online randevu tedavi ücretleri

Lipom (Yağ Bezesi) Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lipom, genellikle boyun, sırt veya omuz bölgesinde meydana gelen fakat vücudun her bölgesinde görülebilen cilt altında bulunan zararsız yağ deposudur. Ülkemizde çoğunlukla yağ bezesi olarak bilinir ve ifade edilir. Yağ bezeleri yumuşak, yapıya sahiptir ve ağrılı değildir. Diğer benzer cilt sorunlarına göre teşhisi oldukça kolaydır.

Lipom nadiren zararlıdır, herhangi bir rahatsızlık hissettiğinizde cerrahi yollarla kolayca çıkartılabilir. Her yaştan insanda görülebilen bu cilt problemi cildinizde gelişen yağ dokusunun yavaş yavaş büyümesiyle oluşur.

Yağ Bezesinin Sıkça Karşılaşıldığı Yerler
– Boyun
– Omuzlar
– Karın bölgesi
– Baldırlar
– Sırt
– Saçlı deri (saçlı derideki beze şeklinde değil kist şeklindedir)
– Kalça

Aslında deri altı yağ dokusunun olduğu her yerde yani kafa derisi hariç her yerde olabilir.  El içi ve ayak tabanında görülme sıklığı diğer vücut bölgelerine kıyasla daha azdır. Yağlı dokunun iyi huylu büyümeleri veya tümörleri olarak sınıflandırılan lipom kanserli olmadığı gibi nadiren zararlıdır. Size herhangi bir rahatsızlık vermiyorsa lipom tedavisi çoğunlukla gerekli değildir.

Lipom Belirtileri Nelerdir?
– Yumuşak olduklarını hissetmek
– Parmağınız ile bastırdığınızda hareket ettiğini hissedersiniz
– Cilt altında bulunmaktadır
– Renksizdir
– Yavaş büyüme gösterir
– En sık boyun sırt ve omuzlarda görülür.
– Mide, uyluk ve kollarda da meydana gelebilir.
– Cildin altında bulunan sinirlere dönüştüğünde acı verebilir.

Lipom Neden Olur?
Oluşumuna dair net bilgi yoktur. Bu cilt yumrularının ortaya çıkmasında genetik faktörler rol oynayabilir. Ailenizde yağ bezesi ile karşılaşılmış ise sizde de oluşma olasılığı yüksektir. Bebeklerde ve çocuklarda nadiren görülürken 40-60 yaşları arasında ki yetişkinlerde yaygındır.

Yağ Bezesi Nasıl Teşhis Edilir?
Doktora başvurduğunuzda tanısı fiziksel muayene sonucunda konulabilmektedir. Doktor bezeye dokunduğunda doku hareket ediyor, yumuşak ve acımıyor ise lipom olduğunu hem bu muayene hem de göz ile kolayca anlamaktadır.

Dokunulduğunda ya da herhangi bir zaman aralığında acı ve ağrı söz konusu oluyorsa biyopsi ihtiyacı duyulabilir. Bunun için de tedavi sırasında test için küçük, cerahat alınarak laboratuvara gönderilir. Testin amacı ortada kanser ihtimali olup olmadığını anlamak içindir. Lipom her ne kadar kanserin söz konusu olmadığı iyi huylu  tümör olsa da kanserli olan yağ dokuları ile karıştırılabilir.

Lipom Nasıl Tedavi Edilir?
Yazımızın akışında da bahsettiğimiz gibi yağ bezesinin varlığı hiç problem oluşturmamaktadır. Yalnız görünen bölgede oluştuğu taktirde estetik kusur olarak görülebilir. Bu doğrultuda talebiniz üzerine doktorunuz tedaviye alacak yağ bezesinin çıkarılmasını sağlayacaktır. Eklemler veya kemere gelen bölgelerde olması durumunda ezilmeye bağlı olarak ağrı yapabilir. Tek tedavi yöntemi cerrahi olarak çıkarılmasıdır.

Lipom Ameliyatı
Ameliyat denildiğinde insanlarda şüphesiz ön yargı ve korku oluşmaktadır. Fakat bu beze ameliyatı için korkulması yersiz durumdur. Uzman doktor tarafından yapıldığında 3-4 dakika kadar kısa sürede gerçekleştirilebilir. Uygulanacak 1cm kadar küçük bir kesi sayesinde yağ dokusu alınır ve ardından gizli dikiş ile kapatılır. Gizli dikiş sayesinde normal dikişte ki kılçık görüntüsü oluşmaz ve böylece çirkin bir görünüm meydana gelmez. Çoğu uzman normal dikiş uygulayarak dikiş izinin kısa sürede yok olacağını söyler fakat bu pek gerçeği yansıtmaz.

Bölgesel uyuşturmayla rahatlıkla yapılabilmektedir. Ameliyatın bilinen riski yoktur. Ameliyattan hemen sonra sosyal yaşama ya da işe dönülebilir. Yani ciddi bir ağrı olmaz.

Lipom Ağrı Yapar mı ?
Normal diğer canlı dokular kadar ağrı yapar, yani normalde ağrı yapmaz ama ezilme yaralanma gibi durumlarda ağrı olur. Eklem yerleri, kalçaların oturma alanı, kemerin denk geldiği yerler gibi alanlarda ezilerek ya da sıkışarak ağrıya neden olabilir.

Lipom Kanserleşir mi ?
Bu sorunun cevabı nettir, lipomlar asla kanserleşmez. Büyüyebilir ama kanserleşme ihtimali yoktur. Ancak liposarkom denilen başlangıçtan itibaren kanser olan hastalık ayrı bir durumdur. Liposarkom kötü huylu olsa da öldürücü değildir, cerrahi olarak çıkarılması yeterli olmaktadır.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Nizam KURTDERE 1987 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.

Updated: 9 Kasım 2018 — 12:20

24 Soru Var

Doktora Sor
 1. Azize

  Ust goz kapagi altinda yag dokusu gozlerimin sis ve yorgun gorunmesine sebep oluyor estetik acidanda hosuma gitmiyor… konuyla ilgili bilgilendiriseniz sevinirim

  1. Atilla KAYA

   göz kapağı estetiği ile dünya göz ilgileniyor.o kurumdan yardım alabilirsiniz

 2. ergin

  Merhaba vucudumda çok sayıda yağ bezesi bulunmakta daha önce 4 adet aldırdım kollarımdan. Tek seferde en fazla bu kadar mı alınabiliyor.

  1. Atilla KAYA

   hepsi bir defada alınabilir.ama büyütmeden aldırırsanız daha iyi olur.daha az kesi ve daha az iz kalır

 3. Melike

  Hocam kafamda 2 yltane yağ bezesi var ama sürekli ağrı yapıyor iltihaplaniyor bu durumda ne önerirsiniz direk tedavi olabilir miyim? Hiç kurumuyor

  1. Atilla KAYA

   iltihapsız dönemde tedavi olmalısınız,gelirseniz tedavinizi yapabiliriz

 4. Arzu

  Merhaba hocam kulak arkamda top gibi bir sertlik var ve hareket ediyor gün geçtikçe büyüyor sanki kesinin iz bırakmasından çok korkuyorum yardımcı olabilir misiniz

  1. Atilla KAYA

   yağ bezesi tedavisinde iz mutlaka kalır.kliniklerimizde mümkün olan en küçük kesiden çıkarılır.

 5. Slm hocam benim kafamda üç tane kulak arkasında da bir tane yağ bezesi var ve ben askerdeyim ne yapabilirim

  1. Atilla KAYA

   askerdeyken yapacak birşey yok.askerlik bitiminde aldırabilirsin

 6. HAKAN ERGÖREN

  MERHABA HOCAM VÜCDUMUN HERYERİNDE LİPOM VAR DEFALARCA ALDIRDIM BIKTIM USANDIM HER YERİM JİLETLİ GİBİ CERRAHİ HARİÇ BAŞKA BİR YÖNTEM VARMI TEŞEKKÜR EDERİM

  1. Atilla KAYA

   liposuction yöntemi ile tedavi ettirebilirsiniz

 7. Fazilet Günnecik

  Omzumun arka tarafında lipom oluştu 2 kez ameliyat oldum ama yeniden oluştu aynı yerde kesin çözüm nedir hocam bu böyle tekrarlıyacak mı sürekli Saygılar

  1. Atilla KAYA

   kapsulu ile çıkarılmadığı için tekrarlıyordur.

 8. Hocam kolay gelsin benim alnım da mercimek kadar üç tane var görüntüsü beni çok rahatsız ediyor ama aldırmaya da korkuyorum iz kalacak diye iz kalırsa aldırmanin bir anlamı kalmamış gibi geliyor

  1. Atilla KAYA

   rahatsılık veriyorsa tedavi edebiliriz.küçük olduğu için ameliyatsız yöntemlerle alabilirz.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

 9. Fatih

  Hocam benim boynumda var kulak altında fakat 15 yaşındayım 9 yaşında doktora gitmiştim 15 16 yaşlarında kaybolur demişti birazda korkuyorum ne yapmalıyım

  1. Atilla KAYA

   büyümeden tedavi ettirmenizi öneririm,ne kadar büyürse o kadar çok iz kalır.

 10. Haydar uğur tepe

  karın alt kadrana yakın lokalizasyonda batın ön duvarda kas planları arasında transvers çapı 71mm ‘ye kalınlığı 28 mm’ye ulaşan (tüm sekanslarda yağlı dokular ile eş sinyal özelliği sergiliyen ve lipom lehine değerlendirilen) nodule lezyon izlenmiştir.

  1. Atilla KAYA

   tedavinizi yapabiliriz

 11. Cengiz

  Selam hocam benim sağ bacağımın uyluğunda gözle görülemeyen tesadüfen elimle hissettiğim küçük bir sertlik var ağrı yapmıyor neyim olabilir.

  1. Doktorunuz

   yağ bezesi olabilir ama yinede muayene ile değerlendirip yağ bezesi ise fazla büyümeden aldırmak gerekir

 12. Bilge mintas

  Sol bacak ustu ic tarafta lipomum buyudu oturunca agriyor

  1. Doktorunuz

   merhaba Bilge
   lipomlar iyi huylu oluşumlardır fakat fazla büyüyünce bazı fonksiyonları engelleyebilir.bu nedenle büyümeden tedavi etmekte fayda var,en azından daha az iz kalır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

IDEA Klinik © 2017

Site Sahibi: Doğa Niyazi AKÇA - info@doganiyaziakca.com
Yönetici Webmaster: Ahmet ENGİN - webmaster@doganiyaziakca.com
Künye| Gizlilik Politikası | Site Kullanım Koşulları | Anasayfa