Anasayfa / Genel / Ameliyatsız Ben Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ameliyatsız Ben Tedavisi Nasıl Yapılır?Geçmişten günümüze halk arasında ben aldırmak kanser yapar gibi bir inanış vardır. Fakat bu yalnızca rivayetten başka bir şey değildir. Alınmış olan benin kanser yapma olasılığı sıfırdır. Asıl vücut üzerinde duran benin kanserleşme riski daha fazladır. Yazımızın akışında bahsettiğimiz gibi ben aldırmak için ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemler bulunmaktadır. Bu manada ameliyatsız yöntemlerin avantajları oldukça fazla olduğundan daha fazla tercih ve tavsiye edilmektedir.

Lazerle Ben Tedavisi

Yüzeysel yani kabarık olmayan benlerin tedavisinde önerdiğimiz ve tercih ettiğimiz yöntem elektrik enerjisinin ısı enerjisine dönüşmesine olanak tanıyan lazer yöntemidir. Bu cihaz aracılığıyla yapılan yüzeysel benlerin alınma işleminde başarı oranı yüksek olup, herhangi bir iz de kalmamaktadır.

Radyofrekansla Ben Tedavisi (Buharlaştırarak Ben Aldırma)

Bir çok sağlık probleminin tedavisinde söz konusu olan radyo frekans nevüs tedavisinde de başarısını göstermektedir. Elektrik enerjisinin radyo dalgalarına dönüşmesi ile uygulanan bu yöntemde yüzeysel ve kabarık benler buharlaştırılarak yok edilir. 3 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilen bu işlem herhangi bir kesi, dikiş ya da pansuman gerektirmediğinden oldukça avantaj sağlar.

Bu bilimsel olan yöntemlerin dışında gerek internet gerekse çevreden benlerin yok edilmesi için çeşitli yöntemler öğrenilebilir. Örneğin evde uygulanabilecek ben tedavisi için bitkisel kürler bulunmaktadır. Aynı zaman da bir çok kişi de benlerini ip bağlayarak kendileri koparmaya çalışmaktadır. Bu yöntemler kesinlikle çağ dışı olup aynı zamanda risk oluşturabilirler. Bu sebeple denenmemeli ve asla benlerle oynanmamalıdır.

Ben Aldırmak İz Bırakır mı?

Bu sorunun cevabı uygulanacak olan yöntemle doğru orantılıdır. Yani direk olarak evet veya hayır demek son derece yanlış bir yanıttır. Örneğin ameliyat ile alınan benlerin yerinde dikiş izi kalacak ve benden daha fazla rahatsız edici bir görünüme sebep olabilmektedir. Fakat lazer ya da radyo frekans gibi yöntemlerle alınan benlerin yerinde herhangi bir iz kalmamakta ya da sivilce izinden çok daha belirsiz bir iz kalabilmektedir. Bu kalacak olan belli belirsiz iz sohbet mesafesinden anlaşılmayacak düzeydedir.

Ben yani tıbbi ismiyle nevüs bebeklerden yetişkin insanlara tüm herkeste doğuştan ya da ergenlik döneminde ortaya çıkan iyi huylu cilt problemleridir. Dairesel ve oval şekillerde vücudun herhangi bir yerinde oluşabilirler.

Bazı insanların dudak ya da çenelerinde bulunan benler kişiye özel bir özellik katabilir. Bunun yanı sıra diğer insanlarda da rahatsız edici pozisyonda olabilirler. İnsan vücudunda 40 adet et beni gayet normal sayılabilmektedir.

Benlerin günümüzde henüz tam olarak neden oluştuğu hakkında bilimsel bir bilgi yoktur. Her ne kadar cilt kanserine yol açma ihtimali olsa da, bugün bu sebepten meydana gelen kanserden hayatını kaybeden kişi sayısı oldukça azdır.

Bu anlamda herhangi bir risk oluşturmamak ve hayati tehlikeye yol açmamak için mevcut benler çok geç olmadan erken bir zamanda aldırılabilir.

Ben Neden Olur?

Her ne kadar benlerin neden oluştuğu bilinmese de uzmanlar tarafından ortak tahminler bulunmaktadır. Cilde renk verme özelliği olan melanin isminde ki madde, melanoasit hücreleri tarafından oluşturulmaktadır. Normal şartlarda insan vücuduna eşit bir şekilde dağılarak rengini veren bu madde sebebi bilinmeyen bir şekilde gruplaşarak tek bir noktada buluştuğunda nevüs yani ben oluşumuna neden olmaktadır. Bu grubun yoğunluğuna göre de büyük ya da koyu renkli vakalar meydana gelebilir. Az önce de belirttiğimiz üzere benler saçlı deri ve genital bölge dahil olmak üzere vücudun tüm her yerinde ortaya çıkabilirler.

Benleri Aldırmak Gerekir mi?

Benler sabit renkte ve boyutta durduğunda herhangi bir risk oluşturmazlar. Fakat bulundukları noktada kayma, renk değişikliği veya büyüme farkedilirse mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Bazı benler de düşük olasılıkla olsa da zaman içerisinde kendiliğinden küçülerek kaybolabilirler. Bir çok ben yeri itibariyle kişileri oldukça rahatsız edebilirler. Örneğin pantolonun kemer kısmına denk gelen benler sıkıştığından dolayı büyük ölçüde sorun oluşturabilir. Bu tarzda ki rahatsız edici benleri aldırmak doğru bir hamle olacaktır. Bunun dışında estetik olarak kötü görüntüye sebep olan benlerde aldırılabilir.

Ben Çeşitleri Nelerdir?

Renksiz, koyu renk, kabarık, yüzeysel, büyük, küçük, kıllı ve kılsız gibi insan vücudunda bir çok ben oluşabilir.

Ben Aldırma (Tedavisi) İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilmelidir?

Bir çok hastalık veya küçük problemler için gidilmesi gereken ayrı branş ve uzmanlar bulunur. Konu nevüs yani ben olunca gidebileceğiniz iki ayrı branş bulunmaktadır. Bunlar plastik cerrahi uzmanı ve genel cerrahi uzmanıdır. Bu branşlarda görev yapan uzmanlar ben tedavisi yapabilmektedir. Fakat bu noktada diğer önemli olan bir konu ise tedavinin hangi yöntemle ve nasıl yapıldığına dair bilgi sahibi olmaktır. Şöyle ki bazı doktorlar görev yaptıkları kurumun şartlarının teknolojiye uygun olmaması sebebiyle tedaviyi ameliyatlı yöntemlerle yapmaktadır. Fakat ben tedavisi ortalama 3-5 dakika içerisinde ameliyatsız herhangi bir kesi, dikiş, pansuman veya benzeri dezavantajlar olmadan mümkündür. Bu anlamda ameliyatsız yöntemlerle tedavi sağlayan plastik cerrahi ve genel cerrahi uzmanları tercih edilebilir.

Ücretsiz Muayene!

İstanbul Bakırköy, Kadıköy, Şişli – Ankara Kızılay, İzmir Konak ve Bursa Nilüfer’de bulunan IDEA Kliniklerde ben muayenesi tüm hastalara tamamen ücretsiz yapılmakta olup, tedavisi de ameliyatsız yöntemlerle yalnızca 3 dakika da gerçekleştirilmektedir. Tedavisi için SGK’lılardan %50 indirimli tedavi ücreti talep edilmektedir.

Ben Aldırdıktan Sonra İz Kalır mı?

Yazar: Op. Dr. İbrahim KAVAK
Dokuz Eylül üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. İbrahim KAVAK 1991 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.

320 Yorumlar

 1. Seher

  Yuzmde normal ben var et ben yok aman7 8 benn var dha carpci onlari aldrmak istyorum ama zarar verirmi aldrmak sonrdan cikarmi cogalrmi iz kalirmi teredutteyim

  • Doktorunuz

   Benler hangi yöntemle tedavi edilirse edilsin mutlaka iz kalır ama kalan izin belli olup olmadığı önem taşır.Biz ben tedavisinde RF ve laser yöntemini kullanıyoruz,sohbet mesafesinden anlaşılabilecek bir iz kalmaz.

