Anasayfa / Genel / Kıl Dönmesi Neden Olur, Belirtileri, Sebepleri ve Tedavisi

Kıl Dönmesi Neden Olur, Belirtileri, Sebepleri ve Tedavisi

Kıl dönmesi, tıpta pilonidal sinüs olarak ifade edilmekte olup kuyruk sokumu bölgesine düşen saç, elbise tozu ve cilt kalıntılarının cilt altına giriş yapması ile beraber oluşturdukları bir hastalıktır.

Yazımızın ilerleyen kısımlarında pilonidal sinüs neden olur, belirtileri, sebepleri, korunma yolları ve tedavisi ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hatırlatma:
1- Yüz, boyun, ense ya da benzeri kıl bulunan yerlerde kılın çıkamaması ve sivilce benzeri bir oluşuma neden olması kıl dönmesi değil, kıl batmasıdır.2- Kıl dönmesi bir kılın ters yöne uzayarak yumak haline gelmesi değildir. Hastalık üstte belirtildiği üzere saç, elbise ve cilt döküntülerinin bir araya gelerek kuyruk sokumu bölgesinde, cilt altında oluşturdukları kapsüle denilir.

Kıl Dönmesi Tedavisi

Bu hastalığın iyileşmesi için kolay uygulanabilir ve komplikasyon oranı düşük tedavi yöntemlerinin tercih edilmesi gerekmektedir. Çok sayıda tedavi yöntemi bulunduğundan kişilerin herhangi bir yöntemi tercih etmeden önce detaylıca araştırması gerekmektedir.

Kuyruk sokumunda meydana gelen şiddetli ağrı, kızarıklık ve bazı anlarda ateş yükselmesi gibi belirtiler gözlemlenir. Bu bulgular bölgede bir apse oluştuğunu düşündürmelidir. Bu durumda meydana gelen bu cerahatin boşaltılması gerekmektedir. Oluşan apse boşaltılmadan pilonidal sinüs tedavi edilmemektedir. Öncelikle cerahat boşaltılmalı ve üzerinden 30-45 gün geçtikten sonra bölgenin durumuna göre kişi tedavi edilir.Bu sürece dikkat edilmezse ameliyat sonrası enfeksiyon sık görülür,iyileşme gecikir.

Kıl dönmesinin tedavisi adına bir çok yöntem geliştirilmiştir. Tüm yöntemler daha kolay uygulanabilir olması için bir yöntem üzerinde yapılan geliştirmeler sonucunda ortaya çıkmıştır. Amaç en minimal düzeyde ki kesiğin yapılmasıyla yapılan tedavi yönteminin bulunmasıdır.

Günümüzde bu tarife en uygun tedavi yöntemi ise mikro sinüsektomi tekniğidir. Hatta bu teknik için ameliyatsız tedavi yöntemi bile denilmektedir.

Tedavi Sonrasında Ne Yapılmalı?

Ameliyat olan kişinin, hastalığın tekrar nüksetmemesi (tekrarlamaması) için hijyen kurallarına dikkat etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda bu bölgede bulunan kıllar da belli aralıklarla tıraş edilebilir,laser epilasyon yapılabilir.

Sonuç olarak, PNS kuyruk sokumuna düşen kıl ve yabancı maddelerin bir araya toplanarak derin bölgede oluşturduğu bir hastalıktır. Tedavisi için cerrahi bir yöntem mutlaktır. Ağrıya ve benzer şikayetlere en az derecede yol açacak ve çok fazla iş gücü kaybı yaşanmayacak en avantajlı tedavi yönteminin tercih edilmesinde fayda var.

Kıl Dönmesi Neden Olur?

Her sağlıklı insanın saçından fark edilmiyor olsa da günlük olarak ortalama yüz kadar tel dökülmektedir. Dökülen saçların ise bazıları enseden kuyruk sokumuna düşerek kalmaktadır. Saç telleri bizim bildiğimiz kadar yumuşak ve masum değillerdir. Kuyruk sokumuna dökülen kıllar sivri ve yivli yapılarından dolayı cilde saplanarak, delik açılmasına sebep olurlar ve bu delikten içeri girerler.

kaykılarak oturmak

Özellikle masa başı ya da direksiyon başında uzun süre oturan kişiler yorgunluk hissettiklerinde üst görselde ki gibi kaykılarak oturmayı tercih ederler. Kişinin kaykıldığı esnada meydana gelen sürtünme burada bulunan yabancı maddelerin delik oluşturmasına veya mevcut delikten içeri girmelerine neden olmaktadır.

Kıl Dönmesi Sebepleri Nelerdir?

Sebepleri her ne kadar net bir şekilde bilinmiyor olsa da ortak görüşler şu şekildedir. Pilonidal sinüsün nedeni büyük oranda kişisel temizliğe dikkat edilmemesi olduğu gibi uzun ve yanlış oturma tarzı da büyük ölçüde olumsuz etkilemektedir.

kıl dönmesi delikleri

Kıl Dönmesi Oluşumu Nasıl Olur?

Cilt altına giren kıl ve diğer yabancı maddeler içeride birikerek yumak haline gelir. Vücut bu yabancı maddeleri tespit ettiğinde etrafını kapsül ile sararak savunma sağlamaya çalışır. Ancak asıl sorun bundan sonra ortaya çıkar. Kapsül oluştuktan sonra kişi uzun ya da sert oturursa kapsül patlar ve vücut tekrar yabancı maddelerle karşı karşıya kalarak bir sıvı salgılar. Bu sıvı maddeleri yok edemediği gibi cilt dışına çıkacak yolu da bulamadığı için iltihaplanmaya sebep olur. Rahatsızlığın şikayetleri asıl bu noktadan sonra kişiyi rahatsız etmeye başlar.

Kıl Dönmesi Belirtileri ve Teşhisi

– Gün içinde otururken ya da yürürken ağrı
– Kalça üstünde ki bölgede şişlik
– Hastalık meydana gelen bölgede kızarıklık
– İltihaplanma ve kötü koku
– Kuyruk sokumunda meydana gelen deliklerde kıl gözlemlenmesi

Kıl Dönmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Pilonidal sinüs teşhisi ve tedavisi için bir genel cerrahi uzmanına başvurulması gerekmektedir. Günümüzde mikro sinüsektomi yöntemiyle oldukça kolay ve 10 dakika kadar kısa bir sürede mümkündür.

Kıl Dönmesi Nasıl Önlenir?

Böyle bir hastalığın var olduğu biliniyorsa maruz kalmamak için tabi ki kişiler tedbirler alabilirler. Fakat böyle bir hastalığın varlığından haberdar olmayan kişiler ne yazık ki gereken önlemleri almadığından karşı karşıya kalır.

Öncelikle gerek masa gerekse direksiyon başında mesleklerini icra etmeye çalışan insanların kesinlikle yorgunluk hissettiklerinde oturdukları koltukta kaykılmamaları gerekir. Bu sayede sürtünme oluşmayacağından rahatsızlığın oluşum riski de atlatılabilir.

Bunun dışında bölgenin temiz tutulması, günlük olarak hijyene dikkat edilmesi, günlük olarak duş alınması ,iç çamaşırının günlük değiştirilmesi,özellikle sırt ve kuyruk sokumu bölgesi fazla kıllı ise mümkünse laser epilasyon yaptırılması,düşen kıl ya da benzer yabancı cisimlerin geç kalmadan uzaklaştırılması kişilerde pilonidal sinüs oluşma olasılığını sıfıra düşürmektedir.

114 Yorumlar

 1. Mrb hicam ben 10 yıl önce kıl dönmesi ameliyatı oldum ve şuana kadar herhangi bir akintı veya sisilik kızarıklık olmadi çok iyi korudum.2 aydır sadece kuyruk sokumumda bir ağrı var ama çok değil otururken yok yürürken orta dercede var kemik ağrısı gibi cerraha gittim ameliyat gözükmüyor dedi yaran çok iyi kapanmış dedi

  • Kıl dönmesi nüks etmiş olabilir. Kliniklerimiz de kıl dönmesi muayenesi ücretsiz, 05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenip muayeneye gelebilirsiniz. Eğer neden kıl dönmesi ise en uygun yöntemle mikrosinusektomi yöntemi yada laserle tedavi edebiliriz.

 2. Kolay gelsin benim de 4-5 gündür kuyruk sokumu bölgesinde şişlik var. Ağrı gün içerisinde belli aralıklarla oluyor. Dokundugum zaman da ağrı yapıyor. Ama herhangi bir kızarıklık veya iltihap söz konusu değil. Yine de belirtilere göre kıl dönmesi gibi duruyor. Ameliyat söz konusu olduğunda kaç gün içerisinde normal aktivitelere devam edebiliriz. Bu arada askerim o yüzden kısa süreli tedavi önceliğim. Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler

  • Merhaba
   kuyruk sokumunuzda ağrı varsa şu an kıl dönmesi apsesi vardır.önce apse tedavisi olmalısınız. kıl dönmesinde genellikle ağrı olmaz.önce apse tedavisi yapılmalı.daha sonra doku toparlayınca kıl dönmesi tedavi edilmeli.Kıl dönmesi tedavi yöntemlerinden mikrosinusektomi yöntemi yada lazerle kıl dönmesi tedavinizi yapabiliriz.her ikisi de normal yaşamınıza ara verenizi gerektirmez.Yalnız laser tedavisinde ek 1500 tl lasee ücreti ödersiniz. Ayrıntılı bilgi almak, fotoğraf gönderip kesin tanı ve tedavi yöntemi hakkında fikir einmek isterseniz 05426210888 nolu telefonla iletişime geçebilirsiniz.

   • Merhaba hocam kuyruk sokumumda sivilce den biraz büyük birşey vardı sivilce sandım patlatmak istedim patlamadı geçti birkaç ay sonra gene çıktı ve kendiliginden patladı sıvı akıyor sırt üstü yatamıyotum oturamıyorum kıl dönmesimi ve fiyatları nekadar dır saygılarımla …

    • Kıl dönmesine bağlı apse oluşmuş,patlamış eğer apse patladıktan sonra 3-4 hafta geçtiyse muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi yada laserle tedavi edebiliriz. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf göndeein durumunuzu değerlendirelim, ücret bilgisini de verebiliriz.

 3. Merhaba hocam istambulda üniversite okuyorum 1 2 hafta önce kaşındım sonrasında yara oldu makat aralığında yukarıya doğru kabuklanıyor ama kabuk atıyor hemen buda tahrişe sebep oldu ve bugünde iltihap aktı delik falan yok neden kaynaklanıyor olabilir ?

  • Şikayetiniz kıl dönmesine bağlı apse düşündürüyor. Önce apse tedavisi olmalısınız. Genel cerrahiye görünün apse alanı tam olarak temizlensin,kendi kendine patladığı için iyileşmesi uzun sürebilir. Apse yaklaşık 10-15 günde iyileşir,1-1,5 ayda doku toparlanır ,o zaman kıl dönmesi tedavinizi yaptırmalısınız. Tedavi olmadan önce iyi araştırmalısınız, klasik yöntemlerle tedavi de nüks sık görülür ve iyileşme süreci uzundur ve sürekli pansuman gerektirir. Mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olursanız okulunuza ara vermeniz gerekmez, yatak istirahati,narkoz,günlük pansuman yapmanız gerekmez.gelirseniz hem apse tedavisini hem de doku toparlanınca kıl dönmenizi tedavi edebiliriz.05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 4. Merhaba Hocam benim yaklaşık 2-3 yıldır kuyruk sokumumda kıl dönmesi var ama ben bunun kıl dönmesi olduğunu yaklaşık birkaç aydır biliyorum arada bir kuyruk sokumumda sivilce gibi bişey çıkıyor ve otururken veya yürürken ağrıyor sivilce patlayıp iltihabı çıkınca rahatlıyorum geçenlerde muayene olmak için doktora gittim ama muayene sırasında uyuşturmadan şiş tarzı bir şey sokup derinliğine bakıcam dediği için korktum ve muayene olmak istemedim acaba sizin muayene yönteminiz nedir lütfen bilgilendirir misiniz ben bir an önce sağlığıma kavuşmak istiyorum.

  • Göz ve elle muauene ile değeelendiriyorum.05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.durumunuzu muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz.

 5. Everything is very open with a really clear explanation of the challenges.
  It was truly informative. Your website is very useful.
  Thank you for sharing!

 6. Hocam bende üniversite sınavına hazırlandıgım dönemde bu durumla karsılasdım ağrı oldu kuyruk sokumumda apse bosalttılar. Daha sonra genel cerrahi ye gözüktüm ameliyat demisdi ama şimdiye kadar ne bi şişkinlik nede akıntı vs bi sıkıntım olmadı sadece nokta kadar bi delik var 4yıldır üni okumam ve biraz da korkularım yüZünden ameliyattan uzak durdum ama bu kendiliğinden geçecek bişe değil microsinektomi benım ıcın uygunmudur

  • Kendiliğinden geçmez, iltihap yapıncaya kadar şikayetiniz olmayabilir. Microsinüsektomi büyük ihtimalle olur ancak yinede muayene edip ona göre karar vermek lazım.
   Op. Dr. Atilla KAYA

 7. Meraba hocam Bende ilk şişkinlik ve akıntıyla anladım sonra doktora gittim muane oldum kıl dönmesi ameliyat yazım mi dedi korktum yok dedim . Sonra aradan 2 ay geçti akıntı ve rahatsız edici şişlik indi ve artık rahatsız etmemeye başladı . Bende umursamadım . 1 sene oldu hala zeytin büyüklüğünde şişlik var ama rahatsız edici hiç bi durum yok bu yüzden ameliyat olmak istemedim size sorum büyüklük hiç değişmiyor acı yok akıntı yok.neden büyüklük sabit ve akıntı agrı yok ameliyat olmam lazımmı ? .

  • Tedavi için sinüsün cerrahi olarak alınması lazım, alınmazsa zamanla büyüyecek ve daha zor bir ameliyat olmanız gerekecek. Akıntı ve ağrı iltihaplanınca tekrar olacaktır. Tedavi seçenekleri için gelip görüşebilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla KAYA

 8. Hocam Bir hafta önce kil donmesi ameliyatı oldum. Son iki gundur işim olduğu için gidip geliyorum. Yalnız bu son iki günde dikis yeri ağrıyor.
  Ayrıca hiç banyo yapmadım

  • Dikiş yerlerinin ağrıması normal, Hemen işinize dönmeniz gerekiyorsa keşke araştırıp mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olsaydınız.doktorunuza danışın yıkanabilirsiniz.

 9. Saygılar hocam,

  Benimde kuyruk sokumumda akıntı ve kızarlık var, bu benim olursa 2. kez operasyonum olacak ancak 2 yılda bir ben bıçak altına yatmak zorundamıyım.
  Herhangi bir operasyon şekli yokmudur ?

  İyi günler

  • Kıl dönmesinin onlarca değişik ameliyat yöntemi var sinüsün büyüklüğüne göre uygun olan yöntem uygulanır. Her halükarda tekrarlama ihtimali olabilir, bu % 5 ile 15 arasında değişir. Tabiki burada bunu uygulayan hekimin tecrübesi de önemlidir.

 10. Hocam kolay gelsin sormak istedim konu ben ameliyat den sonra kaç gün istirahat etmem gerekir ve ya ayakta kalmamam gerekir? İş gereği sürekli ayaktayim

  • Microsinüsektomi yapılırsa yatak istirahati gerekmez ancak yara üzerine 10 gün oturmamanız gerekir, sinüs ilerlemiş ve başka yöntemlerle tedavilerde daha fazla istirahat gerekebilir.
   Op. Dr. Atilla KAYA

 11. Hocam merhaba yeriniz nerde

 12. Merhaba hocam benim kuyruk sokumunda kızarıklık ve batma,aci var bu aci 1 ay önce falan tekrar olmuştu bu kil donmesi midir

  • Tarif ettiğiniz şikayetler kıl dönmesine uyuyor, gelirseniz muayene ile kesin teşhis konur, tedavi için ayrıntılı bilgileri konuşabiliriz.
   Op. Dr. Atilla KAYA

 13. Hocam merhaba benşm dd kuyruk sokumında memd başı gibi sivilce var kıl dönmesi dediler akıntı vardı antibiyotik ile akıntı durdu sayılır yalnız kuyruk sokumumda ağrı var ilaçlar bitince bu ağrı da geçer mi?

  • Kıl dönmesi iltihap yada apse yapınca ağrılı olur, antibiyotik ile iltihap geçerse ağrı da kalmaz, apseleşme olursa ağrı devam eder ve o zaman apsenin cerrahi olarak açılıp temizlenmesi lazım. Her halükarda iltihap veya apse iyileştikten sonra kalıcı tedavi için cerrahi müdahale gerekecektir.
   Op. Dr. Atilla KAYA

 14. Merhaba hocam benimde koyruk sokumunde kıl dönmesi var 2 ay önceden başlayan akıntı ve iltihap nedeniyle araştırdım kıl dönmesi olduğunu öğrendim annemin bi karışım yapmasıyla içinde 3.5 cm ve yaklaşık 40 50 tane kıl içerisinde cıktı randevu aldım sıra olmadığı için daha gitmedim ve şimdi meydana şişlik geldi ve sırt üstü yatamıyorum öneriniz nedir. Teşekürler

  • Muhtemelen iltihap veya abse olmuş olabilir, abse varsa önce absenin temizlenip tedavi edilmesi ve iltihap kuruduktan birkaç hafta sonra kalıcı tedavi için gerekli müdahalenin yapılması gerekir.
   Op. Dr. Atilla KAYA

 15. Iyi günler hocam bugün bir genel cehraha kuyruk sokumumu gösterdim toplu iğne başı kadar çok küçük bir delik vardi bi kaç gündür agriyodu krem sürmüştüm intihap akti doktor bey çok küçük olduğunu erkenden ameliyat olmam gerektiğini söyledi fakatben korkuyorum uyuşturmadan mi yapılıyor ameliyat lazer işlemi varmi

  • Kıl dönmesi zamanla büyüdüğü için geç kalındığında çok daha büyük yara izine sebep olacak ameliyatlar yapılmasına neden olabilir, erken evrede microsinüsektomi ile çok daha küçük bir girişimle ciddi bir yara izi kalmadan tedavi edilebilir. Korkmanıza gerek yok uyutularak tedavi olabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla KAYA

 16. Hocam merhabalar iyi günler benim 2 defa cerrahi müdahale yoluyla ameliyat olmuştum ancak bikaç aydır tekrar akıntı başladı bu yeni yöntem uygulanabilir mi çünkü cerrahi yöntemle yaşamınızı son derece kötü etkilemekte olduğu için bunu da iki defa yaşadığım için ameliyat olmak istemiyorum.

  • İki defa ameliyat olduğunuz için bölgenin anatomisinde ciddi değişiklikler olmuştur. Bu nedenle çok küçük bir müdahale ile çözüm zor olabilir. Muayene edip mümkün ise ameliyatsız girişimsel tedavi düşünülebilir.
   Op. Dr. Atilla KAYA

 17. Merhaba hocam bende de kıl dönmesi var iki delik arada Bi ağrı yapıyor iltihap uzun zamandır akmıyor ameliyattan korktuğum için pek yakın durmuyorum işim gereği arada veremiyorum ev ihtiyaçlarından ötürü yardımcı olurmusunuz en kısa sürede tedavisi nasıl olur

  • İstirahat etme imkanı yoksa ameliyatsız girişimsel tedavi yöntemi var istirahat gerekmiyor. Gelirseniz muayene edip uygunsa yapabiliriz.
   Op. Dr. Atilla KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz*