Anasayfa / Genel / Varis Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis genellikle mavi, yeşil, kırmızı veya mor renkte ki genişlemiş, büzülmüş veya şişmiş damarlardır. Damarların içerisinde bulunan ve çekvalf görevi gören kapakçıklar hasar görerek kanın ters yöne akmasına sebep olur ve böylece varis hastalığı ortaya çıkar. Varis tedavisi, teknolojinin ilerlemesiyle beraber günümüzde ameliyatsız yöntemlerle mümkün olabilmektedir.

Varis, cilt yüzeyinin hemen altında yer alıp şişen, büzülen ve genişleyen yani yapısı bozulan damarlara verilen isimdir. Çoğunlukla bacaklarda görülüyor olsa da vücudun bir çok bölgesinde oluşabilir. Kılcal, orta ve büyük olmak üzere 3’e ayrılan bu rahatsızlığın tedavisi günümüzde ameliyatsız yöntemlerle mevcuttur. Varis hakkında ki tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Varis günümüzde özellikle teknolojinin artış göstermesiyle yaygın olarak karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Bazı insanlarda belirti ve şikayetler çok az görülebilirken, bazı insanlarda varis ülseri problemine yol açacak düzeyde oldukça şiddetli şekilde gözlemlenebilir.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis tipi, boyutu ve yaygınlığına göre değişik yöntemlerle tedavi edilir. Tedavide ki amaç şikayetleri hafifletmek, komplikasyonları önlemek ve kötü görünümün düzeltilmesidir.

Eğer çok fazla rahatsızlık vermiyor ve belirtileri çok az ise, doktorunuz yaşam tarzınızda değişiklikler yapmanızı önerebilir. Fakat aşırı şikayet, kan pıhtısı ve cilt bozukluğu söz konusuysa en uygun yöntem ile tedavi önerecektir.

Özellikle kadınlar ağrı, sızlama ya da benzer şikayetleri söz konusu değilse bile kötü görünümden dolayı varislerinin tıbbi olarak tedavi olmasını isterler.

Mevcut varisler tedavi edildiğinde, yaşam tarzında değişikliklere gidilmezse yeni varisler söz konusu olabilir. Buna engel olmak adına aşağıda ki faktörlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Cerrahi yöntemlerle varis tedavisinde ki amaç sorunlu damarın tahrip edilmesidir. Damarların yok edilmesi ya da kapatılması herhangi bir soruna neden olmaz. Kan başka damarlardan akışına devam eder.

Tedavi yöntemlerini kısaca açıklamak gerekirse,

Skleroterapi

Varisli damarların tahrip edilmesi için damar içine ince uçlu bir iğne aracılığıyla madde enjekte edilir. Bu madde damarın tahrip olmasını sağlar ve dolayısıyla varisler yok olur. Çoğunlukla kılcal ve orta varislerin tedavisinde tercih edilir.

Mikro Skleroterapi

Çok küçük varis tipleri için tercih edilir. Az miktarda ki madde, çok ince uçlu bir iğne kullanılarak damara enjekte edilir. Damar bu şekilde zedelenir ve sorun ortadan kalkar.

Köpük

Skleroterapi ile aynı yöntemdir. Fakat skleroterapi ve mikro skleroterapi yöntemlerinde saf halde enjekte edilen madde bu yöntemde hava ile reaksiyona sokulur. Madde hava ile reaksiyona girdiğinde köpüğe benzer bir hal aldığından dolayı köpük yöntemi denilir. Orta ve büyük varislerin tedavisinde oldukça etkili olup, yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

Lazer

Bu işlem lazerin ışık enerjisinden elde edilen ısı enerjisi ile varisleri tahrip etmeye dayanır. Lazer ışığı ile kılcal varisler gayet kolay bir şekilde yok edilir.

Radyo Frekans

Lazer ile aynı yöntem denilebilir. Isı enerjisiyle sorun çıkaran damarlar yok edilerek varisler ortadan kaldırılır.

Üstte tanıttığımız ameliyatsız tedavi yöntemleri oldukça avantajlıdır. Herhangi bir kesi, dikiş, istirahat, narkoz ya da iş ve güç kaybı gibi dezavantajlar yaşanmaz. Kişi tedavinin ardından kendi imkanlarıyla günlük hayatına kolayca devam eder.

Ücretsiz Muayene Olabilirsiniz
Idea Kliniklerinin her altı şubesinde de konusunda tecrübeli kalp damar cerrahi uzmanları görev yapmaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan kliniklerimizden size en yakın şubemize iletişim bilgilerinden ulaşarak randevu alabilir, ücretsiz muayene olabilirsiniz.

Uzman doktorlarımız varislerinizin tipi, yoğunluğu, boyutu ve uygulanması gereken tedavi hakkında detaylı olarak bilgilendirecek, kabul ettiğiniz taktirde tedavisine hemen başlayacaktır.

Varis Neden Olur?

İnsan vücudunda çeşitli özelliklerde ve kilometrelerce uzunlukta damar bulunmaktadır. Kirli kanın temizlenmesi amacıyla kalbe taşımakla görevli olan toplardamarlar bulunur. Bacaklarda oluşan varisler de kılcal ve toplardamarlar da görülürler.

Kirli kan temizlenmesi için kalbe gitmelidir dedik, kalp bacaklardan yukarı seviyede olduğundan dolayı damarın içinde kanı yukarı pompalama görevi olan kapakçıklar vardır. Bu kapakçıklar çek valf görevi görürler. Yani yukarı doğru çıkan kanın aşağı dönmesine engel olurlar. Fakat çeşitli nedenlerle kapakçıklar hasar görebilirler. Hasar gördüklerinde ise tüm kanı yukarı pompalayamaz bir kısmını geri kaçırırlar. Geri kaçan kan aşağıda biriktikçe göllenme söz konusu olur. Bu göllenme zamanla damarların genişlemesine, büzülmesine ve cilt üzerinden bariz şekilde belli olmasına neden olurlar. Bu duruma da varis ismi verilmektedir.

Varis riskini artıran bir çok neden bulunur. Bunlara örnek olarak, genetik durumlar, ilerleyen yaş, cinsiyet, gebelik, fazla kilolar, hareketsizlik ve bacaklarda oluşan travma verilebilir.

Varislerin iyileşmesi için kişilerin yaşam tarzlarında değişikliğe gitmeleri gerekebilir ve cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.

Varis Nerelerde Olur ve Nasıl Anlaşılır?

Kılcal damarlar:

Küçük kan damarları gruplarına kılcal damar ismi verilmektedir. Çoğunlukla bacaklarda ve yüzde görülürler.

Bu kan damarları kırmızı renktedir ve genellikle şu durumlardan dolayı görülmektedir;

– Gebelik
– Genetik durumlar
– Viral enfeksiyon
– Karaciğer hastalığı

Vücudunuzda gözlemlediğiniz kılcallar farklı ve daha ciddi bir durumun belirtisi olabileceğinden, doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Örümcek Damarlar:

Bir kılcal damar çeşidi olan örümcek damarlar daha küçük boyutta ve daha az ciddi durum içeren damar türüdür. Bu damar tipi vücutta ki en küçük kan damarlarını içermektedir.

Sıklıkla bacaklarda ve yüzde görülen bu damar tipi kırmızı ve mavi renklerdedir. Şekli örümcek ağı ve ağaç dalına benzemektedir. Kozmetik bakımdan kötü gözükmesinin dışında herhangi bir şikayeti ve tıbbi bir endişe içermezler.

Bacaklarda Meydana Gelen Varis Çeşitleri

Varisler en çok bacaklarda görülür demiştik. IDEA Klinik olarakta bacaklarda ki varislerin tedavisi üzerine çalışmaktayız.

Bacaklarda meydana gelen varisler 3 şekilde incelenmektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

1- Kılcal Varisler

– Cilt üzerinden herhangi bir şekilde çıkıntı yapmazlar.
– Çok ince yapıdadırlar.
– Kırmızı ve mor renklerde bulunurlar.
– Çoğunlukla varis değil,kılcal damar genişlemesi olarak adlandırılırlar.
– İlerleyerek orta veya kalın varis şeklinde olmazlar.
– İnsanlarda çok yaygın şekilde görülürler.
– Bölgesel kılcal damarlar pek şikayete sebep olmazlar. Sadece kozmetik açıdan çirkin gözükebilirler.
– Küçük bir bölgede olabildiği gibi, çok daha yaygın bulunabilirler.
– Yaygın varisler kaşıntı, aürı ve sızlama gibi yakınmalara neden olabilmektedir.
– Doğru uygulanacak tedavi ile kolay bir şekilde yok edilebilirler.

2- Orta Varisler

– Cilt üzerinden hafif çıkıntı yaptığı görülen varis tipidir.
– Koyu yeşil ve mor renklere sahiptir.
– 2-3mm boyutundadır.
– Çoğunlukla dizin arka bölümünde gözlemlenirler.

3- Büyük Varisler:

– Cilt üzerinden net bir şekilde çıkıntı yaptığı görülür.
– En net varisler bunlardır.
– Boyutları 3mm’den fazladır.
– Büyük olmasına rağmen bir çok hastada herhangi bir şikayet gözlemlenmez.
– Bazı kişilerde de tam aksine yoğun şikayetler oluşur.

Kimler Risk Altında?

– Ailesinde varis bulunan kişiler risk altındadır yani varisler genetik durumlardan dolayı anne ve babadan çocuğa geçebilir. Her ailesinde varis olan kişi bu hastalıkla karşılaşacak anlamına gelmez. Bunun dışında ailesinde hiç varis olmayan kişilerde varise maruz kalabilir. Gözlemlenene göre damar genişlemesi sorunu olan kişilerin %50’sinin ailesinde de damar genişlemesi görülmüştür.

– İlerleyen yaş, damar içinde bulunan kapakçıkların zayıflamasına ve fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememesine neden olabilir.

– Kadınlarda erkeklere nazaran daha yaygın bir şekilde görülmektedir. Ergenlik, gebelik ve menopoz gibi dönemlerde ortaya çıkan hormonal değişiklikler kadınların damar genişlemesi ile karşılaşmalarına neden olabilirler.

– Gebelik döneminde büyüyen anne karnı, hareketsizlik ve artan kilo damarlara baskı olmasına neden olur. Bu dönemde meydana gelen varisler çoğunlukla doğum sonrasında kendileri kaybolmaktadır.

– Fazla kilolar bacaklarda ki damaraların aşırı baskı altında kalmasına neden olduğundan varisleri tetiklemektedir.

– Özellikle meslek icabı veya çeşitli nedenlerden dolayı uzun süre hareketsiz bir şekilde ayakta durmanız ya da oturmanız gerekiyorsa siz de varis hastalığı için adayı olabilirsiniz. Hareketsiz bir şekilde uzun süre durmak bacaklarda ki kanın pompalanması için zor olabilir. Dolaşımı kolaylaştırmak için belli aralıklarla yürümek ve hareket etmek iyi gelecektir.

– Bacaklarda daha önce meydana gelen kan pıhtıları ve travmatik hasarlar kanın kalbe doğru pompalanma kabiliyetine engel olarak varis riskinin artmasına sebep olabilirler.

Varis Belirtileri

(varis çeşidine göre değişiklik göstermektedir.)
– Cilt üzerinden belli olan çıkıntı, büzülme ve çirkin görüntü.
– Gün içinde artan ağırlık ve yorgunluk hissi ile ağrı.
– Bacaklarda titreme, sızlama, yanma ve özellikle geceleri artan kramp.
– Ayak bileği bölgesinde kaşıntı.

Varis Oluşumu Nasıl Engellenir?

– İş gereği ya da farklı sebeplerden dolayı uzun süre hareketsiz olarak ayakta ya da oturarak durulmamalıdır. Belli zaman aralıklarıyla mutlaka hareket edilmeli, yürünmelidir. Otururken bacak bacak üstüne atmak kaçınılmalı, bacakların üzerine oturulmamalıdır. Müsait ortam mevcut ise oturduğunuz veya uzandığnız esnada bacaklarınızı yukarı doğru tutarak dinlendirebilir, kan dolaşımının rahat olmasına yardımcı olabilirsiniz. Bacaklarınızın yukarıda durması için altına minder tarzı bir obje koyabilirsiniz.

– Günlük olarak en az 30 dakika yürüyebilir. Evde egzersiz yaparak bacaklarınızı hareket ettirebilrisiniz. Bu gibi faaliyetler bacaklarda ki kan dolaşımının rahat olmasını sağlayacaktır.

– Fazla kilolarınız varsa vermeye çalışın. Verilen her kiloda kan akışı biraz daha rahatlayacak ve bacaklarda ki baskıyı azaltacaktır.

– Dar kıyafetler giymemeye özen gösterin. Özellikle bel, kasık ve bacakları sıkmayan kıyafet tercih etmeye çalışın. Dar kıyafet seçildiğinde kan dolaşımı yavaşlayarak varisli damarların kötüleşmesine sebep olunabilir.

– Çok fazla topuklu ayakkabı kullanımından kaçınmalısınız. Özellikle uzun süreli ayakkabı giymek durumunda kalıyorsanız daha küçük topuklar tercih etmelisiniz.

– Doktorunuz size varislerinizin durumuna uygun çorap önerebilir. Bu çorap bacaklarınıza baskı yapar ve kan birikmesini engeller. Ayrıca bacaklarda ki şişliklerin de azalmasına yardımcı olmaktadır.

Varis Nedenleri ve Belirtileri

Referanslar:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279246/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5882360/

101 Yorumlar

 1. Muhammet biral

  Merhaba ben yüzünde ki kırmızılıklar için ne yapabilirim diye soracaktım uzun zamandan beri var ve bu durum beni çok rahatsız ediyor özellikle yanaklarım kıpkırmızı

 2. Merhaba. Annemin sol bacağında 9 mm ilk bir varis varmış sağ bacağında ise daha küçük bir varis 9 mm lik olan varise açık ameliyat dedi diğerine ise tedavi yöntemi ile dedi ve annem diyabet hastası biz yaraların kapanmasından korkuyoruz bunun için ameliyatı uygun görüyormusunuz yoksa ameliyatsız tedaviolabilir mi?

  • ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilmeli.kliniklerimizde ameliyatsız tedaviye yönelik her tür teknoloji mevcut

 3. Tuğba Gündoğan

  Merhaba Kopuk tedavisinin yaz aylarinda olması sorun oluyor mu? Kış başında mi gelmek gerekiyor?
  Tesekkurler

 4. bayram nişancı

  slm ,BURSA orhangazide ikamet ediyorum sol bacağımın ağışarasına yakın yerlerde ileri derecede küçük bağırsaklar şeklinde varis oluştu 65 yaşındayım bağkur emeklisiyim ne yapmam gerekir

 5. Hocam ankara da kliniğiniz varmi?

 6. Hocam sol diz kapağı arkasında damar şişliği var gün içindeki aktivitelerime göre şişlik gösteriyor doktora gittim ultrason istedi ultrasonda her şey normal çıktığı halde doktor varis diyor güvenemedim polislik sınavına girdim sonuç bekliyorum varis ameliyatı sağlıkta elenme sebebi olduğu için müdahale ettiremiyorum ne yapmalıyım nasıl teşhis koydurabilirim

  • varis ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilen bir hastalık.size en yakın kliniğimize gelirseniz tedavinizi yapabiliriz

 7. Sadece sol bacagimda bulunan kucuk kilcal damarlar icin bir arastirma hastanesinde bir bucuk ay once ilk lazer tedavim yapildi her gun duzenli olarak krem kullanmamq ragmen yaralarim gecmedu ve eskisine kiyasla cok daha kotu gorunuyor yaralarim zamanla iyilesir mi? Ne yapmam gerek? Ve son olarak sizden ucret bilgisi alabilir miyim?

  • laser tedavisinde yanık oluşmuş olabilir.zamanla iyileşir.ücret bilgisini variste muayene ile verebiliriz.kliniklerimizde muayene ücretsiz,gelirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz

 8. Ve ne kadar hocam

 9. Hocam İstanbul’da nerede kliniğiniz var

  • İstanbul da Bakırköy,Şişli ve Kadıköy de kliniğimiz var size en yakın olan kliniğimizden hizmet alabilirsiniz

 10. Merhaba sağ bacağımda damar yetmezliği sol bacağımda damar genişlemesi var. Bacak damarlarım son zamanlarda belirgin bir hal almaya başladı. Varisim henüz yok ama olmaması için yetmezlik ve genişleme olan damarlara müdehale edilebilir mi?

  • kliniklerimizde varis muayenesi ücretsiz,gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi planlayabiliriz

 11. Merhaba ,yazılarınızı okudum tahmini olarak benim orta varisi var.bunlar hem görüntü olarak hemde zaman zaman çok yürüdüğum veya çok ayakta kaldığım zaman ağrıları oluyor.bu durumda ameliyatsız tedavi mumkunmu birde benim endisem yapılacak tedaviden sonra tekrarlayip daha da artma durumu olabilirmi.açıkçası en büyük endisem bu.

  • Merhaba
   Varisleriniz için Detaylı ultrason muayenesi olmanız gerekmektedir. Muayenemiz ücretsizdir. Tedavilerimizi ameliyatsız köpük tedavisi skleroterapi radyofrekans yöntemleri ile yapmaktayız. Herhangi bir iş güç kaybı yaşamazsınız, tedavi olan varisler bir daha tekrarlamaz ağrılarınızdan kurtulursunuz. Karar verirseniz 212 572 72 65 numaramızı arayarak iletişime geçebilirsiniz Geçmiş olsun

 12. Merhaba,

  Şu anda emzirme dönemindeyim. İki bacağımda da geniş varis var. Kapakçıklar açık durumda olarak söylendi. Emzirmenin bitmesini mi beklemeliyim?

  Teşekkürler.

  Not: Ankara başkent üniversitesi hastanesinde ultrason ile bakılmıştı.

 13. Merhaba hocam bacaklarımda büyüklü küçüklü varisler var doktora gittim açık ameliyat dendi buda beni tedirgin ediyor acaba ameliyatsız tedavi edilebilir mi?kocaelide ikamet ediyorum.

  • tüm varisleri ameliyatsız yöntemlerle tedavi edebiliriz. 0542 231 28 23 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilirsiniz

 14. merhaba hocam benim şikayetim bacaklarımda ağrı gece kramplar giriyor uykumdan uyandırıyor. ayak tabalarımda yanma hissediyorum sebebi varismidir?

  • varis olabilir,bazı vitamin ve mineral eksiklikleride bu şikayete neden olabiliyor.kliniklerimize varis muayenesi ücretsiz,gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 15. hocam ayak bileklerimde kırmızımsı damarlar var diz kapağımın arkasında da kabarık damarlar köpük tedavisi işe yarar mı ameliyat dediler başka bi yerde ameliyat olmak istemiyorum mümkün müdür?

  • ameliyatsız yöntemlerle tedavi edebiliriz.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilir,extra bilgi alabilirsiniz.

 16. Slm bende ileri derecede iç varis var ayaklarım kirmizi ve siyah şimdi sigortam iptal oldu genel sigortam var devlet tarafından size gelsem yardımcı olabilir misiniz

 17. Yusuf postacı

  Merhaba benim sorunumda üç defa aynı yani sag bacagımdan varis ameliyatı oldum fakat gene aynı yani yok olmadı şimdi gene ameliyat diyolar ben yurtdışındayım. İlk ameliyatı askerde oldum dıştan görünen damarları keserek yaptılar ikincisi almanyada aynı şekilde üçüncüsü de almanyada kasık ve diz altından keserek yapıldı ama gene aynı şimdş gine ameliyat diyolar kapakcıkta problem var diyolar amrliyat olmaz isen ilerde bacagını kaybedebilirsin diyolar varis tedavisi yazın oluyormu yoksa sadece kış ınmı olur bizde anca yaza izin yapabiliyoruz saygılar

 18. sayın hocam eşimin sol bacağında ten dışına vuran varisleri var uzun süre ayakta kalınca çürüme ve ağrılı bir hal alıyor .BARTIN dan bir hafta sonra bu işin tedavisi için ANKARA YA geleceğiz bu konuda detaylı bir bilgi alabilirmiyim form attım ama gitmedi whatsap tan foto attım ankara iletişiminize sğl un kolay gelsin.

  • hafta sonu olduğu için cevaplanmamış olabilir.05426210888 nolu telefona whatsapptan gönderebilirsiniz,yalnız Ankara için istediğinizide belirtin

 19. Sol bacağımda iç varis var bacağım şiş şuanda amaliyatle tedavisi mümkünmüş hocam

  • ameliyatla tedavi edilebilir denilen tüm varisleride ameliyatsız tedavi edebiliyoruz.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz

 20. Aralık-28 2016 da lazerle varis ameliyatı oldum bacagimda emeliyat yeri intahap yapiyor ilaç kullanıyorum ama ameliyat yerindeki yara kapanmıyor ve intahap yapiyor acil yardım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz*