Varis uzun yıllardır toplumun büyük bir kesiminde görülen bir hastalıktır. Yapılan araştırmalar yetişkin insanların yaklaşık olarak %20sinin hayatı boyunca az veya çok varisleri olduğunu tespit etmiştir. Ayrıca aynı çalışmada ileri yaşta ve kadın cinsiyetinde olan bireylerin %46sında varis hastalığı bulguları gözlendiğini tespit etmiştir.

Varis hastalığı uzun yıllardan beri cerrahi yolla tedavi edilmiştir. Ancak günümüzde geliştirilen ameliyatsız yöntemlerle varisler kalıcı olarak kesi ve dikişe gerek kalmadan tedavi edilebilmektedir.

Kalın ve büyük çaplı varisler için mikro cerrahi yöntem adı verilen mikro flebektomi tedavisi uygulanmaktadır.

Varis hastalığının tedavisinden bahsetmeden önce ilk olarak hastalığın yapısına değinmek tedavinin anlaşılması açısından faydalı olacaktır.

mikro cerrahi varis tedavisi

Varis Nedir? Neden Olur?

Vücudumuzda toplardamarlar ve atardamarlar olmak üzere iki ana damar grubu bulunmaktadır. Atardamarlar kalpten alınan kanı vücuda dağıtır, toplardamarlar ise kullanılan kanı temizlenmek üzere kalbe taşır.

Varis hastalığı kullanılan kanı taşıyan toplar damarlarda ortaya çıkmaktadır. Toplar damarlarda kan kalbe taşınırken geriye kaçmasını veya birikmesini engelleyen kapakçıklar yani valfler bulunmaktadır. Bu valflerin görevini yerine getirememesi yani kapakçıkların bozulması kan kalbe taşınırken geriye kaçmasına ve damarda birikmesine neden olmaktadır.

Kirli kanın damarda birikmesi damarın yapısının bozulmasına ve genişlemesine neden olmaktadır. Damarlarda ortaya çıkan bu genişlemelere varis ismi verilmektedir.

Varisli damarların vücuda faydadan ziyade zararı vardır. Kirli kanın kalbe taşınmasını sağlayamaz üstelik kirli kanın damarda birikmesine neden olarak bacaklarda ağrı, kramp ve hatta ileri zamanlarda kanama ve bacak yarası gibi şikayetlere neden olmaktadır.

Varis hastalığında tedavi iki yolla yapılır ya damarlar ilaçla kapatılır ve zamanla yok olur. Diğer tedavi yolu ise sorunlu damarların vücuttan çıkarılmasıdır. Bunun için ilk olarak cerrahi yöntem denenmiştir. Günümüzde ise cerrahi kesi yapılmadan damarlar vücuttan çıkarılmaktadır. Bu işleme Mikro Flebektomi ismi verilmektedir.

Varis Tedavisinde Mikro Cerrahi Yöntem Mikro Flebektomi Nedir?

Mikro fleboktomi tedavisi kalın ve büyük varisler için uygulanmaktadır. Skleroterapi ile uzun seanslarda tedavi edilecek varisler mikro cerrahi yöntemle kolayca ve daha kısa sürede tedavi edilebilmektedir.

Mikro flebektomi dış dışından parmak gibi belli olan kalın damarların iğne deliklerinden cilt dışına çıkarılmasıdır. Deliklerin küçük olması sayesinde sonrasında dikişle kapatılması gerekmez. Yara iyileşir gibi kendiliğinden zamanla iyileşir.

Mikro Flebektomi Nasıl Uygulanır?

İlk olarak tedavi edilecek varisler tespit edilir. Varisli damarlar en net ayakta durma pozisyonunda anlaşılır. Bu nedenle varislerin tespiti hasta ayakta dururken yapılır. Özel bir kalemle tedavisi yapılacak damarlar ve damarların çıkarılacağı deliklerin açılacağı alan veya alanlar tespit edilir.

Sonrasında hasta sedyeye alınarak steril örtüler serilir e işlem yapılacak alan baticonla temizlenir. Sonrasında hastanın tedavi esnasında acı duymaması için işlem yapılacak alanlar çok ince iğnelerle lokal olarak uyuşturulur. Genel anestezi gerekmez. Bu sayede anestezinin neden olduğu riskler ve yan etkiler yaşanmaz.

Sonrasında tespit edilen alanlardan küçük delikler açılır ve sorunlu varisler tığ benzeri özel bir alet yardımı ile vücut dışına çıkarılır.

İşlem sonrasında delik açılan alanlar bantla kapatılır. Ve bacağa bandaj uygulanarak tedavi tamamlanır.

Tedavi sonrasında bandajlar bir gün sarılı kalır ve çıkartılır. Bandaj çıktıktan sonra doktorun önerisine göre bir veya iki hafta boyunca varis çorabı kullanılır.

Sonrasında doktorun kontrolünde varis çorabı kullanımı bırakılır. Ve tedavi tam olarak tamamlanır.

Mikro Flebektomi Tedavisinin Avantajları

Bu yöntemle kalınlaşmış ve cilt dışından belli olan varisler tek seansta tedavi edilebilir. İlaçla tedavi büyük boyutlu varislerde zamana yaygın olarak yapılırken mikro cerrahi yolla daha kısa sürede yapılabilmektedir.

Bazı hastalarda ilaç tedavisi ve mikro flebektomi birlikte kullanılarak hem büyük varisler hemde orta boy varisler tedavi edilebilmektedir.

Cerrahi kesi yapılmaması sayesinde iz kalmaz ve tedavi sonrasında estetik kaygı oluşmaz.

Tedavi sonrasında varisin neden olduğu şikayetler ortadan kalkar ve hasta kısa sürede rahatlama yaşar.

Mikro Cerrahi ile Varis Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Mikro flebektomi 2-3 mm üzerinde ve ciltten kabarık halde varisleri bulunan herkese uygulanabilir. Kılcallar ve orta boy varisler için uygun değildir. Önerilmez.

Varisli Damarların Çıkarılması Sağlık Açısından Herhangi Bir Soruna Neden Olur Mu?
Hayır. Varisli damarlar zaten işlevini yitirmiş damarlardır. Bu nedenle bu damarların vücuttan çıkarılmasının herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır.

İletişim Bilgileri Arayın WhatsApp'tan Sor