Anasayfa / Genel / Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal erkekler için tarz meselesidir ve oldukça önemli bir rol oynar. Sakalı olan insan nasıl yaşını gösterirse olmayan insanların bazıları olduğundan çok daha küçük görünür. Bazı insanların ise sakalı vardır ancak belli bir bölgesi seyrektir ya da herhangi yanık ya da yara izinden dolayı çıkmaz. Böylesi gibi durumlar hiç çıkmamasından daha rahatsız edici olabilir. Ancak sakalı olmayan ya da herhangi bir şekilde çıkmayan insanlar için sakal ekimi yapmak mümkündür. Bu yazımızda ekim işleminin kime, nasıl, nerede yapılabileceği hakkında merak ettiklerinizi anlatacak, fiyatları hakkında bilgi vereceğiz.

Sakal ekimi için kıl kökleri vücudun diğer yerlerinden alınır. Çoğunlukla ense kısmından alınmakta olan kıl kökleri aynı zamanda boyun kısmında da fazlalık mevcutsa alınabilir. Boyun kısmında olan sakalların yapısı aynı olduğundan çok daha fazla doğal görünmektedir. Mümkün olduğunca buradan kıl kökü alınması tercih edilir. Ancak yoksa enseden alınabilir.

Kimlere Sakal Ekimi Yapılabilir?
1- Köselik
Yüzde hiç kıl olmaması durumu “köselik” olarak ifade edilir. Yüzünün bir kısmında kıl olup bir kısmında olmaması durumuna da yarı köselik denilebilir. Böylesi durumlar bazı insanları hiç rahatsız etmezken bazı insanlar yoğun şekilde kafaya takarak, rahatsızlık duyulabilir. Bu durumlarda sakal ekimi işlemi yaptırmaya karar vermek çözüm olacaktır. Köselik durumuyla karşı karşıya olan insanlar için kıl köklerinin alınabileceği en uygun alan ense bölgesidir.

2- Eksik Sakal
Sakal ile bıyığın birleştiği noktada sakalın olmaması ya da sakalın çok aşağıdan başlaması veya yanak kısmında olmaması gibi durumlar seyreklik olarak ifade edilir. Bu bölgelere kişinin beklentisi ve isteği doğrultusunda seyrek ya da sık şekilde ekim uygulanabilir. Var olan sakalların açısı ile aynı açıda ekildiği taktirde doğal görünüm elde edilecektir.

3- Yara ve Yanık İzi
Herhangi bir kaza doğrultusunda kişinin yüzünde yara ya da yanık meydana gelirse yanık bölgede sakal çıkmayarak kişilerde rahatsız edici bir durum oluşumuna yol açmaktadır. Ekim uygulaması bu tarz izlerin hem kamufle olmasında hem de yarım gözüken sakalın tamamlanmasında en uygun yöntemdir. Yara ve yanık izine ekim yapıldığında tutmayacağına dair söylentiler olsa da tarafımızdan bir çok vak’aya uygulanmış ve tuttuğu görülmüştür.

4- Sakal Sıklaştırma
Çok seyrek sakalları olan kişiler istediği şekli veremediği için bu durumdan rahatsız olabilir. Hatta bazı seyrek sakalı olan kişiler rahatsız olarak sürekli tıraş olmaktadır. Böyle gibi durumlardan şikayeti olan insanlar sakal ekimi sayesinde kılları sıklaştırarak daha gür sakallara sahip olabilmektedir.

5- Sakalkıran
Saçkıran toplumda yaygın olarak görülen bir rahatsızlık olup, bağışıklık sisteminin kendi kendine saldırıya geçmesi ile ortaya çıkmaktadır. Sadece saç değil sakal, bıyık, kaş ve kirpik gibi vücudun kıl bulunan bir çok yerinde meydana gelebilir. Sakalda meydana geldiği taktirde sakalkıran olarak tabir edilebilen bu rahatsızlık sonucunda dökülen kıllar çoğunlukla çıksa da bazı insanlarda maalesef dökülmüş şekilde kalmaktadır. Bu gibi durumlarda da insanlar oldukça rahatsız olarak sakal bırakamazlar. Dolayısıyla ekim bu insanlar içinde oldukça uygun bir uygulama olduğundan tercih edilebilir.

Ekim yaptırmadan önce araştırma yapılmalı ve nelere dikkat edilmesi gerektiği bilinmelidir.

Sakal Ekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
– Alınan kökler mutlaka tekli köklerden oluşan şekilde ekilmelidir.
– Kökler 0.6mm’lik iğne kullanılarak alınmalı ve ekilmelidir, kanal açılarak ekimde çukurluk oluşur ve sinekkaydı tıraşta çok kötü görünür..
– Ekim işlemi uzman doktor tarafından yapılmalı, yardımcılar tarafından yapılmamalıdır.
– Ekim açısı 30-35 derece şeklinde olması gereken tarafa doğru yapılmalıdır.
– Kökler mümkünse boyun kısmında ki fazlalık sakallardan alınmalıdır. Mümkün değilse enseden alım yapılmalıdır.
– Yara veya yanık gibi alanlara ekim yapılıyorsa diğer bölgede bulunan sakalla aynı sıklıkta ekilmelidir ancak ilk uygulamada bu kadar sık ekilemeyebilir yeterli sıklık elde edebilmek için iki seans planlanmalıdır.

Sakal Ekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler
Dikkat edilmesi gereken tek faktör sakal ekilen bölgeleri hiç bir yere sürtmemeniz yeterlidir. Bazı merkezler size güneşe çıkmayın, gece uyumayın, yemek yemeyin, bir şey içmeyin gibi yasaklar sunabilir. Bunların hiç bir bilimsel açıklaması olmadığı gibi doğruluğu da yoktur.

Sakal Ekimi Fiyatları
Sakal ekimi ücreti araştırması yapan bireyler bu konuda net bir cevap bulamazlar. Bu konuda fiyat veren tek merkez idea klinik’tir. Kıl kökü enseden alındığında bir kök 7 TL, gereksiz sakal alanlarından alınırsa 10 TL olarak ücretlendirilir.

10 Yorumlar

 1. Hocam 2 sene önce sakal ekimi yaptırdım 2li 3lü kökler ekilmiş çok , birde bademcik kısımları boş duruyor çene kemiğine kadar ekim olduğu için , 2li 3lü kökleri bademcik bölgesine tekli şekilde ekme imkanınız varmı acaba ? komple ekin yaptırdım 4600 denildi zaten çok gür duruyor yanak kısmından alınıp tekli olarak boyun bölgesine ekim olurmu ? sakal kısmından alım gibi ücret 8 tlmi olur dahamı fazla ?

  • 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin yada İstanbul da yaşıyorsanız uğrarsanız muayene ile durumunuzu değerlendirebiliriz.

 2. Hocam saç ekimini neden yapmiyorsunuz.

  • yeterince yaptım bıraktım.05426210888 nolu telefonla iletişime geçerseniz saç ekimi için size isim önerebilirim

 3. merhaba, ben yaklaşık 10 ay önce almanyada sakal ekimi yaptırdım. genel olarak memnunum fakat bazı bölgelerde ufak tefek sıklaştırma istiyorum. benim tahminim toplam olarak 45-50 tel kılın yüzümde 4 farklı bölgey ekilmesiyle sorun giderilecektir. boyundan alınanlar için 7 tl demişsiniz. böyle bir seans yapma şansınız var mı ? evetse ne kadar tutar? ben 10-15 mayıs ve 20-25 mayıs arası istanbuldayım. bu konuda beni aydınlatırsanız çok memnun olurum. teşekkürler

  • kliniğimizde ilk ekimde açılış bedeli uyguluyoruz,bu da 300 kök karşılığı.ücret de enseden yada sakaldan alıma göre ücret farklılık gösterebiliyor.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

 4. mrb hocam sakal ve biyik ta çikmayan bolgelere ekim yapmak istiyorum.saglik personeliyim.igne izleri ekimden ne kadar sure sonra kaybolur.şok dokulme olursa izler gorunurse anlasilir mi ekim yapildigi.

 5. Merhaba sakal ve bıyık ekimi ne kadar zaman alıyor ve ekim sonrası süreç hakkında bilgi verebilir misiniz ?

  • ekilecek kök sayısına göre zaman değişir.günde 1000-1500 kök ekebiliyoruz.ekimden sonra ortalama 10 günde kızarıklıklar temizlenir.bu dönemde sakallarınız uzayacağı için kamuflajda sağlanır.ayrıntılı bilgi almak için ekim yaptırmak istediğiniz alanların fotoğrafını 05426210888 nolu telefonun whatsappına gönderirseniz daha iyi olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz*