Anasayfa / Genel / Anal Fistül Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anal Fistül Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?Anal fistül, cilt ile kalın bağırsağın son kısmı arasında iki ucu delik boru şeklinde meydana gelen kanaldır. Perianal fistül ya da makat fistülü olarakta adlandırılır. Bağırsağın son kısmında bulunan dışkı bu borunun iç deliğini de kirletir ve dış delikten sürekli iltihaplı bir akıntı söz konusu olur.

Anal Fistül Tedavisi

Boru şeklinde ki fistül kanal haline getirilir ya da tamamen çıkarılır. Çıkarılan yol açık bırakılır. Meydana gelen yara 3-4 ay içerisinde kapanır ancak bu kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkilemez.

Anal Fistül Neden Olur?

Anüste, nemlenmeyi sağlamakta olan 5-6 adet tükürük bezine benzeyen salgı bezi mevcuttur. Dış salgı deliğinin tıkanması söz konusu olduğunda salgı doku içinde birikir ve bu tekrarladığı taktirde apse meydana gelir. Meydana gelen apse başlangıç aşamasında cerrah tarafından tedavi edilmediğinde kendiliğinden patlar. Apse patladığında apse iyileşir ancak bağırsaktan sürekli kirlendiği için kanal oluşur. Makat fistülleri %99 olasılıkla makatta meydana gelen apseler neticesinde görülür. Diğer oluşum nedeni ise seyrekte görülse anüste meydana gelen travmalardır.

Makat Fistülü Nasıl Anlaşılır?

Makat kenarında pis kokan akıntı söz konusu ise ve akıntı olan bölgede ciltten hafif kabarık ve kanamaya sebebiyet veren çıkıntı varsa anal fistül olma ihtimali büyüktür. Sürekli tekrarlayan apseler, ağrı, kanama ve kaşıntı da söz konusu olabilir.

Fistül Çeşitleri

Fistül basit (inkomplike) ve karmaşık (komplikle) olmak üzere ikiye ayrılır. Makat kasları ile alakası olan fistül tipi basit yani inkomplikedir. Karmaşık olan tip ise komplikedir. Görülen fistüllerin %90’ı inkomplike olup %99 oranında tedavi başarısı vardır. Tedavi ardından dışkı tutamama olasılığı için yok denilebilir. Ancak karmaşık olarak adlandırılan fistül kendi içinde bir çok çeşide ayrıldığı gibi tekrarlaması söz konusu olabilir. İyileşmeme ihtimali ise %50 oranındadır. Karmaşık fistüller uygun şekilde ve etkin yöntemlerle tedavi edilmezse hastada gaz ve dışkı kaçırma sorunları ortaya çıkabilir.

Yazar: Op. Dr. Seher ŞİRİN

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Seher ŞİRİN 1986 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.

51 Yorumlar

 1. Hocam bende komplike fistül at nalı şeklinde nasıl bir yol gitmeliyim amaliyattan korkuyorum cok doktora gittim hepsi farklı şeyler söylediler

  • Doktorunuz

   Fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalık, tedavi edilmediği sürece ilerler.korkunun ecele faydası yok zaten komplikehale gelmiş. Gecikmeden tedavi olmalısınız.

 2. Tural

  Hocam bende fistül var. Bununla beraber basur ve bağırsak çatıda var. Fistül bağırsak çatı ve basürün sağalmasını engelleye bilirmi.
  Bu hastalık kanser yarata bilirmi?

  • Doktorunuz

   muayene ile değerlendirmek gerekir.duruma göre hepsinin tedavisi aynı anda yapılabilir,

 3. Sefal

  İyi günler hocam 10 gün önce fistül ve fissür ameliyatı oldum.Doktor fistülün basit olduğunu ve risk teşkil etmediğini söyledi.Buna rağmen basit fistüllerin tekrarlama ihtimali var mıdır hocam?

  • Doktorunuz

   Tekrar edebilir, dikkatli olmalısınız.

 4. Sergen

  Hocam bende fistül var askerde muayene olmuştum. Yaklaşık 6 7 senedir bu hastalığım devam ediyor. Doktorum fistülün derinde olmadığını söylemişti. Yalnız ameliyat olmak istemiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim.

  • Doktorunuz

   Tedavi lazerle yapılabilir ama muayene ile değerlendirmeden buna karar veremeyiz, Bu arada hastalığınız ilerlemiş olabilir. Gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip tedavisini planlayabiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 5. Halil

  Hocam fistul ameliyatindan sinra aciklik kaldi ilaclarla tedavi olmaya calisiyorum 1 yildir duEldi fakat tekrar tekrarlardi. Aciklik olan yere tekrar mudahele sansi yokmu ilaclami iyilestirmek gerekli

  • Doktorunuz

   Fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalık ve nükleer edebiliyor. Eğer nükleer şüphesi varsa muayene ve tedavi olmalısınız, tedaviyi geciktirmek fistülün komplike hale gelmesine neden olur.

 6. Meraba hocam. 1 ay once anal apse drenaji oldum akintim 1 ay devam etti. Mrde fistul görünmedi suan akinti agri sislik vs bitti cok şükür. Buna ragmen fistül olmus olma riskim varmi. Ne yapmam gerekiyor

  • Doktorunuz

   Mutlaka fistül oluşması gerekmiyor, 1-1,5 ay sonra belli olur. MR çektirmek gerekmiyor muayene ile anlaşılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

iletişim
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz*