online randevu tedavi ücretleri

Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması)

Makat bölgesinde meydana gelen herhangi bir rahatsızlıkta ilk akıllara gelen hemoroid yani basur hastalığıdır. Çünkü insanlar makat bölgesinde yalnızca basur hastalığının oluştuğu sanır. Aslında hemoroid dışında bir çok rahatsızlık ve problem oluşabilir.

Anüste birdenbire meydana gelen bir ağrı oluştuğunda bu büyük olasılıkla basur değil anal hematom yani makatta pıhtı toplanması ismi verilen rahatsızlıktır.

Makatta Pıhtı Toplanması Nasıl Geçer?

Anal hematom sorunu hakkında ki bilinmesi gereken tüm bilgileri neredeyse verdik. Şimdi de tedavinin nasıl uygulandığı ve yöntemleri hakkında merak edilenleri anlatmaya çalışalım.

Bu sorunun tedavisinde ki asıl amaç hastanın yaşadığı ağrının ortadan kaldırılmasına yöneliktir. 1 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilecek bu operasyon sonrasında hiç bir şikayetiniz kalmayacaktır. Eğer tedavi olmak istemiyorsanız evinizde yapacağınız sıcak su oturma banyosu ile de rahatsızlığınız geçebilir fakat bu uzun sürecek bir işlem olduğundan çok tercih edilmemektedir.

Tedavi de anüste ki şişliğe 1 cm kadar küçük bir kesi uygulanır ve pıhtılaşan kanın dışarı çıkması sağlanır. Bu işlem yalnızca 1 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilir.

Diğer adı makatta şişlik olarakta bilinen bu rahatsızlık için doktora başvurulduğunda, eğer doktorun proktoloji konusunda bir tecrübesi yoksa büyük olasılıkla basur tanısı koyabilir. Bu nedenle mutlaka proktoloji yani makat hastalıkları konusunda tecrübeli olan bir genel cerrahi uzmanına başvurulmalıdır.

Anal Hematom Neden Olur?

Hemoroid ve makat çatlağı konularını ele aldığımızda bu hastalıkların %90 oranla kabızlık ve ıkınma doğrultusunda ortaya çıktığından bahsetmiştik. Anal hematom rahatsızlığında da aynı sebepler ve tedbirsizlikler rol oynamaktadır.

Dışkılama Sırasında Ikınma
Bir çok insan çeşitli sebeplerden dolayı kabızlık sorunu yaşamakta ve bununla beraber tuvalette çok uzun vakit geçirmektedir. Dışkılayamadıklarında ise çözüm olarak ıkınmayı tercih ederler. Fakat ıkınmak son derece yanlış bir davranış biçimi olup, bir çok makat hastalığının oluşumunda rol oynamaktadır.

Hiçkimsenin aklına ıkınmanın bir rahatsızlığa yol açacağı gelmediği için bu konuda son derece rahat davranmaktadır. Fakat ne yazık ki ıkınmak anal hematom, hemoroid, anal fissir gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasında ki en büyük sebeptir.

Yalnızca dışkılama sırasında değil doğum esnasında gereksinim duyulan ıkınma da son derece zararlıdır.

Anal Hematom Nedir?

Anüs bölgesinde mevcut olan herhangi bir damardan biri patladığı zaman cilt altına kan birikimi söz konusu olmaktadır. Bu kanama bir süre sonra durur ve cilt altında biriken kan pıhtı haline gelir.

Anal Hematom Belirtileri Nelerdir?
Bir çok sağlık probleminde olduğu üzere, anal hematom’un da belli başlı belirti ve şikayetleri söz konusudur.

Bu şikayet ve belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz.

Makatta Şişlik

Anal hematom rahatsızlığında anüs bölgesinde bir şişlik oluşur. Bu şişlik mercimek tanesi boyutunda olabileceği gibi portakal büyüklüğünde de gözlemlenebilir. Şişlik rengi mor olup, düzgün sınırlara sahiptir.

Makat Ağrısı

Makat ağrısı birden bire ortaya çıkar. Öncesinde farklı bir şikayet söz konusu değildir. Bir anda böyle bir sorunla karşılaştığınız da sebebi büyük olasılıkla anal hematom denilebilir. Bunun dışında kıl dönmesi rahatsızlığı da ileri seviyeye ulaştığında apseleşme yaptığından ağrı söz konusu olabilir.

Makatta Kanama

Pıhtılaşmanın meydana geldiği bölgeden cilt dışına akan çürük vişne rengi bir kanama anal hematom sorununun ortaya çıktığı anlamına gelmektedir.

Updated: 14 Eylül 2019 — 12:30

66 Soru Var

Doktora Sor
 1. Adnan

  Hocam umarım cevap olur. Uzun yıllardır basur şikayetim var. Şikayet dış meme ve kanama. 2 aydır kan içerisinde pıhtılaşmış parçalar mevcut.

  1. Doktorunuz

   Kanama olduğu için mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı. Dış basur ancak cerrahi olarak tedavi edilebilir. 05426210888 nolu telefondan randevu alarak gelirseniz durumunuzu değerlendirip en uygun yöntemle tedavisini yapabiliriz.

 2. Serkan

  Hocam uzun suredir fissur sikintisi cekiyorum fakat ……..surup kullanarak bu sorunu duzelttim sandim yaklasik 6 ayher gun duzenli surup kullandim tabi gunde sadece 1 kez fakat birkac gun once aniden yeniden cok aci ve yanma olusmaya basladi ayrica makatta sisme ve gerilme hissediyorum ameliyat sart midir

  1. Doktorunuz

   Muayene ile değerlendirmek gerekir. Tüm fissürler ameliyatsız olarak tedavi edilebilir. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve size en yakın kliniğimizin bilgisini alarak gelirseniz muayene ve tedavinizi gerçekleştirebiliriz.

 3. Yasemin sinap

  Merhaba makat bölgemde nohut kadar mor renkli meme sarkması var fakat bazen şişiyor 5 dakika sonra geçiyor sanki hç birşey olmamış gibi sizce basurmudur

  1. Doktorunuz

   Tuvalette uzun kalıp ıkınmaya bağlı hemoroidlerin şişmesi normaldir. Belli bir düzeye kadar kendiliğinden iner. Tedavi olmanızı, beslenme ve tuvalet alışknlıklarınızı düzenlemenizi öneririm. Makat hastalıkları klinikleeimiz de ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilmektedir. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi Ve randevu alabilirsiniz.

 4. Beste

  Hocam merhabalar
  4 ay önce normal Doğum yaptım makat bölgemde memecikler oluştu. Beslenme alışkanlıklarıma çok dikkat ediyorum ancak tam olarak iyileşebilmiş değilim. Tuvalete çıktıktan sonra makatımda şişlik oluyor ve arada wc esnasında hafif kanıyor. Ayakta kalınca rengi koyulaşıyor memeciklerin kan doluyor sanırım içine. Doğum doktorum ‘damar sarkması’ dedi. Cerrahi operasyon gözümü çok korkutuyor, bebeğim çok küçük, ağır bir operasyon bizi mahveder tamamen bana bağımlı yaşıyor çünkü. Nasıl bir tedavi uygulanabilir hocam sizce?

  1. Doktorunuz

   Görmek lazım, hemoroid seviyesi çok önemli ilk 3 evrede girişimsel tedavi dediğimiz istirahat ihtiyacı olmayan yöntemler uygulanabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 5. Ahmet

  Hocam 2010 yılında hemoroitten ameliyat olmuştum. Kabızlık ve ikinmam yok. 1 ay önce yumuşak dışkılama sonrası tahretlenirken kanama farkettim. Tuvaletimde yoktu. Agrim sancimda yoktu. Bir defa oldu. Elime gelen sislikte yok. Doktora gittim tertemiz dedi. Kanama neyden olmuştur dedim. Basur memelerinden olmuştur. Dedi. Acaba tekrarlama oldumh. Cok ta rahatim

  1. Doktorunuz

   Erken dönemde ise şikayet vermeyebilir. hastalığınız tekrarladı ise ilerlememesi için beslenme ve tuvalet alışkalıklarınızı düzenlemelisniz

 6. seçgin arık

  slm hocam üçtane doktora gitim genel ceraha ilki analfüstül makatcatlağı diğerleri hemoroit deddi ve ilaç verdiler ameliyat olmalımıyım hocam

  1. Doktorunuz

   muayene ile değerlendirmek gerekir, anal fistül varsa tedavisi cerrahi gerektirir ama anal fissür yada hemoroidiniz varsa bunlar ameliyatsız yöntemlerlede tedavi edilebilir.05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

 7. Mağdur

  Hocam kendimi bildim bileli sürekli kabızlık problemi yaşıyorum ve bundan dolayı tromboze hemoroid oldu. Genel cerrahiye gidiyorum ama sürekli krem ilaç vs. verip gönderiyor. Ameliyatlık değil diyor. Çatlak da var. Ve her lavaboya çıkışımda iri memeler çıkıyor ve çok can yakıcı. Mor renkli dr a tekrar gittim pıhtı oluşmuş dedi tekrar ilaç krem yazdı.Kabızlık için Gastroentroloji ye gitmemi söyledi. O kadar kreme ve ilaca rağmen lavaboya çıktıktan sonra makatımda bu memeler tekrar çıkıyor ve pıhtı oluşuyor adım dahi atmakta zorlanıyorum. Sanki bıçak kesiği gibi ağrı oluşuyor. Bu kadar şikayet ameliyatlık değil midir ?

  1. Doktorunuz

   şikayetlerinize bakılınca anal fissür ve hemoroid tarif ediyorsunuz,öncelikle anal fissür tedavi edilmeli,çünkü fissür tedavi edilince hemoroid şikayetleriniz kendiliğinden düzelebilir.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip eğer uygunsa ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz

 8. vedat

  sadece mercimek kadar hocam kenarda fazla ğrısı yok akma kaşıntı vs bazen aceleyle ıkınmılş olabilirim 2,3gundur cıktı doktora gitmem gerkirmi tşk onemlimi

  1. Doktorunuz

   muayene olmanızda fayda var,ıkınmaya bağlı oluşmadıysa apse olabilir.erken tedavi edilmezse fistül oluşma riski var

 9. Cerengül

  Merhaba hocam makatımda bir şişlik fark ettim gittiğimde tromboze hemoroid dediler ama ağrım çok yok gibi ne yapmam lazım

  1. Doktorunuz

   kabız kalmayın,fazla ıkınmayın,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin,ağrı rahatsız edecek düzeyde değilse 20 gün civarı iyileşir

 10. Murat

  Benim makat bölgesinde torbacıklar var mor renkte ici kan toplamış kendim patlatsam olurmu

  1. Doktorunuz

   merhaba
   enfeksiyon gelişebilir,müdahale etmeyin,kanama fazla olabilir,proctologa görünün

 11. Basur şikayetçisi

  Merhaba bugün basur için gittiğim doktor kan pıhtılaşması teşhisi koydular. 5 dakikada kanı boşalttı bu yazıyı operasyondan iki saat sonra yazıyorum eğer böyle sorununuz varsa hemen tedavi olunuz utanmayınız. Utandığınız ve ihmal ettiğiniz Hastalığınız ileride ciddi problemler ortaya çıkırabilir

 12. Burak

  Merhaba hocam , makat bolgemde cok ufak 2-3 tane mor baloncuk var hicbir agrisi yok ama tuvalete ciktigimda kan goruyorum sanirim kabizliktan dolayi oldu, sebebi nedir acaba ?

  1. Atilla KAYA

   makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılması gerekir,gecikmeden muayene olmalısınız

 13. Bulut1

  Slm hocam benim makat deligin agızın da nohut büyüklüğünde bir şişlik var rahat oturup kalkamıyorum tedavisi nedir acaba

  1. Atilla KAYA

   kabızlığa bağlı ise anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir ama birden bire çıktıysa anal apse olabilir.genel cerrahiye muayene olmalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

IDEA Klinik © 2017

Site Sahibi: Doğa Niyazi AKÇA - info@doganiyaziakca.com
Yönetici Webmaster: Ahmet ENGİN - webmaster@doganiyaziakca.com
Künye| Gizlilik Politikası | Site Kullanım Koşulları | Anasayfa

Sizi Aramamızı İster misiniz?