Tıbbi ismiyle nevüs olarak adlandırılmakta olan ben neredeyse her insanda en az bir tane bulunan bir vak’adır ve çeşitleri vardır. Kabarık, yüzeysel, kahverengi, siyah veya cilt renginde bir çok farklı şekilde ortaya çıkabilmektedir. Bazı benler bulunduğu bölgenin görünmemesinden kaynaklı hiç bir rahatsızlık vermezken bazı benlerde yüz, boyun gibi bölgelerde olduğunda kişinin estetik açıdan rahatsız olmasına neden olmaktadır.

Bazı insanlar benlerinden estetik görünümü bozduğu için rahatsız olurken bazı insanlar kanserleşmesinden korktuğu için tedavi olmak istemektedir. Diğer bir çoğunluğa göre de hiç bir şekilde herhangi bir rahatsızlık vermediği içinde benleriyle yaşamını sürdürmeye devam eden insan sayısı oldukça fazladır.

ben tedavisinden sonra iz kalır mı

Özellikle et benleri ve koyu renge sahip benler için uzmanların görüşü tedavi edilmesi gerektiğine yöneliktir. Bu tipte ki benlerin çoğu kanserleşme riski oluşturduğu için mutlaka aldırılmalıdır. Geçmişte sadece klasik ameliyat ile kesi, dikiş ve pansumana ihtiyaç duyularak yapılan tedavi günümüzde yerini ameliyatsız yöntemlere bırakmıştır ve yalnızca 5 dakika içinde gerçekleştirilmektedir. Ameliyatsız yöntemlerden sonra kişi herhangi bir pansumana, istirahate ya da kontrole ihtiyaç duymamaktadır.

ben aldırma sonrası

İz Kalıp Kalmayacağı Yönteme Göre Değişiklik Gösterir

Ben tedavisi olmayı düşünen kişilerin en korktukları ve çok yönelttikleri soru ben aldırdıktan sonra iz kalır mı? şeklindedir. Bu konu tamamen uygulanacak yöntem ve bu yöntemi uygulayacak doktor ile ilgili bir konudur. Ben tedavisi ciddi tecrübe ve uzmanlık gerektiren bir konudur. Bir ressamın

resmini bozmaması için gösterdiği en küçük fırça darbesinde olduğu gibi hekimde dikkatli olup, özen göstermelidir. Bu konudan emin olmak için tedavi olmak istediğiniz merkezin daha önce yapmış olduğu tedavileri izleme şansınız varsa mutlaka araştırmalı ve takip etmelisiniz. Bentedavisi.org adresini ziyaret ederek IDEA Klinik olarak daha önceden yapmış olduğumuz bir çok tedaviyi inceleyebilir, benler hakkında daha geniş bilgiye de sahip olabilirsiniz. Dilerseniz şimdi günümüzde uygulanan tedavilerden bahsederek sizin için avantaj ve dezavantaj yaratacak konuları belirtelim.

Lazerle Ben Aldırma

Yazımızın başlarında da ele aldığımız gibi benlerin renk ya da yapı olarak bir çok farklı türü bulunmaktadır. Lazer uygulaması ise yüzeysel benler için etkili bir tedavi yöntemidir. Bu uygulama ile alınan yüzeysel benlerin yerinde neredeyse hiç iz kalmamaktadır. Fakat yüksek ısı veren bir cihaz olduğundan son derece dikkatli kullanılmalı ve özen gösterilmelidir. Her ben çeşidine uygun olmayan lazer ameliyatsız yöntemlerden sadece bir tanesidir. Tüm benlere uygulanabilen özellikle de kabarık benlerin tedavisinde kullanılan radyo frekans (radyo dalgaları) ve elektrokoter teknolojisi tercih edilebilir. Eskiden yüzeysel benlerde lazeri tercih ederdik son yıllarda geliştirilen plazma teknoıloji sayesinde lazer kullanımı giderek azalmıştır.

Radyofrekans ve Elektrokoter İle Ben Tedavisi (Belli Belirsiz Bir İz Kalır)

Lazerin başarı gösteremediği benlerin tedavisinde radyofrekans ve elektrokoter yöntemleri devreye girmektedir. İnce uçlu olan bu aletler yüksek ısı sayesinde benin ciltten buharlaşarak ve eriyerek ayrılmasına olanak tanımaktadır. Buharlaştırma yöntemi olarak da isimlendirilir. Kabarık benler cilt ile aynı düzeye gelene kadar cihazla işlem yapılır. İşlem sonrasında belli belirsiz küçük bir iz kalır, sohbet mesafesinden belli olmayacak düzeydedir. İlerleyen zamanda ise bu izde ortadan kaybolabilir.

Plazma Ben Tedavisi

Plazma maddenin katı, sıvı, ve gaz halinden sonra tespit edilmiş 4. halidir. Cihazın ucu bene yaklaştırıldığı anda aradaki hava plazmaya dönüşür. Bu dönüşüm deride yüzeysel bir ısınmaya neden olur. Bu ısı derinni yüzeyinden ince bir tabaka kaldırır. Yüzeysel leke gibi benlerde lazerden daha iyi sonuç alınmasını sağlar.

Krioterapi

Ben tedavisi yöntemleri tercih ettiğiniz tedavi merkezi ve doktora göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden tedavi olmaya karar verdiğinizde doktorunuzdan hangi tedavi yöntemini kullanacağı hakkında detaylı bilgi almalı ve araştırmalısınız. Krioterapi bir diğer ismiyle dondurma yöntemi olarak bilinmektedir. Sıvı azot kullanılarak benler -60 dereceye kadar soğutulup dondurularak tedavi edilmektedir. Dondurulan benin protein değeri değiştiği için çürümekte ve bu doğrultuda da düşmektedir. Yalnız bu uygulamanın etkisi ben dışında cilde de zarar verebileceği için tavsiye edilen bir teknik değildir.

Ben Ameliyatı

Ameliyatlı yöntemle alınan benin yerinde benden daha kötü görünüme sebep olacak bir iz kalacaktır. Günümüzde kullanılan avantajlı yöntemlere rağmen bazı insanlar yinede ameliyatı tercih etmektedir. Teknolojik cihazlarla tedavi gerçekleştiren merkez ve doktorlar ameliyatsız yöntemlerin avantajlarından bahsederek insanları ameliyat olmaktan vazgeçirebilir fakat bu cihazlara sahip olmayan merkezler ameliyat ile tedavi etmekten kaçınmamaktadır. Ameliyatla yapılan uygulamalarda benin büyüklüğüne göre değişiklik gösteren 0,5 – 1,5 cm arasında kesi yapılır. Daha sonra ise yapılan bu kesi dikiş uygulanarak kapatılır. Eğer ben yüzünüzde veya dışarıdan bakıldığında göze çarpan bir bölgede ise burada kalacak olan balık kılçığı şeklinde ki iz oldukça fazla rahatsızlık verecektir.

Hemen aşağıda ki görselde ameliyat ile alınan bir benin yerinde kalan bahsettiğimiz balık kılçığı şeklinde ki izi görebilirsiniz.

Ameliyatsız Yöntemleri Tercih Edin

Ben tedavisi olmaya karar vermiş ve araştırma içindeyseniz kesinlikle ameliyatsız yöntemlerden lazer, rf ve elektrokoter yöntemlerini tercih etmenizi önermekteyiz. Bu yöntemleri uygulayarak yapılan tedavilerde hem kesi, dikiş, pansuman gibi dezavantajlara hem de balık kılçığı ya da çukurluk gibi izlere maruz kalmazsınız. Lazer, RF ve Elektrokoter gibi uygulamalar sonucunda kalacak olan belli belirsiz iz sohbet mesafesinden anlaşılmayacak düzeyde olmaktadır.

IDEA Ben Tedavi Merkezi
İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa ve İzmir’de görev yapmakta olan genel cerrahi uzmanlarımız ameliyatsız yöntemlerle ben tedavisi hizmeti vermektedir. Türkiye’nin 4 büyük ilinde toplam 7 şubeyle hizmet vermekte olan IDEA’yı tercih ederek 5 dakika kadar kısa bir sürede benlerinizden kurtulabilirsiniz.

Ben Aldırma Fiyatları Ne Kadar?

İz kalır mı sorusunun dışında diğer merak edilen konu ben aldırma fiyatları için aşağıda ki linkten bir fotoğraf göndererek uzman doktorlarımızdan beniniz ve tedavi ücreti hakkında detaylı bilgi ve tedavi için randevu alabilirsiniz. https://www.ideaklinik.com.tr/tedavi-fiyatlari/

İletişim Bilgileri Arayın WhatsApp'tan Sor