Anasayfa / Genel / Ameliyatsız Nasır Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ameliyatsız Nasır Tedavisi Nasıl Yapılır?

Radyo Frekans İle Nasır Tedavisi

Eğer silikon, bant, kalem gibi ürünler deneniyor herhangi bir olumlu cevap alınamıyorsa tedavi için konusunda tecrübeli bir cerraha muayene olunması gerekir. Nasır tedavisinde en kısa süren ve avantajlı yöntemin radyo frekans olduğu söylenebilir.

IDEA Klinik tüm şubelerinde nasır tedavisini 3 dakikada gerçekleştirmektedir. Nasırın tedavisi için nasırla beraber kökünün de alınması gerekmektedir. İşte bu radyo frekans yöntemiyle mümkün ve kolaydır.

Radyo Frekans ile nasır köküyle beraber 5 dakika kadar kısa bir sürede alınmaktadır.

Nasır Nasıl Geçer?

Nasır bir çok kişinin maruz kaldığı bir durumdur. Kendi kendine iyileşmesi zor bir süreç olsa da, ihtimal dahilindedir. Bu noktada bir çok kişinin kullandığı nasır bantları, kalemleri ve benzeri ürünler her ne kadar bir nebze başarı sağlasa da temel sorun ortadan kaldırılmadıkça geçmeyecektir. Öncelikle ayakta meydana gelen noktasal travmaların sonlandırılması gerekmektedir.

Bunun için de tercih edilen ayakkabı değiştirilmelidir. Ayağa tam oturan ayakkabı tercih edilerek, ne küçük ne de büyük gelen hiç bir ayakkabı kullanılmamalıdır. Önlem alma amacıyla her gün farklı bir ayakkabı tercih edilebilir. Örneğin 3 ayakkabınız varsa döndürülerek her gün 1 tanesi giyilebilir. Kundura giyiliyorsa ayakkabı tarzı değiştirilmeli spor ayakkabı tercih edilmelidir. Spor ayakkabı giyiliyorsa, klasik ayakkabı tercih edilmelidir.

Nasır için evde yapılabilecek yöntemler tabi ki mevcuttur. Fakat nasırın her tipinde etkili olması beklenmez. Daha çok yeni vakıalarda çözüm olabilir. Uzun yıllardır mevcut olan vakıalarda başarı oranı çok düşüktür. Bu tipte ki nasırların tıbbi bir şekilde alınması gerekmektedir.

Evde duş sırasında ayaklar suyun içerisinde bir süre bekletilip yumuşatıldıktan sonra topuk taşı ismi de verilen ponza taşı ile zımpara yapılabilir.

Nasır Nedir?

Nasır, cildin sürtünmeye ve baskıya maruz kalmasına karşı kendini korumak için oluşturduğu kalın ve sertleşmiş deri tabakasıdır. Genellikle el, ayak ve parmaklarında gelişir. Nasır görüntü olarak çirkin gözüktüğü gibi ağrı yapabilen bir vakıadır.

ameliyatsız nasır tedavisi

Oluşumuna neden olan sebep sürtünme ve baskıdır. Ayaklarda ki nasırlar giyilen terlik ya ayakkabının ayağa büyük veya küçük gelmesinden dolayı kaynaklanır. Ellerde oluşan nasırda yine aynı şekilde ellerin sürtünmeye ve baskıya maruz kalması söz konusudur. Örneğin sürekli olarak kürek, çapa veya çekiç gibi aletlerin ya da tenis raketi gibi spor aletlerinin kullanımı sebep olabilir.

Ayak Nasırı Neden Olur?

Büyük ya da küçük numara ayakkabı giyilmesi en büyük etkendir. Ayağa tam oturmayan büyük numara ayakkabı tercih edildiğinde her adımda ayak ayakkabıya sürtünmek zorunda kalır sürekli olarak aynı noktanın sürtünmesi durumunda vücut burada bir problem olduğunu algılayarak önlem alma amacıyla cildin kalınlaşmasına yani nasır oluşumuna yol açar.

Küçük numara ayakkabı giyildiğinde de ayağın çeşitli bölgelerine baskı uygulanır. Sürekli olarak tekrar eden bu baskıya karşı vücut yine koruma almak ister ve böylece nasır meydana gelir.

Yanlış ayakkabı tercih edilmesinin dışında sürekli olarak çıplak ayakla dolaşmakta problem oluşturmaktadır. Çünkü cilt direk olarak bir yüzeyle temas ettiğinden sürtünme söz konusu olduğu için vücut yine savunma mekanizmasını çalıştırarak önlem alabilmektedir.

Ancak vücudun bu travmalara karşı önlem almak istemesi ne yazık ki insanlar için ciddi sıkıntılar oluşturmaktadır. Çünkü, kalınlaşan cilt tabakası gelişip büyüdüğünde kişi için rahatsız edici acı ve ağrılarla sonuçlanabilir.

Nasır Belirtileri Nelerdir?

– Oluştuğu bölgede sert, kabuksu yapı ve şişlik
– Derinin kalınlaşması ve renk değişimi
– Baskı uygulandığında meydana gelen ağrı

Nasır Nasıl Çıkar?

Cildin herhangi bir noktasının sürekli olarak başka bir yüzeyle sürekli sürtünerek temas halinde olması nasır oluşumuna yol açmaktadır. Örneğin kişi büyük ya da küçük numara ayakkabı tercih ettiğinde ayak ayakkabının içinde sürekli olarak bir noktaya temas eder ve bu sürtünme doğrultusunda vücut burada bir problem olduğunun sinyalini alarak, önlem almaya çalışır ve ne yazık ki savunma yapmak isterken kişinin kendine sıkıntı yaratacak nasırın oluşumuna yol açar.

Nasır kemik ile cilt arasında ortaya çıkan cilt yüzeyinde hem göz hem de el yordamıyla görülen/hissedilen bir yapıdır. Sürekli basınç altında kalan cilt sertleşerek kabuklu bir hal alır. Bir süre sonra ise kişinin canını acıtacak boyutlara ulaşabilmektedir.

Nasırın Sebepleri

– Büyük ya da küçük gelen , rahat olmayan ayakkabı ile uzun yürüyüşler
– Ayakların havasız kalıp, temiz olmaması
– Ayak yapısına uygun olmayan ayakkabı tercihi
– Sürekli aynı ayakkabının tercih edilmesi
– Topuk eğriliği
– Çıplak ayak ile fazla dolaşmak
– Ayaklara takılan aksesuarların uyguladığı basınç

79 Yorumlar

 1. mrb iki ayagımdada yaklaşık bır yıldır nasır var topuk kısmında degıl orta tarafda ve bas parmagımdada olusuyor ne yapmam gerek ve tedavi masrafaı ne kadar olur sgk var saygılar ?

 2. MERHABA SOL AYAKTA VE SAG AYAKTA PARMAK ARASINDA NASIRLAR VAR AYAKKABI GIYIGIMDE COK AGRI YAPIYOR ANKARADA YASIYORUM

 3. ayak tabanımda yere basarken bana ağrı veren bir nasırım var ücret bilgisi alabilirmiyim?

 4. Merhaba;

  Ayak altında ki nasırı aldırtıktan sonra iyileşme süreci ne kadar sürüyor ? Ay ya da gün olarak ?

  • nasırın büyüklüğü önemli,birde kişisel özellikleriniz.genel yara iyileşmeniz hızlı ise yaranız çabuk iyileşir

 5. Selamlar.. Sol ayağımın tabanında 1-1,5cm çapında nasır mevcut.. Son zamanlarda aşırı can yakmaya başladı artık bu nasırdan kurtulma zamanı geldide geçiyor sanırım.. Tıp 2 diyabet hastasıyım.. İstanbul Üsküdar’da ikamet etmekteyim..

  • kadıköy kliniğimize gelirseniz RF ile tedavinizi yapabiliriz.şeker hastası olduğunuz için iyileşme uzun sürebilir.

 6. merhaba hocam sağ ayak serçe parmağımda küçük bir nasırım var fakat ayakkabı giymeme engel oluyor hangi yöntem ile kurtulurum.kalıcı bir tedavimidir.tek seansta geçer mi?

  • en kolay iyileşme RF yöntemi ile olur.tek seansta geçer ancak tekrar nasır olmaması için sizin ayakkabı tarzınızı değiştirmeniz gerekir

 7. MERHABA HOCAM AYAK BAŞ PARMAK ALTIMDA AĞRI YAPAN NASIRIM VAR ŞOFÖRÜM TEDAVİDEN SONRA ARAÇ KULANABİLİRMİYİM TEŞEKKÜR EDERİM.

 8. sağ ayak serçe parmağımda nasır var ayakkabı giyemiyorum asit ile yakıldı daha çok acıyor ne önerirsiniz?

 9. benim sag ayagimin kucuk park icinde var ucret ne oderim…

 10. Merhaba bı nasırım var ve aldırmak istiyorum ama hamileyim tedavi ola bilir miyim? Zararı olur mu ?

 11. Ayağım da topuğun üst kısmında tam oluşmamış nasır yani bir sertleşme var nasıl bir tedavi uygulayabilirim

 12. Nursen karadeli

  Parmaklarimin alt hizasinda bir kaç tane nasirilarim var uzun yıllardır yürürken ağrı yapmaya başladı nasıl bir tedavi ola bilirim

  • nasırlarınızı RF ile tedavi edebiliriz.tekrar oluşmaması için ayakkabı terzınızı değiştirmelisiniz

 13. ben tip1 diyabet hastasıyım ve yaklaşık 3 aydır sağ ayağımda 1cm çapında nasır var diyabet olduğum için nasır bandı vs. kullanmadım bu tedavinin bana herhangi bir yan etkisi olur mu zarar verir mi? ortalama 150mg/l kan şekerim var ve 18 yaşımdayım düzenli spor yapıyorum

  • yan etkisi olmaz,ama diabetinizden dolayı yara iyileşmeniz çok gecikebilir

   • genel olarak geçiken yaralarım olmuyor yazdığınız çok gecikebilir ne kadar çok ? normalde tedaviden sonra ne kadar sürüyor iyileşmeler bende ne kadar sürebilir ?

 14. Merhaba benim topugumda nasir var vede senelerdir cekiyorum acisini bir kac kere doktora gittim ama almadilar cunki ayagim amaliyatli ve dikisli olan yerde ayak kemigin oldugu yerde o yuzden doktorlar almak istemedi ama simdi teknoleji ile birseyler yapilirsa ben cok isterim artik kurtulmak istiyorum bu meletten bana yardimci olurmusunuz simdiden co tesekurler

 15. MERHABA SERÇE PARMAĞIMDA BENİ AŞIRI RAHATSIZ EDEN BİR NASIRIM VAR DAHA ÖNCELERİ OPERASYONLA ALINMIŞTI GÜYA AMA TEKRARLADI EN RAHAT AYAKKABI BİLE IZDIRAP VERİYOR.
  OPERASYON OLABİLİRMİYİM VE UCRET NE KADARDIR. SGK MEVCUTTUR.
  TEŞEKKÜRLER

  • Genel Cerrahi Uzm Op. Dr. Seher ŞİRİN

   Emel; Merhaba
   Tedavi radyofrekans yöntemiyle olabilirsiniz, Muayenelerimiz ücretsizdir.

 16. 7 8 yıldır nasirim var küçük ayak parmağının at kisminda ne yaptimsa olmadı hastanede yaptırdım yine çıktı nasır bantları kulandim yine çıktı çok şeyler demedim yine oldu nasır ayağımı yere bakamıyorum canım çok yanıyor ne yapanilirim

  • Op. Dr. Atilla KAYA

   Fatma; Merhaba
   Nasır tedavisini radyofrekans yöntemiyle lokal anestezi uygulayarak 5 dakikada ameliyatsız yöntemle yapmaktayız. Muayenelerimiz ücretsizdir.

 17. Yaklaşık 0,5cm çapında ayakaltındaki nasırın tedavisinin ücreti ne kadardır ? etrafında ufak sıçramaları da var.

 18. Merhaba, sol ayak topuğumun sol tarafında nasır bulunmakta. Yaklaşık 8 aydır var ve canım çok yanıyor. Ancak uyuşturma yapmadan yaparsanız dayanabileceğimi pek sanmıyorum. Uyuşturma yöntemi var mıdır? Ücret nekadardır? Teşekkürler..

  • Op. Dr. Seher ŞİRİN

   Aytül hanım ; Merhaba
   Nasır tedavisi lokal anestezi uygulanarak Radyofrekans yöntemiyle yapılmaktadır. ISI enerjisi ile keserek sertleşmiş cildi ve onun orta kısmında yer alan nidusu çıkarmak gerekir. Muayenelerimiz ücretsizdir. Ssk var ise ilk nasır 2 cm e kadar 500 eğer 2. 3. bir nasır alınır ise her eklenen nasır için 250 tl, ssk yok ise 2 cm e kadar olan ilk nasır 1000 her eklenen nasır için 500 tl ‘dir Tüm kliniklerimizde geldiğiniz gün muayene ve tedavi olabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 19. Meral Öztürk

  İki serçe parmağımın üstünde 1cm çapında nasırlarım var radyo frekans ile alınmadı mümkünüdür birde iyileşme süreci nasıldır bilgi verirseniz sevinirim teşekkür ediyorum

  • Op. Dr. Seher ŞİRİN

   MERAL ÖZTÜRK; MERHABA,
   Radyo Frekans yöntemi ile sadece 1 dakika içinde tedaviniz yapılmaktadır. Nasır çevresini ısı enerjisi ile keserek sertleşmiş cilt ve onun orta kısmında yer aşan nidusu çıkarmaktayız. Dikiş atmak vs gerekmemektedir. Geldiğiniz gün tedavinizi olup günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz. Muayenelerimiz ücretsizdir. Tüm kliniklerimizde muayene olabilirsiniz.

 20. cüneyt çelik

  Merhabalar parmak arasında bir adet ve ayak üstünde bir adet olmak üzere iki tane nasırım var, tedavi ettirmek istiyorum…ssk var, tahömini ne kadar ücret öderim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz*