Toplumda basur olarak tabir edilen, tıbbi ismi ise hemoroid birçok insanın maruz kaldığı ve ilerlediğinde çeşitli şikayetlere yol açan bir makat hastalığıdır.

Hemoroidi bulunan bir çok kişi hastalığın makat bölgesinde oluşması sebebiyle tedaviyi geciktirir ve ilerlemesine sebebiyet verir. Hal böyle olunca hastalık ilerledikçe yaşattığı şikayetlerde de artış gözlemlenir.

Sonuç olarak hemoroid hastaları dayanılamayacak duruma geldiklerinde mutlaka tedavi olmayı seçmektedir. Aslında hastalar ilk yakınmalar başladığında bir uzmana muayene olmayı tercih etse hem hastalığın neden olduğunu öğrenerek bir daha aynı ihmalkar davranışlara devam etmeyecek, hem de tedavi olarak uzun süre sıkıntılar yaşamayacaktır.

hemoroidi önlemenin 5 yolu

Hemoroid Hastaları Nelere Dikkat Etmeli, Basur Nasıl Önlenir?

  1. Beslenmeye dikkat edilmelidir. Bol lifli gıdalar tüketilmeli ve günde en az 2 litre su içilmelidir. Böylece hemoroidin oluşumunda büyük rol oynayan kabızlığın önüne geçilerek tuvalet düzeni normale döndürülebilir.
  2. Dışkılama sırasında asla ıkınılmamalı kabızlık mevcutsa 1. maddeye mutlaka dikkat edilmelidir.
  3. Tuvalette olabildiğince kısa oturulmalı ve uzun durmaya sebep olacak telefon, dergi, tablet ya da kitap gibi araçlarla gidilmemelidir.
  4. Sıcak su oturma banyosu yapabilirsiniz. İçine oturabileceğiniz büyüklükte bir leğenin ya da benzer kabın içini yine oturulabilecek düzeyde sıcaklıkta ki ılık suyla doldurarak 15 dakika kadar oturabilirsiniz. Sıcak su hemoroide iyi gelerek şikayetleriniz varsa azaltacaktır. Her hangi bir sınır olmayıp günlük dilediğiniz kadar yapabilirsiniz.
  5. Ağır yük taşımaktan kaçının. Özellikle mesleği gereği sürekli ağır kaldıran kişilerde hemoroid çok sık olarak görünen bir problemdir. Mümkünse ağır kaldırmamanız hemoroidin önlenmesinde büyük rol oynayacaktır.

Hemoroid çoğunlukla aile öyküsü olan insanlarda ortaya çıkan bir problem olsa da ailesinde hiç görünmeyen kişilerde de meydana gelebilmektedir. Bu doğrultuda aile öyküsü olan kişiler daha dikkatli olmalıdır.

Basur tedavisi günümüzde ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemlerle mümkün olan bir rahatsızlıktır. Ancak hemoroidin dereceleri vardır hangi yöntemle tedavi olabileceğiniz proktoloji uzmanının yapacağı muayene doğrultusunda belirlenebilir.

Basur Nasıl Geçer?

Basur üst kısımda belirttiğimiz önlemler ile geciktirilebilir ve şikayetleri azaltılabilir. İlk evlerde olan hemoroid bu yollarla gerileyebilir veya tamamen kaybolabilir. Ancak ilerleyen evrelerde olan vakaların tamamen geçmesi için tedavi olmak gerekir. Tedavi günümüz koşullarında gelişen yöntemlerle oldukça pratik şekilde yapılabilmektedir.

 

İletişim Bilgileri Arayın WhatsApp'tan Sor