Radyo Frekans İle Nasır Tedavisi

Eğer silikon, bant, kalem gibi ürünler deneniyor herhangi bir olumlu cevap alınamıyorsa tedavi için konusunda tecrübeli bir cerraha muayene olunması gerekir. Nasır tedavisinde en kısa süren ve avantajlı yöntemin radyo frekans olduğu söylenebilir.

IDEA Klinik tüm şubelerinde nasır tedavisini ortalama 3-5 dakikada gerçekleştirmektedir. Nasırın tedavisi için nasırla beraber kökünün de alınması gerekmektedir. İşte bu radyo frekans yöntemiyle mümkün ve kolaydır. Radyo Frekans ile nasır köküyle beraber ortalama 3-5 dakika kadar kısa bir sürede alınmaktadır.

Nasır Nasıl Geçer?

Nasır bir çok kişinin maruz kaldığı bir durumdur. Kendi kendine iyileşmesi zor bir süreç olsa da, ihtimal dahilindedir. Bu noktada bir çok kişinin kullandığı nasır bantları, kalemleri ve benzeri ürünler her ne kadar bir nebze başarı sağlasa da temel sorun ortadan kaldırılmadıkça geçmeyecektir.

Öncelikle ayakta meydana gelen noktasal travmaların sonlandırılması gerekmektedir. Bunun için de tercih edilen ayakkabı değiştirilmelidir. Ayağa tam oturan ayakkabı tercih edilerek, ne küçük ne de büyük gelen hiç bir ayakkabı kullanılmamalıdır.

Önlem alma amacıyla her gün farklı bir ayakkabı tercih edilebilir. Örneğin 3 ayakkabınız varsa döndürülerek her gün 1 tanesi giyilebilir. Kundura giyiliyorsa ayakkabı tarzı değiştirilmeli spor ayakkabı tercih edilmelidir. Spor ayakkabı giyiliyorsa, klasik ayakkabı tercih edilmelidir.

Nasır için evde yapılabilecek yöntemler tabi ki mevcuttur. Fakat nasırın her tipinde etkili olması beklenmez. Daha çok yeni vakıalarda çözüm olabilir. Uzun yıllardır mevcut olan vakıalarda başarı oranı çok düşüktür. Bu tipte ki nasırların tıbbi bir şekilde alınması gerekmektedir. Evde duş sırasında ayaklar suyun içerisinde bir süre bekletilip yumuşatıldıktan sonra topuk taşı ismi de verilen ponza taşı ile zımpara yapılabilir.

Nasır Nedir?

Nasır, cildin sürtünmeye ve baskıya maruz kalmasına karşı kendini korumak için oluşturduğu kalın ve sertleşmiş deri tabakasıdır. Genellikle el, ayak ve parmaklarında gelişir. Nasır görüntü olarak çirkin gözüktüğü gibi ağrı yapabilen bir vakıadır.

ameliyatsız nasır tedavisi

Oluşumuna neden olan sebep sürtünme ve baskıdır. Ayaklarda ki nasırlar giyilen terlik ya ayakkabının ayağa büyük veya küçük gelmesinden dolayı kaynaklanır. Ellerde oluşan nasırda yine aynı şekilde ellerin sürtünmeye ve baskıya maruz kalması söz konusudur. Örneğin sürekli olarak kürek, çapa veya çekiç gibi aletlerin ya da tenis raketi gibi spor aletlerinin kullanımı sebep olabilir.

Ayak Nasırı Neden Olur?

Büyük ya da küçük numara ayakkabı giyilmesi en büyük etkendir. Ayağa tam oturmayan büyük numara ayakkabı tercih edildiğinde her adımda ayak ayakkabıya sürtünmek zorunda kalır sürekli olarak aynı noktanın sürtünmesi durumunda vücut burada bir problem olduğunu algılayarak önlem alma amacıyla cildin kalınlaşmasına yani nasır oluşumuna yol açar. Küçük numara ayakkabı giyildiğinde de ayağın çeşitli bölgelerine baskı uygulanır. Sürekli olarak tekrar eden bu baskıya karşı vücut yine koruma almak ister ve böylece nasır meydana gelir.

Yanlış ayakkabı tercih edilmesinin dışında sürekli olarak çıplak ayakla dolaşmakta problem oluşturmaktadır. Çünkü cilt direk olarak bir yüzeyle temas ettiğinden sürtünme söz konusu olduğu için vücut yine savunma mekanizmasını çalıştırarak önlem alabilmektedir. Ancak vücudun bu travmalara karşı önlem almak istemesi ne yazık ki insanlar için ciddi sıkıntılar oluşturmaktadır. Çünkü, kalınlaşan cilt tabakası gelişip büyüdüğünde kişi için rahatsız edici acı ve ağrılarla sonuçlanabilir.

Nasır Belirtileri Nelerdir?

  • Oluştuğu bölgede sert, kabuksu yapı ve şişlik
  • Derinin kalınlaşması ve renk değişimi
  • Baskı uygulandığında meydana gelen ağrı

Nasır Nasıl Çıkar?

Cildin herhangi bir noktasının sürekli olarak başka bir yüzeyle sürekli sürtünerek temas halinde olması nasır oluşumuna yol açmaktadır. Örneğin kişi büyük ya da küçük numara ayakkabı tercih ettiğinde ayak ayakkabının içinde sürekli olarak bir noktaya temas eder ve bu sürtünme doğrultusunda vücut burada bir problem olduğunun sinyalini alarak, önlem almaya çalışır ve ne yazık ki savunma yapmak isterken kişinin kendine sıkıntı yaratacak nasırın oluşumuna yol açar.

Nasır kemik ile cilt arasında ortaya çıkan cilt yüzeyinde hem göz hem de el yordamıyla görülen/hissedilen bir yapıdır. Sürekli basınç altında kalan cilt sertleşerek kabuklu bir hal alır. Bir süre sonra ise kişinin canını acıtacak boyutlara ulaşabilmektedir.

Ayak Nasırının Sebepleri Nelerdir?

  • Büyük ya da küçük gelen , rahat olmayan ayakkabı ile uzun yürüyüşler
  • Ayakların havasız kalıp, temiz olmaması
  • Ayak yapısına uygun olmayan ayakkabı tercihi
  • Sürekli aynı ayakkabının tercih edilmesi
  • Topuk eğriliği
  • Çıplak ayak ile fazla dolaşmak
  • Ayaklara takılan aksesuarların uyguladığı basınç

Nasır İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Nasır tedavisi için cildiye ve genel cerrahi uzmanlarına başvurulabilir. IDEA Kliniklerin tümünde nasır tedavisinde tecrübeli ve gerekli donanımlara sahip ameliyatsız yöntemler uygulayan genel cerrahi uzmanları hizmet vermektedir. İletişim bilgilerimizden ulaşarak randevu alabilirsiniz.

Nasır hakkında sık sorulan sorular

Nasır bandı tedavi eder mi, nasıl kullanılır?

Nasır bandı zahmetsiz olduğu için akla ilk gelen tedavi seçeneklerindendir ama gerçek anlamda bir iyileşme sağlaması beklenmez.

İçeriğindeki deriyi eritici etki sayesinde derinin kaba üst tabakası yumuşar, basit hareketle uzaklaştırılabilir. Burada uzaklaştırılan kısım derinin üst tabakası olduğu için rahatlama sağlar ancak asıl sorun olan nidus yani kök yerinde kalır ve 1-2 ay içinde aynı şikayetler tekrar başlar.

Kullanımı son derece kolaydır, bant alınır koruyucu tabakası çıkarılıp hastalıklı kısım ortaya gelecek şekilde yapıştırılır2-4 gün sonra bant kaldırılır. Kaba tabaka bantla birlikte gelebilir, gelmediyse ponza taşı gibi ürünlerle yumuşayan tabaka uzaklaştırılır.

Yetersiz kaldıysa tekrar uygulanır.

Nasıra Ne İyi Gelir?

Nasıra en iyi gelen şey kök denilen nidusun da alındığı radyo frekans veya cerrahi olarak alınmasıdır. Bunlar yapılamıyorsa şu işlemlerle nasırın en üst tabakasını alarak ağrı azaltılabilir;

Ponza taşı, her banyonun sonunda ponza taşı ile zımparalama şeklinde üst kısmı uzaklaştırılır. Banyodan sonra yapmanın mantığı derinin yumuşaması işlemin daha verimli olmasını sağlar.

Jiletle üst tabakayı almak, önceden kullanılmamış temiz bir jiletle ile üstten ince tabaka alınır, ince tabaka tekrar tekrar alınarak acı duyulan seviyeye kadar inilir.

Nasır bandı kullanmak, bantlar üst tabakayı eritir ve yumuşatır, bant 3-4 gün kaldıktan sonra çıkarılır. Bant tabaka aldıysa tekrar etmeye gerek yok, tabaka kalkmadıysa bekletmeden bant ikinci defa uygulanır.

Bu uygulamalar ağrıyı azaltır veya tamamen ortadan kaldırır ve 1-2 aylık geçici rahatlama sağlar. deri yeniden kalınlaşırsa ağrı yeniden başlar.

İletişim Bilgileri Arayın WhatsApp'tan Sor