Anasayfa / Genel / Mikro sinüsektomi Nedir?

Mikro sinüsektomi Nedir?

Bu sayfada çağdaş kıl dönmesi ameliyatlarından en sık uygulanan yöntemi anlatacağız. Kıl dönmesi yani, tıpta ki ismiyle pilonidal sinüs probleminin maalesef ilaç, krem ya da bitkisel karışımla tedavisi mümkün değildir. Cilt altına girmiş kıl, tüy, elbise tozu, cilt kalıntısı gibi maddelerden oluşmuş olan kapsülün bu şekilde çıkması ya da yok olması söz konusu değildir.

Sorunundan kurtulmak için tedavi olmak gerekmektedir. Günümüzde kıl dönmesi tedavisi için henüz ameliyatsız yöntem bulunmamaktadır. Fakat ameliyat yöntemlerinin içinde en avantajlısı ve herhangi iş, güç kaybına sebebiyet vermeyen teknik mikrosinüsektomi yöntemidir.

Mikro Sinüsektomi Yöntemini Tanıyalım
Bu hastalığın tedavisinin günümüzde yalnızca ameliyat ile yapılabildiğinden söz ettik. Bir çok ameliyatlı yöntemde çok büyük kesi ve dikişler uygulanırken bu yöntemde yapılan kesi yalnızca 1-2 cm kadardır.

Mikro Sinüsektomi Nasıl Yapılır?
Yönteminin uygulanması için hastane şartları gerekmemektedir. Klinik ortamında da pratik bir şekilde uygulanabilir. Hastanede yatmak gerektirmediği için ekonomik bir yöntemdir. 1-2 cm’lik bir kesi uygulanarak, cilt altında yabancı cisimlerin oluşturduğu kapsül rahatlıkla çıkarılmaktadır.

Kıl dönmesi kapsülü: yabancı maddelerin cilt altına girdiğini tespit eden vücut, bu maddelerin çevre dokulara zarar vermemesi için kapsül ismi verilen zarla sarmaktadır.

Tedavinin başarılı olması, hastanın tekrar aynı sıkıntıya maruz kalmaması için yabancı maddeler çevresinde ki bu zar ile birlikte çıkarılmalıdır. Herhangi bir kıl ya da zar parçası içeride bırakıldığı taktirde kişi 1-2 yıl içinde tekrar aynı sorunla karşılaşacaktır. İşte normal ameliyatlı yöntemlerde kıllar cımbızla çıkarıldığından içeride zar parçası ya da kıl kalma ihtimali yüksektir. Fakat mikrosinüsektomi yönteminde kapsül zarar görmeden çıkarılır ve kıl dönmesi tamamen tedavi edilmektedir.

Mikro Sinüsektomi Avantajları

Mikro Sinüsektomi Yöntemi 5 Dakika Kadar Kısa Bir Sürede Uygulanmaktadır
Kliniklerimize gelerek muayene olduğunuzda tedavi olmaya karar verirseniz uygulamaya hemen başlanmaktadır. Tedavi yalnızca 5 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilmektedir.

Narkoz, Pansuman ve İstirahat Gerekmez
Kıl dönmesi tedavisinde ki diğer yöntemler bel altı uyuşturularak, büyük kesilerle uygulanmaktadır. Fakat mikrosinüsektomi yönteminde narkoza gerek duyulmamakta, tedavi bitiminde herhangi bir istirahate gerek duyulmamaktadır. Hasta tedavi sonunda iş, özel veya sosyal hayatına aralıksız devam edebilmektedir. Bunun dışında hastane ya da evde yatarak istirahat etmesi asla gerekmemektedir.

Pansuman Gerekmiyor
Yapılan kesi, kendinden emilebilir dikişle kapatılır, herhangi bir pansuman gerektirmez. Ameliyatlı yöntemlerle yapılan tedavilerde ise günde bir veya iki kez pansuman gerekebilir. Bu da işlerinizin aksamasına ve şikayetlerinizin devam etmesine sebebiyet verebilmektedir.

Tedaviden 3 Gün Sonra Duş Alabilir, Deniz ve Havuza Girebilirsiniz
Klasik yöntemlerle yapılan tedavilerin ardından doktorunuz size 15 gün kadar suyla temas etmemenizi önermektedir. Fakat daha modern, çağdaş bir yöntem olan mikro sinüsektomi ile yapılan tedaviden 3 gün sonra banyo yapabilir, deniz ve havuza sorunsuz girebilirsiniz.

İş, Özel ve Sosyal Hayatta Zaman Kaybı Yaşanmaz
Yazımızın başından bu yana belirttiğimiz gibi mikrosinüsektomi yöntemiyle yapılan tedavinin ardından kendi imkanlarınızla klinikten ayrılabilir iş, özel ya da sosyal hayatınıza ara vermeden devam edebilirsiniz.

Nüksetme Riski Düşüktür
Klasik yöntemler ile uygulanan tedavilerde hastaların %5-40’ı tekrar kıl dönmesine maruz kalmaktadır. Fakat mikrosinüsektomi yöntemi uygulanarak yapılan tedavilerde yaralanma çok küçük olduğu için nüksetme riski yok denilebilecek kadar az % 3 civarındadır. Çağdaş kıl dönmesi ameliyatlarında ameliyata bağlı yaralanma yani yara küçük olduğu için tekrar ihtimali düşüktür.

Ekonomik Bir Yöntemdir
Bu yöntem ameliyathane şartları gerektirmediğinden dolayı oldukça ekonomik fiyatlara uygulanabilmektedir. Ayrıca SGK’lı hastalara %50 indirim sağlanmaktadır. Tedavi ücretlerinin verilmesi yasak olduğundan dolayı https://www.ideaklinik.com.tr/tedavi-fiyatlari/ sayfasından bilgi alabilirsiniz.

Mikro Sinüsektomi Yapan Hastaneler
Kıl dönmesi rahatsızlığı ile ilgili olan genel cerrahi uzmanlarının her biri çeşitli yöntemler uygulayabilmektedir. Dolayısıyla bu hastanenin değil, doktorun tercihine bağlıdır. Fakat IDEA Kliniklerinin tümünde mikro sinüsektomi yöntemi uygulanmaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa’da bulunan kliniklerimizden size en yakın olan şubeyi tercih edebilirsiniz.

Tüm genel cerrahi uzmanlarımız, proktoloji yani makat hastalıkları konusunda uzman, tecrübeli olup, makat hastalıklarının tümünde en avantajlı, çağdaş ve modern yöntemleri uygulamaktadır.

Online Randevu Al
Kıl dönmesi rahatsızlığınız var ve çağdaş yöntemlerle tedavi olmak istiyorsanız az önce belirttiğimiz gibi IDEA Kliniklerinden randevu alabilirsiniz. Doktorumuz yapacağı muayene sonrasında size tedavi yöntemi hakkında da geniş bilgi verecek, merak ettiklerinizi yanıtlayacaktır. Kliniklerimizden randevu almak için https://www.ideaklinik.com.tr/online-randevu/ bağlantısını kullanabilirsiniz.

18 Yorumlar

 1. Erol Karaduman

  Merhabalar Atilla bey ben geçen perşembe sizinle Micro sinusektomi ameliyatı oldum. Ancak ağrı,akıntı ve üzerine oturamıyorum. Ne tavsiye edersiniz bu yöntemle işime devam edebilirsiniz demiştiniz?

 2. Kıl dönmesi ilerlermi yani büyürmü

 3. Merhaba hocam ,
  Bende yaklaşık 3 seneden beri kil donmesi şikayetim var çok fazla rahatsız etmediği için devamlı erteledim yurt dışında yasıyorum burada araştırdım bu sistemi uygulayan bir yer bulamadım yazın 3 haftalığına izine geldiğimde bu tedaviyi olsam benim tatilimi etkilermi(araba sürmeyi , denize girmeyi) Adapazarı n da tavsiye edeceğiniz bir yer varmı cevabınız için şimdiden Teşekkür ederim

  • mikrosinusktomi yöntemi ile tedai olursanız sorun olmaz.Adapazarında yapan yer bilmiyorum,araştırmalısınız

 4. Merhabalar hocam iyi günler, yaklaşık 8-9 ay önce kuyruk sokumu alt kısmında bir sivilce çıktı. İlk zamanlar geçici bir sivilce sanıp araştırmadım fakat bir süre sonra akıntı ve bazı günler hafif kanama olmaya başladı. Korkum ve okulum yüzünden bugüne kadar hiç muayene olmadım. Fakat birkaç gündür düz oturtmayacak kadar ağrı ve acı hissediyorum. Mümkünse muayene hakkında bilgi almak istiyorum. Teşekkür ederim

  • normalde kıl dönmesinde ağrı pek olmaz.ağrı ve şişlik varsa kıl dönmesi apsesi olabilir.muayene olmalısın,apse varsa apse tedavisi yapılmalı,tedaviden 1,5-2 ay sonra doku toparlayınca kıl dönmenizi tedavi ettirmelisiniz.tedavi olmadan mikrosinusektomi yöntemini araştırmanızı öneririm.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebiliriz

 5. Mikro tedavisi devlet hastanelerinde varımdır yada sizde ssk gecermi ücretleri nelerdir

 6. merhabalar 7 yıldır kıl dönmesi hastalığım var zaman zaman abse yapıp patlıyor kalıcı bir tedavimidir?

  • oluşan kıl keseciği çıkarıldığı için kalıcıdır ama genel hijyene dikkat etmez ve tekrar kıl girişi olursa nüks olabilir

 7. kuyruk sokumunda şişlik ve ağrı şikayetim var mikrosünüsektomi yöntemi bana uygunmudur?

  • şişlik ve ağrı kıl dönmesi apsesi bulgusudr.kliniklerimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip apse varsa apse tedavisi eğer durumunuz uygunsa apse yoksa mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

 8. Merhabalar. Çorum’da yaşıyorum. Kuyruk sokumumda apseli bir kıl dönmesi var. Çorum devlet hastanesinde muayene oldum. Doktor Antibiyotik ve ağrı kesici verdi. Ameliyat olman lazım dedi. Üniversite sınavına çalıştığım için işgücü kaybı yaşamamam lazım. Yarıyıl tatilinde Bursa’ya geleceğim. Bursa’da kısıtlı kalacağım. Mikro sinüsektominin tüm tedavi süreci ne kadar sürer ve apseyi Çorum’da tedavi ettirebillir miyim?

  • apsenizi Çorum da tedavi ettirebilirsiniz.yarıyıl tatilinde gittiğinizde hemen mikrosinusektomi ile tedavi olabilirsiniz,eğer başka bir sorun oluşmazsa o zamana kadar.çünkü apse tekrar edebilir.apseden sonra 1 ay kadar beklemek gerekir

 9. Hocam yaklaşık 9 ay önce kuyruk sokumu bölgemde feci bir ağrı vardı. Doktora gittim kıl dönmesi olduğunu ve apse yaptığını söyledi. Aynı gün içerisinde doktor apseyi aldı.tabi apseyi almadan önce lokal anestezi yapılma esnasında ben bayıldım. Bayılma nedenimse aç karna olduğum içinmiş diye söylendi.doktor 2 hafta sonra ameliyata gelmem gerektiğini söyledi tabi ben orda bayıldıktan sonra baya bir korktum ve orda ameliyat olmamaya karar verdim. Bana aç mısın tok musun falan sormamışlardı bile. Sorumsuzluk olduğu düşüncesindeyim. Neyse sonuç olarak üzerinden yaklaşık 9 ay geçti bu aralar tekrardan aynı yerde gün içerisinde hafif ağrılar oluyor. Akıntı Oluşumu şuan için olmadı. Sorum şu ki Mikrosinüsektomi ameliyatı bu koşullar altında yapılabilirliği var mıdır ? Yoksa çok mu geç kaldım ? Bir an önce cevap verirseniz çok sevinirim 🙂

  • muayene ile değerlendirmek gerekir.eğer şu an apse varsa önce apse tedavi edilmeli,yaklaşık 1 ay sonra doku toparlayınca ameliyat yapılmalı,çünkü erken dönem apse tamiyileşmeden ameliyat edilirse ameliyat sonrası iyileşme çok uzun sürer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz*