Hemanjiom, Türkçe ismiyle damar beni olarak ifade edilen hastalık daha çok doğuştan gelen bir hastalıktır. Bir çok anne baba bu rahatsızlığın varlığından habersiz olduğundan çocuklarında keşfeder ve ne yapacaklarını bilemezler. Bu sayfamızda hemanjiom yani damar beni hastalığı hakkında geniş ve kapsamlı bir bilgi sunacağız.

Hemanjiom Nasıl Tedavi Edilir?

Damarda ki hastalıklı yapıların içine ilaç enjekte edilmesi suretiyle yapılan tedeviye skleroterapi ismi verilmektedir. Skleroterapi 60 yıl kadar öncesinde tıpta kullanılan bir yöntemdir ve günümüze kadar gelişerek varlığını sürdürmüş daha yaygın kullanılır bir hale gelmiştir.

Varis, hemoroid, yemek borusu varisleşmesi gibi sağlık problemlerinin tedavilerinde kullanılabilen bu teknik uzun bir süredir hemanjiom vakıalarında kullanılmaktadır ve çözüm vermektedir. Özellikle propranololün etkili olmadığı 2 yaş üzerinde ki hastalarda tek başına kullanılabildiği gibi aynı zamanda radyofrekans ve lazer ile beraber kombine olarak kullanılabilmektedir.

Tedavide ki amaç hastalık söz konusu olan damarın yok edilerek damar beninin kurutulması ve kapatılmasıdır. Kurutulan bu yapı süreç içerisinde vücut tarafından emilmekte ve iyileşme dokuları kalmaktadır. Skleroterapi yöntemi hemanjiom konusunda oldukça etkili ve başarılı bir yöntem olup en doğru tedavi yöntemi hastanın muayene edilmesiyle tespit edilmektedir.

Hemanjiom Nedir?

Yazımızın girişinde de belirttiğimiz gibi tıpta hemanjiom olarak ifade edilen damar beni hastalığı bebeklerde görülen bir rahatsızlktır. İsminden de belli olacağı gibi damarsal bir sorun olan hemanjiom, damarların henüz sebebi bilinmeyen bir şekilde bir araya toplanarak büyümesinden kaynaklanır. Bu damar probleminin kanserleşmesi söz konusu değildir. Yalnız büyümeye başladığında kanama şikayetine maruz bırakabilmektedir.

hemanjiom tedavisi

Hemanjiom Neden Olur?

Hemanjiomun neden olduğu yönünde henüz net bir bilimsel bilgi yoktur. Az önce de söylediğimiz gibi damarların grup halinde birleşmesi sebebiyle oluştuğu bilinmektedir. Halk arasında gebe olan kadınların canının bir şey çekmesi fakat yiyemediği için çocukta hemanjiom olduğuna dair bir düşünce vardır. Bu düşünce bilimsel olmayı, bir doğruluğu yoktur.

Hemanjiom Çeşitleri Nelerdir?

Hemanjiom her ne kadar cilt üzerinden fark edilebilen bir rahatsızlık olarak biliniyor olsa da cilt dışında akciğer, kolon, beyin, böbrek ve karaciğerde ortaya çıkabilen bir problemdir.

Gözle Görülebilen Hemanjiom Nerelerde Görülür?

Hemanjiom daha çok yeni dünyaya gelen bebeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Cilt üzerinde meydana gelen sorunlar aşağıda ki bölgelerde görülebilir.

Göz kapağı çevresi: Göz kapağında ya da çevresinde gözlemlenen damar benleri büyüme eğiliminde olabilirler. Ailelerin son derece yakından takip etmeleri gerekmektedir. Kısa süre içerisinde beklenmedik bir değişme söz konusu olursa derhal doktora başvurularak tedavisine başlanılmalıdır.

Dudak ve çevresi: Bu bölgede meydana gelen hemanjiom vakası çok küçük boyutlarda olabileceği gibi, kabuk tutan yaralı şekilde de görülebilmektedir.

Çene Altı: Boyun ve çene altında oluşabilen bu sorun bebeklerin ses tellerinde de meydana gelebilmektedir. Bu tarz hemanjiomlar nefes darlığı, ses kısıklığı gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu gibi bir durumdan şüphe edildiği taktirde teşhis için kulak burun boğaz yani KBB bölümüne başvurulabilir.

Alın Bölgesi: Hemanjiom sorunu alın bölgelerinde olan bebeklerin alınlarının orta kısmında pembemsi kırmızılıkta lekeler söz konusu olmaktadır. Ruj lekesine benzeyen bu türe melek öpücükleri ismi verilmektedir. En tehlikesiz damar beni tipi olan bu vakanın 4-5 yaşlarına kadar kendiliğinden geçerek kaybolması söz konusu olabilir.

Karaciğer Hemanjiomu: Çoğunlukla farklı bir sağlık sorunundan dolayı yapılan herhangi bir görüntüleme ve tarama işlemi esnasında fark edilmektdir. Genellikle yetişkin insanlarda ortaya çıkmaktadır.

Damar Beni (Hemanjiom) Tedavi Edilmeli mi?

Hemanjiom, 10 yaşına kadar kendiliğinden küçülme ve kaybolma izlenebilen bir rahatsızlıktır. Rahatsız edici bir durum söz konusu olması halinde ise bilimsel yöntemlerle bu konuda tecrübeli doktorlar tarafından tedavisi söz konusudur.

Aileler Takipte Olmalı

Anne babalar çocuklarında bulunan damar beninin boyutunu bilmeli ve günden güne takip etmelidir. Bir çok vaka küçülerek kendiliğinden kaybolabilir fakat bazı vakalarda ise kabarma, kanama, büyüme, yayılma gibi durumlar söz konusudur. Küçülmeye başladığında endişe edilmesine gerek yoktur. Fakat büyüme, kanama, kabarma ya da herhangi bir beklenmedik durum söz konusu olursa mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

Hemanjiom İçin Hangi Doktora Gidilir?

Çoğu anne baba böyle bir sorun fark ettiğinde ne yapacağını ya da hangi doktora gitmesi gerektiğini bilememektedir. Çocuklarınızda hemanjiom olduğunu fark ettiğinizde kalp damar cerrahi uzmanına başvurmanız gerekmektedir.

Hemanjiom (Damar Beni) Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?” yazısında 56 düşünce

 1. Elif diyor ki:

  Merhabalar 27 yaşındayım karaciğerde dev hemanjiom teşhisi kondu 3 ay sonra tekrar gel dedi gönderdiler 2 gün önce ne yapmalıyım belimde ve sırtımda ağrılar artmaya başladı günlük hayatımda zorlanmaya başladım

 2. Ayse ARABACI diyor ki:

  Hayirli günler.Benim 7 yaşında oğlumun sol şakak kisminda 2 aylık olduğunda sivilce şeklinde başlayıp,2 yaşına kadar hem genişleyip hem kizarmayla seyreden fakat 2 yaşından sonra kızarması azalarak gerilemeye başlayan Hemanjiyomu var.Sizce bu süreç normalmidir,yas ve surec itibari ile lazer tedavisi uygulanabilirmi bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden değerli görüşleriniz için cook tesekkur ediyorum

  • Doktorunuz diyor ki:

   merhaba Ayşe hanım
   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirip tedavi hakkında bilgilendirebiliriz

 3. murat diyor ki:

  merhaba hocam benim sol dizimde var görüntüde birşey yok şişlik oluyor. artık yürüyemiyorum . 3 defa anjiyo oldum ama başarılı olunmadı varmı bi tedavisi

 4. Kubra diyor ki:

  Meraba yigenimin ust dusagı ve burunun ararında uzunlamasına dogru hemanjiyom var yıgenım 5 aylık be buyudukce dudagının ıcıne dogru olan hemanjıyom yukarı dogru cıkyoru kırmızı bır leke gıbı sızce kaybolurmu kaybolmassa tedavıyle geceröı

 5. Nurcin Bagirkan diyor ki:

  Kizimin kas ustu ve kas icinde bir sislik olustu.once yag bezesi dediler ama sonra buyudu ve rengi koyulasti hemanjiyum olabilir dediler nasil tedavi edilebilir acaba

  • Atilla KAYA diyor ki:

   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderbilir yada muayene için getirebilirsiniz.durumunu değerlendirip tedavisini yapabiliriz

 6. Sevil diyor ki:

  Merhaba. 5 aylık oğlumun doğuştan sol testisinin üstünde hemanjiom var. Sanki gün geçtikçe büyüdü gibi. Ne yapmalıyız bilgi lütfen. Teşekkürler

 7. çağlar diyor ki:

  Atilla bey merhaba sag elimde sag ayagımda ve yuzumde hafif bölgesel hemanjiomlar var deri altında kılcal damarlar yüzeysel yayılma seklinde.El ve ayaktakiler yogun olarak kırmızılık deri altında dolasan kan gibi baskı uygulayınca o anlık beyazlasıyor.Nasıl bir tedavi uygulanabilir ve fiyat ne kadara mal olur.

 8. Nazif diyor ki:

  Merhaba benim sol avuç içimde yağ bezesine benziyen bir hemanjiyom var ve işaret parmağımın üstündede bulunmaktadır tam teşhisi konulamasada hemanjiyom dendi tedavisi nedir bi zararı var mıdır?

 9. Mehtap yay diyor ki:

  Mehmet ayaz yay adinda 2 yasinda oglum var ve vucudunun degisik bolgelrinde hemanjiyomlari var.2 yasina kadr adinda bir ilac kullandik fakat sonuc alamadik gozlerindeki lekeler agladikca sisiyor ne yapmaliyiz

 10. DUYGU diyor ki:

  Merhabalar

  oğlum 1,5yaşında boynunda leke var doktorumuz geçer dedi ama başka bir doktorda kalıcı olduğunu söyledi. hiç kanama yapmadı ama şuan sanki genişlemiş gibi fikriniz nedir?

 11. Hasan Korkmaz diyor ki:

  42 aylık bir oğlum var doğuştan yüzünde hemanjiyom var doğduğunda mor ve yüzünün yarısını kaplar vaziyette idi 20 aylıkken 1 -2 ay dideral tedavisi oldu tedaviye devam edilmedi şimdi leke pembemsi bir renk aldı ve yayıldığı bölge daha küçük bir bölge sinirlendiğinde ve ağladığında daha belirginleşiyor resimlerini göndersek tedavi edilebilir olup olamdığına cevap verir misiniz
  Hangi tel numarasına resimleri atalım İzmirde yeriniz nerede

 12. Gulnur ozturk diyor ki:

  1yaşındaki oğlum un basının üst kisminda fındık büyük lunde hemanjiom var birde sol kolunda çilek görünümde hemanjiom var amaliyat la bu hemanjiom dan kurtulması mümkün mü?

  • Atilla KAYA diyor ki:

   0532 463 96 82 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebiliriz.kliniğimizde hemanjiom tedavisi ameliyatsız yöntemlerle yapılmaktadır

 13. Zeynep Yenin diyor ki:

  Merhaba burnumun içind şişlik.cikti ve hemanjiom denildi acaba gerçekten damar toplanması mı ? Burun hemen on kisminda içinde olduğu için korkulacak bir durum var mi?

 14. egemen diyor ki:

  merhaba 3 yaşında oğlumun yanak bölgesinde doğum lekesi var ara ara kanama yapıyor çok endişeleniyoruz dideral ile tedavi önerildi ama bir faydası olmadı sizin yöntemleriniz oradaki lekeyi geçirir mi?

 15. Merve diyor ki:

  Dogustan yüzümde hemanjiyon var6 kez ameliyat oldum şuan göz duvarım yıkıldığı için ilerleme yapmis2ay önce gözümde kanama meydana geldiKBB ameliyat etti ama hala gözümde deri altında gözüküyor yuzumdeki elmacık kemiğine yapışmış şuan 34 yaşındaym benim sizden istediğim gözüme doğru ilerlemiş olan hemanjiyon ve elmacık kemiğine yapışmış hemanjiyonu tedavi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim Bilgileri Arayın WhatsApp'tan Sor