Geçmişten günümüze halk arasında ben aldırmak kanser yapar gibi bir inanış vardır. Fakat bu yalnızca rivayetten başka bir şey değildir.

Alınmış olan benin kanser yapma olasılığı sıfırdır. Asıl vücut üzerinde duran benin kanserleşme riski daha fazladır.

Yazımızın akışında bahsettiğimiz gibi ben aldırmak için ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemler bulunmaktadır. Bu manada ameliyatsız yöntemlerin avantajları oldukça fazla olduğundan daha fazla tercih ve tavsiye edilmektedir.

Lazerle Ben Tedavisi

Yüzeysel yani kabarık olmayan benlerin tedavisinde önerdiğimiz ve tercih ettiğimiz yöntem elektrik enerjisinin ısı enerjisine dönüşmesine olanak tanıyan lazer yöntemidir. Bu cihaz aracılığıyla yapılan yüzeysel benlerin alınma işleminde başarı oranı yüksek olup, herhangi bir iz de kalmamaktadır.

Radyofrekansla Ben Tedavisi (Buharlaştırarak Ben Aldırma)

Bir çok sağlık probleminin tedavisinde söz konusu olan radyo frekans nevüs tedavisinde de başarısını göstermektedir. Elektrik enerjisinin radyo dalgalarına dönüşmesi ile uygulanan bu yöntemde yüzeysel ve kabarık benler buharlaştırılarak yok edilir. 3 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilen bu işlem herhangi bir kesi, dikiş ya da pansuman gerektirmediğinden oldukça avantaj sağlar.

Ameliyatsız ben tedavisi öncesi sonrası

Bu bilimsel olan yöntemlerin dışında gerek internet gerekse çevreden benlerin yok edilmesi için çeşitli yöntemler öğrenilebilir. Örneğin evde uygulanabilecek ben tedavisi için bitkisel kürler bulunmaktadır. Aynı zaman da bir çok kişi de benlerini ip bağlayarak kendileri koparmaya çalışmaktadır. Bu yöntemler kesinlikle çağ dışı olup aynı zamanda risk oluşturabilirler. Bu sebeple denenmemeli ve asla benlerle oynanmamalıdır.

Ben Aldırmak İz Bırakır mı?

Bu sorunun cevabı uygulanacak olan yöntemle doğru orantılıdır. Yani direk olarak evet veya hayır demek son derece yanlış bir yanıttır. Örneğin ameliyat ile alınan benlerin yerinde dikiş izi kalacak ve benden daha fazla rahatsız edici bir görünüme sebep olabilmektedir.

Fakat lazer ya da radyo frekans gibi yöntemlerle alınan benlerin yerinde herhangi bir iz kalmamakta ya da sivilce izinden çok daha belirsiz bir iz kalabilmektedir. Bu kalacak olan belli belirsiz iz sohbet mesafesinden anlaşılmayacak düzeydedir.

Ben yani tıbbi ismiyle nevüs bebeklerden yetişkin insanlara tüm herkeste doğuştan ya da ergenlik döneminde ortaya çıkan iyi huylu cilt problemleridir. Dairesel ve oval şekillerde vücudun herhangi bir yerinde oluşabilirler.

Bazı insanların dudak ya da çenelerinde bulunan benler kişiye özel bir özellik katabilir. Bunun yanı sıra diğer insanlarda da rahatsız edici pozisyonda olabilirler. İnsan vücudunda 40 adet et beni gayet normal sayılabilmektedir.

ben tedavisi nasıl yapılır

Benlerin günümüzde henüz tam olarak neden oluştuğu hakkında bilimsel bir bilgi yoktur. Her ne kadar cilt kanserine yol açma ihtimali olsa da, bugün bu sebepten meydana gelen kanserden hayatını kaybeden kişi sayısı oldukça azdır.

Bu anlamda herhangi bir risk oluşturmamak ve hayati tehlikeye yol açmamak için mevcut benler çok geç olmadan erken bir zamanda aldırılabilir.

Ben Neden Olur?

Her ne kadar benlerin neden oluştuğu bilinmese de uzmanlar tarafından ortak tahminler bulunmaktadır. Cilde renk verme özelliği olan melanin isminde ki madde, melanoasit hücreleri tarafından oluşturulmaktadır.

Normal şartlarda insan vücuduna eşit bir şekilde dağılarak rengini veren bu madde sebebi bilinmeyen bir şekilde gruplaşarak tek bir noktada buluştuğunda nevüs yani ben oluşumuna neden olmaktadır. Bu grubun yoğunluğuna göre de büyük ya da koyu renkli vakalar meydana gelebilir. Az önce de belirttiğimiz üzere benler saçlı deri ve genital bölge dahil olmak üzere vücudun tüm her yerinde ortaya çıkabilirler.

Benleri Aldırmak Gerekir mi?

Benler sabit renkte ve boyutta durduğunda herhangi bir risk oluşturmazlar. Fakat bulundukları noktada kayma, renk değişikliği veya büyüme farkedilirse mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Bazı benler de düşük olasılıkla olsa da zaman içerisinde kendiliğinden küçülerek kaybolabilirler.

Bir çok ben yeri itibariyle kişileri oldukça rahatsız edebilirler. Örneğin pantolonun kemer kısmına denk gelen benler sıkıştığından dolayı büyük ölçüde sorun oluşturabilir. Bu tarzda ki rahatsız edici benleri aldırmak doğru bir hamle olacaktır. Bunun dışında estetik olarak kötü görüntüye sebep olan benlerde aldırılabilir.

Ben Çeşitleri Nelerdir?

Renksiz, koyu renk, kabarık, yüzeysel, büyük, küçük, kıllı ve kılsız gibi insan vücudunda bir çok ben oluşabilir.

Ben Aldırma (Tedavisi) İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilmelidir?

Bir çok hastalık veya küçük problemler için gidilmesi gereken ayrı branş ve uzmanlar bulunur. Konu nevüs yani ben olunca gidebileceğiniz iki ayrı branş bulunmaktadır. Bunlar plastik cerrahi uzmanı ve genel cerrahi uzmanıdır. Bu branşlarda görev yapan uzmanlar ben tedavisi yapabilmektedir. Fakat bu noktada diğer önemli olan bir konu ise tedavinin hangi yöntemle ve nasıl yapıldığına dair bilgi sahibi olmaktır.

Şöyle ki bazı doktorlar görev yaptıkları kurumun şartlarının teknolojiye uygun olmaması sebebiyle tedaviyi ameliyatlı yöntemlerle yapmaktadır. Fakat ben tedavisi ortalama 3-5 dakika içerisinde ameliyatsız herhangi bir kesi, dikiş, pansuman veya benzeri dezavantajlar olmadan mümkündür. Bu anlamda ameliyatsız yöntemlerle tedavi sağlayan plastik cerrahi ve genel cerrahi uzmanları tercih edilebilir.

Ben Aldırma İşlemi Kaç Dakika Sürer?

Ben alma işlemi benin yapısına ve uygulanacak yönteme göre değişir.

Ameliyatsız yöntemler lezyonun büyüklüğüne göre 1-3 dakikada tamamlanır, sonrası yara bakımı, pansuman gibi uygulamalar gerekmez, hasta aynı gün veya ertesi gün banyo yapabilir. İşlem sonrası önerilen Kutalin Krem günde 3-4 defa ince bir tabaka halinde sürülür. İyileşme tamamlandığında fark edilir iz kalmaz.

Ameliyatla tedavi çok daha farklıdır, işlem 15-30 dakika sürer. Ben ve etrafı bölgesel olarak uyuşturulur, yine bölge antiseptik solüsyonlarla temizlenir, neşterle benin etrafındaki sağlıklı doku derin plana kadar kesilir, işlem sonrası olan açıklık dikişlerle ya da yapıştırıcı ile kapatılır. Gizli dikiş ile kapatılmazsa balık kılçığı şeklinde iz kalır. Estetik dikişle veya yapıştırıcı ile kapatılırsa çizgi şeklinde iz kalır. Kalan iz miktarı benin çapının iki katından büyüktür ve ameliyat izi şeklinde görünür.

Ben tedavisinden sonra yapılması ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Ben tedavisinden sonra şunlar önem arz eder;

 • İyileşme süresi
 • İyileşme boyunca oluşan görsellik
 • Mikrop kapma riski
 • Sonrası oluşacak iz miktarı
 • Leke oluşarak 2. seans gerekmesi ihtimali

Bazı kurallara dikkat edilirse bu sorunlar minimize edilebilir.

Tedaviden sonra kullanılacak ilaçlar bu süreçlere olumlu etki yaparlar ve doktorun önerdiği veya yaygın olarak kullanılan ürünler kullanılmalıdır.

Kullanılacak yara kremi şu etkilere sahip olmalıdır

 • İyileşmeyi hızlandırmalıdır.
 • Mikrop öldürücü etkili olmalı ve iltihabı önlemelidir çünkü iltihaplanma iz kalma ihtimalini arttırır
 • Yara yeri güneş ışınlarıyla leke yapma eğiliminde olduğu için güneşten korumalıdır.
 • İz kalma ihtimalini azaltmalıdır.
 • Özellikle ben tedavisi sonrası, küçük yaralanmalar, küçük ameliyatlar, yüzeysel yanıklardan sonra bu tür sorunları önleyen Kutalin Krem içeriği ile dikkat çekmektedir.
 • Kutalin Krem içeriği incelendiğinde mikrop öldürücü klorheksidin ve dexpanthenol içeriği Bepanthen Plus Krem ile, Triticum vulgare Fito Krem içeriğiyle, Hamemelis virginiana Hametan Kremin içeriği ile aynı oranda bulunmaktadır.
 • Bunlara ek olarak güneş koruyucu suncat MTA bulunmaktadır.

Bu içerikli bir kremin yukarda yazılan sorunların yaşanmaması beklenir.

Kutalin Krem Nasıl Kullanılır?

İşlemden hemen sonra başlanabilir. İnce bir tabaka sürmek yeterli olur. Sonraki dönemde günde 3 – 5 defa ince bir tabaka uygulanmalıdır. Krem kuruyup tabaka oluşturduysa ertesi günden itibaren krem uygulamadan önce yıkayarak önceki krem uzaklaştırılmalı çıplak yaraya sürülmelidir. Krem sürdükten sonra yaranın pansumanla kapatılmasına gerek yoktur.

Ücretsiz Muayene!

İstanbul Bakırköy, Kadıköy, Şişli – Ankara Kızılay, İzmir Konak, Antalya Muratpaşa ve Bursa Nilüfer’de bulunan IDEA Kliniklerde ben muayenesi tüm hastalara tamamen ücretsiz yapılmakta olup, tedavisi de ameliyatsız yöntemlerle yalnızca 3 dakikada gerçekleştirilmektedir. Tedavisi için SGK’lılardan %50 indirimli tedavi ücreti talep edilmektedir.

İlginizi çekebilir: Ben Aldırdıktan Sonra İz Kalır mı?

Ameliyatsız Ben Tedavisi Nasıl Yapılır?” yazısında 328 düşünce

 1. Aynur Sevgi diyor ki:

  Merhabalar
  Benim dudağımın iç kısmında mor renkli bir ben var. Ya da ben olduğunu sandığım bir şey. Biraz da dudağımın kenarından görünüyor. Sık sık iç kısımda şişme oluyor. Ve şişme olduğu zaman beni rahatsız ediyor. Yıllar önce bir doktorla görüştüğümde bana alınırsa yüzümde dikiş izi kalacağını söylediler bende cesaret edemedim. Fakat artık tıp çok ilerledi. Tekrar değerlendirmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim.

  • Doktorunuz diyor ki:

   Merhaba,
   Hemanjiom tedavisi yapıyoruz.Ameliyatsız yöntemlerle tedavi edebiliyoruz. Tel: 0212 542 0 888 – 0212 572 72 65
   GSM & WhatsApp: 0542 621 08 88
   yukardaki telefonlardan bilgi ve ücretsiz muayene için randevu alabilirsiniz.

 2. Muazzez yilmaz diyor ki:

  Benim yüzümde ve vücudumda kırmızı benler oluşmaya başladı yıllar önce başladı ve gittikçe büyüyor alnımda 2 tane var ve beni korkutmaya başladı bunlar neden olur çaresi nedir bilgi alabilir miyim

  • Doktorunuz diyor ki:

   Merhaba,
   Kıyafetlere vb şeylere daha çok sürtündüpü için kaşıntı daha fazla olabilir. Tedavi olun. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

 3. Hülya diyor ki:

  Merhaba oglumun dudagında dogdugu zaman küçük kırmızı leke vardı biz ben zannettik çok ta sevmiştik oğlum büyüdükçe ben de büyüdü ve şimdi cidi problem olmaya başladı onun ben diyilde dudak avmesi diye bir hastalık oldugunu ögrendik nasıl bir tedavi önerirsiniz ve bu yazdıgımı okuyanlar olursa dudaktaki ben zannettigimiz şey ucu açık damar kişi büyüdük çe tedavisi de zorlaşıyor bilginize

 4. Hazan diyor ki:

  Bebekliğimde var mıydı bilemiyorum ama çocukluğumda başımın sağ ön tarafında kahverengi çok az kabartılı bir ben vardı. Sonra ergenlikte bu ben büyüyerek elips şeklinde sanki bir yara kabuğu gibi ve kabartılı bir hal aldı. Üniverste yıllarımda banyo esnasında bir kısmı bölünerek düştü. Sonra 27 yaşımdayken cildiye uzmanına gittim. Zararlı değil dedi, kriyoterapi uyguladı soğuk birşeydi orasi bembeyaz oldu ilk an. 5 10 dakika sonra beyazlık geçti. 1 ya da birkaç hafta sonra iz bile kalmayacak şekilde düştü. Fakat 31 32 yaşlarımda aynı yerde küçücük ben cıktı, bu yavaş yavaş büyüdü, birkaç yıl sonra aynı yerde doktora gittim başka cildiyeciler vardı, durumu anlattım yeniden kriyoterapi uyguladılar fakat bu kez uygulayıcı ilk bene göre çok az yaptı uygulamayı. Ondan mıdır bilmem bu defa ben tamamen yok olmadı fakat küçüldü. Sonra şimdi yeniden büyüdü 39 yaşındayım artık doktora gitmedim o zamandır. Benim gene elips gibi şekli ama birbiriyle birleşen küçük sivilcelerden oluşan bir elips gibi görünümü. Tıbbı bir açıklamada bulunabilir misiniz. Kriyoterapi ve benin bu anlattıklarıma göre ve tecrübenize göre. Lütfen teşekkürler.

  • Doktorunuz diyor ki:

   Merhaba,
   Kemoterapi işlem sınırları kesin olamaz bu nedenle sağlıklı Cilti olumsuz etkileyebilir yada az uygulanırsa tedavi edildikten uzak kalabilir. Kliniklerimizde ben tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz, gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavisini yapabiliriz. 05426210888 nolu telefona WhatsApp tan fotoğraf gönderin, değerlendirelim.

 5. Berfin diyor ki:

  Merhaba hocam ben 16 yaşındayım ve yüzümde iki tane ben var biri çok koyu ve büyük diğeri ise yüzümün diğer tarafında çıkmış oda küçük ama oda koyu renkte dudağımda da var ama onu seviyorum o kalsın sorun değil ama o iki tanesini sevmiyorum ve aldırmak istiyorum ama 16 yaşındayım acaba aldirabilirmiyim İzmir’de yaşıyorum ve iz kalmasından çok korkuyorum ücretsiz olarak npbu benleri aldırmak mümkün mü acaba?

  • Doktorunuz diyor ki:

   Devlet hastanesinde ücretsiz aldırabilirsin ama orada ameliyat ile alırlar ve benden daha büyük bir iz kalır. Bu nedenle iyi araştırmalısın

 6. Ruken diyor ki:

  Hocam mrb ben lazerle benlerimi aldırdım bazıları (yüzümde iki tanesi) nüksetti, omuz ve boyun kısmından alınanlar ise kabardı keloid oldu. 4 kez lazerle alındı doktorum bir kez daha lazerle alabiliriz diyor Sizce tekrar lazerle mi cerrahi ile mi alınması doğru olur teşekkürler

  • Doktorunuz diyor ki:

   Lazerle keloid oluşuyordu cerrahi olarak aldırmayın aklınızdan bile getirmeyin, Çünkü çok daha büyük bir iz kalır.

 7. Hakan Eroğlu diyor ki:

  Daha önce teyzemin oğlu cildiye uzmanıdır bu uygulamayı bana 2 defa yapmıştı çok iyi bir yöntem tavsiye ederim eser kalmıyor keşke eskiden bu yöntem olsaydı da kesip yakma yöntemi gibi yapılmasaydı ama her yerde olan bir uygulama değil bu arada.

 8. Alaattin ÕZTÜRK diyor ki:

  Benim ayağımda (calcus) nasır var. Alt taban denge noktasında. Daha önceleri cerrahmüdahale ile aldırdım. Daha kötü oldu. Koter klyo yaptırdım. Klyo yaptırdığım yerler (delinen yerler) kuş gözū gibi kesmediğim zaman çok yürüdüğüm zaman çok acı veriyor. Taban haricinde olan başdırlar tedaviyle geçebiliyor. Ancak tabandaki belirttiğim başdırlar geçmiyor. 53 yaşïndayım 30 yıldır çekiyorum. Tedavi olalım derken doktorlar sakat etti. Bir çok doktor, hastaneye gittim. Dūzgün ayakkabı giy, % 60 vazelin karışımı eczanede yapılan ilaç. Beş yıldır doktora gitmedim. Konu hakkında bir buluş icat varmı. Dengesiz yürüdüğüm için bacaklarım ağrıyor. Giydiğim ayakkabı yanılıyor. Yaz kış spor ayakkabı giyorum. Selam saygılar

  • Doktorunuz diyor ki:

   Merhaba,
   Radyofreakans ile tedavi ediyoruz, çevre doku hasarı minimal olduğu için iyileşme diğer yöntemleri göre daha hızlı oluyor. Fakat ayakkabı stilinizi değişmeniz gerekir, yada giydiğiniz spor ayakkabı tarzını.kliniklerimizde muayene ücretsiz, gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavi edebiliriz.

  • Doktorunuz diyor ki:

   Et beni şeklinde ise radyo frekansla, Diğer benlerdde lazer yada plazma ile tedavi edilebilir. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve ücretsiz muayene için randevu alabilirsiniz

 9. Fatoş diyor ki:

  Merhaba benim sağ bacağımın Üst tarafı tam popo altında bir el içi büyüklüğünde kıllı doğumdan beri olan ben var hatta bu bölgenin içinde hafif şiş olan bende var bu lekeden kurtulmak istiyorum artık bu kadar büyük bir alan nasıl temizlenir ve ne gibi sonuç alınır bilgi verir misiniz

  • Doktorunuz diyor ki:

   Merhaba,
   Birinizin fotoğrafını 05426210888 nolu telefona WhatsApp tan gönderirseniz değerlendirebiliriz, yada ben muayenesi ücretsiz, size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz.

 10. Yunus diyor ki:

  Hocam merhaba 2016da yüzümde ki benleri aldırmıştım bir tanesi alındığı nokta bembeyaz kaldı ten renginden farklı yani bu ne anlama geliyor, birde diğeri yine çıktı tekrar rötus olduğunda iz daha mı belirgin olur çukur gibi

  • Doktorunuz diyor ki:

   Merhaba, beyaz kalması bünyenizden kaynaklanıyor. Diğerını muayene ile değerlendiçmek gerekir. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebiliriz.

  • Songül diyor ki:

   Benim tüm vücudumu kaplicak neredeyse .Küçük benler git gide fazlalasiyor neden oluşuyor acaba bı hastalık mı bu benler.

   • Doktorunuz diyor ki:

    Bazen ailesel özellikler ve bünyeye bağlı olarak kişi de çok fazla ben olabilir. Benin oluşumunu hızlandıran faktörlerden uzak durun, Mesela güneş ışığı, 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.

  • Doktorunuz diyor ki:

   Benlerinizin fotoğeafını 05426210888 nolu telefona whatsapptan gönderebilirsiniz yada kliniklerimizde ben muayenesi ücretsiz ,sqize en yakın kliniğimize uğrayıp tedavi ücretini öğrenip,tedavinizi en uygun yöntemle yaptırabilirsiniz.

 11. Volkan diyor ki:

  Öle biyerde ben çıktıki Dr gitmeye çekiniyorum adil bey.
  Ben ler penisimin etrafında ve kasıklarımda çıktı Bi anda çogaldılar. Tedavi yöntemi olarak ne yapabilirsiniz teşekkürler

  • Doktorunuz diyor ki:

   penis çevresinde çıkanlar ben değil,hele bir de hızla çoğalıyorsa kondilom yani siğildir.gecikmeden tedavi olmalısınız.hem başkasına bulaştırırsınız ve hızlı yayılır. 05323502587 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

  • Doktorunuz diyor ki:

   ben hastalarımızda muayene ücretsiz,aynı zamanda 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz durumunuzu değeelendirebiliriz.

  • Doktorunuz diyor ki:

   Tehlikeli benler muayene ile anlaşılabilir ama yine de şüphe duyduğumuz benlerden biopsi alıp patolojiye gönderiyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim Bilgileri Arayın WhatsApp'tan Sor