online randevu tedavi ücretleri

Kıl Dönmesi

Kıl Dönmesi Nedir?
Tıpta pilonidal sinüs (PNS) ismi verilen hastalık kalçanın hemen üstünde meydana gelen apse ve kıl yumağına verilen isimdir. İlk olarak Mayo tarafından 1833 yılında tanımlanmıştır. Kıl dönmesi ismi verilen kapsülün içinde genellikle saç, elbise tozu, cilt kalıntıları ve benzeri yabancı cisimler bulunmaktadır. Bu vaka kişinin ağrı şikayetleri ile karşılaşmasına sebep olabilmektedir. Enfeksiyon kaptığı durumlarda ise iç çamaşırını kirletecek derecede sızıntı ve kanama olmasının yanı sıra kötü koku ortaya çıkmaktadır.

Ülkemizde ve akdeniz ülkelerinde yaşayan bireylerde pilonidal sinüs vakası oldukça yaygın şekilde görülmektedir.

Kıl dönmesi kadın ve erkeklerde ortaya çıkan bir hastalık olsa dahi sıklıkla 35 yaşını aşmamış genç erkeklerde karşılaşılır. Kişilerde oldukça bariz ve ciddi iş gücü kaybına sebep olan pilonidal sinüs özellikle mesleği şoförlük olan ve gün içinde uzun saatler boyunca araç kullanan kişilerde görülür. Kişilerin büyük çoğunluğu başlarda küçük ve zararsız bir sivilce sanarken ileri ki zamanlarda ortaya çıkan sonuçlarda hiçte o kadar masum bir sorun olmadığını anlamaktadır.

Kıl Dönmesi Hastalığının Nedenleri Nelerdir?
Her ne kadar net ve kesin bir bilgi bulunmasa bile, kıl dönmesinin sebebinin değişen hormonlar, saçtan kuyruk sokumuna düşen kılların sürtünme sonucunda cilt altına girmesi ve uzun süre oturma gibi durumların olduğuna inanılmaktadır.

Örneğin; Sürekli masa başında oturan birinin kuyruk sokumuna kıllar düşmüşse ve bu kişi sürtünerek yayılır şekilde oturmaya eğilim gösterirse gerçekleşen bu sürtünme doğrultusunda kuyruk sokumunda bulunan kıllar cilt altına giriş yaparlar. Deliğin bir kez açılmış olması kıl ve diğer yabancı maddelerinde bu delikten içeri girmesi anlamını taşımaktadır.

Kıl Dönmesi Belirtileri ve Teşhisi
Rahatsızlığın oluşum döneminde herhangi bir belirti söz konusu olmayabilir. Kişilerde ki şikayet ve belirtiler çoğunlukla kıl dönmesinin etrafını saran kapsülün patlamasıyla birlikte başlamaktadır. Hızlı, sert ya da uzun oturuşlarda patlayan kapsül vücut tarafından farkedilir ve yabancı cisimlerin yok edilmesi adına sıvı salgılanır. Ancak bu sıvı yabancı cisimleri yok edemediği gibi dışarıda çıkamaz. Böylece bölgede iltihaplanma söz konusu olmaktadır.

Kıl dönmesi kişinin oturmasına engel olacak şekilde şikayetlere maruz bırakabilen bir rahatsızlıktır. Kişilerin hayatını bu hastalıkla beraber yürütmesi gayet zordur. Çünkü yaşattığı şikayetlerden dolayı dayanılmaz durumlara sokabilir.

Kıl Dönmesi Belirtileri Şu Şekilde Sıralanabilir
– Gün içinde otururken ya da yürürken ağrı
– Kalça üstünde ki bölgede şişlik
– Hastalık meydana gelen bölgede kızarıklık
– İltihaplanma ve kötü koku
– Kuyruk sokumunda meydana gelen deliklerde kıl gözlemlenmesi

Kıl Dönmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?
Teşhisi ve tedavisi için bir genel cerrahi uzmanına başvurulması gerekmektedir.

Kıl Dönmesi Nasıl Önlenir?
Böyle bir hastalıın var olduğu biliniyorsa maruz kalmamak için tabi ki kişiler tedbirler alabilirler. Fakat böyle bir hastalığından varlığından haberdar olmayan kişiler ne yazık ki gereken önlemleri almadığından karşı karşıya kalabilmektedir.

Öncelikle gerek masa gerekse direksiyon başında mesleklerini icra etmeye çalışan insanların kesinlikle yorgunluk hissettiklerinde oturdukları koltukta yayılmamaları gerekmektedir. Bu sayede sürtünme oluşmayacağından kıl dönmesi riski de ötelenebilmektedir.

Bunun dışında bölgenin temiz tutulması, günlük olarak hijyene dikkat edilmesi, düşen kıl ya da benzer yabancı cisimlerin geç kalmadan uzaklaştırılması kişilerin kıl dönmesi olma olasılığını sıfıra düşürmektedir.

