online randevu tedavi ücretleri

Makat Çatlağı Neden Olur?

Makat çatlağı, hemoroid’ten sonra en sık karşılaşılan makat hastalığıdır. İnsanlar makat bölgesinde yalnızca basur rahatsızlığı olduğunu sanır ya da bu bölgede herhangi bir rahatsızlık oluşabileceğinden tamamen habersizdir.

Makat Çatlağı Nedir?
Makat çatlağı tıpta anal fissür, halk arasında ise makat yırtığı, makatta çatlak gibi isimlerle tabir edilen bir rahatsızlıktır. %95 oranında tıpkı basurda olduğu gibi kabızlık sorunu olan kişilerin ıkınmaları doğrultusunda sert ve hızlı dışkılamaları ile gerçekleşir. En bilinen bu sebep dışında da makat çatlağı ile karşılaşmak söz konusudur.

Kabızlık sorunu olan kişiler dışkılama ihtiyacı hissettiğinde ıkınmak zorunda kalırlar ve ıkınarak çıkarılan dışkı sert olduğundan anüs kenarında küçük bir çizik oluşumuna yol açar. Bu küçük çizgi kişiyi boyutundan kat ve kat büyük şikayetlere maruz bırakır. İlerleyen günlerde gereken tedbir alınmaz ve aynı hatalara devam edilirse çizik büyür ve yaşattığı şikayetlerde çoğalır.

Makat Çatlağı Sebepleri

En sık görülen sebepler

Kabızlık: En sık karşılaşılan makat çatlağı sebebidir. Aynı şekilde hemoroid rahatsızlığının da en çok karşılaşılma sebebidir. Tabi ki kabızlığın yanı sıra ıkınma sorunu da ortağıdır.

İshal: İshal sorunu kronikleşmiş yani süreklilik kazanmış kişiler risk altındadır. Sürekli olarak basınçlı ve hızlı dışkılamak kabızlık sorununda olduğu gibi anüsün kenarında çizik oluşmasına sebebiyet verebilir. Bir çok ishal vakasında karşılaşılan sorundur.

Nadir görülen sebepler

Normal doğum: Kişinin doğum süreci hızlanması için ıkınmaya yöneltilmesi anal fissür oluşumunun tetikleyicisi olabilr.

Ters ilişki: Herhangi bir kaydırıcı madde kullanmadan zorlanarak yapılan ters ilişkiler makat yırtılmasına yol açabilir. Ayrıca ters ilişki hemoroid, anal hematom, kondilom gibi makat hastalıklarınında oluşumunda rol oynayan bir faktördür.

Yabancı Cisim: Anüse sokulan yabancı cisimler zorlamaya neden olacağından çatlak oluşturabilir.

2 Comments

Add a Comment
  1. Merhaba ben Kliniğimizde botoks oldum.İki hafta çok ağrım olmadı alacak dün ihtiyacımı gidilirken zorlandım akabinde kanama gerçekleşti bugün de aynı şekilde ağrı ve kanamam var Ağrı kesici iğnelrr ile hafifletmeye çalışıyorum. Şuan başka şehirdeyim Ne yapmamı önerirsiniz sıcak su oturması iyi gelir mi bir doktora gitmeliyim

    1. dışkılamadan önce sıcak oturma banyosu yaparsanız ve vazelin sürerseniz daha rahat dışkılarsınız.dışkılamadan sonrada yine sıcak oturma banyosu yapın,anestol pomatla vazelini karıştırıp uygulayın.kabız kalmayın,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin,uzun süre tuvalette kalmayın,ıkınmayın,sıkışınca tuvalet gidin ,ihtiyacınızı ertelemeyin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

IDEA Klinik © 2017