Bu sayfada çağdaş kıl dönmesi ameliyatlarından en sık uygulanan yöntemi anlatacağız. Kıl dönmesi yani, tıpta ki ismiyle pilonidal sinüs probleminin maalesef ilaç, krem ya da bitkisel karışımla tedavisi mümkün değildir. Cilt altına girmiş kıl, tüy, elbise tozu, cilt kalıntısı gibi maddelerden oluşmuş olan kapsülün bu şekilde çıkması ya da yok olması söz konusu değildir.

Sorunundan kurtulmak için tedavi olmak gerekmektedir. Günümüzde kıl dönmesi tedavisi için henüz ameliyatsız yöntem bulunmamaktadır. Fakat ameliyat yöntemlerinin içinde en avantajlısı ve herhangi iş, güç kaybına sebebiyet vermeyen teknik mikrosinüsektomi yöntemidir.

Mikro Sinüsektomi Yöntemini Tanıyalım

Bu hastalığın tedavisinin günümüzde yalnızca ameliyat ile yapılabildiğinden söz ettik. Bir çok ameliyatlı yöntemde çok büyük kesi ve dikişler uygulanırken bu yöntemde yapılan kesi yalnızca 1-2 cm kadardır.

Mikro Sinüsektomi Nasıl Yapılır?

Yönteminin uygulanması için hastane şartları gerekmemektedir. Klinik ortamında da pratik bir şekilde uygulanabilir. Hastanede yatmak gerektirmediği için ekonomik bir yöntemdir. 1-2 cm’lik bir kesi uygulanarak, cilt altında yabancı cisimlerin oluşturduğu kapsül rahatlıkla çıkarılmaktadır.

Kıl dönmesi kapsülü: yabancı maddelerin cilt altına girdiğini tespit eden vücut, bu maddelerin çevre dokulara zarar vermemesi için kapsül ismi verilen zarla sarmaktadır.

Tedavinin başarılı olması, hastanın tekrar aynı sıkıntıya maruz kalmaması için yabancı maddeler çevresinde ki bu zar ile birlikte çıkarılmalıdır. Herhangi bir kıl ya da zar parçası içeride bırakıldığı taktirde kişi 1-2 yıl içinde tekrar aynı sorunla karşılaşacaktır.

İşte normal ameliyatlı yöntemlerde kıllar cımbızla çıkarıldığından içeride zar parçası ya da kıl kalma ihtimali yüksektir. Fakat mikrosinüsektomi yönteminde kapsül zarar görmeden çıkarılır ve kıl dönmesi tamamen tedavi edilmektedir.

Mikro Sinüsektomi Avantajları

Mikro Sinüsektomi Yöntemi 5 Dakika Kadar Kısa Bir Sürede Uygulanmaktadır

Kliniklerimize gelerek muayene olduğunuzda tedavi olmaya karar verirseniz uygulamaya hemen başlanmaktadır. Tedavi yalnızca 5 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilmektedir.

Narkoz, Pansuman ve İstirahat Gerekmez

Kıl dönmesi tedavisinde ki diğer yöntemler bel altı uyuşturularak, büyük kesilerle uygulanmaktadır. Fakat mikrosinüsektomi yönteminde narkoza gerek duyulmamakta, tedavi bitiminde herhangi bir istirahate gerek duyulmamaktadır. Hasta tedavi sonunda iş, özel veya sosyal hayatına aralıksız devam edebilmektedir. Bunun dışında hastane ya da evde yatarak istirahat etmesi asla gerekmemektedir.

Pansuman Gerekmiyor

Yapılan kesi, kendinden emilebilir dikişle kapatılır, herhangi bir pansuman gerektirmez. Ameliyatlı yöntemlerle yapılan tedavilerde ise günde bir veya iki kez pansuman gerekebilir. Bu da işlerinizin aksamasına ve şikayetlerinizin devam etmesine sebebiyet verebilmektedir.

Tedaviden 3 Gün Sonra Duş Alabilir, Deniz ve Havuza Girebilirsiniz

Klasik yöntemlerle yapılan tedavilerin ardından doktorunuz size 15 gün kadar suyla temas etmemenizi önermektedir. Fakat daha modern, çağdaş bir yöntem olan mikro sinüsektomi ile yapılan tedaviden 3 gün sonra banyo yapabilir, deniz ve havuza sorunsuz girebilirsiniz.

İş, Özel ve Sosyal Hayatta Zaman Kaybı Yaşanmaz

Yazımızın başından bu yana belirttiğimiz gibi mikrosinüsektomi yöntemiyle yapılan tedavinin ardından kendi imkanlarınızla klinikten ayrılabilir iş, özel ya da sosyal hayatınıza ara vermeden devam edebilirsiniz.

Nüksetme Riski Düşüktür

Klasik yöntemler ile uygulanan tedavilerde hastaların %5-40’ı tekrar kıl dönmesine maruz kalmaktadır. Fakat mikrosinüsektomi yöntemi uygulanarak yapılan tedavilerde yaralanma çok küçük olduğu için nüksetme riski yok denilebilecek kadar az % 3 civarındadır. Çağdaş kıl dönmesi ameliyatlarında ameliyata bağlı yaralanma yani yara küçük olduğu için tekrar ihtimali düşüktür.

Ekonomik Bir Yöntemdir

Bu yöntem ameliyathane şartları gerektirmediğinden dolayı oldukça ekonomik fiyatlara uygulanabilmektedir.

Ayrıca SGK’lı hastalara %50 indirim sağlanmaktadır. Tedavi ücretlerinin verilmesi yasak olduğundan dolayı https://www.ideaklinik.com.tr/tedavi-fiyatlari/ sayfasından bilgi alabilirsiniz.

Mikro Sinüsektomi Yapan Hastaneler

Kıl dönmesi rahatsızlığı ile ilgili olan genel cerrahi uzmanlarının her biri çeşitli yöntemler uygulayabilmektedir.

Dolayısıyla bu hastanenin değil, doktorun tercihine bağlıdır. Fakat IDEA Kliniklerinin tümünde mikro sinüsektomi yöntemi uygulanmaktadır.

İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa’da bulunan kliniklerimizden size en yakın olan şubeyi tercih edebilirsiniz. Tüm genel cerrahi uzmanlarımız, proktoloji yani makat hastalıkları konusunda uzman, tecrübeli olup, makat hastalıklarının tümünde en avantajlı, çağdaş ve modern yöntemleri uygulamaktadır.

Online Randevu Al

Kıl dönmesi rahatsızlığınız var ve çağdaş yöntemlerle tedavi olmak istiyorsanız az önce belirttiğimiz gibi IDEA Kliniklerinden randevu alabilirsiniz. Doktorumuz yapacağı muayene sonrasında size tedavi yöntemi hakkında da geniş bilgi verecek, merak ettiklerinizi yanıtlayacaktır. Kliniklerimizden randevu almak için https://www.ideaklinik.com.tr/online-randevu/ bağlantısını kullanabilirsiniz.

İletişim Bilgileri Arayın WhatsApp'tan Sor