Basur diğer adıyla hemoroid bir sindirim sistemi hastalığıdır. Sindirim sistemimizin son kısmında oluşsa da yenilen gıdalarla da ilişkili bir hastalıktır. Oluşumunda, ilerlemesinde, zaman zaman azmasında her ne kadar beslenme yani acı gibi yenilen gıdalar çok suçlansa da bunların en sık nedeni yanlış dışkılama alışkanlığıdır.

Konunun “hemoroide ne iyi gelir” olarak ele alınacağı gibi “hemoroide ne iyi gelmez” şeklinde de ele alınması gerekir.

Asıl konuya geçmeden önce internet sitelerinde “laf ola beri gele” mantığıyla paylaşılmış ve sonrasında onlarca site tarafından kopyala yapıştır olarak paylaşılmış yanlış bilgilere değinelim. En sık rastlayacağınız ve bilimsel olarak doğruluğu kanıtlanamamış iddia şudur; “kırmızı et tüketimi sınırlandırılmalıdır, hamur işi, pilav ve makarna gibi karbonhidrat ağırlıklı yiyecekler az tüketilmelidir”. Bu cümlenin hiçbir bilimsel desteği yoktur.

Ne kırmızı etin ne de pilav gibi karbonhidratın basura neden olabileceği ya da iyi gelmeyeceğini gösteren bilimsel çalışma yoktur. Bu gıdaları gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Neyin yada nelerin iyi geleceğini okuduğunuzda sakın “bunları yaparsam hemoroidden kurtulurum” gibi düşünmeyin.

Çünkü hemoroid dişin çürümesi gibi bir doku hasarıdır ve ilaçlarla, önlemlerle, beslenmeyle iyileşmez ama bazı yaşam kurallarına dikkatle uyulursa hemoroidden kaynaklanan şikayetler % 80-90 oranında geriler. Buradan iyileşmeyecekse ne gerek var sonucu çıkarılmamalıdır, şikayetlerin azalması da önemlidir.

basura ne iyi gelir

Basura İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Aslında kişinin sindirim sistemini düzenleyen, kabızlığını engelleyen, rahat dışkılamayı sağlayan her tür gıda iyi gelecektir.

Peki nedir bu gıdalar;

Kepekli ekmek;
Kabızlığı en etkili şekilde engelleyen, bağırsakları çalıştıran, kilo sorunu olan insanlarda ek destek sağlayan gıdadır. Basur sorunu olan herkes mutlaka beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tercih etmelidir. Özellikle içinde iri taneli kepeklerin göründüğü ekmek türü daha iyidir. Tam tahıllı ekmek de iyidir ama kepekli ekmek daha iyidir.

Zeytinyağılılar; Bunlar genellikle sebze ağırlıklı olduğu için posası fazla yiyeceklerdir o sebeple sindirim sistemini rahatlatır kabızlığı engeller, hemoroidi olan insanlar diğer gıdalar yanı sıra zeytinyağlıları daha fazla tüketebilir.

Kayısı; Kayısının içerdiği bazı maddeler sayesinde kayısının olduğu kadar kayısı kurusu (her mevsim bulunabilir) ve kayısı suyu da kabızlığın önlenmesinde oldukça etkilidir. Kayısı yanı sıra erik, incir vişne kiraz ve bunları kuruları da bol bol tüketilebilir.

Sebzeler; Akla gelebilecek her tür sebze bol bol tüketilmelidir. Domates, biber, marul, ıspanak,turp, havuç, brokoli, lahana, patlıcan gibi sebzelerin hepsi yeterince posa içerir ve rahat dışkılama sağlar. Bunlar içinde sadece domates içeriğindeki bir asit sebebiyle basurun azdığı dönemlerde fazla tüketilmemelidir.

Meyveler; Yukarıda yazdığımız kabızlığı iyileştirdiği bilinen meyveler yanı sıra diğer meyvelerin tüketimi de bağırsakları düzenler. Kişisel olarak tolere edilemeyen gıdalar bunun dışındadır. Mesel bazı kişiler muz yediğinde kabızlık sorunu yaşarlar, bu kişiler muzdan uzak durmalıdır.

Su tüketimi; her ne kadar çok önerilse de aslında su tüketim miktarının sindirim sistemini olumlu yönde düzenlediğine dair bilimsel çalıma yoktur. Normal düzeylerde su tüketimi yeterlidir ancak fazla su tüketiminin ek faydaları olduğunu da unutmamalıyız.

Diğer gıdalar; Yoğurt, prebiotik yoğurt, kefir, prebiotik özelliği de olan acı olmayan turşular sindirim sistemindeki yararlı bakterilerin dengesini sağladığı için sindirim düzenler, böylece kişinin dışkılama düzeni normale gelir. Bu durum da basuru olumlu etkiler.

Aktivite, hareketli yaşam; Özellikle orta yaştan sonra tembellik ağır basmaya başlayınca bu tembellik bağırsaklarda da tembelliğe neden olabilir bu sebeple daha hareketli yaşam tarzı tercih edilmelidir. Pandemi yasakları gibi yasaklar da olsa gün içinde yürüyüşler yapılmalıdır. Yürüyüş yapılsa da yapılmasa da ev içinde basit egzersizler de yapılmalıdır.

Basura İyi Gelen İlaçlar Nelerdir?

Öncelikle şunu net ve anlaşılır şekilde belirtmeliyiz; hemoroidin yani basurun ne olduğu dahi bilmeyen, hiçbir bilimsel nosyonu olmayan, tek derdi para kazanmak olan şarlatanların ürettiği bitkisel adıyla ve “basura kesin çözüm % 100 sonuç“ gibi akıl dışı reklamlarla satılan ürünlerden uzak durun.

Bu tür uyanıklara paranızı kaptırmayın, her zaman bilimsel verilerle üretilen etkisi ve yan etkilerinden emin olunan ürünleri tercih edin, sağlığınız için her zaman en doğrusu budur.

Gelelim beşeri yani eczanelerde satılan bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış ilaçlara. Bunlar tablet, fitil veya anal krem olarak üretilmektedir. İçeriğindeki damar büzücüler, ağrı azaltıcılar, doku yenileyiciler, kaşıntı önleyiciler sayesinde şikayetlerinizin azalmasını sağlar.

En yaygın bilinene ilaçlar; Daflon Tablet, Doxium Tablet, Venorouton Tablet, Kortos fitil, proktoglivenol anal krem, proktolog fitil ve krem. Bu ilaçlardan da beklentiniz mantık dahilinde olmalıdır. Bu ilaçlar hemoroidi iyileştirmez ama var olan şikayetlerinizin azalmasını sağlayabilir.

Basuru İyileştiren Doğal Uygulamalar Nelerdir?

En çok bilineni ılık su oturma banyosudur. Ilık su bölge kaslarını gevşeterek rahatlama sağlar. Eskiden içine rivanol adlı sarı toz konurdu hiçbir anlamı olmadığı için artık kullanılmamaktadır. Karanfil çayı koymak bölgesel uyuşturucu etkisiyle rahatlığı arttırır.

Basura En İyi Gelen Şey Nedir?

Bence hastalığı oluşmasında, ilerlemesinde ve tedavi sonrası tekrarlamasında en önemli sorun yanlış tuvalet alışkanlığı yani hatalı dışkılamadır. Tersini düşündüğümüzde en iyi gelen şey de doğru ve rahat dışkılamadır.

Şu şekilde dışkılama alışkanlığı kazanılırsa hemoroidin oluşması, ilerlemesi ve tekrar oluşması engellenebilir. Burayı özellikle dikkatle okumanızı öneririm çünkü insanlara her şey öğretilmektedir ama hiç kimse çocuğuna “doğru şekilde nasıl dışkılanır” konusunu öğretmemektedir.

Doğru dışkılama şu şekildedir, bundan uzaklaşıldığı ölçüde yanlış yapılıyor demektir.
Dışkılama ihtiyacınız belirginleştiğinde tuvalete gidin, kesinlikle “gidip oturayım dışkım gelsin” demeyin. Tuvaletin kapısı açılırken “ben buradan 1 dakika içinde çıkacağım” deyin.

Oturduğunuzda sadece ilk çıkan 70-90 gramlık kısmı çıkarın, daha fazla çıkarmanız gerekiyormuş gibi bir his yaşıyorsanız bunu değerlendirmeye almayın, hala dışkınız varmış gibi gelse bile ilk kısmı çıkardıktan sonra kalkın, elinizi yıkayın ve tuvaletten çıkın. İşte tüm bunları 1 dakika yani 60 saniyede yapmalısınız. Bunu kendinize ve bağırsaklarınıza öğrettiğinizde hiç de zor olmadığını ve gerçekten çok rahatladığınızı göreceksiniz.

Sakın ola tuvalete telefon, dergi götürmeyin, gereksiz yere uzun oturmayın asla fazla ıkınmayın. Fazla ıkınmak tüm makat hastalıklarının en önemli sebebidir.

Hamilelikte Basura İyi Gelen Şeyler

Hamilelikte bebeğin bağırsaklara ve anüs civarına yaptığı basınç şikayetlerin artmasına neden olur. Hamilelikten önce sorununuz varsa bunu tedavi ettirin ki hamilelik döneminizi rahat geçiresiniz. Gebelikte basurlarınız azdıysa yukarda belirtilenler arasında en uygunu sınırsız sayıda ılık su oturma banyosu yapmaktır.

Basur Ağrısına Ne İyi Gelir?

Normalde ağrılı bir hastalık değildir, ağrı varsa ek sorun ortaya çıkmış olabilir diye düşünürüz. En sık karşılaştığımız durum şiddetli ıkınma sonucu memelerin içine yüksek basınçla kanama olması ve pıhtı toplanmasıdır. Tromboze hemoroid denilen bu durum ceviz kadar şişlik oluşturabildiği gibi portakal kadar iri de olabilir. Ağrı büyüklüğüyle paraleldir.

Ağrı dayanılmaz düzeylerdeyse içi boşaltılarak basıncının düşürülmesi en doğru tedavi şeklidir. Evde yapılacak en etkili şey ılık su oturma banyosu veya benzer şekilde ılık termofor uygulamasıdır. Bunun yanı sıra Anuflex Merhem kullanmak bölgesel uyuşturma ve kas gevşetme etkileri sayesinde ağrıyı ciddi düzeyde azaltır.

Kaynak:

Op. Dr. İbrahim KAVAK – ideatip.net basura ne iyi gelir, hemoroid nasıl geçer

 

İletişim Bilgileri Arayın WhatsApp'tan Sor