Kıl Dönmesi Tedavisi
Bu hastalığın iyileşmesi için kolay ugulanabilir ve komplikasyon oranı düşük tedavi yöntemlerinin tercih edilmesi gerekmektedir. Çok sayıda tedavi yöntemi bulunduğundan kişilerin herhangi bir yöntemi tercih etmeden önce detaylıca araştırması gerekmektedir.

Kuyruk sokumunda meydana gelen şiddetli ağrı, kızarıklık ve bazı anlarda ateş yükselmesi gibi belirtiler gözlemlenir. Bu bulgular bölgede bir apse oluştuğunu düşündürmelidir. Bu durumda meydana gelen bu cerahatin boşaltılması gerekmektedir. Oluşan apse boşaltılmadan kıl dönmesi tedavi edilmemektedir. Öncelikle cerahat boşaltılmalı ve üzerinden 30-45 gün geçtikten sonra bölgenin durumuna göre kişi tedavi edilir.

Kıl dönmesinin tedavisi adına bir çok yöntem geliştirilmiştir. Tüm yöntemler daha kolay uygulanabilir olması için bir yöntem üzerinde yapılan geliştirmeler sonucunda ortaya çıkmıştır. Amaç en minimal düzeyde ki kesiğin yapılmasıyla yapılan tedavi yönteminin bulunmasıdır.

Günümüzde bu tarife en uygun tedavi yöntemi ise mikro sinüsektomi tekniğidir. Hatta bu teknik için ameliyatsız tedavi yöntemi bile denilmektedir.

Tedavi Sonrasında Ne Yapılmalı?
Ameliyat olan kişinin, hastalığın tekrar nüksetmemesi (tekrarlamaması) için hijyen kurallarına dikkat etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda bu bölgede bulunan kıllarda belli aralıklarla tıraş edilebilir.

Sonuç olarak, PNS kuyruk sokumuna düşen kıl ve yabancı maddelerin bir araya toplanarak derin bölgede oluşturduğu bir hastalıktır. Tedavisi için cerrahi bir yöntem mutlaktır. Ağrıya ve benzer şikayetlere en az derecede yol açacak ve çok fazla iş gücü kaybı yaşanmayacak en avantajlı tedavi yönteminin tercih edilmesinde fayda var.

29 Comments

Add a Comment
 1. İYİ GÜNLER BEN DAHA ÖNCE HEMOROİD TEDAVİSİ GÖRDÜM FAKAT ŞUAN TEKRARDAN ÇOK RAHATSIZIM. 1 KEZ LAZER İŞLEMİ GÖRDÜM ŞİMDİ 2. KEZ AYNI YERDEN BİR İŞLEM GÖRMEMDE SAKINCA VARMIDIR ?

  1. Op. Dr. Adil ALTINSOY

   Sakıncası yok. Size en yakın şubemize gelirseniz en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.

 2. Meraba iki gün önce kıl dönmesi ameliyatı oldum yanlız aklıma birşey takıldı yürüyüş yapmam iyileşme sürecini olumsuz etkilermi yoksa i…?

  1. Op.Dr.Nizam Kurtdere

   Hayır o bölgeyi gerdirecek hareket dışında bir şeyin sakıncası olmaz. Yüyüşünüzü yapın.

 3. Öncelikle herkese merhaba. Genel Cerrahi doktoruna gittim. Bende kıl dönmesi olduğunu söyledi. Ama ben hastalığın pek fazla ilerlediğini düşünmüyorum. Çünkü 3-4 aydır bu hastalığın farkına vardım. Neyse doktor antibiyotik krem verdi ve yazın ameliyat olacağımı söyledi. Bende antibiyotik kremi kullanıyorum. Antibiyotik kremin adı ‘…’. Bazen büyük abdestimi yaparken kıl dönmesi olan yerden kanama oluyor ve bazende iç çamaşırıma akıntı oluyor. Bazende antibiyotik kremi sürünce parmağıma biraz kan bulaşıyor. Ben klasik ameliyatlarla kıl dönmesi ameliyatı olmak istemiyorum. Mikro Sinüsektomi yöntemiyle olmak istiyorum. Ama bu konuda bazı endişelerim var. Bu yöntemde nüks etme- tekrar etme olasılığı ne kadardır. Bu yöntemle kesin iyileşiyor muyuz. Birde ben üniversite öğrencisiyim maddi durumum iyi değil. SGK ‘am yok. Muayenler ücretsiz mi? Tüm işlemler muayene, Mikro Sinüsektomi ve tüm diğer işlemler dahil toplam 1960 TL mi? Eğer tüm işlemler toplam 1960 TL ise İdeaKlinikte olabilirim. Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim. İyi günler dilerim.

  1. GENEL CERRAHİ UZMANI OP. DR. SEHER ŞİRİN

   Zülkarneyn; Merhaba
   Mikro sinüsektomi yöntemiyle ameliyat olmanız için öncelikle muayene olmanız gerekir. Klasik yöntemlerde ameliyat sonrası 2-3 yıl içinde hasta %5-%40 arasında yeniden kıl dönmesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Mikro sinüsektomi ile yapıldığında ise tekrarlama riski yok denilebilir. Operasyondan sonra pansuman gerekmez, 3 gün sonra yıkanabilir ve denize girebilir, iş güç kaybı yaşamaz okulunuza devam edebilirsiniz. Tüm kliniklerimizde muayene olabilirsiniz. Tedavi olursanız ssk olmadığı için 1960 tldir. Geçmiş olsun

 4. Iyi günler hocam kolay gelsin benim kuyruk somumumda da inyihaplaa vardı doktora gittim 2 tabe yap verdi intihal kurusun 25 gun sonra gel ameliyat dedi suan ilaçları kullanıyordum akito azalmaya başladı ameliyata gitmezzsem tekrar ederim hidetrsem.kaç yine iyileşiyor yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  1. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher ŞİRİN

   ÖGur; Merhaba
   Asıl sorununuz kıl dönmesidir. Kıl dönmenizi tedavi ettirmezseniz apseniz tekrarlar. Tedavinizi Mikro sinüsektomi yöntemiyle 15 – 20 dakika icerisinde yaptırabilir ve günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz. Geçmiş olsun

 5. Merhaba hocam ben 4 gün önce farkettim ve işyeri doktoruna muayne oldum bana eczaneden kara melhem al kullan dedi bu melhem ise yararmı hada yeni olduğu için yarayı iyileştirir.mi ve şu an orada sıvı gelmeye başladı ne yapmam gerekiyor teşekkürler…
  Op Dr Atilla Kaya
  Kara Merhem apsenin patlama süresini kısaltır, asıl hastalığınız yerinde kalır. Ameliyat olmanız gerekir.

 6. Merhaba.15 gün önce ameliyat oldum,dikişlerimi 11. Gün aldırdım ancak 3 gündür ameliyatlı bölgenin bayağı bir açıldığını fark ettim.Neredeyse hiç acı hissetmiyorum ama bu durum tehlikelimidir yoksa böyle olması normal mi?

  1. klasik ameliyatlar sonrası görülebiliyor,pansumanlarınıza dikkat etmelisiniz.doktorunuza kontrole gidin

 7. merhaba hocam bende 2 delik vardı daha sonra 1 delik daha açılır gibi oldu mikro yöntemde delik sayısı önemli midir ?

  1. tedavinizi mikrosinusektomi yöntemi ile yapabiliriz

 8. kuyruk sokumu bölgesinde şişlik ve ağrı şikayetim var.kızarıklık gittkçe artıyor hastalığım ne olabilir?

  1. şikayetiniz kıl dönmesi apsesi gibi görünüyor.kliniklerimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz,gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip apse ise apse tedavisi uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile kıl dönmenizi tedavi edebiliriz

 9. merhaba hocam tuvalet ardından makatta kasılmalar yaşıyorum ağrı da yapıyor başka bir cerrah ameliyat önerdi siz ne önerirsiniz?

  1. ameliyatsız botulinum toksini enjeksiyonu öneririm.beraberinde beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 10. merhaba hocam kıl dönmesi olduğumu düşünüyorum.3 tane delik görünüyor.mikrosinüsektomi olabilirmiyim sizce? tedaviden sonra ne kadar istirahat etmeliyim?

  1. kliniklerimizde kıl dönmesi mikrosinusektomi yöntemi ile yapılmaktadır.tedaviniz mikrosinusektomi yöntemi ile yapılırsa normal yaşamınıza ara vermenize gerek yok.işinize okulunuza devam edebilirsiniz

 11. hocam merhabalar yuzumde 3 tane benım var hafıf kabarık hangı yontemı onerırsınız?

  1. kabarık benleri RF yada plazma ile tedavi ediyoruz.

 12. merhabalar yaşım 25 bacaklarımda damar görüntüsünden rahatsızım bu yaşta varis olabilir mi ve tek çözümüameliyat mı teşekkürler?

  1. olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 13. makat bölgemde pütürlü yapıda çıkıntılar farkettim ve sanki çoğalıyorlar sitenizde okuduğum kadarıyla kondilom olabileceğini düşündüm tedavi nasıl oluyor? aciliyeti var mı?

  1. kondilom tedavisini Rf ile yapıyoruz.kondilom bulaşıcı ve çok hızlı yayılabilen bir hastalıktır.gelirseniz tedavini yapabiliriz

 14. merhaba hocam daha önce kıl dönmesi ameliyatı olmuştum başka bir yerde. şimdi aynı bolgenın biraz aşağısında akıntı yapan küçük bir delik var. tekrarlamış olabilir mi? daha önce ameliyat olduğum için küçük ameliyat bana uygunmudur?

  1. tekrarlamış olabilir.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz daha net bilgilendirebiliriz.mikrosinusktomi yöntemi ile tedavi edebiliriz

 15. merhaba hocam yaklaşık 2 aydır göbek deliğimde akıntı ağrı ve kızarıklık var.ne olabilir?

  1. nadiren göbekte kıl dönmesi olabiliyor,yada göbek iltihabıdır,gelirseniz muayne ile değerlendirip nedeni tespit ederek tedavinizi yapabiliriz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

IDEA Klinik © 2017