Tüm insanlar hayatlarının belli dönemlerinde kabızlık problemiyle mutlaka karşılaşmıştır. Bir çok kişi tükettiği herhangi bir gıda ya da sıvı yetersizliğiyle günü birlik karşılaşırken, bazılarının kabızlık sorunu kronikleşmiş, yani süreklilik kazanmış bir sorun haline gelmiştir.

Idea klinik hasta bilgilendirme sitesinde ele aldığımız basur, makat çatlağı ve anal hematom rahatsızlıklarının meydana gelmesinde ki en büyük etken insanların kabız kalmasıdır.

Tıp dilinde konstipasyon olarak tabir edilen kabızlık Türkçe açılımı ile az ve sert dışkılama şeklinde tanımlanabilir.

Konstipasyon cinsiyet ya da yaş fark etmeden tüm insanların karşı karşıya gelebileceği bir problem olmasına rağmen çoğunlukla bebekler, çocuklar, fazla kilosu olan insanlar ve hamile kadınlar maruz kalmaktadır.

Kabızlık sebepleri denildiğinde ise tabi ki en etkin faktör olarak kişilerin beslenme alışkanlıkları görülmektedir.

Kabızlık Nasıl Geçer / Tedavi Edilir?

Kabız olan kişiler ilk olarak lif yönünden zengin olan gıdalar tüketmeli ve günlük alınması gereken lif değerine mutlaka sahip olmalıdır.

Lif içeren gıdalar bağırsak tarafından emildiğinde su tutar ve bu sayede dışkının yapısı yumuşak olmaktadır.

Lifli gıda tüketiminin artırılması isteniyor ise sebze tüketimi artırılabilir. Et ve süt gibi hayvansal gıdaların lif değerleri düşük olduğundan, çok fazla tüketildiğinde dışkının yapısının sert olması gözlemlenebilir.

Lif İçeren Gıdalar

Yulaf kepeği, yulaf ezmesi, arpa, kuru erik, armut ve narenciye (portakal, greyfurt..) nektarin, şeftali, elma, muz, kayısı, çilek, böğürtlen, kiraz, ananas, sarı veya yeşil mercimek, fasulye, nohut, brokoli, brüksel lahanası, havuç, mısır, bezelye, domates, kabak, patates, şalgam, pancar, karnabahar, lahana, brüksel lahanası, salatalık, soğan.

Lif bakımından yetersiz beslenmenin dışında aşağıda ki sebeplerde kabızlık oluşumunda rol oynamaktadır.

Az sıvı tüketimi

Yetersiz lif tüketimi dışında az sıvı tüketimi de kabızlık nedenlerinden biridir. Çoğu insan kahve, kola ve çay gibi içeceklere yöneldiğinden su içmeye ihtiyaç duymamaktadır. Fakat bir insanın günde ortalama 3 litre su tüketmesi gerekmektedir. Sadece kabızlık değil bir çok sağlık sorununun önüne geçilmesinde su tüketimi önemli bir rol oynamaktadır.

Tuvalet Erteleme

Evinden başka hiç bir yerde tuvalete giremeyen kişilerin bulundukları yer veya mekanda dışkılama ihtiyacı duyduklarında “eve gittiğimde yaparım” demelerine “tuvalet erteleme” denilmektedir. Hijyene aşırı düşkünlüğü olan kişilerin gerçekleştirdiği bir eylemdir. Son derece yanlıştır. Bağırsaklar tembelleşerek dışkıyı ittirme fonksiyonunu kaybede bildiğinden kabızlık oluşumuna yol açabilir.

Stres

İnsan vücudunda bir çok hastalık ve sağlık sorununa yol açan stresin kabızlıkta sorununda da önemli bir yeri vardır. Yaşanılan stres doğrultusunda kişinin bağırsaklarında yavaşlamalar söz konusu olabilir.

Fazla Kilo

Fazla kilosu bulunan insanlar sağlık sorunları için daha fazla risk altındadır. Yine kilosu olan insanların karın tabanı zayıfladığından kabızlık vakasıyla sıklıkla karşılaşabilirler.

İlaç Kullanımı

Herhangi bir rahatsızlık için kullanılan ilaçlar maalesef bir çok yan etkiye sebep olabilir. Bunlardan biri de kabızlıktır. Kullanmakta olduğunuz bir çok ilacın prospektüsüne göz attığınızda yan etkiler kısmında “konstipasyon” yazdığına şahit olabilirsiniz.

Gebelik

Kadınlar hamilelik dönemlerinde hormonal değişikliklere uğrayabilirler. Gebelik döneminde anne adaylarının canları bir çok şey çekebilir ve her bulduklarını tüketebilirler. Bu doğrultuda lif içeren gıdaların tüketimi azaldığından dolayı kabızlık söz konusu olmaktadır.

Hareketsiz Yaşam Tarzı

Her ne kadar çok yaygın bir sebep olmasa dahi hareketsizlikte kabızlığa yol açan nedenlerden biridir. Hareket etmenin tüm sağlık sorunlarına karşı faydası olup, günlük yapılacak yürüyüş ve egzersizlerin bir çok probleme tedbir olduğu bilinmelidir.

İletişim Bilgileri Arayın WhatsApp'tan Sor