Sakal erkekler için tarz meselesidir ve oldukça önemli bir rol oynar. Sakalı olan insan nasıl yaşını gösterirse olmayan insanların bazıları olduğundan çok daha küçük görünür. Bazı insanların ise sakalı vardır ancak belli bir bölgesi seyrektir ya da herhangi yanık ya da yara izinden dolayı çıkmaz.

Böylesi gibi durumlar hiç çıkmamasından daha rahatsız edici olabilir. Ancak sakalı olmayan ya da herhangi bir şekilde çıkmayan insanlar için sakal ekimi yapmak mümkündür. Bu yazımızda ekim işleminin kime, nasıl, nerede yapılabileceği hakkında merak ettiklerinizi anlatacak, fiyatları hakkında bilgi vereceğiz.

sakal ekimi nasıl yapılır

Sakal ekimi için kıl kökleri vücudun diğer yerlerinden alınır. Çoğunlukla ense kısmından alınmakta olan kıl kökleri aynı zamanda boyun kısmında da fazlalık mevcutsa alınabilir. Boyun kısmında olan sakalların yapısı aynı olduğundan çok daha fazla doğal görünmektedir. Mümkün olduğunca buradan kıl kökü alınması tercih edilir. Ancak yoksa enseden alınabilir.

Kimlere Sakal Ekimi Yapılabilir?

1- Köselik Yüzde hiç kıl olmaması durumu “köselik” olarak ifade edilir. Yüzünün bir kısmında kıl olup bir kısmında olmaması durumuna da yarı köselik denilebilir. Böylesi durumlar bazı insanları hiç rahatsız etmezken bazı insanlar yoğun şekilde kafaya takarak, rahatsızlık duyulabilir. Bu durumlarda sakal ekimi işlemi yaptırmaya karar vermek çözüm olacaktır. Köselik durumuyla karşı karşıya olan insanlar için kıl köklerinin alınabileceği en uygun alan ense bölgesidir.

2- Eksik Sakal Sakal ile bıyığın birleştiği noktada sakalın olmaması ya da sakalın çok aşağıdan başlaması veya yanak kısmında olmaması gibi durumlar seyreklik olarak ifade edilir. Bu bölgelere kişinin beklentisi ve isteği doğrultusunda seyrek ya da sık şekilde ekim uygulanabilir. Var olan sakalların açısı ile aynı açıda ekildiği taktirde doğal görünüm elde edilecektir.

3- Yara ve Yanık İzi Herhangi bir kaza doğrultusunda kişinin yüzünde yara ya da yanık meydana gelirse yanık bölgede sakal çıkmayarak kişilerde rahatsız edici bir durum oluşumuna yol açmaktadır. Ekim uygulaması bu tarz izlerin hem kamufle olmasında hem de yarım gözüken sakalın tamamlanmasında en uygun yöntemdir. Yara ve yanık izine ekim yapıldığında tutmayacağına dair söylentiler olsa da tarafımızdan bir çok vak’aya uygulanmış ve tuttuğu görülmüştür.

4- Sakal Sıklaştırma Çok seyrek sakalları olan kişiler istediği şekli veremediği için bu durumdan rahatsız olabilir. Hatta bazı seyrek sakalı olan kişiler rahatsız olarak sürekli tıraş olmaktadır. Böyle gibi durumlardan şikayeti olan insanlar sakal ekimi sayesinde kılları sıklaştırarak daha gür sakallara sahip olabilmektedir.

5- Sakalkıran Saçkıran toplumda yaygın olarak görülen bir rahatsızlık olup, bağışıklık sisteminin kendi kendine saldırıya geçmesi ile ortaya çıkmaktadır. Sadece saç değil sakal, bıyık, kaş ve kirpik gibi vücudun kıl bulunan bir çok yerinde meydana gelebilir.

Sakalda meydana geldiği taktirde sakalkıran olarak tabir edilebilen bu rahatsızlık sonucunda dökülen kıllar çoğunlukla çıksa da bazı insanlarda maalesef dökülmüş şekilde kalmaktadır. Bu gibi durumlarda da insanlar oldukça rahatsız olarak sakal bırakamazlar. Dolayısıyla ekim bu insanlar içinde oldukça uygun bir uygulama olduğundan tercih edilebilir. Ekim yaptırmadan önce araştırma yapılmalı ve nelere dikkat edilmesi gerektiği bilinmelidir.

Sakal Ekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

– Alınan kökler mutlaka tekli köklerden oluşan şekilde ekilmelidir.

– Kökler 0.6mm’lik iğne kullanılarak alınmalı ve ekilmelidir, kanal açılarak ekimde çukurluk oluşur ve sinekkaydı tıraşta çok kötü görünür..

– Ekim işlemi uzman doktor tarafından yapılmalı, yardımcılar tarafından yapılmamalıdır.

– Ekim açısı 30-35 derece şeklinde olması gereken tarafa doğru yapılmalıdır.

– Kökler mümkünse boyun kısmında ki fazlalık sakallardan alınmalıdır. Mümkün değilse enseden alım yapılmalıdır.

– Yara veya yanık gibi alanlara ekim yapılıyorsa diğer bölgede bulunan sakalla aynı sıklıkta ekilmelidir ancak ilk uygulamada bu kadar sık ekilemeyebilir yeterli sıklık elde edebilmek için iki seans planlanmalıdır.

Sakal Ekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dikkat edilmesi gereken tek faktör sakal ekilen bölgeleri hiç bir yere sürtmemeniz yeterlidir. Bazı merkezler size güneşe çıkmayın, gece uyumayın, yemek yemeyin, bir şey içmeyin gibi yasaklar sunabilir. Bunların hiç bir bilimsel açıklaması olmadığı gibi doğruluğu da yoktur.

Sakal Ekimi Fiyatları

Sakal ekimi ücreti araştırması yapan bireyler bu konuda net bir cevap bulamazlar. Bu konuda fiyat veren tek merkez idea klinik’tir. 0542 621 08 88 numaralı telefonumuza WhatsApp üzerinden yazarak sakal ekimi ve ücretleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

İletişim Bilgileri Arayın WhatsApp'tan Sor