengin Gıdalar Tüketilmeli

Kabızlık şikayetiniz var ve bu sizi aşırı sıkıntıya sokuyorsa, başlıktan da belli olduğu üzere lif bakımından zengin gıdaları tüketmeniz önerilmektedir.

Hijyen Önemlidir

Dışkılama işleminden sonra anüsün temizlenmesi oldukça önemlidir fakat bu sadece temiz suyla, zarar vermeden yapılmalıdır. Hijyene düşkünlüğü fazla olan kişiler anüslerini çeşitli metaryeller bastırarak tahriş edici şekilde ve kimyasal maddelerle temizlemektedir.

Bu hem mukozaya hem de anüse zarar verebilen bir durumdur. Bu yüzden sadece duru su ile bastırılmadan hafif hafif temizlenmesinde fayda vardır.

Basur Nasıl Önlenir?

Basurun daha fazla ilerlememesi ve kabızlığında söz konusu olmaması için bolca su ve sıvı tüketilmelidir. Bu sayede dışkı yumuşatılacağı için herhangi bir olumsuzlukta söz konusu olmayacaktır.

Okulda, avmde, kafede yada herhangi bir yerde dışkılama ihtiyacı hissettiğiniz gibi mutlaka yapmalısınız. Şimdi yapmayayım, eve gidince yaparım, akşama yaparım, sabah yaparım gibi dışkı ertelemek kabızlık oluşumuna yol açtığından dolayı bu tarz alışkanlıklara son verilmesi gerekmektedir.

Günlük yapılacak düzenli ve en az 30 dakikalık yürüyüş basur yanı sıra bir çok rahatsızlığın şikayetlerine iyi gelmektedir ve bazı hastalıkların oluşumunu da önlemektedir.

Fazla kilolar basur dahil bir çok sağlık problemine yol açar. Dolayısıyla fazla kiloların verilmesi insanlar için oldukça avantaj sağlarlar.

Özellikle soğuk havalarda duvar, fayans, taş gibi yerlere oturulmaması önem taşır.

Lif bakımından zengin gıdalar sıkça tüketilebilir

 • Tam buğday
 • Yulaf ezmesi
 • Armut
 • Havuç
 • Kepek
 • Esmer Buğday

Cerrahi Yollarla Tedavi Yöntemleri

Hiç bir yol çözüm olmuyor, şikayetleriniz azalmıyor ve sosyal hayatınızı dahi olumsuz yönde etkiliyorsa cerrahi yöntemleri tercih etmekten başka yol kalmamış anlamına gelmektedir. İşin aslı hastalığın ilk fark edildiği zamanlarda herhangi bir utanma ya da benzeri bir durum gözetmeksizin muayene olunsa hem bu kadar şikayete katlanılmaz hem de tedavisi daha kolay olabilirdi.

Neyse ki günümüzde basur tedavisi adına ameliyatsız yöntemler uygulanabilmektedir. Bu yöntemler ile yapılan tedavilerin ardından kişi kendi imkanlarıyla tedavi merkezinden ayrılır ve günlük faaliyetlerine hiç bir ara vermeden devam edebilir.

Ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemler olarak ikiye ayrılan basur tedavisini aşağıda ki şekilde özetleyebiliriz.

Doktorunuz sizi hastalığınızın derecesi, durumu ve uygulanabilecek tedavi yöntemi hakkında doğru bilgilendirmelidir.

1- Ameliyatlı Basur Tedavisi Yöntemleri

Bilinen klasik ameliyat ile yapılan tedavi yöntemidir. Geçmişten günümüze alternatifi olmayan bu yöntem bugün yerini ameliyatsız tekniklere bırakmıştır. Dezavantajı fazla olan bu teknik artık çok sık kullanılmamaktadır. Dikiş, narkoz, pansuman, istirahat gibi dezavantajları ve komplikasyonları oldukça fazladır.

2- Ameliyatsız Basur Tedavisi Yöntemleri

Günümüzde geliştirilen ameliyatsız yöntemlerle basur tedavisi çok zahmetsiz ve kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra narkoz, kesi, dikiş, pansuman ya da benzeri hiç bir dezavantajı da bulundurmamaktadır. Kullanılabilecek ameliyatsız yöntemlerde kendi içinde değişmektedir. Basur derecesine göre farklı yöntemler kullanılmaktadır. bunlar:

Lazerle Basur Tedavisi

Isı enerjisinden faydalanarak oluşan meme tahrip edilir. Aynı zamanda kanama söz konusu ise lazer cihazı temas ettirildiği anda kanama sona erer. Çoğunlukla 1. ve 2. derece hemoroid rahatsızlıklarında uygulanabilir.

Lastikle Boğma Yöntemiyle Basur Tedavisi

Vakum özelliği olan cihaz sayesinde meme vakum ile çekilir ve memenin son kısmına bir lastik halka takılır. Lastik halka çok sıkı özelliğe sahip olduğundan memeye giden kan akışını engeller ve böylece kan gitmediği için beslenemediği için çürüyerek kendiliğinden düşer.

THD Yöntemiyle Basur Tedavisi

THD açılımı Trans Hemoroidal Desarterizasyonu anlamına gelir. Basur memesine damarlara kan akışının durdurulması amaçlanır. Meme bu yöntemle bağlanarak kan akışı durdurulur. Kanın ulaşamadığı meme bir süre sonra büzüşerek kendiliğinden düşer.

Ameliyatsız Tedavi Yöntemlerinin Avantajları

 • Tahlil ya da benzeri uygulamalar gerekmez.
 • İstirahat gerektirmez.
 • Tedavi sonrasında ağrı olmaz ya da minimaldir.
 • Tedavi kısa sürede gerçekleştirilir.
 • Dışkı ya da gaz kaçırma olmaz.
 • Narkoz gerekmez.
 • Aynı gün iş, özel ve sosyal hayata geri dönülebilir.
 • Pansuman gerekmez.

Hemoroid (Basur) İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Basur şikayetiniz söz konusuysa ve doktora gitmeye karar verdiyseniz genel cerrahi uzmanına başvurmalısınız. Mümkünse proktoloji (makat hastalıkları) konusunda tecrübeli bir uzmana başvurursanız sizin için avantaj sağlar.

Basur Ağrısını Kesen İlaç

Bu amaçla bir çok ilaç kullanılmaktadır doktorların tercih sırası şu şekildedir;

 • Akla ilk gelen ilaç Anuflex Merhemdir. Anuflex Merhem içeriğindeki bölgesel uyuşturucu ve ağrının önemli sebeplerinden olan makat kasılmasını ortadan kaldırarak rahatlatır ve ağrıyı keser, dual etkisi Anuflex Merhemi öne çıkarmaktadır.
 • Anestol Pomat bölgesel uyuşturucu etkisi vardır ağrının azalmasını sağlar ama kas gevşemediği için etkisi sınırlı kalır.
 • Hemoralgine Krem, Anestol gibi etkilidir.
 • Proctoglivenol krem Bölgesel uyuşturucu etkisiyle ağrıyı azaltır ancak uyuşturucu etkisi diğerlerinde kıyasla daha hafiftir.
 • Ağrı kesici haplar, Alveres, Etol, Apranax grubu ilaçlar daha etkilidir. Mide şikayeti varsa bu haplar yerine Parol, Novalgine gibi yan etkisi olmayanlar tercih edilmelidir, bu gurup ilaçların etkisi daha azdır.

Hemoroid (Basur) Nedir, Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?” yazısında 149 düşünce

 1. Mücella diyor ki:

  Doktor bey 37 yaşındayım bundan 10 gün önce kadınsal bi operasyon geçirdim dikişlerim vardı idrarımı yapmakta güçlük çekiyordum ve gereğinden fazla ıkındım sonrasında popo deliğimin yanında fındık büyüklüğünde basur oluştu ağrısı beni çok rahatsız ediyor oturamıyorum uzun süre ayakta duramıyorum ağrı kesiciler rahatlatıyor ama geçici sonrasında tekrar başlıyor ağrı.. Ayrıca uzun yıllardır kabızlık şikayetim var haftada bir kere ilaç takviyesiyle bağırsaklarımı boşaltabiliyorum. Basurum oluştuğundan beri kullandığım ilaçta etki etmedi bağırsaklarımı boşaltamadım bu konuda ne yapmam gerekir yani basurum kendiliğinden geçermi bilgilendirirseniz çok sevinirim..

  • Doktorunuz diyor ki:

   Merhaba,
   muayene ve anoskopi muayenesi ile değerlendirilmeniz erekir.Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.

 2. Hüseyin Yılmaz diyor ki:

  57 yaşında yım çok uzun zamandır hemoroid derdiyle uğraşıyorum 25 yıldır ilk zamanlar dışa şişme meme ağrı ve kanama oluyordu 5yıldır ağrı şişme dışa meme olmuyor 3 ayda bir içten kanama oluyor ancak sürekli kabızlık ve şişkinlik çekiyorum SSK emeklisiyim ortalama ne bütçe ayırmam gerekiyor muayene olmam gerektiğini biliyorum ama ne ücret çıkar ortalama bilgi verebilir misiniz

  • Doktorunuz diyor ki:

   Merhaba,
   tuvalet sonrası yanma anal fissür de olur.eğer şikayetleriniz başlayalı 2 ayı geçtiyse kronikleşmiş olabilir.Muayene olmalısınız.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz. Şikayetleriniz yeni başladıysa dışkılamadan önce birkaç dakika sıcak oturma banyosu arkasından nohut kadar anuflex pomad sürün ,makatın içine uygulamalısınız.aynı uygulamayı dışkılamadan sonrada yapmalısınız

  • Doktorunuz diyor ki:

   Merhaba,
   Kliniğimiz Kızılay merkezde, gelirseniz durumunuzu muayene ve anoskopi muayenesi değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz. Ankara kliniğimizin iletişim bilgileri: Idea ANKARA (Kızılay)
   Türkkonut – Yener İş Hanı Atatürk Bulvarı No:81 Kat:5 D:16 Kızılay – ANKARA
   Tel: 0312 431 75 47 – 0312 431 95 47
   GSM & WhatsApp: 0532 350 25 87

  • Doktorunuz diyor ki:

   Merhaba,
   Dışkılamadan sonra şişkinlik oluyorsa bu hemoroid düşündürür, ıkınmaya bağlı şişer ,muayene olmanızı öneririm. Özellikle hemoroidse hastalığınız ilerlemeden tedavi olmanızı öneririm. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

 3. Yahya Evren diyor ki:

  Hocam Bende 10 seneden beri Homoreyit var hemi işerde hemde memeler dişarı burdu ben Doktora gitdim kırem verdi kullandım hiç bir Faydasını sörmedim Hocam sizlerin Tedavisi Nasıl oluyor ben Ankara’da oturuyorum Teşekkür ederim Hocam

  • Doktorunuz diyor ki:

   Merhaba,
   Hemoroit çürük diş gibidir, ilaç tedavisi sadece şikayetleri azaltır, tedavi olmanız gerekir. 05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, bilgi ve randevu alabilirsiniz. Daha fazla ertelemeyin.

 4. dilek diyor ki:

  Merhaba. Anladığım kadarıyla 4. evre, dışarıda mercimekten büyük iki tane. H.cerrah iyileşirken dışarıya çıkmış ve kalmış orda dedi. Şişiyorlar ama ağrı yok. Uzun süre ayakta kalmayınca/oturmadıkça sıkıntı yapmıyor bir de Dr. kontrolünde diyet beslenmeye geçtiğim için kabızlık sorunum da ortadan kalktı. Ama makatta mercimekten büyük cisim olması rahatsız edici.
  Ne yapmalıyım, tedavinin “sonrası için” bir yan etkisi olur mu ?
  Bundan kurtulmak istiyorum ama genel cerrah “sıkıntı vermiyorsa aldırma, riskli” dedi.
  Doğruluğu nedir acaba ?

  • Doktorunuz diyor ki:

   Merhaba,
   Hemoroit çürük diş gibidir, ilaç tedavisi sadece şikayetleri azaltır, rahatsızlık veriyorsa tedavi olabilirsiniz. 05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 5. Zuhal Koçkar diyor ki:

  Merhabalar. 7.8 yıl önce fissür ve hemeroid ameliyatı oldum. Hemoroit tekrarladı. 4. Evde ve kanama oluyor. Ameliyatın zorluğunu yaşadığım için korkuyorum ve 2 yıldır hem kanama hemde akıntılı bir durumda yaşıyorum. Önerinizi almak istedim. Tesekkurler

  • Doktorunuz diyor ki:

   Muayene ile değerlendirmek gerekir. Kanama lazer tedavisi ile durdurulabilir. 4. Evre ise THD yönemi ile tedavi edilmesi gerekir.

 6. Sercan diyor ki:

  Hocam merhaba 29 yaşındayım dış hemoroid var 4. Evre ve cok ağrı yapıyor 2 gündür sıcaksu oturma banyosu yapıyorum ve kantaron özlü krem kullanıyorum fakat ağrılar geçmiyor 1 memenin boyutu yaklaşık fındık büyüklüğünde şuan yardımcı olursanız çok sevinirim sakaryadan yaziyorum

  • Doktorunuz diyor ki:

   Ağrı daha çok tromboze hemoroid de görülür, bir süre sonra kendiliğinden geçer ama kabızlık ve tuvalette uzun kalma gibi sorunlar iyileşmeyi geciktirebilir. Eğer ağrı dayanılmaz ise hem tedavi hem xe durumunuzun değerlendirilmesi için 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz. Makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz gelirseniz durumunuzu değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle de tedavinizi yapabiliriz.

  • Fatma diyor ki:

   Doktor bey 4.derece hemoroidim var.bir yıl önce çok kötü bi durumda doktora gittim Amaliyat dedi korktum.ulserlesmis dedi ilaçlar falan verdi kullanınca rahatladım bir yıldır gecmesede idare ediyirdum.fakat iki gündür dayanılmaz bir hal aldı.amaliyat sonrası tekrar nüksettigini soyluyolar.birde aşırı kanamam oluyo.kanamazsada ağrıya dayanamıyorum zaten ne yapmam gerekir yardımcı olurmusunuz

   • Doktorunuz diyor ki:

    Muayene ile değerlendirmek gerekir. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlerseniz sorun yaşamazzınız. Extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.

  • Doktorunuz diyor ki:

   4. derwce hemoroid de THD uygulanabilir. Fakat öncesi muayene ile değeelendşrmeden buna karar veremeyiz. Muayene de uygunsa ameliyatsız yöntemlerle de tedavi edilebilir. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.

  • Doktorunuz diyor ki:

   kanamalı durumlarda laser ile hemoroid tedavisi yapıllır.durumunuzu muayene ile değerlendirmek gerekir.makat hastalıklarına yönelik
   ameliyatsız her tür tedavi ile ilgili teknolojiye sahibiz, 05426210888 nolu telefondan randevu alıp gelirseniz durumunuzu değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim Bilgileri Arayın WhatsApp'tan Sor