Anasayfa / Genel / Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması) Nasıl Geçer?

Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması) Nasıl Geçer?Anal hematom makat bölgesinde meydana gelen problemlerden biridir. Makatta pıhtı toplanması olarak da ifade edilir. Makat bölgesinde meydana gelen herhangi bir rahatsızlıkta aslında ilk akıllara gelen hemoroid yani basur hastalığıdır.

Çünkü insanlar makat bölgesinde yalnızca basur hastalığının oluştuğunu sanır. Aslında hemoroid dışında bir çok rahatsızlık ve problem oluşabilir. Bu sebeple kendi kendinize teşhis koymadan, zaman kaybetmemek ve gereğinden fazla şikayete maruz kalmamak için en kısa zamanda doktora başvurmanız tavsiye edilir.

Anüste birdenbire meydana gelen bir ağrı oluştuğunda bu büyük olasılıkla basur değil anal hematom yani makatta pıhtı toplanması ismi verilen rahatsızlıktır.

Anal Hematom Nedir?

Anüs bölgesinde mevcut olan herhangi bir damardan biri patladığı zaman cilt altına kan birikimi söz konusu olmaktadır. Bu kanama bir süre sonra durur ve cilt altında biriken kan pıhtı haline gelir.

Anal Hematom Neden Olur?

Hemoroid ve makat çatlağı konularını ele aldığımızda bu hastalıkların %90 oranla kabızlık ve ıkınma doğrultusunda ortaya çıktığından bahsetmiştik. Anal hematom rahatsızlığında da aynı sebepler ve tedbirsizlikler rol oynamaktadır.

Dışkılama Sırasında Ikınma
Bir çok insan çeşitli sebeplerden dolayı kabızlık sorunu yaşamakta ve bununla beraber tuvalette çok uzun vakit geçirmektedir. Dışkılayamadıklarında ise çözüm olarak ıkınmayı tercih ederler. Fakat ıkınmak son derece yanlış bir davranış biçimi olup, bir çok makat hastalığının oluşumunda rol oynamaktadır.

Hiçkimsenin aklına ıkınmanın bir rahatsızlığa yol açacağı gelmediği için bu konuda son derece rahat davranmaktadır. Fakat ne yazık ki ıkınmak anal hematom, hemoroid, anal fissir gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasında ki en büyük sebeptir.

Yalnızca dışkılama sırasında değil doğum esnasında gereksinim duyulan ıkınma da son derece zararlıdır.

Anal Hematom Belirtileri Nelerdir?

Bir çok sağlık probleminde olduğu üzere, anal hematom’un da belli başlı belirti ve şikayetleri söz konusudur.

Bu şikayet ve belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz.

Makatta Şişlik

Anal hematom rahatsızlığında anüs bölgesinde bir şişlik oluşur. Bu şişlik mercimek tanesi boyutunda olabileceği gibi portakal büyüklüğünde de gözlemlenebilir. Şişlik rengi mor olup, düzgün sınırlara sahiptir.

Makat Ağrısı

Makat ağrısı birden bire ortaya çıkar. Öncesinde farklı bir şikayet söz konusu değildir. Bir anda böyle bir sorunla karşılaştığınız da sebebi büyük olasılıkla anal hematom denilebilir. Bunun dışında kıl dönmesi rahatsızlığı da ileri seviyeye ulaştığında apseleşme yaptığından ağrı söz konusu olabilir.

Makatta Kanama

Pıhtılaşmanın meydana geldiği bölgeden cilt dışına akan çürük vişne rengi bir kanama anal hematom sorununun ortaya çıktığı anlamına gelmektedir.

Anal Hematom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anal hematom sorunu hakkında ki bilinmesi gereken tüm bilgileri neredeyse verdik. Şimdi de tedavinin nasıl uygulandığı ve yöntemleri hakkında merak edilenleri anlatmaya çalışalım.

Bu sorunun tedavisinde ki asıl amaç hastanın yaşadığı ağrının ortadan kaldırılmasına yöneliktir. 1 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilecek bu operasyon sonrasında hiç bir şikayetiniz kalmayacaktır. Eğer tedavi olmak istemiyorsanız evinizde yapacağınız sıcak su oturma banyosu ile de rahatsızlığınız geçebilir fakat bu uzun sürecek bir işlem olduğundan çok tercih edilmemektedir.

Tedavi de anüste ki şişliğe 1 cm kadar küçük bir kesi uygulanır ve pıhtılaşan kanın dışarı çıkması sağlanır. Bu işlem yalnızca 1 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilir.

Korunma Yolları Nelerdir?

Tüm sağlık problemlerinde olduğu gibi tedavi olarak iyileşmek yerine aslında hastalığın oluşmasına engel olmak yani korunmak önem arz etmektedir.

Anal hematom insanların oluşum sebebini bilmediği için ihmalkar davranışlardan kaynaklanan bir hastalıktır. Aslında kabız kalınmasa ve kabızken dışkılama esnasında kişi ıkınmasa anal hematom diye bir problemde oluşmayacaktır.

Kabızlığın ve ıkınmanın yanı sıra tuvalette uzun kalmamalı, ıkınmamalı, tuvaletinizi ertelememelisiniz.

Anal Hematom için Hangi Doktora Gidilir?

Diğer adı makatta şişlik olarak da bilinen bu rahatsızlık için doktora başvurulduğunda, eğer doktorun proktoloji konusunda bir tecrübesi yoksa büyük olasılıkla basur tanısı koyabilir. Bu nedenle mutlaka proktoloji yani makat hastalıkları konusunda tecrübeli olan bir genel cerrahi uzmanına başvurulmalıdır.

Yazar: Op. Dr. Atilla Kaya

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Atilla KAYA 1986 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.

86 Yorumlar

 1. sedas

  Hocam bir hafta once farkettim tuvalete cikinca meme cikiyor kalkinca iceri giriyor kesinlikle kanama agri sızı hic birsey yok bide nohut tanesi gibi makatin cevresinde var ve bunlar duz deri renginde anal hematom olabilirmi arada kabiz oluyorum

  • Atilla KAYA

   hemoroidd düşündüyor.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 2. Aslı

  Hocam ben muayene oldum ve makat çatlağı olduğunu öğrendim.Doktor bey kremler ve ağrı kesici verdi. Ağrı kesiciyi kullanmadım.Kremleri 2 gündür kullanıyorum ve ağrılarım canımı acıtmayacak kadar çok çok azaldı.Tuvaletimi yaptıktan sonra bile çok az bi ağrı hissediyorum.Kullandığım kremler mi ağrı mı kesiyor yoksa ilaç tedavisi olumlu mu cevap veriyor? Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.

 3. Aslı

  Hocam makat bolgemde mercimek tanesi kadar bir et parçası gibi birşey var.Günlük hayatımda ağrı olmuyor sadece büyük tuvaletimi yaptiktan sonra o et parçası şişiyor agri yapiyor birkaç saat sonra iniyor ve ağrısi gidiyor.Kabızlık sıkıntısı yaşamıyorum ikinma yaşamıyorum kanamalarim tuvaletimi yaparken olmuyor.Sadece kaşıntı olursa kasidigim zaman kanama oluyor.Kullandığım kremlerle o sisik tamamen indi ve bir et parçası gibi kaldı.21 yaşındayım ve ameliyat olmak istemiyorum.Sıkıntım çok ciddi boyutta mı?

  • Atilla KAYA

   ıkınmadığınızı söylüyorsunuz ama dışkılarken ıkınmasanız şişlik olmaz.muayene ile değerlendirmek gerekir.

 4. Kenan

  Hocam ben de videodaki şişliğin aynısı var. Geçenlerde basur memesi çıktı. Ondan sonra bu şişlik çıktı. Nohutun yarısı kadar. Basur bitti ama bu şişlik geçmedi. Makat ile yumurtalıklar arasında. Ben de toplu iğne ile patlattım içindeki kan irin döküldü. İyice temizledim. Aradan 1 ay falan geçti. Geçende tekrar tuvalette ıkındım bi daha çıktı o şişkinlik. Sizce tekrar iğne ile patlatıp temizleyeyim mi yada krem vs bişey var mı tedavi için kullanabileceğim?

  • Atilla KAYA

   hayır geçen defa ucuz atlatmışsınız.enfeksiyon kapabilirsiniz.mutlaka bir sağlık kuruluşunda tedavi olmalısınız

 5. Nazlı Güneş

  İyi günler anal fissure botulinum toksini uygulama yapılırken memeler de alniyormu kronik fissurlerde etkilimidir acaba

  • Atilla KAYA

   memelerin oluşumu fissür nedeniyle olabilir.fissür gevşedikten sonra kendiliğinden düzelebilir,tüm fissürlerde botilinum toksini enjeksiyonu yapılabilir

 6. Mehmet

  Hocam 3 gündür kabızım ve makat bölgemde oturduğumda Şişlik hissediyorum ve ağrım var yardımcı olur musunuz

  • Atilla KAYA

   mutlaka hap,fitil yada lavman ile dışkılamayı sağlamalısınız.sıcak oturma banyosu yapın. pomat kullanın

 7. Mehmet

  Hocam 16 yaşındayım bende kabızlık var. Geçende ishal olmuşum. Neyse birkaç gün falan geçti. Makat bölgeme 1-2 cm uzaklıkta nohut tanesi kadar şişlik var. Normal bir şey mi? Kendiliğinden geçer mi? Doktora falan gitmek istemiyorum. İnşallah ciddi bir şey değildir. Ciddi bir şeyse evde kendi başıma nasıl tedavi uygulayabilirim?

  • Atilla KAYA

   anal hematom,tromboze hemoroid yada anal apse olabilir.apse ise gecikmeden müdahale edilmesi gerekir

 8. sümeyye

  25 yasindayim son 1 ayda tuvalete gitmemde makatta kanama oluyor nohut tanesi kadar bi şişlik var makatta kanama renk olarak parlak renkte bazen pıhtı şeklinde oluyor çok ağrı yanma yapıyor ve makat bölgesi oldukça sert doktora gitmekten çekiniyorm kötü birsey olabilirmi yardimci olur musunuz

  • Atilla KAYA

   makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalıdır.kötü huylu bir nedeni de olabilir.gecikmeyin

 9. erkan

  merhaba hocam yaklaşık 10 gün önce ramazan ayı başlarında tuvalette iken makat bölgesinde birden bire fasulye büyüklüğünde içi siyah kan ile şişme oldu ilk iki gün acı vardı acil doktoruna gittim hemorid dedi bende biraz arastırdım hematom belirtileri mevcut die verdiği bir hap ile kremleri kullanmıyorum ayrıca vişne çürüğü renginde kan geliyor şişlik hala geçmiş değil ve kanaması devam ediyor bu şişlik geçermi korkulacak bişey var mı yardımcı olur musunuz

  • Atilla KAYA

   kanama var bu nedenle anoskopi muayenesi yapılmalı

 10. Anonimx

  Merhaba.Bayanım ve 20 yasındayım. Benım bir sıkıntım var.Makat delıgının sag cıkısının yanında ıkınınca oldugundan bırazdaha sısen morumsu renk alan bı mınık sıslıkler var.Hafıf ıkınsam bıle sankı hemen kan doluyor gibi. Ikınmaya bglı sıslık gibi mı bılmıyorum.mercımek tanesınden kucuk ama ıkınınca hafıf sısıyor.Hic bir kanama, agrım sızım, akıntım yok. Kabızda olmuyorum. Hergun buyuk tuvaletımı yapıyorum.Hafif yanıyor oda kendımı sıktıgım ıcın mı bılmıyorum. Bırde o ıkınınca hafif moraran sıslıklere dokununca acıyor.agrı yok ama bazen acıyor. İnternetten baktım ama anal hematom cıkıyor dırek. Genel cerrahıye uc ay once gıttım.o zamanda çatlak varmıs baktı doktor.Baska sıkıntıdan ötürü gitmistim.bana o sıslıkler arada cıkıyor gecerr dedi. Elle muayene etti ve tertemiz basur falan yok dedi.Suan ramazan ayındayız.yaklasık gecen hafta 3 günlğk bır kabızlık cektım. Hafıf ıkınmam okfu ve katı dıskı cıkarttım. Zorluk cekmıstım.O morluk dedıgım yerler hıraz daha genısledı ve morluklar daha belırgın.Ikınmayla alakası mı var.Ne olabılır.Yardımcı olursanız sevınırım

  • Atilla KAYA

   hem anal fissür hemde hemoroidniz var görünüyor.kabız kalmayın,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin,bol sıvı tüketin,hastalığınız daha fazla ilerlemeden tedavi olmalısınız

 11. BİLAL

  Merhabalar hocam makatımda hiç bir sorun yokken aniden sert bir şişlik hissettim doktora gittim doktor krem verdi kullandığım günden beri şişlik yumuşadı sanı şişlik ebatı küçüldü ama hala kaybolmadı sebebi nedir acaba ?

  • Atilla KAYA

   kabız kalıp,tuvalette uzun kalıp ıkındıysanız anal hematom oluşmuş olabilir

 12. Kemal

  Merhabalar bende makat bölgesinde 2 tane şişlik var biri çok ufak sivilceden biraz büyük diğeri ise ondan daha büyük ağrı olmuyor ama bazen kanama oldu zaman aşırı kan geliyor ve içinden pıhtılı kan cıkıyor kan akmaya baslamadn önce rengide yazıda oldu gibi aynı… Bunun için ne yapa bilirim veya nasıl bir hastalıktır…

  • Atilla KAYA

   kanama varsa anoskopi muayenesi mutlaka değerlendirilmeli,kötü huylu oluşumlarda kanamaya neden olabildiği için gecikmeyin

 13. Memet

  Merhaba efendim bende de kan pıhtılaşması var doktora gittim doktor söyledi ilaç filan verdi ilaçları kullanın geçmese yanıma gelin ozm ameliyat dedi sizin acaba önereceğiniz bişey varmıdır efendim iyi çalışmalar

  • Atilla KAYA

   kabız kalmayın,ıkınmayın,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.

 14. Sule

  Benimde makat bölgemde şişlik var ve yan tarafları yanıyor anal hematom olabilir mi ? Ve ben asla ameliyat olmayi düşünmem. Ameliyatsız tedavileri oluyor mu ? Mesela ilaç tedavisi

  • Atilla KAYA

   makat bölgesinde pek çok nedenle şişlik olabilir.şişliğin nedenini tespit etmek için muayene ile değerlendirmek gerekir.gelirseniz muayene ile değerlendirip nedeni tespit edip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabilirz.

 15. Merve Bektaş

  3 gün önce makatta küçük bir şiş sikintisyla gittim doktora.Anal hematom dedi doktor kendiliğinden geçecektir dedi ama 2 gün sonra şişlik artti ve ağrı olmaya başladı yürümemi dahi etkiliyor.Büyümesi normal mi?.5 aylık hamileyim lokal anestezi ile kesi islemi yapılabilir mi?

  • Atilla KAYA

   eğer kabız kalıp ıkındıysanız hematom da şişlik artar,ama anal apsede olabilir.gelirseniz hematommu apsemi değerlendirip ona göre tedavi yapabiliriz

 16. Tuğba

  Hocam benim bir hafta önce Malatya hafif bi sızı vardı kaşıntı gibi hatta.sonra birden makat kenarında şişlik oldu nohut kadardı ara ara biraz daha büyük oluyor sanki.yada küçülüyor.düzgün yapılı.Oturunca yada yürürken bazen bi sızı oluyor çok ağrılı değil kanlı da değil.Ayrıca bir hafta önce vajinal kaşıntı için doktora gitmiştim.Xitil kullandım ertesi günü böyle oldu.Kendiliğinden kaç güne geçebilir.Anal hematomsa?

  • Atilla KAYA

   öncesi kabızlık,tuvalette uzun kalıp ıkınma gibi sorunlar varsa anal hematom olabilir ama bu sorunlar yoksa anal apsedir.hematom uzun sürede iyileşir kendiliğinden ama apse ise mutlaka doktora görünmelisiniz,fistül oluşabilir

 17. ESRA

  merhaba hocam makat bölgemde iki gündür dışarıdan belli olan şişlikler mevcut nasıl bir tedavi gerekir.

  • Atilla KAYA

   şişlik kabızlık sonrası oluştuysa anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.kendiliğinden çıktıysa öncesi bir şikayetiniz yoksa anal apse olabilir.apse ise erken müdahahle edilmesi gerekir,tedavi gecikirse fistül oluşabilir

 18. Tugce

  Merhaba benim hic sorunum yoktu ne kabiz hic birseyim yoktu. Normal dogum yaptim zor gecti. 8 ay oldu hala oturamiyorum. Sislik var icten bir kabam daha şiş digerine bakış. Cok agri cekiyorum hala oturamiyorum cok uzuluyorum.

  • Atilla KAYA

   makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz,makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz.gelirseniz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz

   • Tugce

    Sorunum tam nerde anlayamiyorumki. Dogumda bebegin başi ezdigi icin hämatom olmus diyorlar ama tam teshis eden yok. Sinir baskisida diyorlar. Ama kabamin ici şişlik var ön tarafimdada sol taraf agrim

   • Tugce

    Benim ama oyle kanamam falan yok sadece oturamiyorum sol tarafimin ustune ve agri var sislik ictem

 19. Türkçeci

  Mrb bende makatta kan toplanmis ve kaniyo doktora gitmekten de korkuyorum hamileyim evde sıcak su tedavisi uyguluyorum sizce ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler

  • Atilla KAYA

   hamile olduğunuz için her hangi bir uygulama yapılmaz ama kanamanın nedeni araştırılmalı

 20. esra

  Makat catlagi var bende..cok doktora gittim..krem veriyorlar..gecirmiyor ama..popomda meme ucu gibi bir sey var..tam bir tedavi nasil olur…adet doneminde cok sanci yapiyor..normal gunlerde sanci yok…tesekurller!!!

  • Op. Dr. Atilla KAYA

   Esra hanım merhaba.
   Makat çatlağı tedavisi için 2 yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri ameliyat, diğeri ise Botilismus enjeksiyonu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

iletişim
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz*