Mikro sinüsektomi Nedir?

Bu sayfada çağdaş kıl dönmesi ameliyatlarından en sık uygulanan yöntemi anlatacağız. Kıl dönmesi yani, tıpta ki ismiyle pilonidal sinüs probleminin maalesef ilaç, krem ya da bitkisel karışımla tedavisi mümkün değildir. Cilt altına girmiş kıl, tüy, elbise tozu, cilt kalıntısı gibi maddelerden oluşmuş olan kapsülün bu şekilde çıkması ya da yok olması söz konusu değildir.

Sorunundan kurtulmak için tedavi olmak gerekmektedir. Günümüzde kıl dönmesi tedavisi için henüz ameliyatsız bir yöntem bulunmamaktadır. Fakat ameliyat yöntemlerinin içinde en avantajlısı ve herhangi bir iş, güç kaybına sebebiyet vermeyen teknik mikrosinüsektomi yöntemidir.

Mikro Sinüsektomi Yöntemini Tanıyalım
Bu hastalığın tedavisinin günümüzde yalnızca ameliyat ile yapılabildiğinden söz ettik. Bir çok ameliyatlı yöntemde çok büyük kesi ve dikişler uygulanırken bu yöntemde yapılan kesi yalnızca 1-2 cm kadardır.

Mikro Sinüsektomi Nasıl Yapılır?
Yönteminin uygulanması için hastane şartları gerekmemektedir. Klinik ortamında da pratik bir şekilde uygulanabilir. Hastanede yatmak gerektirmediği için ekonomik bir yöntemdir. 1-2 cm’lik bir kesi uygulanarak, cilt altında yabancı cisimlerin oluşturduğu kapsül rahatlıkla çıkarılmaktadır.

Kıl dönmesi kapsülü: yabancı maddelerin cilt altına girdiğini tespit eden vücut, bu maddelerin çevre dokulara zarar vermemesi için kapsül ismi verilen zarla sarmaktadır.

Tedavinin başarılı olması ve hastanın tekrar aynı sıkıntıya maruz kalmaması için yabancı maddeler çevresinde ki bu zar ile birlikte çıkarılmalıdır. Herhangi bir kıl ya da zar parçası içeride bırakıldığı taktirde kişi 1-2 yıl içinde tekrar aynı sorunla karşılaşacaktır. İşte normal ameliyatlı yöntemlerde kıllar cımbızla çıkarıldığından içeride zar parçası ya da kıl kalma ihtimali yüksektir. Fakat mikrosinüsektomi yönteminde kapsül zarar görmeden çıkarılır ve kıl dönmesi tamamen tedavi edilmektedir.

Mikro Sinüsektomi Avantajları

Mikro Sinüsektomi Yöntemi 5 Dakika Kadar Kısa Bir Sürede Uygulanmaktadır
Kliniklerimize gelerek muayene olduğunuzda tedavi olmaya karar verirseniz uygulamaya hemen başlanmaktadır. Tedavi yalnızca 5 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilmektedir.

Narkoz, Pansuman ve İstirahat Gerekmez
Kıl dönmesi tedavisinde ki diğer yöntemler bel altı uyuşturularak, büyük kesilerle uygulanmaktadır. Fakat mikrosinüsektomi yönteminde narkoza gerek duyulmamakta ve tedavi bitiminde herhangi bir istirahate gerek duyulmamaktadır. Hasta tedavi sonunda iş, özel veya sosyal hayatına aralıksız devam edebilmektedir. Bunun dışında hastane ya da evde yatarak istirahat etmesi asla gerekmemektedir.

Pansuman Gerekmiyor
Yapılan kesi, kendinden emilebilir dikişle kapatılır, herhangi bir pansuman gerektirmez. Ameliyatlı yöntemlerle yapılan tedavilerde ise günde bir veya iki kez pansuman gerekebilir. Bu da işlerinizin aksamasına ve şikayetlerinizin devam etmesine sebebiyet verebilmektedir.

Tedaviden 3 Gün Sonra Duş Alabilir, Deniz ve Havuza Girebilirsiniz
Klasik yöntemlerle yapılan tedavilerin ardından doktorunuz size 15 gün kadar suyla temas etmemenizi önermektedir. Fakat daha modern, çağdaş bir yöntem olan mikro sinüsektomi ile yapılan tedaviden 3 gün sonra banyo yapabilir, deniz ve havuza sorunsuz girebilirsiniz.

İş, Özel ve Sosyal Hayatta Zaman Kaybı Yaşanmaz
Yazımızın başından bu yana belirttiğimiz gibi mikrosinüsektomi yöntemiyle yapılan tedavinin ardından kendi imkanlarınızla klinikten ayrılabilir iş, özel ya da sosyal hayatınıza ara vermeden devam edebilirsiniz.

Nüksetme Riski Düşüktür
Klasik yöntemler ile uygulanan tedavilerde hastaların %5-40’ı tekrar kıl dönmesine maruz kalmaktadır. Fakat mikrosinüsektomi yöntemi uygulanarak yapılan tedavilerde yaralanma çok küçük olduğu için nüksetme riski yok denilebilecek kadar az % 3 civarındadır.

Ekonomik Bir Yöntemdir
Bu yöntem ameliyathane şartları gerektirmediğinden dolayı oldukça ekonomik fiyatlara uygulanabilmektedir. Ayrıca SGK’lı hastalara %50 indirim sağlanmaktadır. Tedavi ücretlerinin verilmesi yasak olduğundan dolayı https://www.ideaklinik.com.tr/tedavi-fiyatlari/ sayfasından bilgi alabilirsiniz.

Mikro Sinüsektomi Yapan Hastaneler
Kıl dönmesi rahatsızlığı ile ilgili olan genel cerrahi uzmanlarının her biri çeşitli yöntemler uygulayabilmektedir. Dolayısıyla bu hastanenin değil, doktorun tercihine bağlıdır. Fakat IDEA Kliniklerinin tümünde mikro sinüsektomi yöntemi uygulanmaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa’da bulunan kliniklerimizden size en yakın olan şubeyi tercih edebilirsiniz.

Tüm genel cerrahi uzmanlarımız, proktoloji yani makat hastalıkları konusunda uzman ve tecrübeli olup, makat hastalıklarının tümünde en avantajlı, çağdaş ve modern yöntemleri uygulamaktadır.

Online Randevu Al
Kıl dönmesi rahatsızlığınız var ve çağdaş yöntemlerle tedavi olmak istiyorsanız az önce belirttiğimiz gibi IDEA Kliniklerinden randevu alabilirsiniz. Doktorumuz yapacağı muayene sonrasında size tedavi yöntemi hakkında da geniş bilgi verecek, merak ettiklerinizi yanıtlayacaktır. Kliniklerimizden randevu almak için https://www.ideaklinik.com.tr/online-randevu/ bağlantısını kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir