Varis genellikle mavi, yeşil, kırmızı veya mor renkte ki genişlemiş, büzülmüş veya şişmiş damarlardır. Damarların içerisinde bulunan ve çekvalf görevi gören kapakçıklar hasar görerek kanın ters yöne akmasına sebep olur ve böylece varis hastalığı ortaya çıkar.

Varis tedavisi, teknolojinin ilerlemesiyle beraber günümüzde ameliyatsız yöntemlerle mümkün olabilmektedir. Varis, cilt yüzeyinin hemen altında yer alıp şişen, büzülen ve genişleyen yani yapısı bozulan damarlara verilen isimdir.

Çoğunlukla bacaklarda görülüyor olsa da vücudun bir çok bölgesinde oluşabilir. Kılcal, orta ve büyük olmak üzere 3’e ayrılan bu rahatsızlığın tedavisi günümüzde ameliyatsız yöntemlerle mevcuttur. Varis hakkında ki tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Varis günümüzde özellikle teknolojinin artış göstermesiyle yaygın olarak karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Bazı insanlarda belirti ve şikayetler çok az görülebilirken, bazı insanlarda varis ülseri problemine yol açacak düzeyde oldukça şiddetli şekilde gözlemlenebilir.

varis tedavisi

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis tipi, boyutu ve yaygınlığına göre değişik yöntemlerle tedavi edilir. Tedavide ki amaç şikayetleri hafifletmek, komplikasyonları önlemek ve kötü görünümün düzeltilmesidir. Eğer çok fazla rahatsızlık vermiyor ve belirtileri çok az ise, doktorunuz yaşam tarzınızda değişiklikler yapmanızı önerebilir.

Fakat aşırı şikayet, kan pıhtısı ve cilt bozukluğu söz konusuysa en uygun yöntem ile tedavi önerecektir. Özellikle kadınlar ağrı, sızlama ya da benzer şikayetleri söz konusu değilse bile kötü görünümden dolayı varislerinin tıbbi olarak tedavi olmasını isterler.

Mevcut varisler tedavi edildiğinde, yaşam tarzında değişikliklere gidilmezse yeni varisler söz konusu olabilir. Buna engel olmak adına aşağıda ki faktörlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Cerrahi yöntemlerle varis tedavisinde ki amaç sorunlu damarın tahrip edilmesidir.

Damarların yok edilmesi ya da kapatılması herhangi bir soruna neden olmaz. Kan başka damarlardan akışına devam eder. Tedavi yöntemlerini kısaca açıklamak gerekirse,

Skleroterapi Yöntemiyle

Varisli damarların tahrip edilmesi için damar içine ince uçlu bir iğne aracılığıyla madde enjekte edilir. Bu madde damarın tahrip olmasını sağlar ve dolayısıyla varisler yok olur. Çoğunlukla kılcal ve orta varislerin tedavisinde tercih edilir.

Mikro Skleroterapi Yöntemiyle

Çok küçük varis tipleri için tercih edilir. Az miktarda ki madde, çok ince uçlu bir iğne kullanılarak damara enjekte edilir. Damar bu şekilde zedelenir ve sorun ortadan kalkar.

Köpükle Varis Tedavisi

Skleroterapi ile aynı yöntemdir. Fakat skleroterapi ve mikro skleroterapi yöntemlerinde saf halde enjekte edilen madde bu yöntemde hava ile reaksiyona sokulur. Madde hava ile reaksiyona girdiğinde köpüğe benzer bir hal aldığından dolayı köpük yöntemi denilir. Orta ve büyük varislerin tedavisinde oldukça etkili olup, yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

Lazerle Varis Tedavisi

Bu işlem lazerin ışık enerjisinden elde edilen ısı enerjisi ile varisleri tahrip etmeye dayanır. Lazer ışığı ile kılcal varisler gayet kolay bir şekilde yok edilir.

Radyo Frekans Tekniğiyle Varis Tedavisi

Lazer ile aynı yöntem denilebilir. Isı enerjisiyle sorun çıkaran damarlar yok edilerek varisler ortadan kaldırılır.

Yapıştırma Yöntemiyle Varis Tedavisi

Bir diğer ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinden biride yapıştırma uygulamasıdır. Yine enjeksiyon ile yapılan bu yöntemde hastalıklı damarların içerisine damar cephelerinin birbirine yapışmasını sağlayacak etken madde enjekte edilmektedir.

Böylece damar kapanarak kan birikmesi engellenir. Varis kalıcı olarak tedavi edilmiş olur. Üstte tanıttığımız ameliyatsız tedavi yöntemleri oldukça avantajlıdır.

Herhangi bir kesi, dikiş, istirahat, narkoz ya da iş ve güç kaybı gibi dezavantajlar yaşanmaz. Kişi tedavinin ardından kendi imkanlarıyla günlük hayatına kolayca devam eder.

Ücretsiz Muayene Olabilirsiniz

Idea Kliniklerinin her şubesinde de konusunda tecrübeli kalp damar cerrahi uzmanları görev yapmaktadır. İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa’da bulunan kliniklerimizden size en yakın şubemize iletişim bilgilerinden ulaşarak randevu alabilir, ücretsiz muayene olabilirsiniz.

Uzman doktorlarımız varislerinizin tipi, yoğunluğu, boyutu ve uygulanması gereken tedavi hakkında detaylı olarak bilgilendirecek, kabul ettiğiniz taktirde tedavisine hemen başlayacaktır.

Varis Neden Olur?

İnsan vücudunda çeşitli özelliklerde ve kilometrelerce uzunlukta damar bulunmaktadır. Kirli kanın temizlenmesi amacıyla kalbe taşımakla görevli olan toplardamarlar bulunur. Bacaklarda oluşan varisler de kılcal ve toplardamarlar da görülürler.

Kirli kan temizlenmesi için kalbe gitmelidir dedik, kalp bacaklardan yukarı seviyede olduğundan dolayı damarın içinde kanı yukarı pompalama görevi olan kapakçıklar vardır. Bu kapakçıklar çek valf görevi görürler. Yani yukarı doğru çıkan kanın aşağı dönmesine engel olurlar.

Fakat çeşitli nedenlerle kapakçıklar hasar görebilirler. Hasar gördüklerinde ise tüm kanı yukarı pompalayamaz bir kısmını geri kaçırırlar. Geri kaçan kan aşağıda biriktikçe göllenme söz konusu olur. Bu göllenme zamanla damarların genişlemesine, büzülmesine ve cilt üzerinden bariz şekilde belli olmasına neden olurlar.

Bu duruma da varis ismi verilmektedir. Varis riskini artıran bir çok neden bulunur. Bunlara örnek olarak, genetik durumlar, ilerleyen yaş, cinsiyet, gebelik, fazla kilolar, hareketsizlik ve bacaklarda oluşan travma verilebilir. Varislerin iyileşmesi için kişilerin yaşam tarzlarında değişikliğe gitmeleri gerekebilir ve cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.

Varis Nerelerde Olur ve Nasıl Anlaşılır?

Kılcal damarlar:

Küçük kan damarları gruplarına kılcal damar ismi verilmektedir. Çoğunlukla bacaklarda ve yüzde görülürler.

Bu kan damarları kırmızı renktedir ve genellikle şu durumlardan dolayı görülmektedir;

 • Gebelik
 • Genetik durumlar
 • Viral enfeksiyon
 • Karaciğer hastalığı

Vücudunuzda gözlemlediğiniz kılcallar farklı ve daha ciddi bir durumun belirtisi olabileceğinden, doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Örümcek Damarlar:

Bir kılcal damar çeşidi olan örümcek damarlar daha küçük boyutta ve daha az ciddi durum içeren damar türüdür. Bu damar tipi vücutta ki en küçük kan damarlarını içermektedir.

Sıklıkla bacaklarda ve yüzde görülen bu damar tipi kırmızı ve mavi renklerdedir. Şekli örümcek ağı ve ağaç dalına benzemektedir. Kozmetik bakımdan kötü gözükmesinin dışında herhangi bir şikayeti ve tıbbi bir endişe içermezler.

Bacaklarda Meydana Gelen Varis Çeşitleri

Varisler en çok bacaklarda görülür demiştik. IDEA Klinik olarak da bacaklarda ki varislerin tedavisi üzerine çalışmaktayız. Bacaklarda meydana gelen varisler 3 şekilde incelenmektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

1- Kılcal Varisler

 • Cilt üzerinden herhangi bir şekilde çıkıntı yapmazlar.
 • Çok ince yapıdadırlar.
 • Kırmızı ve mor renklerde bulunurlar.
 • Çoğunlukla varis değil, kılcal damar genişlemesi olarak adlandırılırlar.
 • İlerleyerek orta veya kalın varis şeklinde olmazlar.
 • İnsanlarda çok yaygın şekilde görülürler.
 • Bölgesel kılcal damarlar pek şikayete sebep olmazlar. Sadece kozmetik açıdan çirkin gözükebilirler.
 • Küçük bir bölgede olabildiği gibi, çok daha yaygın bulunabilirler.
 • Yaygın varisler kaşıntı, ağrı ve sızlama gibi yakınmalara neden olabilmektedir.
 • Doğru uygulanacak tedavi ile kolay bir şekilde yok edilebilirler.

2- Orta Varisler

 • Cilt üzerinden hafif çıkıntı yaptığı görülen varis tipidir.
 • Koyu yeşil ve mor renklere sahiptir.
 • 2-3mm boyutundadır.
 • Çoğunlukla dizin arka bölümünde gözlemlenirler.

3- Büyük Varisler:

 • Cilt üzerinden net bir şekilde çıkıntı yaptığı görülür.
 • En net varisler bunlardır.
 • Boyutları 3mm’den fazladır.
 • Büyük olmasına rağmen bir çok hastada herhangi bir şikayet gözlemlenmez.
 • Bazı kişilerde de tam aksine yoğun şikayetler oluşur.

Kimler Risk Altında?

 • Ailesinde varis bulunan kişiler risk altındadır yani varisler genetik durumlardan dolayı anne ve babadan çocuğa geçebilir. Her ailesinde varis olan kişi bu hastalıkla karşılaşacak anlamına gelmez. Bunun dışında ailesinde hiç varis olmayan kişilerde varise maruz kalabilir. Gözlemlenene göre damar genişlemesi sorunu olan kişilerin %50’sinin ailesinde de damar genişlemesi görülmüştür.
 • İlerleyen yaş, damar içinde bulunan kapakçıkların zayıflamasına ve fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememesine neden olabilir.
 • Kadınlarda erkeklere nazaran daha yaygın bir şekilde görülmektedir. Ergenlik, gebelik ve menopoz gibi dönemlerde ortaya çıkan hormonal değişiklikler kadınların damar genişlemesi ile karşılaşmalarına neden olabilirler.
 • Gebelik döneminde büyüyen anne karnı, hareketsizlik ve artan kilo damarlara baskı olmasına neden olur. Bu dönemde meydana gelen varisler çoğunlukla doğum sonrasında kendileri kaybolmaktadır.
 • Fazla kilolar bacaklarda ki damarların aşırı baskı altında kalmasına neden olduğundan varisleri tetiklemektedir.
 • Özellikle meslek icabı veya çeşitli nedenlerden dolayı uzun süre hareketsiz bir şekilde ayakta durmanız ya da oturmanız gerekiyorsa siz de varis hastalığı için adayı olabilirsiniz. Hareketsiz bir şekilde uzun süre durmak bacaklarda ki kanın pompalanması için zor olabilir. Dolaşımı kolaylaştırmak için belli aralıklarla yürümek ve hareket etmek iyi gelecektir.
 • Bacaklarda daha önce meydana gelen kan pıhtıları ve travmaya neden olan hasarlar kanın kalbe doğru pompalanma kabiliyetine engel olarak varis riskinin artmasına sebep olabilirler.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varis çeşidine göre değişiklik göstermektedir.

 • Cilt üzerinden belli olan çıkıntı, büzülme ve çirkin görüntü.
 • Gün içinde artan ağırlık ve yorgunluk hissi ile ağrı.
 • Bacaklarda titreme, sızlama, yanma ve özellikle geceleri artan kramp.
 • Ayak bileği bölgesinde kaşıntı.

Varis Oluşumu Nasıl Engellenir?

 • İş gereği ya da farklı sebeplerden dolayı uzun süre hareketsiz olarak ayakta ya da oturarak durulmamalıdır. Belli zaman aralıklarıyla mutlaka hareket edilmeli, yürünmelidir. Otururken bacak bacak üstüne atmak kaçınılmalı, bacakların üzerine oturulmamalıdır. Müsait ortam mevcut ise oturduğunuz veya uzandığınız esnada bacaklarınızı yukarı doğru tutarak dinlendirebilir, kan dolaşımının rahat olmasına yardımcı olabilirsiniz. Bacaklarınızın yukarıda durması için altına minder tarzı bir obje koyabilirsiniz.
 • Günlük olarak en az 30 dakika yürüyebilir. Evde egzersiz yaparak bacaklarınızı hareket ettirebilirsiniz. Bu gibi faaliyetler bacaklarda ki kan dolaşımının rahat olmasını sağlayacaktır.
 • Fazla kilolarınız varsa vermeye çalışın. Verilen her kiloda kan akışı biraz daha rahatlayacak ve bacaklarda ki baskıyı azaltacaktır.
 • Dar kıyafetler giymemeye özen gösterin. Özellikle bel, kasık ve bacakları sıkmayan kıyafet tercih etmeye çalışın. Dar kıyafet seçildiğinde kan dolaşımı yavaşlayarak varisli damarların kötüleşmesine sebep olunabilir.
 • Çok fazla topuklu ayakkabı kullanımından kaçınmalısınız. Özellikle uzun süreli ayakkabı giymek durumunda kalıyorsanız daha küçük topuklar tercih etmelisiniz.
 • Doktorunuz size varislerinizin durumuna uygun çorap önerebilir. Bu çorap bacaklarınıza baskı yapar ve kan birikmesini engeller. Ayrıca bacaklarda ki şişliklerin de azalmasına yardımcı olmaktadır.

Referanslar:

Haruta, N. (2018). Recent progress of varicose vein treatment especially about endovascular heat ablation, SEPS and foam sclerotherapy. Annals of Vascular Diseases11(1), 66-71.

Jones WS, Vemulapalli S, Parikh KS, Coeytaux RR, Crowley MJ, Raitz G et al. Treatment Strategies for Patients with Lower Extremity Chronic Venous Disease (LECVD). April 6, 2017. (AHRQ Technology Assessments).

Varis Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?” yazısında 125 düşünce

  • Doktorunuz diyor ki:

   Ameliyatsız yöntemlerle tedavi edebiliriz. Varisleriniz ücretsiz damar ultrasonu ve muayene ile değerlendirilir, varislerinizin durumuna göre skleroterapi, köpük skleroterapi, yapıştırma, EVLA, EVRFA, mikroskleroterapi, laser, radyofrekans yöntemlernden en uygun olan yöntem ile tedavinizi öneriyoruz.
   Ücret ameliyatsız yöntemlerde varisin çeşidi ve yaygınlığına göre SGK lı iseniz 1000- 7500₺ arasında değişiyor.
   Sgk nız yoksa iki katı ücret ödersiniz

 1. İrfan Akbal diyor ki:

  Varislerimden dolayı;dizlerimin üzerinde çökerek oturamıyorum, bağdaş kuramıyorum; ayaklarımda ve bacaklarımda şişme vardır. Kışın, varis çorabı giyiyorum. Yazın;çok sıcak günlerde, varis çorabı sorun oluyor. Tedavi sonunda, varis çorabından kurtulmak istiyorum. Bilgilerinizi, ilgiyle okudum. Çok yararlı oldu. Çok teşekkür ederim.
  .

  • Doktorunuz diyor ki:

   Varis tedavi edilmezse var olan varisler giderek genişler, yeni varisler çıkar, tedavi daha da geciktirirse varis yarası gibi çok daha ciddi sorunlar eklenebilir.
   Erken dönemde çok daha kolay pratik ve ekonomik bir şekilde tedavi edilebilecekken varis ilerlediğinde ek uygulamalar gerektiği için daha zahmetli ve daha pahalı olur.
   Bu ve benzeri sorunlar yaşamamak için varisler ilerlemeden tedavi ettirilmelidir

 2. Cemil diyor ki:

  Merhaba. Bende hemoroid var. Büyük memeler oluşmuş. WC de büyük abdestten sonra elimle içeri sokuyorum. Bazı dönemlerde Kan fışkırarak geliyor. Bir çok defa ilaç ve bantligasyon yöntemleri denende sonuç alamadım. Fakat beslenmeme dikkat ettiğim dönemlerde kan gelmiyor ve rahat ediyorum. Son iki yıldır rahatım. Fakat kesin bir çözüm olabilir mi? Çünkü hemoroid ameliyatı olup sonradan tekrar eden insanlar çok. Bunun için ameliyat olmak istemiyorum. Sizce ne yapmalıyım

  • Doktorunuz diyor ki:

   Merhaba,
   Dördüncü derece hemoroidiniz varsa tedavi olmalısınız. Kabız kalmaz, ıkınmaz ve tuvalette uzun kalmazsanız tekrar oluşmaz. Makat hastalıklarına en önemli nedeni hatalı beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisiniz. Yani çözüm sizde. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve tedavi için randevu alabilirsiniz

 3. Sinem diyor ki:

  Hocam bende kılcal varisler var diz arkası ve bilek çevresinde ama bunun yanında bacaklarimda şişlik var sürekli ağrı var zonklama şeklinde buna varis mi sebep oluyor acaba

  • Doktorunuz diyor ki:

   Evet varisler bacaklarda şişlik ve ağrıya neden olurlar. Kliniklerimizde varis muayenesi ve damar ultrasonu ücretsiz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve tüm kliniklerimize randevü alabilirsiniz.

 4. Serife diyor ki:

  Bacaklarımda varisler var ve gün günden daha çok olusuyorlar ve çok ağrıyor görüntü olarakta çok rahatsız edici kliniğinizde ssk geçerli mi ve ücreti ne kadar ???

  • Doktorunuz diyor ki:

   Merhaba,
   Kliniklerimizde varis tedavisini ameliyatsız yöntemlerle yapıyoruz. Ücretsiz Muayene ve doppler USG ile değerlendirdikten sonra en uygun yöntemle tedavisini yapıyoruz. SGK lı olAnkara %50 indirimli tedavi ediyoruz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 5. Zohra Raisova diyor ki:

  Yaşım 24…15 yaşda başladı,bilmiyorum neden,normal insan hayatım var..
  Her aydan aya çoğalıyor,ve ağrıyor. Büyük ve küçükleri aşırı çok..Çok üzgünüm benim +Sarra hastalığım var,tedavi mümkün mü?

    • Doktorunuz diyor ki:

     Merhaba,
     Varisleriniz ücretsiz muayene ve damar ultrasonu ile değerlendirilir. Duruma göre Skleroterapi, köpük skleroterapi, mikroskleroterapi, lazer, radyofrekans, yapıştırma, EVLA yada EVRFA yöntemi ile tedavinin planlanır. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 6. Dilek diyor ki:

  Benimde toplar damar varisim var sol bacak arkası sağ bilekte görüntüsü hiç güzel değil kilom da 79 yürüyüş çok yapıyorum her yerim ağrıyor sonra 30 yaşındayım 3 seneden beri var daflon diye bi ilaç verdi doktor onu kullanıyorum varis çorabı da kullandım çok sikici ve iniyor yerinde durmuyor ne yapmalıyım

  • Doktorunuz diyor ki:

   Merhaba,
   Varis çorabı tedavi etmez, Sadece düzenli kullanılırsa ilerlemesini durdurabilir. Varis oluşan damarlar çürük diş gibidir mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Kliniklerimizde varis tedavisini ameliyatsız yöntemlerle yapıyoruz. Ücretsiz doppler ve muayene ile değerlendirdikten sonra hangi yöntemle tedavi tedavi edeceğimize karar veriyoruz. Gelirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

 7. Nezahat Paker diyor ki:

  Bilgilerinizden ,çokfaydalandım,çok teşekkürler.YASAKLAR SONA erdiğinde sizi arayabilirim .83yaşındabuameliyat olunabilirmi kalpritim bozükluğu var. kansulandırıcı kullanıyorum .

 8. aydın diyor ki:

  Eşimin bacaklarında gözle görülür kılcal damar morlukları var.Termal havuzda 15 dakika diz kapagına kadar suda durdu mütiş agrıyla çıktı ve bir kaç gün agrısı devam etti. Deniz suyu iyi geliyor.Yürüyüş ise hiç iyi gelmediği gibi şikayetçi oluyor sürekli. yorumlarsanız memnun olurum.

  • Doktorunuz diyor ki:

   Termal havuz,sauna ve hamam gibi sıcak uygulamalardan uzak duemazı gerekir, bunlar varis şikayetlerini arttırır. Yürüyüş bacak kaslarını güçlendireceği için variste düzenli yapılması gereken uygulamalardandır. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğeaf gönderirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz.

   • Emel Tomurcuk diyor ki:

    Varis damarlarıma
    Sklerotherapi uygulandı.Ancak orta büyüklükdeki
    damarım kaybolmadı.Onun için kliniğinize gelmek ıstiyorum.
    Saygılarıımla.

    • Doktorunuz diyor ki:

     Merhaba,
     Durumunuzu muayene ve doppler üst ile değerlendirip tedavisini en uygun yöntem yada yöntemlerle yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

  • Zubeyde diyor ki:

   Annemin ciddi variz/tromboz rahatsizligi mevcut. 2 kere ameliyat olmasina ragmen her gece sahbaha kadar agri icinde kivraniyor ayaklari bacaklari yatak kenarlarina vurarak uyumaya calisior. Ayak yanmalari ayri bir dert üzüntüden cöktük yokmu bunun ebedi bir cözümü, annem daha 55 yasinda.

   • Doktorunuz diyor ki:

    Merhaba,
    Kliniklerimizde varis muayenesi ve doppler usg ücretsiz, size en yakın kliniğimmize gelin durumunu değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavisini yapabiliriz. 054262210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

 9. Zübeyde diyor ki:

  Benim çeşitli safalarda varislerim var birisi ağrı yapıyor diğerlerinde ağrı yok hamam ve termal havuz vazgeçilmezim varis tedavisinden sonra bu alışkanlığıma devam edebilirmiyim

  • Doktorunuz diyor ki:

   Durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz. Fakat varisi olanların nüks etmemezi için yaşamını tekrar varis oluşmaması için önlem alması ve ona göre düzenlemesi gwrekir. Geçmiş olsun.05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.

  • Doktorunuz diyor ki:

   Muayene ile değerlendirmek kaç seansta biter hangi yöntemle tedavi edebiliriz söylemek zor. Fakat 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin, değerlendirelim, tedavinizi planlayalım

  • Doktorunuz diyor ki:

   Tüm varisler ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir. Kliniğimizde varis muayenesi ücretsiz gelirseniz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavisini yapabiliriz.

   • Ceylan diyor ki:

    Merhaba bendede varis problemi cok var daha once kilcal damarlardan lazerle biraz tedavi oldum fakat amelyat dediler ve lazerle amelyat yoktu bende olmadim sag bacagimda cok fazla belirgin ve yuzumdede vardi kilcsl damar onlar icinde bir sure gittim fakat bacaklarda fazla agrim oluyor yardimci olabilirseniz hocam.

    • Doktorunuz diyor ki:

     Kliniklerimizde varis muayenesi ücretsiz. 05426210888 nolu telefondan randevu alıp gelirseniz muayene ile değerlendirip en uygun yöntem yada yöntemlerle tedavisini yapabiliriz.

  • Dilara diyor ki:

   Merhabalar,genetik faktörlerden ötürü ve iş gereği varislerim var. Belirgin bilekte ve üst bacakta çok ağrı yapıyor. Üstelik 23 yaşında olmama rağmen bir sürü belirgin koyu renk damarlarım mevcut tamamen yok edilebilmesi veyahut tedavisi mümkün müdür?
   Teşekkürler

   • Doktorunuz diyor ki:

    Ameliyatsız yöntemlerle tamamen tedavi edilebilir. Kliniklerimizde ameliyatsız varis tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz gelirseniz en uygun yöntemle tedavi edebiliriz. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilir,extra bilgi ve ücretsiz muayene için randevu alabilişiniz.

 10. Feride diyor ki:

  Son bir sene içinde bacaklarımda kılcal damarlarım çoğaldı dizden aşağıda mor şeklinde ince ince damarlar çıkmaya başladı yüzümde de bu damlarım var gelip tedavi olmak istiyorum

  • Doktorunuz diyor ki:

   Kliniklerimiz kılcal varis tedavisinde kullanılabilecek her tür teknolojiye sahiptir.05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimize gelip ücretsiz muayene olup size en uygun yöntemle tedavi olabilirsiniz

 11. Eray diyor ki:

  Benim varislerim ayak ve ayak bileklerimde çok fazla var bacaklarımda da yer yer var ama ayaklarımdakiler çok rahatsız ediyor.kolay bir tedavi yöntemi var mı yardımcı olursanız sevinirim

  • Doktorunuz diyor ki:

   Kliniklerimizde varis tedavisinde tüm ameliyatsız yöntemleri uygulayabiliyoruz. Gelirseniz durumunuz muayene ile değerlendirilir ve en uygun yöntemle tedavinin yapılır. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim Bilgileri Arayın WhatsApp'tan Sor