 2. Yaren

  Tek beni kaça siliyorsnuz

  • Doktorunuz

   Beninizin fotoğrafını 05426210888 nolu telefona whatsapptan gönderirseniz değeredirip fiyat hakkında bilgi verebiliriz

 3. Sibel

  Yüzümde çok fazla ben var çok rahatsızım alırsam fiyat ne olur.

  • Doktorunuz

   İlk ben için 300 tl eklenen her ben için 150 tl ekleniyor. Çok beniniz varsa görüşüp ona göre uygun bir ücret belirlenebilir.
   Op. Dr. Atilla KAYA

 4. Rahmi Mutlu

  Popomda bir mantar gibi 1 cm boyunda darı koçanı şeklinde bir ben çıktı,üstüne oturduğumda sürekli ezilip kıpırdadığımda çekiştirilme olduğu için esneyip büyüdü,aldırmak ve kökünü dağlatmak istiyorum..fiyat ne olur..??!

  • Doktorunuz

   Bahsettiğiniz bölgede benin yanısıra Siğil dediğimiz oluşumlar sık görülür. Bu nedenle gecikmeden tedavi olmalısınız. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderip bilgi alabilir ve tedavi ücretini öğrenebilirsiniz.

 5. Rabia

  Merhabalar.Yüzümde bir çok ben var ve görünümünden rahatsızım.Aldırsam fiyat ne olur.İz kalırmı.İyilesme süreci ne olur.

  • Doktorunuz

   05426210888 nolu telefonla iletişime geçer, wh

 6. Zeynep

  Yüzümde çok fazla yüzeysel ben bulunmakta bunlar giderek arttığından dolayı öok fazla göze çarpanları aldırmak istiyorum fakat acısından korkuyorum. Lazerde acı seviyesi nedir?

  • Doktorunuz

   Ben tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz, lazer, RF, plazma, Benlerinizi muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavisini yaparız.bu yöntemlerle pek acı olmaz. Leke şeklindeki benleri lazer,RF; plazma ile, ciltten kabarık olanları RF yada plazma ile tedavi edebiliriz. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebiliriz.

 7. Ersen Görgün

  Kırmızı renkte benlerim var, bazıları ufak bazıları büyük et beni şeklinde. Kırmızı renkte olanların alınmasında bir sıkıntı oluyor mu?

  • Doktorunuz

   Tüm benler tedavi edilebilir. 05426210888 nolu telefona whatsappran fotoğraf gönderin değerlendirelim yada kliniklerimizde ben muayenesi ücretsiz,Size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle ( lazer, RF, plazma, koterizasyon ) tedaviniz yapılır

 8. damla

  benim benim 0,2 cm büyüklüğünde ve yüzümde çok az bi kabarıklığı var elle dokunadan anlaşılmıyo ve çok koyu hangi yöntemle alınır ve fiyatı ne kadar olur

  • Doktorunuz

   Renkli ve ciltte kabarık olmayan benlerin tedavisinde lazer ve RF kullanılır fakat kabarıklık varsa RF ile tedavi edilmelidir.

 9. Hocam gaziantep te 2 tane ben aldırdım fakat iz çok büyük kaldı yine aldırmak istiyorum ama korkuyorum çok büyük iz kalır diye ne yapmam gerekiyor

  • Doktorunuz

   Artık aldırdığınız yerde aldırmamanız gerekir. Kliniklerimiz de ben tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz, size en yakın kliniğimize gelirseniz tedavisini yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz.

 10. Gürkan kır

  Su çiçeği izlerini yok etme imkanımız var mı ?

  • Doktorunuz

   Su çiçeği izleri için yapılmış uygulama olmadığından bu konuda faydalı olup olmayacağı konusunda bir tecrübe yok.

 11. afra

  Hocam merhaba. Ben 20 yaşındayım be şu an sivilce ve akne tedavisi görüyorum Roa***ne kullanıyorum. Cildim çok hassas ve kuru en ufak çizik bile iz bırakıyor. Şu an radyofrekans veya elektrokoter ile ben aldırmamda bir sorun var mıdır acaba

  • Doktorunuz

   ……….sebum salgısını durdurarak cildi çok kurutuyor, bunun yara iyileşmesini ne kadar etkilediği konusunda yeterli araştırma yok, bu yüzden iz kalma ihtimalini arttırır mı emin değiliz.
   Op. Dr. Atilla KAYA

 12. Asker

  Merhaba çene kemigimin bitim yerinde dogustan bir ben var askerde tras olurken ara sira kesiyorum cok kan akiyor.askerden sonrada is icabı surekli tras olacagim icin beni aldırmak istiyorum.fiyat öğrenebilir miyim?

  • Doktorunuz

   Merhababirinizin fotoğrafını çekip 05426210888 nolu telefona whatsapptan gönderin, değerlendirelim, tedavi yöntemi ve ücret konusunda da bilgi verebiliriz.

 13. Buket Kayalılar

  Ben 1,5 yıl önce Ankara’da ki kliniğinizde yüzümdeki bir beni aldırdım. Ufak bir oyukluk ve kızarıklık vardı. Daha sonra kabuk bağladı ve kabuğun düşmesinden sonra iz kalmaması için kullanmam önerilen jeli(DermatixSi) kullandım. Beklenmedik bir sonuçla karşılaştım. Bir süre sonra yeniden bir ben oluştu. Rengi daha koyu ve boyutu biraz daha büyük. Bunun nedeni ne olabilir? Böyle bir durum moralimi epey bozdu. Yeniden gelmek için hevesim kırıldı açıkçası..

  • Doktorunuz

   Işlemden emen sonra söylendiği gibi gerekirse ücretsiz ikinci seans yapılır. Ben tedavisinde sonra kişisel cevaplar çok değişebilir. Gelirseniz tedavinizi yapabiliriz.

 14. Fatma

  Benim dudak altimda bir tane ben var aldırmak istiyorum fiyat ne kadar

  • Doktorunuz

   05436210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz durumunu değerlendirip extra bilgi verebilir ve ücretlendirebiliriz.

 15. Seren

  Ethaba. Bacağımda kabarık olmayan yüzeysel büyük bir ben var. Et beni şeklinde değil. Aldırmak mümkün müdür? Teşekkürler.

  • Doktorunuz

   Bütün benler alınabilir, burada hastanın beklentileri ile ben alımının ne kadar yararlı olacağını değerlendirip ona göre karar vermek lazım
   Op. Dr. Atilla KAYA

 16. Mehmet

  Yüzümde burnunun yanında et beni var nasıl aldira bilirim ve 18 yaşınin altındakileri de alıyor musunuz

  • Doktorunuz

   18 yaşın altında iseniz ailenizden erişkin birisi ile gelmeniz ve onun onay vermesi lazım. O zaman Radyofrekans ile alınabilir.
   Op. Dr. Atilla KAYA

 17. Elf25

  Yüzümde kabarık olmayan yüzeysel bir çok ben var. Bazen beni çok rahatsız ediyolarlar görünüş olarak. Bunları aldirabilir miyim ?

  • Doktorunuz

   Radyofrekans ile alınabilir, sadece ben hücreleri temizlenip yara kurutuluyor, kabuk bağlamış yara gibi iyileşiyor.
   Op. Dr. Atilla KAYA

 18. Hasta 123

  Burnumun kenarında kabarık sivilce gibi ten renginde bir ben var ve kabarıklığın üst kısmında siyah bir nokta var . Alınabilir mi alınırsa iz kalır mı ?

  • Doktorunuz

   RF ile tedavi edilebilir.tecrübeli bir hekim tedavi ederse farkedilir bir iz kalmaz.05426210888 nolu telefondan bilgi ve rabdevu alabilirsiniz, whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebiliriz.

 19. Yasemin

  0,2 cm boyunda dudağımın üst tarafında bir ben var iki gün önce benim şişti zararlı mı aldırmam gerekiyor mu acaba?

  • Doktorunuz

   şişmesi iltihap bulgusudur,05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebiliriz

 20. kevser güneş

  iyi günler 5 buçuk yaşındaki kızımda doğuştan boyun bölgesinde Hemanjiyum var. Uludag üni. de tedavi gördük küçüldü şu an ten renginde ve içi boşalmış durumda. biraz daha büyüdüğünde rahatsiz olmamasi adına aldirilabilir? tesekkurler

  • Doktorunuz

   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin durumunu dwğeelendirelim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz*