Op. Dr. Seher ŞİRİN

Op. Dr. Seher ŞİRİN

Genel Cerrahi Uzmanı

Antalya

Op. Dr. Canan ERDEM

Genel Cerrahi Uzmanı

İstanbul

Basur, makat çatlağı, kıl dönmesi ya da benzeri hastalıkların meydana geldiği bölge itibariyle erkek ya da kadın fark etmeksizin utanma durumuyla karşı karşıya kalmakta ve bu doğrultuda kimseye danışmadıkları için rahatsızlıklarının ilerlemesine sebebiyet vermektedir.

Halbuki doktor ve hasta arasında utanılacak bir durum söz konusu değildir. Diş doktorunun amacı nasıl dişlerinizi tedavi etmekse genel cerrahi uzmanlarının amacı da yalnızca hastalığınızı tedavi ederek, sizin şikayetlerinizin ortadan kalkmasını sağlamaktır.

Kadın hastaların diğer bir arayışı ise daha rahat olmaları bakımından kadın genel cerrahi uzmanı yönündedir. Bu konuda IDEA Klinik olarak Antalya ve İstanbul Şişli şubelerimizde görev alan bayan genel cerrahi uzmanlarımız ile hizmetinizdeyiz. Antalya ya da İstanbul’da veya çevre illerde ikamet ediyorsanız aşağıda ki hastalıkların muayene ve tedavisi için kliniklerimize ulaşarak randevu alabilir muayeneye gelebilirsiniz.

Kliniklerimizde Kadın Genel Cerrahi Uzmanlarının Tedavi Ettiği Hastalıklar

Basur (Hemoroid)

Çoğunlukla kabızlık ve ıkınma sebebiyle anüste ortaya çıkan basıncın neden olduğu basur en sık karşılaşılan makat hastalığıdır. Kanama, kaşıntı, şişlik gibi belirtileri olup 3. ve 4. evrede ağrı şikayeti de yaşatabilir. 4 evreden oluşan hastalığın tedavisi ameliyatsız yöntemlerle mümkündür. Rahatsızlığınızın evresi ve uygulanacak uygun tedavi muayene sonucunda belirlenmektedir. Tedavisi 10-15 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilerek istirahat, pansuman, narkoz, kesi veya dikiş gibi durumlara ihtiyaç duyulmamaktadır. Hasta tedavi sonrasında kendi imkanlarıyla klinikten ayrılabilir.

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)

Tıpta pilonidal sinüs olarak adlandırılan rahatsızlık erkek ve kadın ayırt etmeksizin özellikle 15-35 yaşları arasında ki insanlarda görülmektedir. Çoğunlukla erkeklerde karşılaşılan rahatsızlık genellikle masa başı çalışan ya da şoförlük yapan kişilerde görülmektedir. Rahatsızlık saç telleri, sırt kılları, elbise tozları ve cilt kalıntıları gibi yabancı maddelerin enseden aşağıya düşerek kuyruk sokumunda birikmesi ve burada bir delik açılmasına sebep olarak içeri girmeleri doğrultusunda oluşmaktadır. Mikrosinüsektomi ismi verilen yöntemle 5-10 dakika kadar kısa bir sürede tedavisi mümkündür. Bu yöntemde yapılacak en küçük kesi ile yumak haline gelmiş yabancı maddeler etrafını saran kapsül ile birlikte kolayca çıkarılmakta ve kendiliğinden emilimli dikiş ile kapatılmaktadır. Hasta tedavi bitiminde günlük hayatına aralıksız devam edebilir.

Makat Çatlağı (Anal Fissür)

Tıpta anal fissür ismiyle de bilinen makat çatlağı rahatsızlığı kadın ve erkek ayırt etmeksizin her yaştan insanda oluşabilen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla kabızlık ve ıkınma ile oluşan anal fissür akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Akut durumda ki makat çatlağı vak’ası çoğunlukla ilaç tedavisi ile düzelebilmektedir. Ancak herhangi bir önlem alınmayan anal fissür hastalığı ilerlediği taktirde kronikleşerek ilaç tedavisi bir fayda sağlayamaz. Botilismus ismi verilen yöntemle 5 dakikadan daha kısa bir sürede tedavisi mümkündür.

Genital Siğil (Kondilom)

Vajina, makat ve penis çevresinde ortaya çıkan et beni benzeri yapılar kondilom olarak isimlendirilirler. %95 oranında cinsel ilişki ile kişiden kişiye bulaşan bu rahatsızlık nadiren ortak kullanılan tuvaletlerin klozetleri ve taharet muslukları aracılığı ile de bulaşabilir. Genital siğiller vücudun diğer bölgesinde ortaya çıkan siğillerden daha tehlikelidir ve fark edildiğinde mutlaka önlem alınması gerekir. Aksi taktirde çoğalarak daha riskli bir duruma sebep olabilmektedir. Radyo frekans yöntemiyle kolay bir şekilde tedavi edilen bu rahatsızlık 6 ay kadarda takip edilmelidir. Çünkü HPV virüsünün neden olduğu bu siğiller daha sonra da çıkabilir. 6 ay takip edilerek her çıkan yeni siğil yok edilerek yeniden oluşmaların engel olunmalıdır.

Anal Fistül

Anal kanal ve dışta bulunan cilt dokusu arasında kanal meydana gelmesine anal fistül ismi verilir. Fistül anüsten 1-2 cm kadar uzakta bulunan cilt içine yerleşmiş ağrılı şişlik ve akıntılara sebebiyet veren kanal şeklinde ki oluşumdur.

Anal Hematom

Makatta pıhtı toplanması olarakta ifade edilen bu problem yine kabız olan ve ıkınarak dışkılamaya çalışan insanlarda çokça görülür. Anüste meydana gelen basınç ile burada ki damarlardan birinin hasara uğrayarak cilt altına kan birikmesine neden olması ile ortaya çıkar.

Siğil

Siğiller vücudun her yerinde meydana gelebilen HPV virüsünün sebep olduğu kabarık düz, sert, yumuşak, pürüzlü ya da pürüzsüz yapılarda olan cilt problemleridir. Radyo frekans yöntemiyle buharlaştırılarak çok kısa süre içinde tedavi edilebilir. Bulaşıcı yapıda olan siğiller kişinin kendi kendine teması ile de geçebilir. Yani elinizde olan bir siğili yüzünüzle temas ettirdiğinizde yüzünüze bulaşma eğilimi söz konusudur. Özellikle ayak altında meydana gelen siğiller baskı altında kalarak içe doğru büyüdüklerinden düz yapıdadır. Nasır ile karıştırılabilir.

Nasır

Çoğunlukla sıkı ya da büyük gelen ayakkabıların giyilmesi doğrultusunda ayaklarda meydana gelen nasır problemi elde de sıkça karşılaşılan cilt problemlerinden biridir. Aslında nasır vücudun baskı altında kalan her yerinde meydana gelebilecek olan bir problemdir. Örneğin kemeriniz beliniz ile sürekli sürtünme halindeyse bel bölgesinde de nasır meydana gelebilir. Tedavisi yine Radyo frekans yöntemiyle çok kısa sürede ve kolay bir şekilde mümkündür.

Yağ Bezesi

Tıp dilinde lipom olarak adlandırılan yağ bezesi problemi yağ hücrelerinin oluşturduğu bir sorun olup tedavisi 5 dakika kadar kısa bir sürede yapılabilir. Bu problem çoğunlukla ense, sırt ve omuz bölgelerinde ortaya çıkmaktadır.

Ben Tedavisi

Nevüs olarakta adlandırılan benlerin oluşumuna sebep olan faktörler henüz net bir şekilde bilinmemektedir. Vücudun neredeyse tüm her yerinde ortaya çıkabilecek olan benler kahverengi, siyah, kırmızı, renksiz, düz ya da pürüzlü yapılarda olabilmektedir. Radyo frekans yöntemiyle buharlaştırarak 3 dakika kadar kısa bir sürede tedavisi oldukça kolaydır.

Makat hastalıkları konusunda şikayetiniz söz konusuysa ve bölgenin hissettirdiği rahatsızlıktan dolayı utanma ya da çekinme gibi bir sıkıntınız söz konusuysa İstanbul ve Antalya’da görev yapmakta olan kadın genel cerrahi uzmanlarımızdan randevu alarak muayene olabilirsiniz. İletişim bilgileri aşağıda ki gibi olup ister arayarak, isterseniz GSM numaraları üzerinden WhatsApp aracılığı ile de görüşebilirsiniz.

Ksantelazma Tedavisi

Ksantelazma, göz kapağında yada çevresinde ortaya çıkan kistlerdir. Ancak vücudun diğer bölgelerinde ortaya çıkan kistlerden farklıdır. Tedavisi radyo frekans yöntemiyle kolayca yapılabilir. İlk olarak IDEA Klinik hekimlerinden genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Atilla KAYA tarafından uygulanan radyo frekans oldukça başarılı bir yöntemdir.

Antalya / Muratpaşa Adres: Ali Çetinkaya Cad. Örnek Apt. No.25 Kat.1 (Doğu Garajı Tramvay Durağı Karşısı) TEL: 0242 312 22 22 GSM : 0532 459 69 00

İstanbul / Şişli Adres: Halaskargazi Mah. Halaskargazi Cad. Kuran İş Merkezi No:145 5. Kat Şişli TEL: 0212 246 10 04 – 0212 247 10 04 GSM: 0532 463 96 82

İletişim Bilgileri Arayın WhatsApp'tan Sor