Anasayfa / Genel / Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması)

Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması)

Makat bölgesinde meydana gelen herhangi bir rahatsızlıkta ilk akıllara gelen hemoroid yani basur hastalığıdır. Çünkü insanlar makat bölgesinde yalnızca basur hastalığının oluştuğu sanır. Aslında hemoroid dışında bir çok rahatsızlık ve problem oluşabilir.

Anüste birdenbire meydana gelen bir ağrı oluştuğunda bu büyük olasılıkla basur değil anal hematom yani makatta pıhtı toplanması ismi verilen rahatsızlıktır.

Makatta Pıhtı Toplanması Nasıl Geçer?

Anal hematom sorunu hakkında ki bilinmesi gereken tüm bilgileri neredeyse verdik. Şimdi de tedavinin nasıl uygulandığı ve yöntemleri hakkında merak edilenleri anlatmaya çalışalım.

Bu sorunun tedavisinde ki asıl amaç hastanın yaşadığı ağrının ortadan kaldırılmasına yöneliktir. 1 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilecek bu operasyon sonrasında hiç bir şikayetiniz kalmayacaktır. Eğer tedavi olmak istemiyorsanız evinizde yapacağınız sıcak su oturma banyosu ile de rahatsızlığınız geçebilir fakat bu uzun sürecek bir işlem olduğundan çok tercih edilmemektedir.

Tedavi de anüste ki şişliğe 1 cm kadar küçük bir kesi uygulanır ve pıhtılaşan kanın dışarı çıkması sağlanır. Bu işlem yalnızca 1 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilir.

Diğer adı makatta şişlik olarakta bilinen bu rahatsızlık için doktora başvurulduğunda, eğer doktorun proktoloji konusunda bir tecrübesi yoksa büyük olasılıkla basur tanısı koyabilir. Bu nedenle mutlaka proktoloji yani makat hastalıkları konusunda tecrübeli olan bir genel cerrahi uzmanına başvurulmalıdır.

Anal Hematom Neden Olur?

Hemoroid ve makat çatlağı konularını ele aldığımızda bu hastalıkların %90 oranla kabızlık ve ıkınma doğrultusunda ortaya çıktığından bahsetmiştik. Anal hematom rahatsızlığında da aynı sebepler ve tedbirsizlikler rol oynamaktadır.

Dışkılama Sırasında Ikınma
Bir çok insan çeşitli sebeplerden dolayı kabızlık sorunu yaşamakta ve bununla beraber tuvalette çok uzun vakit geçirmektedir. Dışkılayamadıklarında ise çözüm olarak ıkınmayı tercih ederler. Fakat ıkınmak son derece yanlış bir davranış biçimi olup, bir çok makat hastalığının oluşumunda rol oynamaktadır.

Hiçkimsenin aklına ıkınmanın bir rahatsızlığa yol açacağı gelmediği için bu konuda son derece rahat davranmaktadır. Fakat ne yazık ki ıkınmak anal hematom, hemoroid, anal fissir gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasında ki en büyük sebeptir.

Yalnızca dışkılama sırasında değil doğum esnasında gereksinim duyulan ıkınma da son derece zararlıdır.

Anal Hematom Nedir?

Anüs bölgesinde mevcut olan herhangi bir damardan biri patladığı zaman cilt altına kan birikimi söz konusu olmaktadır. Bu kanama bir süre sonra durur ve cilt altında biriken kan pıhtı haline gelir.

Anal Hematom Belirtileri Nelerdir?
Bir çok sağlık probleminde olduğu üzere, anal hematom’un da belli başlı belirti ve şikayetleri söz konusudur.

Bu şikayet ve belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz.

Makatta Şişlik

Anal hematom rahatsızlığında anüs bölgesinde bir şişlik oluşur. Bu şişlik mercimek tanesi boyutunda olabileceği gibi portakal büyüklüğünde de gözlemlenebilir. Şişlik rengi mor olup, düzgün sınırlara sahiptir.

Makat Ağrısı

Makat ağrısı birden bire ortaya çıkar. Öncesinde farklı bir şikayet söz konusu değildir. Bir anda böyle bir sorunla karşılaştığınız da sebebi büyük olasılıkla anal hematom denilebilir. Bunun dışında kıl dönmesi rahatsızlığı da ileri seviyeye ulaştığında apseleşme yaptığından ağrı söz konusu olabilir.

Makatta Kanama

Pıhtılaşmanın meydana geldiği bölgeden cilt dışına akan çürük vişne rengi bir kanama anal hematom sorununun ortaya çıktığı anlamına gelmektedir.

74 Yorumlar

 1. selamlar makatımda hematom çıktı ama daha yeni çıktı ben bunu iğneyle patlatabilirmiyim delik açsam oraya olurmu

  • Aseptik tekniklerini yapılmadığı için enfeksiyon gelişir. Eğer açtıracaksanız bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

 2. Hocam iyi günler makatımın çevresinde ağrısız akıntısız makatımı çevreleyen mor şişlik mevcut makat çatlağımda vardı alt kısımda bu şişlikler çok koyu mor renkte ve yumuşaklar dokunduklarımda da ağrı yok sebebi ne olabilir 2,5 hafta spora başladım ve diyetteyim 172 boy 75 kilom var oturarak kardiyo egzersizi yaptım uzun süreler üçgen koltukta otururken meydana gelen basınçtan olmuş olabilir mi ve geriler mi doktora gitmeye luzum var mıdır bu pandemi sürecinde ?

  • Makat çatlağı, tuvalette ıkınma vb nedenlerle hematom ve ona bağlı morluk oluşmuş olabilir. Durumunuz muayene ile değerlendirilmesi, Sorun daha fazla büyümeden tedavi olmalısınız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Hocam umarım cevap olur. Uzun yıllardır basur şikayetim var. Şikayet dış meme ve kanama. 2 aydır kan içerisinde pıhtılaşmış parçalar mevcut.

  • Kanama olduğu için mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı. Dış basur ancak cerrahi olarak tedavi edilebilir. 05426210888 nolu telefondan randevu alarak gelirseniz durumunuzu değerlendirip en uygun yöntemle tedavisini yapabiliriz.

  • Merhaba makatımda mor renkte ortası kesik gibi bir şişlik var genel cerraha gittim çatlak dedi pek güvenemedim sizce nedir

   • Anal fissür yani çatlak olabilir. Kabız kalıyorsunuz, tuvalette uzun kalıp ıkınıyorsanız, dışkılama-gaz çıkarmaya bağlı ağrı oluyorsa makat çatlağınız var demektir. Extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz. Makat çatlağı ameliyatsız yöntemlerle tedavi ediyoruz.

 4. Hocam uzun suredir fissur sikintisi cekiyorum fakat ……..surup kullanarak bu sorunu duzelttim sandim yaklasik 6 ayher gun duzenli surup kullandim tabi gunde sadece 1 kez fakat birkac gun once aniden yeniden cok aci ve yanma olusmaya basladi ayrica makatta sisme ve gerilme hissediyorum ameliyat sart midir

  • Muayene ile değerlendirmek gerekir. Tüm fissürler ameliyatsız olarak tedavi edilebilir. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve size en yakın kliniğimizin bilgisini alarak gelirseniz muayene ve tedavinizi gerçekleştirebiliriz.

 5. Merhaba makat bölgemde nohut kadar mor renkli meme sarkması var fakat bazen şişiyor 5 dakika sonra geçiyor sanki hç birşey olmamış gibi sizce basurmudur

  • Tuvalette uzun kalıp ıkınmaya bağlı hemoroidlerin şişmesi normaldir. Belli bir düzeye kadar kendiliğinden iner. Tedavi olmanızı, beslenme ve tuvalet alışknlıklarınızı düzenlemenizi öneririm. Makat hastalıkları klinikleeimiz de ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilmektedir. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi Ve randevu alabilirsiniz.

 6. Hocam merhabalar
  4 ay önce normal Doğum yaptım makat bölgemde memecikler oluştu. Beslenme alışkanlıklarıma çok dikkat ediyorum ancak tam olarak iyileşebilmiş değilim. Tuvalete çıktıktan sonra makatımda şişlik oluyor ve arada wc esnasında hafif kanıyor. Ayakta kalınca rengi koyulaşıyor memeciklerin kan doluyor sanırım içine. Doğum doktorum ‘damar sarkması’ dedi. Cerrahi operasyon gözümü çok korkutuyor, bebeğim çok küçük, ağır bir operasyon bizi mahveder tamamen bana bağımlı yaşıyor çünkü. Nasıl bir tedavi uygulanabilir hocam sizce?

  • Görmek lazım, hemoroid seviyesi çok önemli ilk 3 evrede girişimsel tedavi dediğimiz istirahat ihtiyacı olmayan yöntemler uygulanabilir.
   Op. Dr. Atilla KAYA

 7. Hocam 2010 yılında hemoroitten ameliyat olmuştum. Kabızlık ve ikinmam yok. 1 ay önce yumuşak dışkılama sonrası tahretlenirken kanama farkettim. Tuvaletimde yoktu. Agrim sancimda yoktu. Bir defa oldu. Elime gelen sislikte yok. Doktora gittim tertemiz dedi. Kanama neyden olmuştur dedim. Basur memelerinden olmuştur. Dedi. Acaba tekrarlama oldumh. Cok ta rahatim

  • Erken dönemde ise şikayet vermeyebilir. hastalığınız tekrarladı ise ilerlememesi için beslenme ve tuvalet alışkalıklarınızı düzenlemelisniz

 8. seçgin arık

  slm hocam üçtane doktora gitim genel ceraha ilki analfüstül makatcatlağı diğerleri hemoroit deddi ve ilaç verdiler ameliyat olmalımıyım hocam

  • muayene ile değerlendirmek gerekir, anal fistül varsa tedavisi cerrahi gerektirir ama anal fissür yada hemoroidiniz varsa bunlar ameliyatsız yöntemlerlede tedavi edilebilir.05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

 9. Hocam kendimi bildim bileli sürekli kabızlık problemi yaşıyorum ve bundan dolayı tromboze hemoroid oldu. Genel cerrahiye gidiyorum ama sürekli krem ilaç vs. verip gönderiyor. Ameliyatlık değil diyor. Çatlak da var. Ve her lavaboya çıkışımda iri memeler çıkıyor ve çok can yakıcı. Mor renkli dr a tekrar gittim pıhtı oluşmuş dedi tekrar ilaç krem yazdı.Kabızlık için Gastroentroloji ye gitmemi söyledi. O kadar kreme ve ilaca rağmen lavaboya çıktıktan sonra makatımda bu memeler tekrar çıkıyor ve pıhtı oluşuyor adım dahi atmakta zorlanıyorum. Sanki bıçak kesiği gibi ağrı oluşuyor. Bu kadar şikayet ameliyatlık değil midir ?

  • şikayetlerinize bakılınca anal fissür ve hemoroid tarif ediyorsunuz,öncelikle anal fissür tedavi edilmeli,çünkü fissür tedavi edilince hemoroid şikayetleriniz kendiliğinden düzelebilir.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip eğer uygunsa ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz

 10. sadece mercimek kadar hocam kenarda fazla ğrısı yok akma kaşıntı vs bazen aceleyle ıkınmılş olabilirim 2,3gundur cıktı doktora gitmem gerkirmi tşk onemlimi

  • muayene olmanızda fayda var,ıkınmaya bağlı oluşmadıysa apse olabilir.erken tedavi edilmezse fistül oluşma riski var

 11. Merhaba hocam makatımda bir şişlik fark ettim gittiğimde tromboze hemoroid dediler ama ağrım çok yok gibi ne yapmam lazım

  • kabız kalmayın,fazla ıkınmayın,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin,ağrı rahatsız edecek düzeyde değilse 20 gün civarı iyileşir

 12. Benim makat bölgesinde torbacıklar var mor renkte ici kan toplamış kendim patlatsam olurmu

 13. Basur şikayetçisi

  Merhaba bugün basur için gittiğim doktor kan pıhtılaşması teşhisi koydular. 5 dakikada kanı boşalttı bu yazıyı operasyondan iki saat sonra yazıyorum eğer böyle sorununuz varsa hemen tedavi olunuz utanmayınız. Utandığınız ve ihmal ettiğiniz Hastalığınız ileride ciddi problemler ortaya çıkırabilir

 14. Merhaba hocam , makat bolgemde cok ufak 2-3 tane mor baloncuk var hicbir agrisi yok ama tuvalete ciktigimda kan goruyorum sanirim kabizliktan dolayi oldu, sebebi nedir acaba ?

 15. Slm hocam benim makat deligin agızın da nohut büyüklüğünde bir şişlik var rahat oturup kalkamıyorum tedavisi nedir acaba

  • kabızlığa bağlı ise anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir ama birden bire çıktıysa anal apse olabilir.genel cerrahiye muayene olmalısınız

   • Hemaraid meme şişmesi sonucu geçmeyen aşırı yanma ve ağrı mevcut yaklaşık 25 gündür devam ediyor 1 kere patlama sonucu kanama oldu 1 2 gün rahatladı sonra tekrar aynı yer misket büyüklüğünde şişti aşırı ağrı yanma kaşıntı şeklinde devam etmekte genel cerrahi gittim sadece ilaç tedavisi verdi kullanıyorum ama iyileşme yok tam nedir bu hastalık ne yapmalıyım.Teşekkürler

    • Merhaba,
     1) Kanama olduysa mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı. Neden tespit edilmeli.
     Şikayetiniz anal fissür düşündürüyor. ama şişti patladı xeyince acaba bir anal apse mi söz konusu oldu? Bu nedenle mutlaka muayene ile değerlendirilmesi, eğer kabızlık varsa beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlwmelisiniz. Extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz. Corona ya karşı gerekli önlemleri aldık, tedavilerimize devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz*